Izolacja akustyczna stropu i ścian działowych

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Izolacja akustyczna stropu i ścian działowych

Post by OldSeb » Mon 28 Aug, 2017

Dobry Dzień,
jestem w trakcie budowy domku letniskowego w "konstrukcji całorocznej". Planowane ogrzewanie to jedynie kominek na parterze bez żadnego systemu rozprowadzania ciepła. Pojawił się dylemat co do wygłuszenia stropu pomiędzy parterem a użytkowym poddaszem oraz wygłuszenia ścianek działowych zarówno na parterze jak i poddaszu. W projekcie mam 5cm wełny w stropie, brak informacji o wygłuszeniu ścianek działowych.
Z jednej strony obawiam się, że te 5 cm to za mało w kwestii wygłuszenia a z drugiej obawiam się, że jak dam więcej to może pojawić się problem z rozchodzeniem się ciepła po budynku. Krótko mówiąc, prośba do dobrych ludzi którzy znają temat od strony praktycznej i wspomogą radą jak odszukać kompromis pomiędzy właściwym wygłuszeniem stropu i ścianek a właściwym rozchodzeniem się ciepła. Wszelkie sugestie mile widziane.
Pozdr.
Seb


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Izolacja akustyczna stropu i ścian działowych

Post by majek85 » Tue 29 Aug, 2017

nie napisałeś nic o rozmieszczeniu pomieszczeń i metrażu. U mnie 20cm wełny w strop i 10cm w ścianki ,koza(10kw) umieszczona centralnie na parterze 64m2 spokojnie jest wstanie ogrzać cały dom, ciepło na poddasze idzie schodami (otwór w stropie 4m2), tyle że drzwi do pomieszczeń muszą być otwarte

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Izolacja akustyczna stropu i ścian działowych

Post by Wojciech Nitka » Tue 29 Aug, 2017

5 cm izolacji akustycznej w stropie to zdecydowanie za mało. Powinieneś zwiększyć przynajmniej do 15 cm - http://www.isover.pl/produkty/aku-plyta-mini Ponadto taśma akustyczna na belkach stropowych - odizoluje dzięki uderzeniowe od belek stropowych i ruszt metalowy od spodu stropu.
Co do ścianek działowych - jeżeli chcesz mieć dobrą izolację akustyczną - wypełnić ściany tę samą wełną i dać podwójnie płytę gipsowo-kartonową. Dobrym rozwiązaniem jest też odizolowanie ścianek działowych od stropu - pod ścianki założyć taśmy akustyczne.

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Izolacja akustyczna stropu i ścian działowych

Post by OldSeb » Tue 29 Aug, 2017

majek85 wrote:nie napisałeś nic o rozmieszczeniu pomieszczeń i metrażu. U mnie 20cm wełny w strop i 10cm w ścianki ,koza(10kw) umieszczona centralnie na parterze 64m2 spokojnie jest wstanie ogrzać cały dom, ciepło na poddasze idzie schodami (otwór w stropie 4m2), tyle że drzwi do pomieszczeń muszą być otwarte
Domek ma 80m2 z czego ok.50m2 na parterze. Kominek jest w salonie 19m2, który jest otwarty na korytarz i klatkę schodową. Sama klatka ma wymiany 2,2mx2,1m więc podobnie.
Wojciech Nitka wrote:5 cm izolacji akustycznej w stropie to zdecydowanie za mało. Powinieneś zwiększyć przynajmniej do 15 cm - http://www.isover.pl/produkty/aku-plyta-mini Ponadto taśma akustyczna na belkach stropowych - odizoluje dzięki uderzeniowe od belek stropowych i ruszt metalowy od spodu stropu.
Co do ścianek działowych - jeżeli chcesz mieć dobrą izolację akustyczną - wypełnić ściany tę samą wełną i dać podwójnie płytę gipsowo-kartonową. Dobrym rozwiązaniem jest też odizolowanie ścianek działowych od stropu - pod ścianki założyć taśmy akustyczne.
Tak mi coś intuicja podpowiadała, że te 5 cm to za mało. Rusz metalowy od spodu mam przewidziany ale ścianki działowe i belki niestety nie podłożyłem taśmą akustyczną. Zapakuje w takim układzie po 15cm zarówno w strop jak i w działowe.
Dzięki Panowie za pomoc.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”