Literatura - szkielet drewniany na szkodach górniczych

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Izabela
Posts: 3
Joined: Wed 29 Nov, 2017

Literatura - szkielet drewniany na szkodach górniczych

Post by Izabela » Wed 29 Nov, 2017

Dzień dobry,
Zwracam się z prośba o przesłanie tytułów literatury dotyczącej posadowienia budynku szkieletowego na szkodach górniczych oraz literatury opisującej zalecane wzmocnienia szkieletu powyżej fundamentu.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Literatura - szkielet drewniany na szkodach górniczych

Post by Wojciech Nitka » Wed 29 Nov, 2017

Nie znam konkretnych publikacji poświęconych posadowienia budynku szkieletowego na szkodach górniczych. Natomiast na temat zalecań wzmocnienia szkieletu powyżej fundamentu, proponuję:
- Lech Rudziński, "Konstrukcje drewniane. Naprawy, wzmocnienia, przykłady obliczeń", Politechnika Świętokrzyska, Kielce 2010,
- Czesław Miedziałowski, Mikołaj Malesza, "Budynki o szkielecie drewnianym z poszyciem. Podstawy mechaniki konstrukcji oraz zagadnienia konstruowania i realizacji", Polska Akademia Nauk, Warszawa-Białystok 2006,
- a także wydawnictwa pokonferencyjne Konferencji Naukowych "Drewno i materiały drewnopochodne w konstrukcjach drewnianych" Politechniki Szczecińskiej.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Literatura - szkielet drewniany na szkodach górniczych

Post by toja » Wed 29 Nov, 2017

Projektowanie posadowienia budynków w szkielecie drewnianym na "szkodach górniczych" niczym nie różni się od projektowania posadowienia innych budynków w takich warunkach. Różnica polega na tym, że nie możesz uwzględniać sztywności nadziemia w sztywności posadowienia. Nie wiem jak orientujesz się w projektowaniu na "szkodach", ale myślę, że takie wyjaśnienie powinno wystarczyć.
Co do nadziemia to literatury konkretnie do szkieletu drewnianego nie ma, ale patrz jw. Jest instrukcja ITB, która wszystko właściwie wyjaśnia. Nie pamiętam teraz numeru, ale jak będziesz zainteresowana to napisz. W skrócie polega to na sprawdzeniu kombinacji wyjątkowych obciążeń poziomych, które mogą zaistnieć z powodu drgań oraz kombinacji trwałej dodatkowego wytężenia z powodu wychylenia budynku. Wartości niezbędne do obliczeń powyższych muszą zostać podane dosłownie lub zależne od kategorii szkód górniczych w dokumencie kopalni, warunkach zabudowy lub mpzp.

Izabela
Posts: 3
Joined: Wed 29 Nov, 2017

Re: Literatura - szkielet drewniany na szkodach górniczych

Post by Izabela » Wed 06 Dec, 2017

Dziękuję bardzo za szczegółowe informacje.
Jeśli istnieje możliwość odszukania numeru instrukcji ITB to proszę o jej podanie.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”