Prawidłowy układ warstw ściany - pytanie

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
magiadrewna
Posts: 3
Joined: Sat 27 Jan, 2018

Prawidłowy układ warstw ściany - pytanie

Post by magiadrewna » Sat 27 Jan, 2018

witam,
poszukiwałem na forum i w necie, ale tego przypadku nie było wprost..
czy taki układ warstw ściany domu szkieletowego jest prawidłowy (od środka)
- boazeria
- paroizolacja
- wełna z rolki 15 w szkielet
- osb 12
- łata 5 cm a między nią 5 cm wełna z rolki
- wiatroizolacja zszywkami do łaty
- deska pionowo w układzie deska na deskę (czyli tu co druga deska robi się szczelina wentylacyjna pionowa)

w zasadzie najbardziej mnie stresuje czy nie jest błędem ta wiatroizolacja dopiero na wełnie 5cm, bo widzę że wszyscy dają ją na OSB.
Całość zastanawia mnie w kontekście punktu rosy - czy nie nastąpi w wełnie 5cm i nie zapleśnieje ściana na zewnątrz osb? na tą dodatkową wełnę 5cm namówił mnie wykonawca bo pierwotnie miało być 15cm w szkielet i wiatroizolacja na OSB...


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Prawidłowy układ warstw ściany - pytanie

Post by zbiegusek » Sun 28 Jan, 2018

Poza tą boazerią w środku (i brakiem wewnętrznego rusztu z wełną) opisałeś dokładnie moją elewację. Nie widziałem nigdzie przeciwwskazań dla takiego układu, więc go zrobiłem. I nie widzę powodu, by wełna na zewnątrz OSB miała zapleśnieć - wszak od wewnątrz masz paroizolację? :)

magiadrewna
Posts: 3
Joined: Sat 27 Jan, 2018

Re: Prawidłowy układ warstw ściany - pytanie

Post by magiadrewna » Wed 14 Feb, 2018

Dzięks za odpowiedź Zbiegusek,
tak, paroizolacja jest, (dokładniej będzie, bo chłopaki właśnie teraz kończą elewację zewn. i niedługo zabiorą się za wewnętrzną)
jaką zastosowałeś wiatroizolację na całość? ja zarzuciłem parotec vinto ale później jeden dystrybutor mnie przed nią przestrzegał że słaba jest :/
czy jako paroizolację stosowałeś zwykłą grubą folię budowlaną czy tą z warstwą aluminium?

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Prawidłowy układ warstw ściany - pytanie

Post by zbiegusek » Wed 14 Feb, 2018

A nie mam pojęcia. :) Na zewnątrz jakaś membrana z Liroya, a od wewnątrz żółta folia. Też z Casto i Liroya. Jedna z nich (składana na cztery) była kiepska - na grzbietach złożenia jakieś dziurki, łatwo się rwała - ogólnie padaka. Za to druga (składana tylko na raz) zdecydowanie lepsza - grubsza, wytrzymalsza. Żadnej warstwy z aluminium nie stosowałem - już gdzieś pisałem, że IMO jest to naciąganie klyenta. ;)
Pac! Przypomniało mi się, że w podłodze mam folie z alu. Wziąłem dwie rolki bo była w promocji a miała kratkę nadrukowaną i liczyłem na ułatwienie przy układaniu wężownic. Jedną rolkę wykorzystałem, w jednym pomieszczeniu zrobiłem na zwykłej budowlanej, a nienapoczętą pozostałość oddałem do sklepu.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”