Styropian w "pustce instalacyjnej" ścian?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
ufol
Posts: 3
Joined: Fri 02 Mar, 2018

Styropian w "pustce instalacyjnej" ścian?

Post by ufol » Fri 02 Mar, 2018

Witajcie!

Zastanawia nie możliwość zastosowania cienkiej warstwy styropianu w pustce instalacyjnej pod płytą g-k stanowiącą wykończenie wewnętrzne a zamontowaną na dystansach lub ruszcie. Montaż płyt g-k na dystansach/ruszcie jak wiadomo ma na celu pozostawienie pod płytami pustki na poprowadzenie instalacji tak by nie dziurawić nimi opóźniacza pary. Tak powstała pustka poza wspomnianą rolą zdaje się marnować :D

Warstwa styropianu pełniła by przede wszystkim funkcję dodatkowej izolacji termicznej + przy okazji bariery dla pary wodnej migrującej z wnętrza w ścianę (nie umniejszając roli opóźniacza pary, który sam w tym celu wystarcza, i który będzie zastosowany).

Planowany przekrój ściany od zewnątrz: tynk / wełna skalna elewacyjna 10cm / wiatroizolacja / płyta OSB / wełna 15cm / opóźniacz pary ("folia") / PUSTKA [tu bym dał styropian] / płyta g-k

Jedyne "zagrożenie" jakie widzę dla tej innowacji, to przesunięcie punktu rosy do wnętrza przegrody. Nie mam programu, aby to wyliczyć, ale przy cienkiej warstwie omawianego styropiany (3-5cm) i grubej warstwie wełny elewacyjnej (10cm) zagadnienie wydaje się pomijalne.

Co sądzicie?
p.s. Zależy mi na wszelkich opiniach za wyjątkiem "w tą pustkę daje się wełnę" - to akurat wiem :) ale dlaczego nie dać styropianu?


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Styropian w "pustce instalacyjnej" ścian?

Post by Wojciech Nitka » Fri 02 Mar, 2018

ufol wrote:Zależy mi na wszelkich opiniach za wyjątkiem "w tą pustkę daje się wełnę" - to akurat wiem :) ale dlaczego nie dać styropianu?
Jak wiesz to czemu pytasz ???
Opóźniacz pary (mylna nazwa "paroizolacja" posiada minimalną, ale posiada paroprzepuszczalność, po to bym ściana "oddychała". Tego nie zapewnisz stosując styropian po wewnętrznej stronie ściany.
Zawsze zastanawiam się dlaczego inwestorzy czy też wykonawcy chcą na siłę wywarzać otwarte drzwi. Inni do powszechnie stosowanych rozwiązań dochodzili przez lata. PO co więc kombinować ???

ufol
Posts: 3
Joined: Fri 02 Mar, 2018

Re: Styropian w "pustce instalacyjnej" ścian?

Post by ufol » Fri 02 Mar, 2018

Dzięki za wpis!
Kto pyta nie błądzi. Stąd pytam. A nie wiem;
Pytaniem jest: Czy między opóźniaczem pary a płytą g-k można dać styropian (3-5cm) ?
Opóźniacz pary (mylna nazwa "paroizolacja" posiada minimalną, ale posiada paroprzepuszczalność, po to bym ściana "oddychała". Tego nie zapewnisz stosując styropian po wewnętrznej stronie ściany.
Nie jestem pewien:
- czy może źle mnie zrozumiałeś; Opóźniacz pary będzie. Pytanie nie brzmi, czy zamiast opóźniacza pary ("paroizolacji") można dać styropian.
- czy może ja źle rozumiem Twoją odpowiedź; [par.] Styropian zbytnio zablokuje "oddychanie" ściany :?: :?:
PO co więc kombinować ???
:idea: Kombinowanie jest motorem postępu. Gdyby nie ono ludzkość nie wyszła by z jaskiń i nie rozmawialibyśmy o szkieletowcach :wink:
Styropian jest tańszy od wełny i wygodny do prowadzenia przewodów (sztywny).


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”