Wybór ściany bez pomyłki HELP

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
WoodShrek
Posts: 4
Joined: Mon 02 Apr, 2018

Wybór ściany bez pomyłki HELP

Post by WoodShrek » Mon 02 Apr, 2018

Witam wszystkich forumowiczów,
jestem w trakcie dokonywania odpowiedzialnego wyboru firmy wykonawczej dla naszego domu szkieletowego (woj. Wielkopolskie), a zadanie to nie jest wprawdzie niełatwe.

Proszę o podpowiedż bardziej doświadczonych, który przekrój ściany wewnętrznej jest lepszy?
(od zewnątrz)

Opcja nr 1
Tynk mineralny
Styropian fasadowy zwykły 100
Wiatroizolacja
OSB 12
Wełna mineralna 150
Paroizolacja
Ruszt z tzw. ścianką instalacyjną + wełna 50
Płyta Fermacell 125

Opcja nr 2
Tynk silikonowy
Styropian ryflowany 150
Wiatroizolacja
OSB 12
Wełna mineralna 150
Paroizolacja
OSB 12
Płyta K-G 12

Dom ma być budowany formą półfabrykowaną, więc otwarta ściana zostanie przetransportowana na działke i dopiero na miejscu będzie montaż. Trochę już poczytałem tu na forum, wg. zdobytej wiedzy obie opcje wydają mi się być do przyjęcia. W opcji nr 1 trochę mnie niepokoi brak szczeliny wentylacyjnej pod styropianem. Niby uszczelki przy oknach i drzwiach są, ale czy to naprawdę wystarczające i nie będzie probłemu z wilgotnościa pomiedzy styropianem i płytą OSB? Z drugiej strony przy tej opcji jest fajna przestrzeń instalacyjna 5 cm od środka, nie trzeba robić dziury w paroizolacji poczas montowania np. gniazdek.
W przypadku opcji nr 2 jest styropian ryflowany, ale z drugiej strony brakuje przestrzeni instalacyjnej od środka.
No i co teraz? :)
Będę wdzięczny za wszystkie konstruktywne uwagi.
Dziękuję i pozdrawiam


WoodShrek
Posts: 4
Joined: Mon 02 Apr, 2018

Re: Wybór ściany bez pomyłki HELP

Post by WoodShrek » Mon 02 Apr, 2018

...i pozwolę sobie jeszcze na jedno dodatkowe pytanie. Działka, na której planujemy budować, znajduje się w dość bliskiej odleglosci od brzegu jeziora (około 30 metrów). Plac budowy jest praktycznie prawie na tym samym poziomie co lustro jeziora.
Co prawda, nie jest to strefa powodziowa i nie są nam znane przypadki zalania tego terenu przez wodę. Ale zastanawiam się, co by było, gdbyby. Czy w przypadku zalania i zatopienia budynku szkieletowego są szanse na uratowanie go?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wybór ściany bez pomyłki HELP

Post by Wojciech Nitka » Mon 02 Apr, 2018

Według mnie opcja nr 1 zdecydowanie lepsza:
- Tynk mineralny
- Styropian fasadowy zwykły 100 - zażądaj zmiany na styropian ryflowany !!!
- Wiatroizolacja
- OSB/3 12 mm
- Wełna mineralna 150 mm
- Paroizolacja
- Ruszt z tzw. ścianką instalacyjną + wełna 50 mm - zabepoieczy folię paroiziolacyjną przed dziurawieniem,
- Płyta Fermacell 12,5 mm - zdecydowanie lepsza niż płyta g/k

WoodShrek
Posts: 4
Joined: Mon 02 Apr, 2018

Re: Wybór ściany bez pomyłki HELP

Post by WoodShrek » Mon 02 Apr, 2018

Dziękuję za szybką reakcję. Spróbuję uzgodnić w takim razie z wykonawcą zamianę na styropian ryflowany, zobaczymy, czy uda się to uzgodnić.
Trochę mnie zdziwiło, że firma nie stosuje szczeliny wentylacyjnej, tym bardziej, że jest to firma generalnie szanowana i należąca do SDD...


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”