Konstrukcja wiązarowa dachu a wiatro i paroizolacja

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
tizen
Posts: 7
Joined: Thu 12 Apr, 2018

Konstrukcja wiązarowa dachu a wiatro i paroizolacja

Post by tizen » Tue 24 Apr, 2018

Witam, w jaki sposób prawidłowo zamontować wiatroizolację i paroizolację na poddaszu użytkowym przy wiązarowej konstrukcji dachu? Ściana kolankowa utworzona jest z elementu wiązara, nie opiera się na podwalinie. Czy rozwiązanie takie jak na rysunku będzie prawidłowe? Wiatroizolacja połączona z membraną dachową a od wewnątrz paroizolacja poprowadzona po dachu, części stropu i przechodząca na ściany parteru.
Dach wykonany będzie w następującym układzie: na krokwiach poszycie z płyt MFP, membrana, łaty i kontrłaty, pokrycie z blachy z posypką bitumiczną. Ocieplenie z wełny pomiędzy krokwiami założone ze szczeliną od strony płyty MFP.
Attachments
WP_20180424_10_19_37_Pro.jpg


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Konstrukcja wiązarowa dachu a wiatro i paroizolacja

Post by roobik66 » Mon 30 Apr, 2018

Nie za bardzo widac w tym rozwiązaniu miejsca na niezwykle ważne wloty wentylacyjne dachu. Teoretycznie pod względem izolacji nic tu żle nie wygląda ale wloty wentylacyjne by wypadły za rynną w desce czołowej, gdzie po pierwsze wymagają kratek z ochroną przed zalewaniem wodą , a po drugie wentylacja będzie blokowana przez rynny. No pod blachę pierwszej łaty nie można chyba zastąpić grzebieniem z kratkami bo blacha wymaga solidnego zakręcenia do łat, do grzebienia się nie zakręci. Tak mi się wydaje. Zwykle najlepiej wlot wentylacji robić pos spodem okapu. Po co tu wycieplać takie trójkąciki za wiązarową ścianką kolankową . Nie prościej poprowadzić izolację jak idzie ściana. Po za tym bez względu na to jak szczelne jest pokrycie dachu to zawsze jest ryzyko kondensacji wilgoci pod pokryciem zwłaszcza metalowym. A najbardziej narażone na zawilgocenie przez takie kondensacje są kapy. Lepiej jak w nicj buszuje wiatr.

tizen
Posts: 7
Joined: Thu 12 Apr, 2018

Re: Konstrukcja wiązarowa dachu a wiatro i paroizolacja

Post by tizen » Thu 03 May, 2018

Myślałam, że już nikt nic nie napisze :(
Właśnie ze względu na wentylację dachu, z którą nie bardzo potrafiliśmy sobie w jakiś prosty sposób poradzić zmieniliśmy w międzyczasie koncepcję. Ocieplenie pójdzie po ściance kolankowej, dach będzie w układzie: membrana na krokwie, łaty i kontrłaty, płyta MFP i na to gont bitumiczny. Dla dachu wloty pod okapem i wentylacja kalenicowa. Witroizolację i paroizolację trzeba będzie wycinać przy wiązarach i oklejać taśmą ale to i tak chyba najprostsze rozwiązanie.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Konstrukcja wiązarowa dachu a wiatro i paroizolacja

Post by roobik66 » Fri 04 May, 2018

Co do płyty MFP na poszycie dachu to polecam od razu wraz z montażem poszycia pasami zakładać papę . Nie chcę tu dyskredytować płyty MFP ale na te przykład OSB jest jak sama nazwa mówi warstwowa i ma układ sklejki co czyni ją odporną na jakieś deformacje. A płyty wiórowe nawet wodoodporne ale nie o kierunkowanych włóknach jak na ten przykład zostaną zlane całodzienym deszczem a na drugi dzień dostaną dla odmiany ostrego słońca to się roi kaszana czyli trwałe deformacje.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Konstrukcja wiązarowa dachu a wiatro i paroizolacja

Post by Wojciech Nitka » Fri 04 May, 2018

Poczytaj - http://budujzdrewna.pl/technologia/kons ... a-kolanowa
Będziesz miał pytania - pytaj dalej ...



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”