Wentylacja dachu garażu z niewielkim spadkiem

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
neko
Posts: 1
Joined: Tue 24 Jul, 2018

Wentylacja dachu garażu z niewielkim spadkiem

Post by neko » Tue 24 Jul, 2018

Dzień dobry,
Mam garaż/warsztat ceglany z dachem drewnianym o małym spadku i przekroju jak na rysunku:
- papa termozgrzewalna (x 2)
- płyta OSB
- krokiew
- wełna mineralna gr. 20 + 5 cm
- folia paroszczelna
- sklejka (przykręcona do stalowych profili CD60)

Ponieważ mury były stare (z Lat 40-tych XX w.) i zawilgocone, dwa lata temu odtworzono izolację poziomą metodą podcinania murów przy posadzce. Po osuszeniu murów, dach został zeszłego lata ocieplony wełną mineralną i zabudowany sklejką. Wstawiono też bramę segmentową. Niestety prace nie zostały dokończone, tj. nie wykonano wciąż otworów wentylacyjnych, a sklejka nie została niczym pomalowana. Co gorsza mury najprawdopodobniej nie zdążyły całkowicie wyschnąć. W trakcie zimy okno i brama były zamknięte. Z powodu braku wietrzenia wiosną pojawił się w kilku miejscach na styku sklejki i muru czarny nalot (grzyb). Nalot dało się łatwo usunąć. Od tego czasu garaż jest przez cały czas wietrzony i nalot więcej się nie pojawia. Dodam, że choć garaż nie jest obecnie ogrzewany, to rozważam jego dogrzewanie w przyszłości. Dlatego postanowiłem zrobić to ocieplenie, choć pewnie to był błąd.

Proszę o poradę w następujących kwestiach:
1. Wentylacja:
a) Na rysunku wrysowałem kominki wentylacyjne (1) i otwory wentylacyjne pod okapem (2), wentylujące zabudowę dachu, oraz kratkę wentylacyjną (3), wentylującą garaż. Czy wszystkie elementy 1-3 są konieczne aby było zgodnie ze sztuką?
b) Czy należy dać dwie kratki wentylacyjne 3 po przeciwległych rogach garażu, czy wystarczy jedna?
c) Ile potrzeba kominków wentylacyjnych do wentylacji zabudowy dachu? Wentylacja przez mur oporowy nie wchodzi w grę (jest to ściana w granicy działki).
Garaż ma wewnętrzne wymiary 4,3 m x 7 m, czyli ok. 30 m2 sufitu (nie licząc okapów).
d) przy murłacie od strony rynny, wełna prawdopodobnie niestety styka się z płytą OSB, więc czy otwory wentylacyjne pod okapem mają sens? Można ew. próbować przecisnąć jakieś rurki PCV przez wełnę.

2. Sklejka
Czym najlepiej pomalować/zabezpieczyć sklejkę na suficie?
Attachments
przekroj-wentylacja.jpg


User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Wentylacja dachu garażu z niewielkim spadkiem

Post by The_evil_one » Tue 24 Jul, 2018

Pierwsza rzecz, to wogóle nie masz wentylacji pomieszczenia - stąd m. in. zawilgocenia.
Kratka (czerpnia o pow. otworów netto min. 0,04[m^2] przy garażu jednostanowiskowym) powinna znajdować się jak najniżej gruntu, choć może sama brama jest na tyle nieszczelna (lub możesz ją rozszczelnić), że będzie zapewniała wystarczający napływ powietrza. Kratka wentylacyjna maksymalnie przy suficie na przeciwległej ścianie (choć idealnie byłoby, gdybyś miał dwie góra/ dół w stosunku 50/50 - odciąg oczywiście górą) - może warto zainwestować w wentylator higrosterowany? Przepisy mówią, że powinienieś zapewnić 1,5 krotną wymianę powietrza na godzinę.
Co do wentylowania dachu, to teraz pewnie trudno byłoby Ci dołożyć folię paroprzepuszczalną, a warto, żeby się znalazła w tej przestrzeni wentylowanej.
Zamiast tego kominka wentylacyjnego zmień oblachowanie przy kalenicy (blacha okapowa vs stykowa) - tam możesz zrobić szczelinę wentylacyjną z odpowiednimi zakładami.

Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”