Czy 150 tys wystarczy?

Skąd i ile kasy potrzeba na budowę domu z drewna
tymek
Posts: 4
Joined: Wed 05 Mar, 2008

Czy 150 tys wystarczy?

Post by tymek » Wed 05 Mar, 2008

Witam!
Jestem tu nowy i calkowicie zielony pod wzgledem jakijkolwiek budowy,ale mama nadzieje dowiedziec sie podstawowych kwesti.mamy z zona w planach sprzedac mieszkanie za jakis rok,za ktore mozemy wziac jakies 150 tys i zastanawiamy sie czy mozemy myslec o wlasnym domku,czy dac sobie spokoj i zamienic mieszkanie.Czy jest mozliwosc za te 150 tys wybudowac domek,zeby pow uzytkowa miala jakies 60-70 m2 wraz z poddaszem uzytkoym i czy w tej cenie moze byc stan pod klucz czy nie bardzo.Zalezaloby nam rowniez na podpiwniczeniu,czy koszty z ta opcja bardzo wzrastaja,czy to mozna zrobic we wlasnym zakresie i firma nie mialaby nic przeciwko.Ktora konstrukcja jest lepsza i dla kogo oczywiscie;szkieletowa,czy z bali?Zakladamy,ze dzialke bedziemy miec od rodzicow ktozy mieszkaja kilkandziesiat metrow dalej.Jesli nie namotalem za bardzo bede wdzieczny zaodpowiedz.


Bartosz
Posts: 66
Joined: Tue 10 Apr, 2007

Post by Bartosz » Wed 05 Mar, 2008

niestety nie masz szans

LuckyLuck
Posts: 4
Joined: Mon 03 Mar, 2008

Post by LuckyLuck » Wed 05 Mar, 2008

Pod klucz parterowy domek 60-70m2 jest MALA szansa ze sie uda za okolo 200-220

tymek
Posts: 4
Joined: Wed 05 Mar, 2008

Post by tymek » Wed 05 Mar, 2008

a ten domek ,cene podaja z wykonczeniem: http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index. ... &projekt=8 i ten http://www.z500.pl/projekt/z45.html

czy mozliwe ze wszystko zamknie sie tak jak jest napisane?

Bartosz
Posts: 66
Joined: Tue 10 Apr, 2007

Post by Bartosz » Wed 05 Mar, 2008

ceny podawane w kosztorysach maja sie nijak do cen w rzeczywistosci. Poza tym nie ma uwzgledninych przylaczy i calej masy rzeczy, ktore trzeba zrobic.
Szalenie mi przykro ale musze powtorzyc - niestety nie masz najmniejszych szans.

No chyba ze jestes zlota raczka, kupisz material i sam wybudujesz.
pzdr

tymek
Posts: 4
Joined: Wed 05 Mar, 2008

Post by tymek » Wed 05 Mar, 2008

znalazlem post do P.Wojtka:
["kasiadomek"]Panie Wojtku!!!
Chciałabym wybudowac mały dom (60-80 m2) szkieletowy pod Krakowem; mam 150 tys. jestem ciekawa czy jest relana szansa aby za taka kwote wybudowac dom do stanu deweloperskiego( surowy zamkniety)!!!
Za wszelkie opinie bede bardzo wdzieczna :!:[/quote]

"Panie Wojtku dziekuje za namiary na firme, jestem juz z nimi umówiona na spotkanie!! mam natomist jeszcze jedno pytani: czy projekt AT-75 zamieszczony na pańskiej stronie mozna wybudowac w systemie szkieletowym??? pierwotnie budowany jest z bala!! czy zmiana wymaga duzych nakładów finasowych?? Prosiłabym o odpowiedz i ewentualnie namaiary na ta firme w której moge zamówic ten projekt!!!"

A moze ktos buduje taki domek!!prosze o kontakt forumowiczów.

a P wojtek: "Sądzę, że spokojnie możesz zamówić ten projekt i realizować go w konstrukcji szkieletowej. Dobra firma wykonawcza, a taką poleciłem (mam nadzieję), winna sobie z tym problemem poradzić.
A projekt? Projekt ... zamawia się u nas pisząc na adres - projekty@szkielet.com.pl "

Jest tu mowa o stanie deweloperskim, a nie pod klucz, ale moze i zdecydowalbym sie na cos takiego, tylko czy mozecie mi powiedziec jak wyglada budynek w srodku w takim stanie, co pezwaznie trzeba jeszcze zrobic zeby zamieszkac, mysle, ze pomalu moglbym go konczyc bo mieszkac w miedzy czasie mialbym gdzie. przepraszam, ze tak zameczam ale zalezy mi na tym aby dowiedziec sie jak najwiecej i ewentualnie sie zdecydowac albo ZREZYGNOWAC

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Thu 06 Mar, 2008

Moze zauwazyles, ze "kasiadomek" napisala ten list i wymienila podana sume ponad rok temu? Ceny nie stoja w miejscu. Niemniej jednak mozesz np. do niej napisac PW (prywatna wiadomosc)
Pozdrawiam

annika
Posts: 36
Joined: Fri 16 Nov, 2007

Post by annika » Thu 06 Mar, 2008

Jeśli wybierzesz projekt małego domku parterowego, tak jak piszesz, w szkielecie (taniej), bez piwnicy, to być może wystarczy. Do ceny tego domu dolicz przyłącza, plany (gotowy to ok. 1500zł), architekta (u mnie 4000zł), wykończenie wnętrz, przynajmniej do minimum umożliwiającego zamieszkanie (malowanie ścian, podłogi, flizy, terakotę, łazienkę, ogrzewanie co i cw). Chyba tyle, przynajmniej z podstawowych wydatków. Stan deweloperski czy stan pod klucz najlepiej sobie sprawdzić co przez to rozumie dana firma ("pod klucz" i tak wymaga wielu robót wykończeniowych). Cena w przyzwoitej, nie najdroższej firmie na dziś, to jakieś 2500-3000zł, za rok na pewno więcej. Wiele cen zależy też od regionu, gdzie bedziesz budował, Ale może za rok wykombinujesz dodatkowe fundusze, a jeśli wydatki na działkę rozłożysz na ten rok, to nie poddawaj się. Zawsze swój dom, to swój dom!

Chiara
Posts: 31
Joined: Thu 31 May, 2007

Post by Chiara » Thu 06 Mar, 2008

Mam rowniez projekt domu ze strony z500 i wierz mi do ich podanego kosztorysu mozesz (zalezy od wielkosci domu) dosc sporo doliczyc. W mojej sytuacji jest to dom 100m2 i niestety musialam doliczyc spokojnie dodatkowe 80 tys zl. Nie zapomnij jesli chodzi o stan surowy zamkniety o fundamentach, instalacjach, ogrzewaniu, kompletnym wykonczeniu wnetrz (z drzwiami i schodami), szambie lub innych podlaczach a o sprawach papierkowych juz nie wpomne. Nas wyjdzie ten domek okolo 300 tys z otwartym koncem.

Pawel1984
Posts: 11
Joined: Wed 23 Apr, 2008
Location: Poznań

Post by Pawel1984 » Wed 23 Apr, 2008

ja myśle że przy prostej bryle można coś wybudować za 150tyś ale cudów to nie ma co oczekiwać. Najlepiej prosta bryła dach dwuspadowy, bez piwnicy to może się uda zrobić.. pozdro...

Radek52
Posts: 4
Joined: Tue 09 Feb, 2010

maly domek?

Post by Radek52 » Tue 09 Feb, 2010

absolutnie nie chce robić nikomu reklamy, sam mam podobny problem i zastanawiam się nad czymś małym nie skomplikowanym, może to ci pomoże http://maledomki.pl/ pogadaj z wykonawcami, może się uda :)

Radek52
Posts: 4
Joined: Tue 09 Feb, 2010

Post by Radek52 » Tue 09 Feb, 2010

o boze, to temat sprzed 2 lat, muszę patrzeć uważniej na to co i gdzie piszę

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 09 Feb, 2010

tymek jak bedziesz budowal z tzw. firma to jestes w plecy na min. 100 tys zl. Nie ze to by bylo nie w porzadku, ale po prostu firmy w ktorych wlasciciel nie zajmuje sie osobiscie budowa i dodatkowo zatrudnia jeszcze pracownikow biurowych ma taka kalkulacje. Dlatego wiekszoosc ludzi idzie do brygad kielniarskich i nie placi za pensje prezesa jakies firmy i jego sekretarki. W moim rejonie takie brygady stawiaja domu murowane juz od 1.700zl/m2. Do anniki - cena 2.500 - 3.000 jest moze i normalna w Polsce, ale moge ci podac firme dunska, ktora buduje domy pod klucz od 2.200zl/m2 pod klucz (w przeliczeniu), dodam ze domki sa super. Druga sprawa annika, zauwaz ze drewno, welna, gont, kosztuja tyle co 10 lat temu, plyta osb jest nawet tansza, i jeszcze jedna sprawa do tymka - duzo zalezy od wykonczenia, elewacja drewniana, gont bitumiczny na dachu i taras drewniany znacznie obnizaja koszty calosci. Za 150 tys budujac sysyemem takim, ze nie zatrudniasz jednej drogiej firmy, ale paru wykonawcow to wybudujesz dom 120 m2, wejdz na strone www.hedalm anebyhus.no , nastepnie kliknij na okienko boliger i tam jest ladny i super ekonomiczny dom o nazwie sollund. Sa tam wymiary, wez sobie zlicz powierzchnie scian dachu itp, nastepmie wez kalkulator i bedziesz zadziwiony ze material z wychodzi 60 - 80tys. zl.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 09 Feb, 2010

Roobik 66 ja nie mam ani prezesa ani sekretarki a m2 mam w podobnej cenie co dunczycy to raz a dwa nie mow rzeczy o ktorych nie masz pojecia ,bo biorac sobie brygade -co o nie wiesz tyle ze pracuje ,czy ci ludzie placa zus? a jesli nie to co wrazie wypadku ? kto ponosi odpowiedzialnosc? INWESTOR po trzecie nie wiem jak jest w polsce bo produkuje na Wlochy a tu jest tak -musze zaplacic ubezpieczenie wplat inwestora,ubezpieczenie gwarancji ,po trzecie ludzie sa zatrudnieni legalnie i sa ubezpieczeni a to wszystko kosztuje .Nie wiem z jakiej epoki jestes ale mam wrazenie ze chcesz sie cofnac do okresu komuny .Jesli jestes ciekawy napisz do mnie a powiem ci ile kosztuje m2 pod klucz POD KLUCZ lacznie z podlogami lazienkami i instalacjami a napewno sie zdziwisz

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 10 Feb, 2010

Panie Jablonski, jak byc powinno a jak jest to to dwie inne sprawy. Nie bujajmy w oblokach , nie tworzmy wirtualnej rzeczywistosci bo dobrze Pan jest zorientowany jak wygladaja w Polsce realia. Rynek opanowany jest przez brygady kielniarskie , na marginesie dodam ze powinien Pan wiedziec ze inwestor moze taka brygade zatrudnic nie dochodzac czy placa oni zus czy nie , nawet nie musi jak nie chce pisac pisemnej umowy. Oni tez jak nie prowadza dzialalnosci w sposob ciagly nie musza rejestrowac tego. Druga sprawa 90% osob zainteresowanych domami drewnianymi jest nimi zainteresowana w kontekscie nizszej ceny i tu spotyka ich straszne rozczarowanie. Sam pan pisze robi na export z czego mozna wywnioskowac ze zbyt na krajowyn rynku jest znikomy. Kwestia cen nie wiem jakie sa proporcje cenowe mur / szkielet w usa np, ale w Dani dom drewniany kosztuje pod klucz od 4000 dkk/m2, a murowany od 8000 dkk/m2. Identyczne proporcje sa w Niemczech. Ja np zajmuje sie szkieletorami dlatego ze nie jestem masochista i wiecej niz fundament nie mam zamiru robic. I tamte firmy zachodnioeuropejskie tez maja jakies swoje powody dla ktorych trzymaja sie technologi drewnianej . Tak jak pislaem w moim rejonie murowane ( sciana jednowarstwowa, strop drewniany) sa od 1700zl/m2, murowane ze scianami docieplanymi , strop zelbetowy od 2000zl/m2 . Ja mam w poblizu polowy tej ceny i takie sa prawidlowe relacje.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 10 Feb, 2010

Zaczne od ceny .Jesli wezmiesz firme profesjonalna ktora ci pomoze zalatwic wszystkie formalnosci potem odda ci budynek wykonczony zlazienkami plytkami etc. wykona wszelkie przylacza lacznie z plyta fundamentowa i m2 cie kosztuje 2800zl do tego masz gwarancje ubezpieczone to znaczy ze jesli nawet nie bedzie firmy to odpowiada ubezpieczyciel to nie mozesz tego porownywac z brygadami wolnych strzelcow, co do prawa to jest tak ze od momentu przekazania dzialki wykonawcy to on jest za wszystko co sie tam dzieje odpowiedzialny lacznie z wypadkami przy pracy w innej sytuacji jest nim inwestor co z tego wynika? a to ze moze ci zabraknac wartosci domu na placenie odszkodowania i renty w razie jakiegos nieszczescia, po trzecie nie poto bierzesz kredyt zeby za kilka lat miec problemy z rozsuwajacymi sie scianami lub wilgocia ,dom buduje sie na cale zycie ,i po czwarte jesli wykonanie powieza sie jednej firmie to m2 kosztuje na pewno duzo mniej niz zlecisz to ilus tam wykonawcom a na koniec policz ile masz ukrytych kosztow i odpowiedz sobie sam co bardziej sie oplaca

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 11 Feb, 2010

Panie Janie o czym ta mowa. Podam panu przyklad z porzedniego tygodnia. Przychodzi do mnie kobita i sie pyta z jakich to pustakow te domy kanadyjskie, jak sie dowiedziala ze z drewna to mowi ze szuka wykonawcy domu pod klucz ale interesuje ja wylacznie murowany i zaplaci mi 2x tyle co spiewam za drewniany. Juz rozpatrywalem ewentualnych znanych mi kielniarzy do stanu surowego. Sprawa upadla poniewaz ta inwestorka znalazla wykonawce domu murowanego pod klucz za 2000 zl/m2 , a jak pisalem w okreslonych przypadkach robia od 1700zl/m2. Wystarczy w temacie. Moge panu wymienic 5 nazw firm proponujacych szkieletowce ktore w moim rejonie znikly z pola widzenia w ciagu ostatniego roku. Spiewaly one sobie od 2500-2800 zl/m2. Proponuje sobie wejsc (nie podaje tego jako jakies reklamy <to informacja dla administratora> tylko jako material pogladowy ) na strone www.pinewoodhouse.dk, nastepnie na okno helarshus i zobaczyc co sie na zachodzie oferuje i za jakie niewygorowane ceny. A potem prosze pisac, na nic zaklinanie sie cena 2800zl/m2 jest sluszna jak klientow brak. No fakt ma pan w cenie przylacza to nie jest bez znaczenia.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Fri 12 Feb, 2010

roobik, mysle ze teraz sam nie wiesz co mowisz, widzialem ten link i jesli twierdzisz ze dom z bala 70 mm na wielowpust bez izolacji wew. i zew. to to samo co szkieletowa budowa domu to mysle ze zyjemy w innych wymiarach czasowych, a co do ginacych firm to jesli jest taka tedencja o jakiej mowisz to nic dziwnego ze gina, jesli jednak jestes rossadnym inwestorem, ktory potem sam splaca kredyt (nie rodzice czy tesciowie) to zanim podejmiesz decyzje przeanalizujesz wszystkie za i przeciw, a wtedy zdecydujesz sie na firme, ktora oferuje caly pakiet. Pozdrawiam

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Fri 12 Feb, 2010

Robik 66 ty sobie kliknij na "se veiledende priser" i przeczytaj dokladnie co tam jest napisane, małym druczkiem pod tabelką. Jeżeli pracowaleś w Norwegii to duński nie powinien sprawić ci problemu.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 13 Feb, 2010

Do pana JJ , na dom z bala potrzeba wiecej i lepszego materialu. Domy te sa docieplane od wewn. (prosze zauwazyc). Do piotra tomrera, tam jest duzo tabel z cenami w zaleznosci od konkretnej dunskiej wyspy, ja ten adres znalazlem w gazetce Nyt Idee i stoi w ogloszeniu jak byk "fra 4000kr/m2 ab nokkel", co wg mojej znajomosci dunskiego wynika od 4000 kr pod klucz, w innych ogloszeniach podane jest fra 1800kr (tam juz nie pisalo ze pod klucz). W kazdym razie moim zdaniem domki sa niczego sobie. Jak kiedys szukalem domu to bylem m.in. zainteresowany domem z bali i rozpatrywalem polskie oferty i niektore btly bardzo atrakcyjne ale odpadly z powodu zbyt rustykalnego wygladu. Natomiast jakbym mial takie cos na widoku (chociaz watpie czy oni to robia rowniez na terenie Polski) to bym sie nie zastanawial ani chwili. Taki domek mozna zamowic jako stan surowy i reszte zrobi sobie kazda osoba ktora nie ma dwoch lewych rak.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Sat 13 Feb, 2010

Roobik, czy ty uwazasz ze cena domu to tylko drewno? a gdzie izolacje, docieplenie, KG, plyta fundamentowa i wszystkie instalacje? dadza ci to za darmo? ja tez moge ci pokazac "domy " z bala70 mm z Austri gdzie cena jest od 150 €, tyle tylko ze sa to drewutnie lub domki letniskowe (bale sa klejone rowniez z dlugosci), powiedz mi o czym chcesz rozmawiac bo nie bardzo teraz cie rozumiem. O typach domow czy o rzeczywistych kosztach i korzysciach plynacych z zatrudnienia firmy?

kombi
Posts: 53
Joined: Sun 20 Mar, 2005

Post by kombi » Sat 13 Feb, 2010

co niektórzy PANOWIE od porad i rad
nie przywołujcie budowli w cenach w Szwecji, usa, Kanadzie i nawet w piekle. kolegi pytanie było czy 150 tys WYSTARCZY i tu powinno mu sie pomóc, wiec ja jako juz ze zakonczyłem budowe OSWIADCZAM koledze ze sie da.
ja działke miałem wiec jej nie licze. domek z kolekcji muratora "DL.. ZŁOCISTY .. , BUDOWA SYSTEMEM GOSPODARCZYM [TROSZKE DŁUZEJ TRWA ], bez wodotrysków, mała zmiana w projekcie [nad salonem adaptacja pokój I W CENIE OK. 150-160 TYS ZAMKŁEM BUDOWE W ROKU A.D. 2009
a na koniec napisze tak - jak sie ma chęci i wytrwałośc to wszystko można
pozdrawiam

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Sun 14 Feb, 2010

roobik66 wrote:(...)Do piotra tomrera, tam jest duzo tabel z cenami w zaleznosci od konkretnej dunskiej wyspy, ja ten adres znalazlem w gazetce Nyt Idee i stoi w ogloszeniu jak byk "fra 4000kr/m2 ab nokkel", co wg mojej znajomosci dunskiego wynika od 4000 kr pod klucz, w innych ogloszeniach podane jest fra 1800kr (tam juz nie pisalo ze pod klucz). (...)
Przepraszam, ale nawet mój 10-letni syn wie, w jaki sposób należy interpretować treść takich ogłoszeń :mrgreen:
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 14 Feb, 2010

To ja jeszcze tymkowi proponuje rozwazyc projekt w80125pm <wpisac w googlu> (podaje ze najchetniej by chcial z piwnica) . Domek niezbyt duzy , wprawdzie nie z poddzaszem uzytkowym ale z pelnym pietrem ale ma sie wtedy pokoje u gory o pionowych scianach. Inny ze strony eplans.com ok 100m2 hwepl113743. Obydwa domy mozna bez wiekszego problemu zbudowac z piwnica za podana przez tymka kwote.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 14 Feb, 2010

Tu dla zainteresowanych , mala poprawka eplans.com kod: hwepl13743 (wpisuje sie w gornym lewym rogu). Sa tam tez na tej stronie jego wersje nieco wieksze i z tynkiem. Z polskich projektow domow niewielkich jest cala masa , ale z piwnica to trudno cos znalezc.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 14 Feb, 2010

Czy można wybudować za 150 tyś. - owszem.... dom o powierzchni 60 m2 bez podpiwniczenia, mebli kuchennych itp.
Pytanie jest irracjonalne należy samemu sobie odpowiedzieć na pytanie co chcemy uzyskać, jaki ma byc standard i co wliczamy w koszta budowy. Przeciętny Kowalski taki jak ja kredytuje 3/4 budowy i podejrzewam ,że nie wybiera najtańszych rozwiązań z prostej przyczyny "tanie mięso psy jedzą"
Prosta zasada - uczmy się na błedach innych :)

Roobik nie ma racji w życiu nie wybudujesz domu za 150 tyś., po pierwsze materiały a po drugie to koszta robocizny. Uczciwość wykonawców wobec pracowników jest opłacalna i musisz mieć tą świadomość, że to z Twojego kredytu płacisz zus itp.
Pan roobik swoimi wypowiedziami przypomina lata 90, gdzie szef firmy był panem i władcą a pracownicy to zwykłe ryle, którym nic się nie należy a wypłata najlepiej zaliczkowa po 100- 200 zł tygodniowo i oczywiscie bez ubezpieczenia. Dodatkowo aby odniżyć koszta budowy zastosujemy marnej jakosci materiały jak drewno mokrte nie strugane.
Panie roobiku oczywiscie czekam na odpowiedż jak pan traktuje swoich pracowników bo technologia marna.
Tylko proszę nie cytować--- bo u nas w norwegi...

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 15 Feb, 2010

Panie dwronka, ja mam cene dostosowana do rynku. Pewnie zebym chcial sobie spiewac nawet i 5000zl/m2 , a co jak by sie dalo znalezc klienta to czemu nie. Natomiast na dzien dzisiejszy nie moge bujac w oblokach i musze sie dostosowac do tego co oferuja inni wykonawcy. Prosze Pana ten domek z www.architecturaldesigns.com o nazwie w80125pm , piwnica , parter i pietro pelnowymiarowe to zbuduje za 150.000 piwnica, pod klucz ( bez szalenstw), prosze zauwazyc ze domek ma wymiary 6.1m x6.7m, ma za to na pietrze 3 sypialnie z garderobami ( gardreoby na wykuszu), w tym domu dach nie ma nawet 100m2, ilosc stolarki tez jest ograniczona do niezbednego minmimum. Proponuje zawsze zamiast rzucac stereotypami ze sie nieda i juz bo musi kosztwac tyle a tyle a tyle , [roponuje zwsze wziasc njpierw kalulator, krtkr i olowek. Ten drugi dom co podlaem jest nieco wiekszy 8.1mx7.5m imozna zrobic tak jak w orginale piwnice unfinished. w tym domu pow dachu ledwo przekracza 100m2. Co do moich pracownikow , sam pracuje rowniez jako pracownik, i mam 1-2 pomocnikow z rodziny, ale nawet jakbym zatrudnial kogos obcego to nigdy nie zaproponawalbym nawet osobie niewykwalifikowanej mniej nz 2000zl za 160h.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 15 Feb, 2010

A jeszcze w temacie technologii. Widzial Pan kiedys drewno imprgnowane zanurzeniowo . No to wprawdzie nie jest cisnieniowa impregnacja lecz nasiakniete jest preparatem przeciw ogniowi grzybomi owadom na 0.5cm. I zeby Pan tez sie wiecej poslugiwal logika a nie sterotypami to powinien Pan wiedziec ze takie drewno jest jesli nawet bylo wbudowane jako mokre ( ale ja stosuje zgodnie z zaleceniami kanadyjskimi, drewno sezonowane dluzszy czas na powietrzu) po odparowaniu wilgoci ewentualnej jest niepodatne na zagrzybienie (abstrahujac od tego w prawidlowo wykonanej scianie szkieletowej tzn. stosowanie zasady ze w chlodnym klimacie warstwy zewn. musza byc bardziej paroprzepuszczalne niz wewn. ). Natomiast powinien pan wiedziec co stanie sie z drewnem suszonym nawet komorowo i struganym ale nieipregnowanym jesli tej zasady nie zastosujemy, a zwlascza jak obkl;eimy np budynek na dodatek styropianem .Druga sprawa nie rozumiem czestych sformulowan tego typu ze taka ataka firma to jest lepsza z tego powodu ze ona ma np. sluszna tzn. wysoka cene. Takie podejscie jest dyskredytacja calego procesu budowlanego w Polsce ktory nie jest przeciez partyzantka. Przeciez jest projekt techniczny budynku ostemplowany przez uprawnionego inzyniera, jest ustanowiony kierownik budowy i wreszcie istnieje jeszcze instytucja inspektora nadzoru dla osob ktore tego chca.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Mon 15 Feb, 2010

Biorąc kalkulator do ręki :
Stan surowy zamkniety - drzwi zewnętrzne made in china, okna jakieś 3 komorowe, elewacja z styropianu z tynkiem mineralnym bo taniej, dach z taniego gontu i marnej jakosci rynnami bez okien dachowuch koszt ok 55 tyś.
Piwnica - 20 tyś. przy zalożeniu, że nie ma wysokich wód gruntowych a grunt to przepuszczalny piasek, przy glinie i wysokich wodach gruntowych plus 10 tys. hydroizolacja - koszt takiego wiadra ok 400 zł. za 30 kg.
Wełna plus płyty, spoina, folie, i robocizna ok 30 tyś. Daje nam to ok 108 tyś.
Czyli zostaje nam 42 tyś i teraz pytanie - liczymy przyłacza czy nie? Zapewne tak bo bez tego nie mamy prawa zamieszkać w domu. Gaz, prąd, woda - mapki, uzgodnienia, projekty , wykonawstwo - ok 15 tyś. Zostaje nam przy dobrych wiatrach 25 tyś.
Czyli wykonujemy instalację elektryczną, gazową, woda i kanaliza plus kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensat z systemowym kominem - instalacje plus kocioł z grzejnikami ok 25 tyś. Czyli w 150 tyś mamy dom w stanie dewoloperskim .
Ile może kostować wykończeniówka? Farby - 1 tyś., schody - 10 tyś., kuchnia z sprzętem bez szaleństw - 10 tyś., kafle na przedpokój, kuchnie i łazienkę ok 12 tyś. plus sanitariaty czyli krany, kibelek, wanna czy kabina oczywiscie wszystko z niższej pólki - ok 2-3 tyś. Drzwi wewnętrzne - najtańsze z oscieżnicą dostaniemy za 220 zł. czyli ok 1100 zł. Do tego kleje , panele , listwy itp. Nieprzewidziane wydatki po drodze dodatkowe wkręty i inne pierdółki -nie wiadomo :cool:
Z kwoty 150 tyś. brakuje nam minimum 30 tys zł.
Chyba zgodzi się Pan z moimi wyliczeniami - z cenami jestem na bieżąco :cool: Po zatym kto chciałby mieszkać w domu ,który wygląda gorzej niż mieszkanie w bloku :) Dom to dla większosci z nas spełnienie marzeń a nie konieczność i zapewne każdy chce się w nim czyć dobrze i komfortowo.
Ja nie zastanawiam się nad tym czy parkiet, który kupiłem jest drogi, kupiłem go gdyż nie wyobrażam sobie paneli w domu, podłoga ma byc ciepła.
Licząc koszt budowy domu a koszt zakupu mieszkania do remontu wychodzi na to, że budowa domu jest tańsza w przeliczeniu na m2 więc kto tu mówi o "dyskredytacji calego procesu budowlanego w Polsce ktory nie jest przeciez partyzantka"

Jeśli chodzi o drewno suszone na powietrzu to otrzymamy drewno co najwyżej powietrzno suche natomiast podczas suszenia komorowego uzyskujemy jeszcze bardziej suche drewno. Moje ma wilgotność 16 % - mierzone profesjonalnym miernikiem przez parkieciarza. Jedyny błąd wg mnie jaki popelnił mój wykonawca to zastosowanie tarcicy na wieżbę - podejrzewam ,że i tak nic się nie stanie bo wieżba jest tak czy siak caly czas "przewiewana" ale dla zachowania procesu technologicznego należałoby zastosować drewno suszone.
Pozdrawiam

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 16 Feb, 2010

dwronka, dzrzwi DREWNIANE pelne z oscieznica (wewn.) kosztuja 270 z.l, natomiast szajs tloczony z pilsniowki ale tzw. markowy kosztuje 450 zl. W temacie drewna 750 zl./m3, zebys mial troche pojecia to bys wiedzial ze drewno powietrznosuche spada nawet do 8% (w lato). Welna 15 cm Isomax z dostawa 12.80 zl./m2, hydroizolacja 30 kg - 120zl, stolarka pcv 5-komorowa (gealan) np. okno 120 x120 cm to 415 zl., 10 l farby 20 zl (bialej), pigment na 10 l - 5zl. 1 mb pexalu 2zl. , pexu 1.5 zl, kociol zebiec 2.300 zl. Plyta durelis 12 - 40zl szt., gont 66-80 zl paczka 3 m2. Schody u mnie kosztuja 6 tys. z lakierowaneim (mam wlasne zaplecze stolarskie) . Pewnie ze mozna wydac i 26tys. Drzwi zewn. lupol ocieplane 800 zl (sa i tansze i drozsze). Komin 300 zl mb (dwuplaszczowy, izolowany)<niepotrzeba pod niego fundamentu). Mam liczyc dalej, to sa ceny z marketu budowlanego ktory ma sklepy na terenie calego kraju. Kto ci z tych co spiewaja 3.000 zl/m2 ma w cenie kuchnie, a przylacza to liczone odzielnie.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 16 Feb, 2010

A zapomnialem jescze dodac , solidna deska elewacyjna typu lap siding 27zl/m2 (gr19mm), gdzie jakiemus pseudotynkowi na styropianie bedacemu w istocie dekoracja teatralna do solidnej i odpornej na uszkodzenia mechaniczne desce.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 16 Feb, 2010

Roobik jesli drewno powierzchniosuche spada ci do 8 % to gratuluje ci twojej znajomosci rzemiosla ,bo ja o czyms takim nie slyszalem nigdy jak dlugo zyje ,a szkol troche mam skonczonych i to wlasnie w zawodzie drzewnym, A WIAKIM KLIMACIE TY ZYJESZ? co do reszty to moze powiesz za ile robisz m2 i co w tym sie znajduje? bo jak na razie to z twojej strony mowa -trawa i tylko wprowadzasz ludzi w blad

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 16 Feb, 2010

Cytat : w srodku lata wilgotnosc moze spasc do nawt 8% (Ciesielstwo). Pan jako fachowiec przeciez doskonale wie ze drewno sezonowane na powietrzu (przykryte ) ma nawet w jesien (po wczesniejszym wyschnieciu w lato) wilgotnosc znacznie mniejsza niz to oslawione 18-19% z szuszarni. W podstawowej cenie 1.200 zl/m2 wychodzi u mnie temat niezbyt wymyslnych domkow, z gontem bit. na dachu, elewacja drewniana lub pcv, welna sciana 15 cm, poszycie osb, durelis lub pilsniowka bitumowana. Stropy nad parterem lub polacie dachowe welna 20 cm, fundament z bloczkow (cokol malowany), podloga parteru z przesztrzenia podpodlogowa wentylowana i przykryta folia. Posczycie stropu z durelisu, osb lub deski na to pianka i panele laminowane, ewentualnie deska sosna 28 mm bez slepej podlogi. Lazienka pcv. Malowanie wewn. biale lub kolor, lazienka tapeta vinylowa, stolarka wewn. drewniana + olistwowanie drewniane. Okna pcv biale. Instalacje elektr. pom. do 10m 2 -1 gniazdo, pow. 10m2 - 2 gniazda, pow 15 m2 - 3 gniazda. Grzejniki stalowe. Wod-kan bez przylaczy do budynku. W lazience wanna, wc, umywalka wpusczana z szafka drewniana. Elewacja farba lub lakier bezb. lub preparaty dekoracyjno ochronne do drewna. Tak mi wychodzi , wiem ze zaraz bedzie krzyk ze nie ma w tej cenie kafelek, ale cena chyba nie nalezy do wygorowanych. W kazdym razie po zrobieniu przylacy i wstawieniu gratow mozna mieszkac.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 16 Feb, 2010

Co do drewna to nie ma takiej opcji by schlo naturalnie i mialo mniej niz 23-22% wilgotnosci dlaczego? to proste drewno jest zbudowane z porow w ktorych miesci sie woda ,i jak wiadomo odparowuje najpierw z wieszchnich warst a po odparowaniu pory sie zamykaja a tym samym uniemozliwiaja odparowanie wody z glembrzych warstw to podstawy drzewiarstwa ,dlatego wlasnie suszy sie komorowo gdzie zachodzi caly cykl suszenia to znaczy najpierw sie doprowadza drewno do jednakowej wilgotnosci a potem sie je suszy .Koniec wykladu .Co do domow ktore tu opisales to masz racje DA SIE MIESZKAC nie neguje twojej pracy czy ceny jednak ktos kto buduje sobie dom chce miec minimum komfortu tym bardziej ze dzis mozna kupic wszystko,co do cen to nie widzialem drzwi wewnetrznych kompletnych w cenie nizszej niz 450 zl a zew 2000 zl

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Tue 16 Feb, 2010

roobik66 wrote:dwronka, dzrzwi DREWNIANE pelne z oscieznica (wewn.) kosztuja 270 z.l, natomiast szajs tloczony z pilsniowki ale tzw. markowy kosztuje 450 zl. W temacie drewna 750 zl./m3, zebys mial troche pojecia to bys wiedzial ze drewno powietrznosuche spada nawet do 8% (w lato). Welna 15 cm Isomax z dostawa 12.80 zl./m2, hydroizolacja 30 kg - 120zl, stolarka pcv 5-komorowa (gealan) np. okno 120 x120 cm to 415 zl., 10 l farby 20 zl (bialej), pigment na 10 l - 5zl. 1 mb pexalu 2zl. , pexu 1.5 zl, kociol zebiec 2.300 zl. Plyta durelis 12 - 40zl szt., gont 66-80 zl paczka 3 m2. Schody u mnie kosztuja 6 tys. z lakierowaneim (mam wlasne zaplecze stolarskie) . Pewnie ze mozna wydac i 26tys. Drzwi zewn. lupol ocieplane 800 zl (sa i tansze i drozsze). Komin 300 zl mb (dwuplaszczowy, izolowany)<niepotrzeba pod niego fundamentu). Mam liczyc dalej, to sa ceny z marketu budowlanego ktory ma sklepy na terenie calego kraju. Kto ci z tych co spiewaja 3.000 zl/m2 ma w cenie kuchnie, a przylacza to liczone odzielnie.
Więc zacznę od początku - drzwi surowe - garda eco pelne remix surowa sosna - 140 zł - tylko rozmiar 80 p/l oscieznica 140 zl -koszt malowania - 50 zł sztuka drzwi w górę :)
Drewno suszone strugane 950 zł/m3 .
Poważny blad to zastosowanie wełny isomax 150 nie jest do dobry wybór- wełna o niskiej gęstosci 12 kg /m3 będzie osiadać w scianach - dla porownania toprock 40 kg /m3
Hydroizolacja- może nawet kosztować 50 zl za 30 kg - dysperbit :cool:
Okno 5 komorowe gealan 116x113 -474 zł - mogę podać resztę cen :)
Schody -ok bez marży da rade zrobić schody sosnowe za 6 tyś.
Drzwi zewn lupol sprzedałem dość dużo drzwi tej firmy - mozna kłócić się co do jakości-
JAKI MODEL bo mam przed sobą cennik i nie widzę tu nawet ceny drzwi surowych ponizej 900 zł???
Chyba wyprzedaż z sezonu 2001 -2002 lub zwrot reklamacyjny.
Najtansze drzwi zewn lupola z rabatem powiedzmy 10 proc to model ola 56mm zwykle prog metalowy - drzwi sosnowe rozmiar typolwy dla lupola 1000x 2100 mierzony po zewn stronie oscieza to koszt w granicach
1735 zł- lub walburga - z 50 zł taniej -myślę , że akurat z tymi drzwiami inwestor nie byłby delikatnie mówiąc zadowolony.

10 l farby za 20 to jakiś cudowny wynalazek - ile należy nałożyć warstw - 5??
Co mi po drewnie o wilgotnosci 8 procent jak takie drewno może być materiałem łatwo pękającym i kruchym?
Mam liczyć dalej ;)

dasti
Posts: 6
Joined: Fri 03 Oct, 2008

Post by dasti » Wed 17 Feb, 2010

Schody sosnowe za 6 tys zł ????????? Skąd są te ceny ? Ja właśnie zapłaciłem za schody bukowe zabiegowe 16 stopni z poręczami 4.200 zł. Czytając to forum to można się za głowę złapać i nieźle pośmiać.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Wed 17 Feb, 2010

dasti wrote:Schody sosnowe za 6 tys zł ????????? Skąd są te ceny ? Ja właśnie zapłaciłem za schody bukowe zabiegowe 16 stopni z poręczami 4.200 zł. Czytając to forum to można się za głowę złapać i nieźle pośmiać.
Rzuć namiarem , może być na pw- chętnie skorzystam.

dasti
Posts: 6
Joined: Fri 03 Oct, 2008

Post by dasti » Thu 18 Feb, 2010

Namiary na schody (woj. Pomorskie) p. Semerling tel: 608-833-489.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 18 Feb, 2010

Sprawa pierwsza: drewno po scieciu ma 100% wilgotnosci zima i 150% wilgotnosci latem. Drewno pow. 25% wilg. nazywamy mokrym, 18-25% wilg. nazywamy zaladowczo suchym, 15-18% wilg. nazywamy powietrznosuchym. Sprawa druga :drzwi lupol z katalogu nawet niewymyslne kosztuja min. 2000 zl , ale w pewnym markecie (dosc znanym) sa dostepne 3 modele (w tym jeden z szybka) w cenie 600-950zl. Ale jezeli juz chodzi o to czy da sie kupic tanie izolowane dzrzwi zewn. to dodam ze sa stalowe z wypelnieniem z pianki za 500zl. Temat schodow : schody proste jak w domku hwepl13743 to wychodza mi za 3000 zl. Natoimiast 6000 zl jest cena za schody zabiegowe ( domek pierwszy). Byc moze ktos zrobi taniej , nie ma sprawy, ja wcale nie stosuje najnizszych stawek, i tym bardziej jest dla mnie szokujace jak moze niektorym wyjsc taki standard jak u mnie za 1200zl/m2 , moze wyjsc 2800zl/m2 ( nie pije do pana Jablonskiego, chodzi mi o pewna firme z mojego miasta)

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 18 Feb, 2010

Jeszcze informacja w temacie schniecia drewna: tarcica do 45mm zlozona w styczniu osiaga 15-18% po 120 dniach, zlozona w maju osiaga 15-18% po 30 dniach. (zrodlo: Technologia drewna)



Post Reply

Return to “Finansowanie i koszty budowy”