Koszty budowy...

Skąd i ile kasy potrzeba na budowę domu z drewna
Post Reply
dzidek1983
Posts: 14
Joined: Mon 17 Mar, 2008
Location: Mielec

Koszty budowy...

Post by dzidek1983 » Mon 17 Mar, 2008

Witam
To mój pierwszy post na forum.
Razem z żona przymierzamy się do budowy domu. Zastanawiamy się na drewnianym. Chcemy postawić parterowy domek, o powierzchni około 100 m2. Bez piwnicy, garażu, poddaszy i innych zbędnych dodatków. Czy na budowę takiego domu wystarczy kwota ok. 150 tyś zł? Zaznaczam że działkę już mamy. Przyłączy również tu nie liczę. Chodzi o same koszty postawienia takiego domu do stanu deweloperskiego.

Czy dom drewniany jest naprawdę tańszy jeżeli pominiemy koszty wykończenia wewnątrz? Prace te mógłbym wykonać sam, tańszym kosztem.
Proszę o każdą radę, z góry dziękuję.
Piotr


Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Mon 17 Mar, 2008

ja będę na wiosnę stawiał dom 100 m2, mam już wszystko dogadane z majstrami i policzone na 95% i wyszło mi że spokojnie zmieszczę się w 150 tyś, stan pod klucz, musisz tylko poszukać rzetelnej brygady i sam zapewnić materiały bo jak zalesisz wszystko firmie to skasują Cię x2

dzidek1983
Posts: 14
Joined: Mon 17 Mar, 2008
Location: Mielec

Post by dzidek1983 » Tue 18 Mar, 2008

czyli za samą robotę kasują Cię 150 tyś? :shock:

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Tue 18 Mar, 2008

dzidek1983 wrote:czyli za samą robotę kasują Cię 150 tyś? :shock:
150 tyś za wszystko, robocizna ok 35 -40 tyś

Jan Studencki
Posts: 1
Joined: Wed 05 Sep, 2007

Post by Jan Studencki » Tue 18 Mar, 2008

Bold wrote:
dzidek1983 wrote:czyli za samą robotę kasują Cię 150 tyś? :shock:
150 tyś za wszystko, robocizna ok 35 -40 tyś
witajcie - muszę przyznać, że cena jest bardzo korzystna-ja jestem na etapie rozglądania się za wykonawcą i na razie (z przesłanych do mnie propozycji - dom, szkielet, ok 90 -100 m2) to Twoj jest "podejrzanie" korzystna :wink: . Czy mógłbyś napisać, jeśli to nie tajemnica co wchodzi w zakres "pod klucz" i na priva co to za firma?Będę wdzięczny

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Tue 18 Mar, 2008

sęk w tym że nie jest to żadna firma tylko rodzinna brygada, działają tylko na swoim terenie i nie muszą opłacać fiskusa i zusu(rolnicy)n no może nie jest to stan pod klucz ale tzw. stan deweloperski, czyli fundamenty, wylewki, okna, drzwi,elewacja zewnętrzna drewniana, oraz boazeria i płyty gipsowe od środka, kominy systemowe, kominek z rozprowadzeniem, dach gont bitumiczny, osobno wiejski elektryk i hydraulik, ale te koszta też mieszczą się w 150 tyś

dzidek1983
Posts: 14
Joined: Mon 17 Mar, 2008
Location: Mielec

Post by dzidek1983 » Tue 18 Mar, 2008

właśnie nad takim rozwiązaniem myślałem... ale wychodzi że jeżeli porównam ceny samego materiału na dom drewniany i murowany to niestety <tak mi się wydaje> są one porównywalne, czyli budując na tzw. "brygadę rolniczą" koszty są podobne

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Tue 18 Mar, 2008

dzidek1983 wrote:właśnie nad takim rozwiązaniem myślałem... ale wychodzi że jeżeli porównam ceny samego materiału na dom drewniany i murowany to niestety <tak mi się wydaje> są one porównywalne, czyli budując na tzw. "brygadę rolniczą" koszty są podobne
zgadza się ale ja buduję domek letniskowy, więc potrzebuję szybko go nagrzać w zimie jak przyjadę na weekend

dzidek1983
Posts: 14
Joined: Mon 17 Mar, 2008
Location: Mielec

Post by dzidek1983 » Tue 18 Mar, 2008

domek letniskowy 100 m2??? :o

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Tue 18 Mar, 2008

dzidek1983 wrote:domek letniskowy 100 m2??? :o
no wiesz mam dużą rodzinę, a jak liczyłem koszty wykonania to pomiędzy 100 z 70m2 nie było wcale dużej różnicy. buduję ten projekt

dzidek1983
Posts: 14
Joined: Mon 17 Mar, 2008
Location: Mielec

Post by dzidek1983 » Tue 18 Mar, 2008

a nie taniej by było parterowy domek zrobić?? dużo kosztów z wykonaniem piętra odchodzi

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Tue 18 Mar, 2008

jest to teren górzysty i w planach zagospodarowania przestrzennego jest napisane że mogą występować dach o kącie 45 stopni lub więcej dlatego grzechem by było w nie wykorzystać przestrzeni na poddaszu, pozatym nie wydaję mi się żeby dom parterowy był tańszy, przecież ma większy fundament i większy dach, wchodzi więcej drewna, instalacje te same, gdzie tu oszczędność, chyba tylko na kominach i schodach

dzidek1983
Posts: 14
Joined: Mon 17 Mar, 2008
Location: Mielec

Post by dzidek1983 » Tue 18 Mar, 2008

co do pochylenia dachu.. to fakt.. w tym wypadku nie ma sensu...

ale gdyby to nie był wymóg to odchodzą Ci koszty podłogi na piętrze, wyższe są ściany, powierzchnia dachu wcale się tak bardzo nie większa bo zauważ że masz inny kąt pochylenia, kominy, schody, okna <szczególnie dachowe, drogie>, drzwi, parapety, instalacje, ogrzewanie więcej bierze, rynny, oraz mase innych niezauważalnych spraw..

a najważniejsze to chodzenie po schodach na stare lata...

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Tue 18 Mar, 2008

dzidek1983 wrote:ale gdyby to nie był wymóg to odchodzą Ci koszty podłogi na piętrze,
a parterze nie będziesz robił podłogi?
dzidek1983 wrote:powierzchnia dachu wcale się tak bardzo nie większa bo zauważ że masz inny kąt pochylenia
ale jednak jest większa i to o jakieś 30%
dzidek1983 wrote:drzwi
a na dole nie będziesz robił drzwi?
dzidek1983 wrote:parapety, instalacje
nie wiem o co chodzi z tymi parapetami ale instalacja wychodzi tyle samo
dzidek1983 wrote:rynny,
no tych to na pewno wchodzi więcej
dzidek1983 wrote:a najważniejsze to chodzenie po schodach na stare lata...
właśnie myślę że na stare lata przeniosę się tam na stałe i poradzę sobie z tymi paroma schodami a jak nie to wrócę do miasta bo jak nie będę mógł wyjść po schodach to co ja tam będę robił :???:

dzidek1983
Posts: 14
Joined: Mon 17 Mar, 2008
Location: Mielec

Post by dzidek1983 » Wed 19 Mar, 2008

chcesz powiedzieć że materiał za podłogi, dodatkowe sztuki drzwi, kaloryferów, rurek, okien itp. dostaniesz gratis i zapłacisz tylko za te na parter?

co do chodzenia po schodach... na ja buduje dom mieszkalny "na zawsze" w małym miasteczku... więc to jakaś różnica jest w porównaniu z twoją sytuacją :razz:

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Wed 19 Mar, 2008

no nie za bardo rozumiem tok Twojego rozumowania :roll:
z Twojego postu wynika że w Twoim stumetrowym parterowym domu część pokoi będzie bez podłogi, okien, drzwi i kaloryferów, przecież jeżeli jest taka sama liczba pokoi w obydwu domach to liczba drzwi, okien, kaloryferów, powierzchnia podłogi, instalacja elektryczna będzie taka sama

dzidek1983
Posts: 14
Joined: Mon 17 Mar, 2008
Location: Mielec

Post by dzidek1983 » Wed 19 Mar, 2008

jeżeli zakładasz taką samą ilość pomieszczeń to oczywiście zwykle tak jest i wtedy ta różnica nie jest taka duża

FHU KS
Posts: 15
Joined: Mon 17 Mar, 2008

Post by FHU KS » Sat 22 Mar, 2008

w krajach UE między innymi w Niemczech budownictwo kanadyjskie to przeżytek. w krajach tych funkcjonuje tz budownictwo drewniane w systemie prefabrykacji,

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 23 Mar, 2008

Buduja i tak, i tak. I podobnie jak u nas, czesc osob sama wykancza dom. wystarczy pogladac tekie serie o budownictwie, jak Grand Designs - Wielkie Projekty.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Sun 23 Mar, 2008

FHU KS wrote:w krajach UE między innymi w Niemczech budownictwo kanadyjskie to przeżytek. w krajach tych funkcjonuje tz budownictwo drewniane w systemie prefabrykacji
i co to wniosło do tematu wątku ???
a tak na marginesie :system prefabrykacji to wariant szeroko pojętego "budownictwa kanadyjskiego" :mrgreen:

widzę ,że na tym forum dopiero raczkujesz ... nie to co tutaj - http://www.budnet.pl/forum/search.php?s ... 89edc749c0

niemniej pozdrawiam

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 23 Mar, 2008

Poniewaz dostalem oferte na priva od Pana inzyniera
dodam pare informacji: strona www. w trakcie modyfikacji, kapitał zakładowy 200000 zł., siedziba firmy - Górny Śląsk - Pszczyna

Na pytanie, dlaczego w proponowanej scianie brak folii wiatroizolacyjnej, odpowiedziano mi, ze z obu stron jest plyta OSB :-)

Rowniez pozdrawiam
Bez aktywnosci nie ma dzialalnosci i klientow

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 24 Mar, 2008

FHU KS wrote:w krajach UE między innymi w Niemczech budownictwo kanadyjskie to przeżytek. w krajach tych funkcjonuje tz budownictwo drewniane w systemie prefabrykacji,
Proponuję odróżnienie technologii wykonania od procesu tworzenia. Uniknie Pan pisania podstawowych błędów.

Co do kosztów to niewiele osób zwraca uwagę na solidne przygotowanie inwestycji, a na tym etapie można uzyskać najlepsze efekty oszczędnościowe z zachowaniem odpowiednich parametrów. Tak dla zrozumienia tego...
...w ścianach stosujemy wełnę, ale o jakim wpół. przen. ciepła?. W projekcie mamy obliczenia dla ściany z jej uwzględnieniem, a okna, mostki termiczne?...
...a inna kwestia. Wstawiacie znów pralkę w łazience, która staje się przez to tak samo małą jak w bloku?

Mógłbym podać takich szczegółów wiele, ale zawsze sprowadza się to do jednego - dokładne przygotowanie inwestycji.



Post Reply

Return to “Finansowanie i koszty budowy”