Dom do 200 tyś. zł?

Skąd i ile kasy potrzeba na budowę domu z drewna
SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Tue 04 Oct, 2011

Koszty postawienia domu zależą w dużej mierze od wybranego projektu czyli jego wielkości, skomplikowania bryły i dachu. Ponad to czy jest z poddaszem użytkowym czy nie. Kolejna rzeczą jest jakość i cena użytych materiałów wykończeniowych czy elewacyjnych. Tu masz trochę racji. Budowanie własnymi rekami jest o wiele tańsze tylko czas budowy ogromnie się wydłuża i to kłóci się z zaleta prefabrykowanych domów szkieletowych które przy użyciu profesjonalnej firmy powstają w 3 dni.


skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Wed 05 Oct, 2011

prefabrykowanych domów szkieletowych- właśnie tego unikasz budując dom na miejscu sam bądź przez dobrą ekipę. Budując (wolniej ) masz cały czas na decyzje gdzie rurka z wodą gdzie gniazdko, jakie duże okno i inne, widzisz materiały i sposób ich łączenia a nie gotową ścianę na która już nie masz wpływu. Dlatego ja jestem zwolennikiem domów budowanych tradycyjnie nie prefabrykowanych .

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Wed 05 Oct, 2011

Masz troszkę racji z tym dograniem wszystkich szczegółów. Alternatywą jest przedstawienie twojego domu w formie prezentacji komputerowej w 3D. Wiem że to nie to samo. A nie martwisz się że długie budowanie okaże się niszczące dla drewna. Wiesz ciągłe zawilgacanie i przesychanie niedaj boże kontakt z gruntem.???

skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Wed 05 Oct, 2011

3D ok , ale m2 na kompie a m2 w realu inna sprawa. Budując tradycyjnie nie sposób uniknąć deszczu, to fakt ale drewno strugane tej wody nie przyjmuje tak wiele jak nie strugane. ja budując swój dom dążyłem do jak najszybszego nakrycia dachem i zamknięciu ścian dlatego o zawilgocenie się już nie martwię. Co do kontaktu z glebą to nie wyobrażam sobie składowania drewna bezpośrednio na ziemi, moje drewno trafiało na budowę w takich ilościach jakie potrzebowałem na dany dzień bo miałem możliwość składowania go po sąsiedzku w ojca garażu :)

skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Wed 05 Oct, 2011


SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Thu 06 Oct, 2011

Ciekawy wątek ale nie wiem co mógł bym tam napisać. Raczej śledzić. A mój komentarz nie ma firmy doskonałej.

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Thu 06 Oct, 2011

A co do twojej budowy to faktycznie miałeś komfortowe warunki z tym garażem. Tak to można budować samemu. A dach też sam zrobiłeś czy jakąś firmę nająłeś. Wrzuć jakieś zdjęcia

skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Thu 06 Oct, 2011

krokwie sam ale osb i łacenie oraz blacha dekarz, sam bym nie dał rady, czas/brak pomocy
zdjęcia porobię coś i wrzucę.

skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Thu 06 Oct, 2011

1 z brzegu
Attachments
IMGP9724.JPG

skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Thu 06 Oct, 2011

a to stan na dziś, czekam na okna maja być za 2 tygodnie.
Attachments
IMGP0412.JPG
IMGP0416.JPG

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Tue 11 Oct, 2011

Fajny domek. Pewnie ma z 100 m2. Ale nie boisz się o nadproża na parterze. Nie maja one zbyt słabej konstrukcji. Są tylko zawieszone??/Widzę że użyłeś belek dwuteowych. Napisz jak ci się z nimi pracowało, jak mocowane użyłeś przy murłacie, i jak z ceną tego materiału.

skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Tue 11 Oct, 2011

Nadproża są poskręcane na śruby jak i cała konstrukcja, w uk tak się buduje.Co do powierzchni to łącznie podłogi 194m2. A belki Steico super, bardzo polecam takie rozwiązania mała waga, stały wymiar, i duża wytrzymałość, a cena przy tych długościach bardzo korzystna, ja kupowałem je w długości 13 mb, co do łączenia na ścianie kolankowej bo pewnie o to pytasz to zgodnie z zaleceniami producenta rozwiązań jest dużo ja mam na klinach.

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Tue 11 Oct, 2011

Duży dom na zdjęciach wygląda na mniejszy. A czym będziesz ocieplał i jak wykańczał elewację. I czy samodzielnie??

skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Thu 13 Oct, 2011

Co do ocieplenia to zastanawiam się nad pianką polipropylenową , o elewacji jeszcze nie myślę a prace oczywiście sam.
Nie wiem co z tą pianką parametry ma o wiele lepsze od styropianu, ale mało opinii o tym.

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Pianka

Post by SweetHome » Thu 13 Oct, 2011

Mogę ci polecić fachowa firmę zajmująca się wykonywaniem ociepleń z pianki. Jest to amerykański patent. Pianka umożliwia przepływ pary wodnej czyli jest otwarto komórkowa. Nie traci własności pod wpływem wilgoci oraz szczelnie wypełnia wszystkie wolne przestrzenie i można ja nawet natryskiwać bezpośrednio na wiatroizolację. I nawet nie jest to tak chemia bo w składzie ma jakieś ekstrakty warzywne

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Thu 13 Oct, 2011

A tak na marginesie to planujemy w przyszłości oferowanie klientom ściany właśnie z taka izolacja. Współczynnik 0,027

skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Thu 13 Oct, 2011

ale ja myślałem o piance w płytach, coś na wzór styroduru tylko czysty polipropylen.

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Thu 13 Oct, 2011

A nie chcesz czasem natyskiwanej??? A jeśli chodzi o taka w płytach to firma liniterm produkuje taki materiał

Ania71
Posts: 3
Joined: Mon 31 Oct, 2011

Post by Ania71 » Mon 31 Oct, 2011

Witam. Jak czytam to wszystko to myślę sobie, ze można samemu wiele rzeczy zrobić. Można trawe posiać, można okno wstawić, można dom zbudować, chleb można samemuupiec, można samemu też pewnie w kosmos polecieć....... Ale to nie dla mnie. Wiem, że w zachodniej Polsce buduje firma Pana Krzysztofa numer chyba 511484905. Nie wiem czy za 200tys wybuduja dom ale ich ceny czasem mogą zaskoczyć. Polecam. Sama nie biorę się za budowę domu, wolę to zlecić. Pozdrawiam. Ania

skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Tue 01 Nov, 2011

Pewnie i po zakupy można kogoś wysłać a do drapania za uchem kogoś opłacić.
Sek w tym że nikt cie do budowy domu nie zmusza.

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Wed 02 Nov, 2011

Dom do 200 tyś zł to realne zadanie. Przy domach szkieletowych cena m2 w stanie pod klucz wraz z meblami to ok. 2.500 - 2.700 zł. My w swojej ofercie mamy domy do 100 tyś. zł. za stan surowy zamknięty więc pozostałe 100 tyś. na wykończenie to odpowiednia suma. Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 02 Nov, 2011

SweetHome wrote: My w swojej ofercie mamy domy do 100 tyś. zł. za stan surowy zamknięty
Co to za oferta? Jakiej powierzchni dom? 40 czy 50 m2? Możesz też napisać co znaczy "stan surowy zamknięty" - co w niego wchodzi i jakich producentów materiały?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 02 Nov, 2011

SweetHome wrote: My w swojej ofercie mamy domy do 100 tyś. zł. za stan surowy zamknięty więc pozostałe 100 tyś. na wykończenie to odpowiednia suma. Pozdrawiam
jak chcesz sie zareklamowac to zrob jakas fotorelacje z budowy raczej.
SlodkiDomie :wink: za 100tys mozesz miec goly w srodku bez welny i plyty gipsowej dom no chyba ze mowimy o jakims malym 40-50m2

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 03 Nov, 2011

Mozna spokojnie 80-90 m2 domek postawic za 100 tys zl bez przylaczy i to tzw .full verdig familien bolig , czyli pelnowartosciowy domek jednorodzinny (tzn. 3 sypialniowy) , ale jak juz wielokrotnie pisalem wiaze sie to z ze 100 % skopiowaniem ekonomicznego systemu stosowanego powszechnie w skandynawii czy ameryce pln. , tzn . tanie fundamentowanie (zalecany system z pustka podpodlogowa) , raczej niezbyt wymyslna architektura (dotyczy maksymalnie ekonomicznych domow) , no i temat wykonczenia : sciany siding drewno lub pcv , dach gont bit.. Projekty funkcjonalne i wizualnie do przyjecia da sie wybrac z polskiej oferty. Ale jak juz tez pisalem nader czesto zachodzi sytuacja ze inwestorzy w Pplsce maja bardzo wybujale wizje odnosnie bryly , wielkosci , wykonczenia. A potem zdziwienie ze cena nie taka atrakcyjna jak oczekiwana.

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Thu 03 Nov, 2011

Zapraszam na naszą stronę internetową www.slodkidom.com.pl tam zamieszczonych jest kilkanaście wycenionych projektów domów i są wśród nich takie które można postawić za tytułowe 200 tyś na zwykłym fundamencie, do zamieszkania. Licząc wg. standardowej stawki dom w konstrukcji szkieletowej można mieć pod klucz za 2500-2700 zł/m2. Stąd łatwy rachunek że za 200 tys da się postawić dom o powierzchni ok 70 m2. To na przykład dom Sosenka, Przepiórka, Biedronka, Z12, czy Z71. Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 04 Nov, 2011

SweetHome,
ponawiam swoje pytanie - "Możesz też napisać co znaczy "stan surowy zamknięty" - co w niego wchodzi i jakich producentów materiały?"
A może ten Sweet Home znowu nie taki sweet home? Czyżby łatwiej było pisać bzdury, a gorzej się tych bzdur wytłumaczyć?

roobik66,
co u Ciebie znaczy "full verdig familien bolig". Znów zaczynasz promować tandetne budowanie. Może i Ty napiszesz - z jakich materiałów (jakie gatunki) jest ten Twój dom - jakich producentów.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 04 Nov, 2011

Nie umiem wstawic linkow , ale jak ktos chce sie zapoznac z projektami domow ktore mozna postawic za niewielkie pieniadze to polecam strone : vestlandshus.no i np. domek sttetinden wlasnie tzw. mindre koster tj. niskokosztowy. Jak sie buduje w Skandynawii to pokazywal na forum Piotr Tomrer , tzn . folia isola zamiast poszycia, to juz jest przesada na domach mieszkalnych , bo nigdy sie nie uzyska odpowiedniej powietrznosczelnosci sciany (klienci promopacka moga cos na ten temat powiedziec). Ale prosze przeanalizowac ten dom m maksimum ekonomizacji i naprawde mozna cos do przyjecia zrobic. Podaje ten przyklad bo w zwiazku z przeprowadzka na stale NO szukalem jekiegos projektu i na poczatek nie bede szalal. Wieksze ekonomiczne domy sa np. na: mesterhus.no , prosze zobaczyc np . Kirsten , wspanialy przyklad stylu i ekonomizacji. Jesli chodzi np . o projekty amerykanskie to na architecturaldesigns.com jest domek w81000w . W ogole w ameryce Pln. co pan Nitka wie oprocz luksusowych obszernych rezydencji , licowanych kosztownymi okladzinami , potem skromniejszych ale tez sporych domow , dosc powszechne w krajobrazie sa skromnne domki typu simply cozy , prostokaty z dwuspadowym dachem i poziomym sidingiem. Natomiast jak juz pisalem, niemal notorycznie w PL spotykam sie z przypadkami osob ktore sa cienkie finansowo jak polsilver , ale nie wyobrazaja sobie zeby mogli w czyms takim mieszkac. Ich sprawa.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Fri 04 Nov, 2011

Tego wlasnie nie ogarniam, polskie projekty nie wygladaja tak. Niby podobne, ale nie maja jakiegos tego smaku w sobie.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 05 Nov, 2011

Tak sie skada ze znam projety firmy masterhus.no w doslownym praktycznym tego slowa znaczeniu .
Moze podasz Robikk ceny domow z tego katalogu powiedzmy ze w polskich warunkach beda one 0 50% tansze ... nie piszcie bzdur panowie, drewno to koszt 35-40 tys. zlotych do tego fundament 25-30 tys., a gdzie dach okna elewacja itd... to szacunkowe wstepne koszty na 10 0m2 dom.
Jaki 100.tys no chyba ze $$$$ :mrgreen: badzmy realistami to na rowerze do pracy dojezdzacie jak paliwo prawie 6zloty kosztuje .???

Zlece wybydownie domu za 100 tys. od zaraz w stanie developerskim - zgodnie z wymaganiami technologcznymi oczywiscie :mrgreen: Zapraszam firmy z powyzszych postow do wspolpracy :lol: :lol: :lol:

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 05 Nov, 2011

DABEKO polskie projekty rzeczywiscie rzadko dorownuja zachodnim , ale jak sie dobrze poszuka to mozna cos znalezc i podciagnac.
Do Marcina: Norwegia to jest troche inna historia, sam wiesz rg brutto ok 250 zl., GK i welna 2 - 3 x drozsze niz w PL, ale np. okna w Byggcopie 1.5x1.5 widzialem po 500 zl. Ceny w PL - welna 15 cm 7.5 zl., GK 12.5 - 16 zl., durelis 12 mm 47 zl./ark. Nie przesadzajmy. A przy okazji mi sie przypomnialo, ze kiedys pan Nitka cos mowil ze ma dzialke w Borach Tucholskich, proponuje Kirstena, za te 200 tys., 176 m2, klassisk stylisk hus med masse plas, czyli stylowy i klasyczny dom z masa miejsca. Jak bye chcial materialy z najwyzszej polki to nieco drozej ale i tak za przyzwoita cene.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 05 Nov, 2011

Wiem jak ro jest w norwegii i jakie sa tam koszty ale nie wprowadzajmy w blad ludzi w polsce to nie budy dla psa sie buduje tylko dom caloroczny i to z racji samych tylko kosztow materialowych za 100tys zbudowac sie nie da.
Dokumentacje od strony technicznej sa niezle w kraju gorzej z wiedza ludzi ktorzy to rysuja ale nie jest juz tak tragicznie

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 06 Nov, 2011

Marcin L wrote:Zlece wybydownie domu za 100 tys. od zaraz w stanie developerskim - zgodnie z wymaganiami technologcznymi oczywiscie :mrgreen: Zapraszam firmy z powyzszych postow do wspolpracy :lol: :lol: :lol:
Też kiedyś proponowałem. Ciekawe co by z tego wyszło, gdyby mieli budować z materiałami zgodnymi z wymogami i np. pod moim nadzorem. Może warto spróbować i wynajmować te firmy jako podwykonawców.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 06 Nov, 2011

Mysle ze fundament i szkielet wraz z poszyciem+robocizna.
A pozniej zdziwienie inwestora-sadze ze tak by sie to skonczylo.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 07 Nov, 2011

Marcin ,ten domek stetinden lub w81000w za stowke postawie , nie ma sprawy. Ale dzialam tylko na terenie mojego wojewodztwa. W sczegolnych przypadkach minimalnie dalej. Materialy tam wynosza 60.000 zl na w81000w , slabo u ciebie z matma cos. Ja juz kiedys na forum tlumaczylem ze wycenianie domu od metra to tak jak samochodu od kilograma. Tlumaczylem ze np w USA dom w tej samej technologii i powierzchni w stylu European (to taka ich nazwa nie majaca w zadzie nic wspolnego z Europa) lub Mediterean sa o 50 % drozsze niz styl Country. Wynika to z roznicy w kosztach wykonczenia. Natomiast sprawa jest taka ze ze wzgledow ekonomicznych dominuja domy najtansze (takich to w Polsce nie chca , bo to przeciez "psie budy" albo "baraki" , I guzik beda mieli bo w PL wiekszosc zadufanych w sobie krawaciarzy nie ma nawet takich dochodow jak mieszkancy przyczep (nawet nie mobilhousow) w USA.

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Mon 07 Nov, 2011

Do Pana Nitki:
Materiały jakich używamy są przedstawione na naszej stronie internetowej. Tak na szybko to drewno KVH, płyta Fermacell lub MFP, deska szalówka-olejowana, lub tynk mineralny na twardej wełnie mineralnej 10 cm wiodących producentów.
Jeśli chodzi o stan surowy zamknięty to konstrukcja wraz z montażem, elewacja z tynku mineralnego lub z drewna olejowanego, okna i drzwi zewnętrzne, ściany działowe w szkielecie, strop pokryty MFP 22 mm.

ROBIK66 napisz co rozumiesz styl Europa, Mediterean czy Country (może jakieś linki)

Tematem był dom do 200 tys nie do 100. Jak już pisałem my w ofercie mamy takie domy do 100 za stan surowy zamknięty. Do tego jak piszecie dochodzi wykończenie i fundament. Fundament to ok 12-16 tyś. Więc pozostaje nam 80 tys a wykończenie to moim zdaniem w zupełności wystarczy. Jak wiadomo do szkieletowy to koszt ok 2500zł/m2 do stanu do zamieszkania więc się zbudować dom do 200 tyś zł o powierzchni do 80 m2.
Pozdrawiam

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 07 Nov, 2011

roobik66 wrote:slabo u ciebie z matma cos
Moze okresl co rozumiesz pod pojeciem postawie dom - czy piszemy o szkielecie z poszyceiwm czy o stanie do zamieszkania.
Jesli o stanie do zamieszkania (bez lazienek w plytkach, bez drzwi wew. i bez bialego montazu ogolnie) to takiego domu w Polsce nawet pod wschodnia granica nie postawisz za te pieniadze. Ja tez teraz buduje 2 domy na terenie swojego wojewodztwa i dojazd do pracy kosztuje mnie 1.200 zl. na 1 auto do tego zusy, pracownicy.... Nie raelne jest wbudowanie za te kase. Nawet jakbym sam z pomocnikiem budowal to i tak sie nie da utrzymac standardu odpowiedniej grubosci izolacji itd itp :roll:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 07 Nov, 2011

Jak wiadomo do szkieletowy to koszt ok 2500zł/m2 do stanu do zamieszkania.....................jak napisal SlodkiDom i tu sie zgadzam to jest prawda ale to co pisze Robbbik to jest nierealne..

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Mon 07 Nov, 2011

Panowie kluczem do ograniczenia kosztów jest jak najpełniesza prefabrykacja, czyli jak najwięcej prac wykonanych u siebie. W ten sposób skracamy czas obecności pracowników na budowie - mniejsze koszty - oraz nie ma kosztów codziennego dojazdu pracowników na budowę - mniejsze koszty paliwa.
Pozdrawiam.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 07 Nov, 2011

Akurat szkielet kazdego domu z poszyciem mozna postawic w pare dni, a najwiecej czasu traci sie na wykonczeniach... wiec z tym cieciem kosztow bym nie przesadzal. Ktos to musi gdzies zrobic "na hali" czy na placu budowy koszty podobne. Chyba ze przywozisz gotowe sciany z gipsami, ktore tylko w naroznikach i na styku sciana sufit gipsujesz. Pozostaja jeszcze inne elementy wewnatrz ktorych nie da sie wykonac "na halli".
Pozatym za wynajem lokalu tez trzeba zaplacic (prad, CO itd) wiec wcale ta prefabrykacja taniej nie wychodzi...

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 07 Nov, 2011

SweetHome wrote: elewacja z tynku mineralnego lub z drewna olejowanego, okna i drzwi zewnętrzne
Widzę, że ze mną byś nie pobudował tego domu za te pieniądze. Prosiłem - z jakich materiałów (jakie gatunki) jest ten Twój dom - jakich producentów". o co znaczy "tynk mineralny" czy "okna" albo "drzwi zewnętrze". Takie określenie to tylko próba naciągania klienta na najtańsze materiały. W umowie powinien być określony producent i gatunek itp. Wówczas wykonawca wie czego oczekuje klient, a inwestor wie czego się spodziewać.



Post Reply

Return to “Finansowanie i koszty budowy”