Domek letniskowy - VAT 7 czy 22%?

Skąd i ile kasy potrzeba na budowę domu z drewna
Kubaty

Domek letniskowy - VAT 7 czy 22%?

Postautor: Kubaty » wt 14 wrz, 2010

Jak w końcu jest z tym VAT-em?
Czytałem że jest 7% a firma budowlana życzy sobie 22%. No to jak to jest?

mr2k

Postautor: mr2k » wt 14 wrz, 2010

Jeśli decydujesz się na zakup towarów oraz jednocześnie na skorzystanie z usługi budowlanej w danej firmie powinieneś mieć możliwość zapłacenia za całość 7% VAT. Chyba, że sytuacja jest taka - materiały (objęte 22% VAT) stanowią 90% ceny całości, a montaż/usługa (objęta 7% VAT) stanowi 10% ceny całości. Wtedy księgowa firmy może się nie zgadzać na 7% VAT, bo US się może doczepić :)

Oczywiście nie jestem księgowym i mogę się mylić - mówię tylko o sytuacji jaka ma miejsce w przypadku mojej księgowej, a więc naszej działalności, czyli projekt domu/wnętrza (22% VAT) wraz z usługą budowy/wykończenia (7% VAT).

Greg Olchawski

Postautor: Greg Olchawski » czw 16 wrz, 2010

Musi wystapic material+usluga montazu ALE czy czasem stawka 7% nie dotyczy tylko i wylacznie tych materialow ktore przed wejsciem do Uni objete byly taka wlasnie preferencyjna stawka?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Grzegorz Szostak
Kontaktowanie:

Postautor: Grzegorz Szostak » pt 17 wrz, 2010

Zgodnie z ustawą o vat
"obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11"
Pogrubienie jest celowe ponieważ w PKOB 111 znajdują się również obiekty nie podlegające stawce 7% n.p. domy letnie. W przypadku domku letniskowego muszą być spełnione warunki techniczne jak dla domu jednorodzinnego.
Warto wspomnieć, że obniżona stawka vat nie dotyczy infrastruktury towarzyszącej i garaży wolnostojących (w bryle budynku 7%).

Rozdział na materiały (vat 22%) i usługę (vat 7%) zachodzi w sytuacji, gdy wykonawca jest jednocześnie producentem wyrobu.
Przykład - Fundament wykonany przez Betoniarnię (ew. producenta bloczków) zaliczy beton na stawkę 22%. Robocizna pozostanie na 7%.
Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku domów stawianych przez tartaki. Tarcica jest bowiem ich produktem wykonanym z pozyskanego lub kupionego surowca - drewna.

Wróć do „Finansowanie i koszty budowy”