Ekonomiczna budowa domu z bali - pomożecie?

Skąd i ile kasy potrzeba na budowę domu z drewna
Post Reply
Monika K
Posts: 1
Joined: Tue 26 Dec, 2017

Ekonomiczna budowa domu z bali - pomożecie?

Post by Monika K » Tue 26 Dec, 2017

Witam ;) To mój pierwszy post na forum, tak więc ładnie witam wszystkich zebranych i gorąco proszę o pomoc bardziej ode mnie mądrych i doświadczonych w temacie.

Zachciało się młodym własnego domu. Wizja zdrowego życia zgodnie z naturą w pięknym, ciepłym domu z bali - cudo!

Planujemy wybudować się wstępnie na oddalonej działce pod Chodeczem (woj. kujawsko - pomorskie). Chyba, że okaże się, że warunki dojazdu do miasta, znalezienia pracy i podłączenia do mediów będą zbyt nieopłacalne, to rozważymy kupienie działki w innym miejscu.

Rozpoczęłam zdobywanie wiedzy w internecie i oszacowanie kosztów na stronach, forach i mailowo u paru wykonawców.
Im dalej w las tym coraz więcej opcji i pytań...

Chcemy zbudować dom ekonomicznie, ale dobrze. Wiem, że czasem oszczędności wychodzą 3x drożej, a drożyzna czasem bierze się z kosmosu. Jeśli jesteście w stanie polecić sprawdzone firmy, które nie biorą 70% zaliczki zanim postawią stopę na budowie i nie spartolą roboty, będę bardzo wdzięczna... bo ja mam na razie na swojej liście prawie 20 :mrgreen:

Część robót chcemy wykonać sami, aby wyszło taniej - fundamenty, urządzenie łazienki, kuchni. Czy montaż drzwi wewnętrznych i okien będzie tańszy u wykonawcy domu czy u zewnętrznej firmy?

W moich oszczędnych założeniach jest także prosta bryła domu, dach dwuspadowy bez lukarn, okna PCV zamiast drewnianych, ścianki działowe ze skromniejszych materiałów i nieliczne, brak garażu i podpiwniczenia. Sam dom miałby 70 - 100 m2 z poddaszem użytkowym. Z jedynych marzeń chciałabym zostawić zadaszony taras przed wejściem, a nad nim taras z sypialni - oba tak jakby pod przedłużeniem dachu. Plus większe okna, by wpuścić światło... Na jakikolwiek projekt nie trafię, zawsze jest coś lekko do zmiany - czy to dach, czy przestawienie pokoi. Czy każda firma bierze za to ciężką opłatę? Może zamiast płacić na usunięcie lukarny z projektu taniej wyjdzie ją wybudować?

Czy znacie jeszcze sposoby na oszczędność? Chciałabym, aby dom był jak najbardziej szczelny, by oszczędzić na ogrzewaniu. Jakie ogrzewanie polecacie z tej perspektywy? Jak ma się do tego opłacalność wstawiania kominka w salonie?

Co do ścian, dachu itp. wiem, że są różne kombinacje - z całego bala litego z uszczelnieniem, z ociepleniem przeróżnym na kanapkę, bale wypełnione pianką PUR prefabrykowane... który z tych wariantów daje dobrą izolację i jest tańszy? Chciałabym jednak, aby dom z zewnątrz i wewnątrz był wykończony drewnem, tylko miejscami karton-gips. Czy zewnętrzna elewacja drewniana nie jest bardziej problematyczna w konserwacji niż tynk?

Przez chwilę wahałam się nad domami szkieletowymi lub rynkiem pierwotnym, ale mam wątpliwości czy to dobry pomysł... poza tym te domy nie mają duszy według mnie.

Chcielibyśmy zamknąć się w kwocie 200-300 tysięcy. Im mniej tym lepiej, o ile nie przysporzy to późniejszych napraw i problemów. Będziemy brali kredyt hipoteczny, ale wolimy obciążyć się mniej i na krócej, i sami wykończyć niektóre rzeczy w domu.

Jakie wyjście polecacie? Gdzie jeszcze można oszczędzić? Będę wdzięczna za wszelką pomoc, rady i wskazówki.


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Ekonomiczna budowa domu z bali - pomożecie?

Post by zbiegusek » Tue 26 Dec, 2017

Witaj, witaj! Mądrzejszy pewnie nie jestem, a doświadczenie tylko amatorskie - budowlańcem (drzewiennym) też nie jestem, za to uczestniczyłem przy budowie domu rodziców w latach '80 zeszłego wieku, budowałem swój domek w latach '90 zeszłego wieku, wyremontowałem murowaną chałupkę (prawie skończyłem wiosną), postawiłem jedną szopkę i jedną małą stodołę w systemie "kanadyjsko-polskim" ;) kilka lat temu. No i od 6 miesięcy buduję mały domek w systemie szkieletowym.
Co do przedstawionego projektu: Fajny. Podoba mi się jak wszystkie małe domy, w których rządzi prostota. No i jestem fanem werand i podcieni. :)
Lukarna w tym projekcie jest dołożona w celu złamania "stodołowatości" bryły. Ze względów funkcjonalnych nie jest niezbędna.
Pytasz, gdzie można oszczędzić.
Na wspomnianej lukarnie. Na sześciu oknach połaciowych. Na kominku. No i na konstrukcji budynku. Usilnie będę namawiał do zweryfikowania wyboru domu "z bala". Naprawdę taniej, lepiej i szybciej będzie zbudować w systemie szkieletowym, za to obłożyć dom deską w układzie poziomym, z przekrojem łukowym. Chcecie, żeby było ekonomicznie w budowie i użytkowaniu... Bal lity IMO będzie droższy w budowie. Bale z pianką PUR mają "mniej duszy" niźli szkieletor.
Z moich doświadczeń wynika, że lepiej jest, jeżeli montażem stolarki (okna, drzwi) zajmuje się dostawca tejże. Macie wtedy niższy VAT, a i mniej problemów z ewentualną gwarancją.
Temat ogrzewania: wszystko zależy od dostępności mediów na działce. Jeżeli jest gaz z sieci, to nie warto się zastanawiać nad żadnym innym. Wystarczy wiszący kocioł dwufunkcyjny wiszący w dolnej łazience i możecie kotłownię zamienić na spiżarkę. :) Jeżeli nie ma, to trzeba się trochę zdoktoryzować i na coś zdecydować biorąc pod uwagę cechy funkcjonalne kotłów na paliwa stałe (węgiel, ekogroszek, drewno, biomasa, pellet), płynne (gaz, olej) albo ogrzewania elektrycznego (akumulacyjne, pompa ciepła).
Rozumiem, że będzie to wasz pierwszy, wymarzony dom - "Wizja zdrowego życia zgodnie z naturą w pięknym, ciepłym domu z bali - cudo!" - zburzę wam tę wizję stanowczo odradzając kominek jako jedyne źródło ciepła w domu. Zresztą już architekt sugeruje, aby tak nie robić - po to zaprojektował oddzielną kotłownię. :) Po pierwszym okresie zachwytu nowym, wymarzonym domem, kominek stanie się tylko dekoracją coraz to rzadziej używaną. Zwłaszcza ty jako pani domu powinnaś zrozumieć hasło "nie róbcie z salonu kotłowni".
Ze swoich doświadczeń jeszcze polecę podłogówkę (niskotemperaturowe ogrzewanie) i instalację centralnego odkurzacza. Sama instalacja na etapie budowy domu to jest koszt max kilkuset złotych, a potem może spokojnie czekać aż się odkujecie finansowo i dołączycie do niej jakąś jednostkę centralną.
Ach! Jeszcze kwestia projektu: zorientujcie się, ile by kosztował projekt indywidualny; może wyjść podobnie jak koszt gotowego z przeróbkami.
No i co z garażem/częścią gospodarczą? Jak się ma domek, to zaraz pojawi się kosiarka, jakieś grabie, narzędzia, łopata do śniegu, taczka itepe. O hobby dużych chłopców już nie wspominając. ;) A chyba podatek od nieruchomości za garaż wolnostojący jest większy niźli za ten sam w bryle budynku mieszkalnego...

kosmatka
Posts: 1
Joined: Fri 26 Jan, 2018
Contact:

Re: Ekonomiczna budowa domu z bali - pomożecie?

Post by kosmatka » Fri 26 Jan, 2018

super porady i sugestie, 'dzięki ze się nimi dzielicie

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Ekonomiczna budowa domu z bali - pomożecie?

Post by zbiegusek » Sat 27 Jan, 2018

Ależ proszę... :)


Post Reply

Return to “Finansowanie i koszty budowy”