Docieplenie letniaka z bala 8 cm

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
SteelRat
Posts: 1
Joined: Mon 15 Apr, 2019

Docieplenie letniaka z bala 8 cm

Post by SteelRat » Mon 15 Apr, 2019

Potrzebuję docieplić letniskówkę. 30 metrów kwadratowych, niewielkie, ale no jednak chciałoby się korzystać trochę dłużej niż przez te 3-4 miesiące w roku.

Skonstruowane to jest przez poprzedniego, zmarłego już właściciela z bali okrągłych ścinanych na prosto z góry i dołu (półbal to się nazywa? Nie znam się na fachowych nazwach) utoczonych przez tegoż właściciela osobiście z drewna... Różnego. Dosłownie - trochę sosny, świerka, jakieś liściaste, to wszystko poprzekładane na przemian i jest domek.

Odremontowałem to w środku, z zewnątrz awaryjnie na wejściu kryjąc grubo impregnatem i teraz pojawia się pytanie co dalej...

Ściana od środka lakier, od zewnątrz impregnat. Balik 8 cm i tyle. 100% zdrowy, ewentualne ubytki jak były - wymieniono na nowy balik. Dach - nowy, bo stary się pode mną zarwał jak wszedłem. W chwili obecnej blacha nad deskowaniem (połowa była dobra to najłatwiej było wymienić niedobre na nowe), ze szczeliną 3 cm między dechą a blachą, a na desce membrana dachowa - żeby to "oddychało". W sufit planuję dać 10 cm wełny, na krokwie potem paroizolację i cześć, na wierzch od środka OSB.

Podłoga masakra - decha piękna, ale bezpośrednio na betonie. Co ciekawe - zdrowa, pewnie dlatego, że niczym nie przykryta i sobie oddaje wilgoć do pomieszczenia swobodnie...

Pytanie do Was jak to ocieplić? Na pewno wymiana okien. To mam za sobą. Drzwi także. Docieplenie podłogi - mogę na tą deskę dać po prostu wełnę na paroizolacji i drugą deskę na to? Nie przemoczy się? O crawl space mogę zapomnieć, chałupy nie podniosę.

Ściany - ocieplenie koniecznie od zewnątrz. Jeden fachowiec radzi tak (licząc od środka na zewnątrz):
-bal-wełna+ruszt-paroizolacja-wełna"w poprzek" poprzedniej+ruszt-wiatroizolacja-elewacja
A drugi mówi:
-bal-osb-wełna-wiatroizolacja-elewacja

Tylko w tej drugiej wersji nie widzę żadnej logiki. A moja wersja:
-bal-paroizolacja-wełna+ruszt-wiatroizolacja-elewacja

Jak byście to widzieli? I to i ścianę i podłogę, wolałbym tej dechy nie rwać bo zdrowa jest...

Domek ma wytrzymać planowo jakieś 20-25 lat, to jest letniak a nie na pokolenia :) No ale też dobrze byłoby po świętach na jezioro na łyżwy wyskoczyć, a nie siedzieć w takim domku i non-stop palić w kominku bo zimno.


MajorDamage
Posts: 75
Joined: Fri 31 Jan, 2014

Re: Docieplenie letniaka z bala 8 cm

Post by MajorDamage » Wed 17 Apr, 2019

Zastosuj Isobooster i nie będziesz mieć problemów a zysk od razu odczuwalny zimą i latem.

User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Docieplenie letniaka z bala 8 cm

Post by The_evil_one » Thu 18 Apr, 2019

A znasz?:

Code: Select all

https://www.ubakus.de/u-wert-rechner/?
Stosowanie paroizolacji moim zdaniem ma sens od środka. Jak zależy Ci na wyglądzie drewna, to może być imitacja na ruszcie w środku.
Czyli byłoby (od środka):
Imitacja bala/ruszt/paroizolacja/konstrukcja z bala/wełna ułożona w rzuszcie(może krzyżowo w stosunku 50/50)/wiatroizolacja/elewacja.

Twoje rozwiązanie, moim zdaniem, niesie za sobą ryzyko, że folia, bezpośrednio na konstrukcji od zewnątrz,
będzie powodowała wykroplenie się pary w miejscu mostków (pytanie jeszcze ile tej wełny chcesz dać?).

Felicijan1
Posts: 2
Joined: Thu 19 Aug, 2021

Re: Docieplenie letniaka z bala 8 cm

Post by Felicijan1 » Mon 06 Sep, 2021

Ja bym postawił na pokrycie papą termozgrzewalna i potem blachą trapezową. Stosunkowo niska cena za metr oraz ciekawy kształt gotowego pokrycia to jednakże nie jedyne atuty specjalnie kształtowanych arkuszy.

Wydaje mi sie że naturalnie te dwa argumenty liczą się jedynie wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę trzeci – trwałość i szczelność metalowego systemu na dach.

Sam widziałem w firmie że blacha trapezowa z uwagi właśnie na swoją efektowną formę używana jest nie tylko przy okazji krycia dachów. Nowoczesna architektura pełnymi garściami korzysta z dobrodziejstw tego produktu umieszczając go na fasadach, ścianach czy choćby w niestandardowych projektach bram i grodzeń.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”