Docieplenie starego domu drewnianego z bala ???

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
art28

Docieplenie starego domu drewnianego z bala ???

Post by art28 » Sun 16 Jan, 2005

Witam. Chciałbym kupic po sąsiedzku stary (ok. 70 lat) dom drewniany z bala. Byłem w nim w środku i stan drewna jest całkiem niezły. Dom nie jest zawilgocony - wykonałem kilkanaście nawiertów w ścianach. Zastanawiam się nad kupnem tego domu i moje pytanie dotyczy docieplenia ścian tego domu. W chwili obecnej jest to (od wewnątrz); bal 20 cm, 2 warstwy czegoś co przypomina papę oraz deska o grubości ok. 2 cm. Jak najlepiej docieplić taką ścianę ??? Syropian, wełna ??? Na klej, na jakiejś konstrukcji ??? Czy zrywać ze ścian "papę" i deskowanie ???


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 16 Jan, 2005

Jak chciałbyś ocieplić dom? - od środka czy na zewnątrz?

Na temat domów z bali i systemu ich docieleń, międzynarodowych wymagań dla domów z bali, a także budownictwu podhalańskiemu poświęcony jest Katalog Budownictwa Drewnianego '2005. Inauguracja Katalogu na Targach BUDMA w Poznaniu w dniach 25 - 28 stycznia br.

art28

Post by art28 » Mon 31 Jan, 2005

Dziekuje za info odnosnie katalogu - bedę starał się go zdobyć.

Jeżeli chodzi o docieplenie to juz troche sie orientowałem. Widziałem jak niedaleko ode mnie ktoś taki dom właśnie modernizuje. Tamten dom obdarto z drewnianego szalunku, tak ze zostały same bale. Na nie poszedł impregnat, potem poziomo przybito 2-3 cm listwy dystansowe. Na ta konstrukcje przykrecono plyty wiorowe grubosci 2 cm. Teraz na to przyklejają plyty styropianowe grubosci 15. Na to pojdzie chyba siatka i tynk.

Czy to dobre rozwiązanie ????

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 31 Jan, 2005

Rozwiązanie wydaje się być nie do końca prawidłowe, a to głównie z powodu klejenia styropianu do płyt wiórowych.
Otóż na styku tynku i ramy okna (dwa materiały o różnych właściwościach) powstają pęknięcia, którymi woda deszczowa wpływa pod warstwę styropianu, skąd nie mając możliwości odparowania niszczy płytę wiórową. Stąd między płytą wiórową, pokrytą wiatroizolacją, należy zachować pustkę wentylacyjną lub stosować styropian ryflowany. Patrz - http://szkielet.com.pl/10/7.php
Jest to "stary" problem budownictwa szkieletowego, znany pod nazwą EIFS. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Internecie, wrzucając ten skrót do wyszukiwarki.

art28
Posts: 3
Joined: Tue 01 Feb, 2005

Post by art28 » Sun 06 Feb, 2005

Witam. Kontynuując wcześniejszy post to byłem tam gdzie remontują ten dom. Okazał sie, że styropian nie był ryflowany. Widziałem jak obsadzano okno, a potem przymierzano zewnętrzny parapet. Jest wykonany z powlekanej grafitowej bachy - takiej jak poszła na dach (zapomnialem wczesniej dodac, ze na dach poszla grafitowa blachodachówka). Na tej budowie jest starszy pan (ok. 60 lat), ktory kieruje calym tym balaganem. Jak sie okazalo pamieta jak jeszcze po wojnie stawiano takie domy a z opowiadan ojca wie, ze do budowy takich domow, ale przed wojną uzywano najzdrowszego drzewa. Najbardziej "prestizowe" byly te stawiane na fundamecie z pustakow ze szlaki, a nad ziemią byla ceglana nadmurówka. Potem co zamozniejsi obijali taki dom jeszcze deskami.

Jezeli chodzi o zaciekanie wokol ram okiennych to w tym przypadku nie powinno byc chyba takiego problemu - dookola okna (boki i góra) maja pójść dwa pasy kafli tzn. jeden we wnęce okna a drugi wokól wnęki po ścianie. To wg tego Pana powinno wystarczyc. Poza tymwidzialem, ze dach wystaje dosc daleko poza obrys domu wiec to powinno ten problem zminimalizowac.
Dom ten ma miec zwykle weglowe C.O., a w łazience ma pójść dodatkowa warstwa ocieplenia od wewnątrz. Pustka miedzy plytami i balami jest tez w kilku miejscach wentylowana.

Na koniec powiem jeszcze, ze dom ma prosta bryle - 8 x 10 m - pokoj dzienny, 2 male pokoje, kuchnia i lazienka.Ma wstawione biale okna PCV co w polaczeniu z grafitowymi elementami wygląda bardzo ładnie. Z tego co sie dowiedzialem kolor tynku ma byc "piaskowo-słoneczny" (poczekam ne efekt i zrobie kilka zdjec).

Powiem szczerze, ze po tym co tam widzialem mam coraz wieksza chęć na ten stary domek obok mnie :)
art28

art28
Posts: 3
Joined: Tue 01 Feb, 2005

Post by art28 » Sun 06 Feb, 2005

Witam. Krótkie pytanie - gdzie mozna kupic katalog ???? Szukalem, ale jest tylko wersja 2004.

pozdrawiam
art28

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 06 Feb, 2005

Faktycznie, szerokie okapy mogą zminimalizować zagrożenie. Płytki napewno nie, bo i tak pęknięcie na styku spoina - okno będzie się pojawiać.

Piszesz - "Powiem szczerze, ze po tym co tam widzialem mam coraz wieksza chęć na ten stary domek obok mnie :)" No to do roboty. Jak będziemy mogli się wesprzeć duchowo - to wesprzemy.

Katalog '2005 - w części Przezentacje Materiałów jest już na głównej stronie. Część o balach sukcesywnie też będzie się pojawiać - jest w trakcie opracowywania. Książkowa wersja jest juz w hurtowniach i w najbliższych dniach będzie w MPiK-ach i księgarniach. Można także zamówić u nas za zaliczeniem pocztowym.

art28
Posts: 3
Joined: Tue 01 Feb, 2005

Post by art28 » Sun 27 Feb, 2005

Witam.

Niestety z powodu mrozów i opadów śniegu prace przy elewacji domu, który "podglądam" chwilowo stanęły w martwym punkcie. Przed mrozami zdążono docieplić dom styropianem i pokryć cienką warstwą zaprawy i siatką - tynkowanie musi poczekac na lepszą pogodę.

Mam pytanie odnośnie tego jak najlepiej zabezpieczyć wewnętrzną cześć ściany. Tzn. jeżeli mamy np. gołe bale to rozumiem że warto zabezpieczyc je impregnatem. Ale co dalej? Zakładam, że wykończeniem ściany będzie plyta G-K. Czy warto stosować jeszcze docieplenie od wewnatrz? Czy lepiej zrobić w miejsce tego pustke powietrzna?

Jeżeli ktoś modernizuje taki dom lub ma jakies praktyczne uwagi na temat remontu domów z bala to zapraszam do dyskusji.
art28

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 21 Mar, 2005

Co się tyczy izolacji domów z bali - warto czy nie warto - proponuję - http://szkielet.com.pl/bale/3.php gdzie znajdziesz obliczenia współczynnika U w zależności od grubości i grubosci izolacji cieplnej.

kk001
Posts: 4
Joined: Fri 06 Jul, 2018

Re: Docieplenie starego domu drewnianego z bala ???

Post by kk001 » Sat 20 Oct, 2018

Docieplanie drewnianej konstrukcji jest bardzo ważne. Ja mam dom "kanadyjski" i z tego co wiem, to mój tatuś ocieplał jego styropianem 20 cm. Zajrztj sobie na stronkę docieplajdom , gdzie masz różne artykuły odnoście ocieplania styropianem. Odradzam stanowczo ocieplanie pianką,jest łatwopalna !



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”