W jaki sposób wykonać izolację podłogi?

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
Jarosław Kowalczyk
Posts: 2
Joined: Sun 14 Jan, 2007

W jaki sposób wykonać izolację podłogi?

Post by Jarosław Kowalczyk » Sun 14 Jan, 2007

Jestem od miesiąca chyba szczęśliwym właścicielem niewielkiego drewnianego, parterowego domu z bali. Jest jednak zdecydowanie za mały na moje potrzeby. W przyszłości zamierzam go trochę powiększyć. To co obecnie zaprząta mi głowę to podłoga bo wg oględzin sam bal jest raczej w stanie nie wymagającym ingerencji. Ze względu na brak wentylacji, stara podłoga uległa całkowicie zniszczeniu (próchno). Niestety część podwaliny, która leży na ceglanym fundamencie, także. Nie oglądałem jej od strony zewnętrznej ale wewnątrz w części w której podłoga jest najbardziej zniszczona, podwalina także wygląda nieciekawie. Należy także dodać, że były gospodarz legary umieścił bezpośrednio na gruncie. Remont i adaptację domu mam zamiar prowadzić etapami. Od czego powinienem zacząć? Jak wykonać izolację fundamentu, podłogi? Czy konieczna jest wymiana podwaliny, biorąc pod uwagę to, że w przyszłości mam zamiar zaadoptować poddasze?


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 14 Jan, 2007

Rozumiem że jest tak - dookoła budynku ceglane fundamenty, na których leży podwalina. Między ścianami wykonano podłogę, której legary leżą bezpośrednio na gruncie. Czy dobrze zrozumiałem?
Jeżeli tak to proponuję:
- zdjąć drewnianą podłogę i w obrębie budynku obniżyć poziom terenu, poprzez wyrzucenie humusu, do głebokośći uwzględniającej poniższe warstwy,
- wykonać podsypkę piaskową grub. 10 - 15 cm, wylać hudziaka grub. ok. 10 cm, założyć izolację przeciwwilgociową, położyć 10 cm styropianu, założyć drugą warstwę izolacji przeciwwilgociowej. Ta warstwa izolacji winna być połączona z izolacją założoną pod podwaliny.
- wykonać wylewkę betonową grub. ok. 60 cm. Górna powierzchnia wylewki winna być na poziomie korony murów fundamentowych. Przed wykonaniem wylewki powinieneś wymienić podwaliny i założyć izolację przeciwwilgociową pod nimi.

Zatem ... do roboty !!!!

Jarosław Kowalczyk
Posts: 2
Joined: Sun 14 Jan, 2007

Post by Jarosław Kowalczyk » Mon 15 Jan, 2007

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zastanawia mnie jedynie podana grubość warstwy betonowej. Czy nie ma tu pomyłki, aż 60 cm? Czy będzie to odpowiednie podłoże pod podłogę z desek na legarach. Chciałbym zachować wiejski klimat tych pomieszczeń. Skoro deski wymagają wentylacji to czy po kilkunastu latach nie zrobi się z podłogą to samo co zastałem obecnie (pruchno). Czy szczelina dylatacyjna zapewni odpowiedni przewiew?

romiber
Posts: 27
Joined: Thu 19 Oct, 2006

Post by romiber » Tue 16 Jan, 2007

Z cala pewnoscia p.Wojtkowi chodzilo o wierzchnia wylewke gr 6cm ---- 60cm plyta betonowa pod podloge drewniana to przeciez nonsens


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”