Płyta OSB

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
Marcin.D
Posts: 14
Joined: Wed 18 Apr, 2007
Location: Radom

Płyta OSB

Post by Marcin.D » Tue 12 Jun, 2007

Witam wszystkich

Mam pytanie odnośnie płyt OSB, których planuję użyć do wykonania stropu między parterem a poddaszem użytkowym. Mam belki stropowe 14x18cm z prześwitem co ok. 90cm, na to zamierzam dać legary 7x14cm (bezpośrednio na belki stropowe), w legarach zrobić wcięcia co 30cm i ułożyć w nich łaty 4x5cm i na taką siatkę chcę położyć płyty OSB 3 grubości 22mm. Płyty te są dosyć ciężkie, sam nie dam rady ich wnieść na "górę" a chciałem sam wykonać strop (nie tylko zresztą) i nie mam za bardzo wziąść kogoś do pomocy. Pomyślałem sobie, że mógłbym przeciąć te płyty na pół, wzdłuż dłuższej krawędzi oczywiście. Czy takie rozwiązanie "osłabiłoby" w jakiś sposób tę podłogę/strop? Czy byłaby duża różnica w sztywności (i w innych ...ściach) w porównianiu do ułożenia całej płyty? Zrobiłem w ten sposób stryszek (nad poddaszem użytkowym), wniosłem tam cieńsze płyty, ale i tak były one ciężkie i niewygodne do wnoszenia w pojedynkę, wiec je pociąłem na dwie części. Podłoga stryszku jest dość stabilna, ale przecież to tylko stryszek, na który zamierzam zaglądać dość rzadko, np. żeby boś tam "wrzucić" (np. jakieś pudło). Strop nad parterem musi być wytrzymały i stabilny, stąd moje pytanie o sens cięcia tych płyt na dwie części.

Z góry serdeczne dzięki za pomoc


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 12 Jun, 2007

Nie widzę tu żadnego odstępstwa od wymogów technologii. Uważam, że spokojnie, bez narażania budynku na jakąkolwiek niestabilność, możesz stosować "połówki" płyty OSB na podłogę. Wielu producentów płyt produkuje płyty "jednoosobowe", właśnie po to by jedna osoba mogła je wnosić na budynek. Pamiętaj jednak by płyty układać z przesunięciem o 1/2 płyty.
Więcej na ten temat - http://www.szkielet.pl/wymagania/11.php

Układając poszczególne warstwy stropu zwróć uwagę na:
- pozostawienie szczeliny ok. 3 mm między płytami (na grubość gwoździa),
- odizolowania od siebie poszczególnych warstw - zwiększy to izolacyjność akustyczną stropu oraz ograniczy lub całkowicie zapobiegnie skrzypieniu podłogi.

Marcin.D
Posts: 14
Joined: Wed 18 Apr, 2007
Location: Radom

Post by Marcin.D » Tue 12 Jun, 2007

Dziękuję za odpowiedź panie Wojtku. Mam jeszcze jedną prośbę. Czy mógłbły pan spojrzeć na temat "Strop międzykondygnacyjny - kilka pytań" w tej samej kategorii co ten temat? Proszę o odpowiedzi przede wszystkim do mojego ostatniego posta w owym temacie.

Z poważaniem
Marcin.D

Marcin.D
Posts: 14
Joined: Wed 18 Apr, 2007
Location: Radom

Post by Marcin.D » Mon 18 Jun, 2007

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie płyty OSB.

Czym się różni strona z nadrukiem od tej drugiej strony płyty OSB (w moim przypadku OSB 3)? Już nie pamiętam gdzie, ale gdzieś kiedyś przeczytałem, żeby płyty układać tak, aby strona z nadrukiem znalazła się od spodu poszycia. Na stronie Kronopolu, producenta moich płyt, nie znalazłem takiej informacji. Czy ktoś z Was wie coś na ten temat? Czy faktycznie to, którą stroną do legarów zostaną ułożone te płyty ma jakikolwiek wpływ na "jakość" stropu?

Za pomoc z góry serdeczne dzięki.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”