Pytanie techniczne do P. W. Nitki

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
pit79
Posts: 14
Joined: Fri 15 Feb, 2008

Pytanie techniczne do P. W. Nitki

Post by pit79 » Fri 15 Feb, 2008

Witam, mam pewnien problem i niezbyt mogę znaleźć odpowiedz na niego, a mianowicie.

Przenosze stary dom z bala. W tym momencie mam wylany fundament i pomalowany dyserbitem od środka. Na fundament będzie 2 x papa na lepiku na to podwalina. I teraz własnie nie wiem - chodzi mi o wysokość wylewki - w projekcie mam że docelowa wylewka licuje się z górną krawędzią podwaliny, a w jednym z postów proponował Pan, jak dobrze zrozumiałem żeby docelowa wylewka byla na wysości fundamentu?

Jak to powinno w końcu być ?


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 15 Feb, 2008

Jak rozumiem - pisząc "fundament" masz na myśli koronę muru fundamentowego. Czy tak czy się mylę?

Możesz zaakceptować rozwiązanie przedstawione w projektcie, ale pod warunkiem szczelnej izolacji przecwiwilgociowej zapewniającej odizolowanie podawliny od wylewki. Co to znaczy? - przed wylaniem wylewki powinieneś całe powierzchnie podłogi wyłożyć np. 2 x folią budowlaną z wywinięciem jej na ściany na wysokość 10 -15 cm. Jedak takie rozwiąznie nie zawsze daje gwarancję pełnej izolacji podwaliny od betonowej wylewki.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest montaż podwaliny na poziomie wylewki.

pit79
Posts: 14
Joined: Fri 15 Feb, 2008

Post by pit79 » Fri 15 Feb, 2008

Badrzo dziekuje za odpowiedz. Jeśli chodzi o fundament to mam na myśli właśnie tą koronę fundamentu. Czyli lepiej zlicować wylewkę z koroną - ok

Jakie proponuje Pan warstwy od góry zaczynająć:
1. wylewka na siatce lub z włuknami - 6 cm
2. folia
3. styropian 10 cm
4. chudziak ok 7 cm
5. podsypka z piachu zagęszczona.

czy takie warstwy mogą być? czy cos pominąłem? Ew., co mozna dołozyc i na co zwrócić uwagę, czy jeżeli chodzi o izolacje poziomą pomiędzy fundamentową scianą, a wylewką, chudziakiem powinnienem cos jeszcze dawać? ścianę fundamentową postanowiłem ocieplić dyserbitem (jak temp. pozwolą) dalej styropian i folia kubełkowa. Co Pan o tym myśli?

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Thu 28 Feb, 2008

Moze nie do konca jest to pytanie w tym dziale, choc pewnie sie tu miesci, chodzi mi o wypowiedz Pana Wojciecha Nitki:
CZY DOM Z DACHEM CZTEROSPADOWYM to dom z dachem KOPERTOWYM? W Internecie przewaza takie stanowisko. Jedynie nieliczni twierdza, ze kopertowy to namiotowy.
W naszych warunkach zabudowy (dokladnie przytaczam nizej) "nie ida" na dach kopertowy, a taki chcielismy, rowniez dlatego, ze to ponoc b. mocna konstrukcja, a na naszej dzialce ostatnio mocno wieje, nawet drzewo nam zlamalo :-/
Czy jest jakis przepis, ustawa stwierdzajaca wyraznie - jaki dach jest dachem KOPERTOWYM? Prosilbym o pomoc

Dokladnie w planie zagospodarowania przestrzennego pisze tak:
"5. Dla budynków mieszkalnych - planowanych i podlegających przebudowie ustala się, jeżeli ustalenia szczegółowe nie regulują inaczej:
(...)
4) geometria dachów:
- dachy symetryczne dwu-, czterospadowe lub naczółkowe,
- dopuszcza sie realizacje dachów płaskich bądź kopertowych wyłącznie w przypadkach uzasadnionych koniecznością wkomponowania sie w zespół zabudowy istniejącej,
- układ kalenicy równoległy lub prostopadły do elewacji frontowej (...)"

Dodam, ze wokół same dwuspadowe stare chałupy, nieco dalej dwór z dachem czterospadowym...

Pozdrawiam


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”