Dom z bala w jakiej odległosci od granicy sasiada

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Wojciech Nitka
Posty: 3679
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Nitka » śr 25 maja, 2005

Według informacji uzyskanej od rzeczoznawcy d/s zabezpieczeń przeciwpożarowych odległość ściany domu z bali winna wynosić 150% odległości wymaganej przepisami j/n.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Dziennik Ustaw Rok 2002 Nr 75 poz. 690 wersja obowiązująca od 27.05.2004

§ 12. [Odległości między budynkami] [8]
1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych tub drzwiowych w stronę tej granicy.

2. Odległość od granicy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.

3. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:

1) wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
2) nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki.

4. Jeżeli na sąsiedniej działce:
1) w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej,

2) bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.


gregory
Posty: 4
Rejestracja: sob 26 lut, 2005

Postautor: gregory » sob 19 lis, 2005

ja wyczytałem w muratorze że domu drewniane muszą znajdować się w odległości 12 m od innych budunków.a jak sąsiad ma 4 m od granicy to ja musiałbym mieć 8 m

roberto
Posty: 1
Rejestracja: pn 09 sty, 2006

Postautor: roberto » pn 09 sty, 2006

Oczywiste ze budynek z bali musi byc 12m od innego budynku, jesli na sasiedniej dzialce nie ma jeszcze budynku to od granicy musi byc 6m (polowa z 12m).
Natomiast moze ktos wie w jakiej odleglosci musi byc dom z bali od innego zwyklego budynku na tej samej dzialce. Wg przepisow na tej samej dzialce w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacyjnej minimalnych odleglosci sie nie okresla, natomiast przepisy p.poz stanowia ze jest laczna pow. budynkow jest mniejsza od pow. strefy pozarowej dla danej klasy bezpieczenstwa to odleglosci minimalne miedzy budynkami tez nie sa okreslane ????????
W tych wszystkich przepisach jest masa wyjatkow i odwolan, wg tego jak sam je intepretuje jest jak wyzej napisalem, ale czy ktos z was ma pewnosc lub to juz sam przerabial ???????
Z gory dziaki i pozdrawiam

PawellK
Posty: 5
Rejestracja: wt 31 sty, 2006

Postautor: PawellK » śr 01 lut, 2006

Dużo zależy od rzeczzoznawcy - mój stwierdził, że ściana z bali rozprzestrzenia ogień w związku z tym odległość wzrosła do 8m (4m powiększone o 100%)
Z drugiej strony wspomniana ustawa umożliwia zachowanie odległości 6 m (ściana z oknami) jeśli zamontuje się stałe wodne urządzenia gaśnicze (par 271, pkt 6). Koszt jest kosmiczny więc szukam innego rozwiązania...

PawellK
Posty: 5
Rejestracja: wt 31 sty, 2006

Postautor: PawellK » pt 10 lut, 2006

Najnowsze wieści z fronu p-poż:
Jeśli chodzi o granicę działki to dom z bala może stać od niej oddalony o 4 m pod warunkiem, iż dach jest niepalny. Decyzje taka może podjąć starostwo na podstawie opini Instytutu Techniki Budowlanej, mówiacej o tym iż ściana z bala o przekroju minimalnym 14 cm spełnia normy ogniotrwałości.
Wyjątkiem jest starostwo w Zakopanem, które ze względu na unikatowy charakter zabudowy regionalnej pozwala również na gont na dachu.

Wojciech Nitka
Posty: 3679
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Nitka » ndz 28 maja, 2006

Potwierdzam wypowiedź PawellK'a.
Od jednego z Forumowiczów otrzymałem "Opiniię w sprawie odległości między budynkami ZL IV" podpisaną przez prof. Mirosława Kosiorka z Instytutu Techniki Budowlanej.
Oto istotne fragmenty publikowane za zgodą prof. Kosiorka:
"Podstawowe wymagania związane z odległościami i klasyfikacją ogniową ścian zewnętrznych - przekryć dachów sformułowano w par. 271 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. nr 75/2002).

Z przepisu tego (oraz z par. 271 ust. 1) wynika, że jeżeli ściana lub przekrycie dachu jednego z budynków jest rozprzestrzeniające ogień, to odległość między budynkami ZL powinna wynosić 12 m, a jeżeli ściany lub pokrycia dachów w obu budynkach są rozprzestrzeniające ogień, to odległośći te powinny wynosić 16 m.
Jezeli ściany i przekrycia dachów budynków są nierozprzestrzeniające ognia, to minimalna odległość między nimi powinna wynosiić 8 m.
Wymagania te dotyczą budynków usytuowanych na różnych działkach. Jeżeli budynki są usytuowane na jednej działce, a ich łączna powierzchnia nie przekracza dopuszczalnej powierzchni strefy pożarowej z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe nie ma wymagań dotyczących odległości niezależnie od klasyfikacji ogniowej ścian i przekryć dachowych. [...]

Ściany zewnętrzne wykonywane są zwykle jako ściany wieńcowe. Jeżeli mniejszy wymiar przekroju poprzecznego bali lub średnica okrąglaków jest nie mniejsza niż 14 cm ściany wieńcowe z takich elementów uważa się za nierozprzestrzeniające ognia. (wytłuszczenie tekstu - moje)

Pokrycia z gontów lub desek są rozprzestrzeniające ogień. Nie ma obecnie skutecznego środka ogniochronnego odpornego na działanie czynników atmosferycznych. W przypadku połaci dachowych istotne są dwa parametry związane z oddziaływaniem ognia zewnętrzego:
- rozprzestrzenianie ognia po powierzchni,
- przedostanie się ognia do wnętrza budynku.
O ile trudno gont lub deski zabezpieczyć przez rozprzestrzenianiem ognia po powierzchni o tyle stosunkowo łatwo stworzyć pod pokryciem barierę ograniczającą możliwość przedostania się ognia zewnętrzego do wewnątrz budynku.
Przykład takiego rozwiązania podano na załączonym rysunku" Tyle cytat.

A oto układ warstw dachu (na podstawie rysunku załączonego do opini prof. Kosiorka), który mimo pokrycia gontem, można uznać za dach nierozprzestrzeniający ogień - ogranicza przedostanie się ognia do wnętrza budynku:
- gont
- łaty pod gont,
- kontrłaty wzdłuż krokwi - między nimi szczelina wentylacyjna,
- folia wysokoparoprzepuszczalna posiadająca atest trudnozapalnej,
- izolacja cieplna między krokwiami - wełna mineralna o temperaturze topnienia równej lub powyżej 1000 stopni C.,
- ruszt stalowy - ocynkowane wieszaki stalowe typu U z listwami metalowymi lub drewnianymi,
- izolacja cieplna między elementami rusztu - wełna mineralna o temperaturze topnienia równej lub powyżej 1000 stopni C.,
- folia paroizolacyjna,
- płyt gipsowo-kartonowe GKF,

Berdi
Posty: 11
Rejestracja: ndz 14 sty, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Berdi » ndz 18 lut, 2007

Dzień dobry,
Chciałabym dołączyć się do tego wątku i trochę go "reanimować". Planuję budowę domu z pokryciem dachu wiórem osikowym.
Z tego co wyczytałam tutaj na forum oraz w rozporządzeniu ministra ds itd., budynki z pokryciem zakwalifikowanym jako rozprzestrzeniające ogień powinny stać w odległości 12 metrów od innych budynków. W rozporządzeniu jest napisane, że powinno się zachować co najmniej 150% zwyczajnej odległości od granicy.
Na działkach obok mojej nie ma żadnych budynków jeszcze. Czy to oznacza, że mogę postawić dom w ogległości 6 m od granicy nie zważając na te12 metrów? Czy to nie oznacza, że w przyszłości mój sąsiad będzie musiał postawić dom też 6 metrów od granicy na swojej działce? Trochę to uciążliwe dla niego pewnie będzie, a nie chciałabym wchodzić od razu w konflikt...
Proszę o radę i wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Berdi
Moja głowa ...

FIOLETKA
Posty: 4
Rejestracja: czw 07 cze, 2007
Lokalizacja: Dabrowa Gornicza

Postautor: FIOLETKA » śr 27 cze, 2007

witam,
mamy zamiar budowac dom z bali grubych o srednicy pow. 30 cm. w naszym przypadku jest tak, ze dom sasiada (murowany) stoi "w granicy". czy to znaczy, ze my musimy zbudowac nasz w odleglosci 12m od ich domu??????????!!!!!!!!!!!????????? :shock: nasza dzialka ma szerokosc 22m to za duzo miejsca nie mamy na dom :cry:

Tomasz1
Posty: 1
Rejestracja: sob 30 cze, 2007
Lokalizacja: Konin

Postautor: Tomasz1 » sob 30 cze, 2007

Witam :)
Chcę zbudować dom z bali (ewentualnie szkieletowy) i właściwie raczkuję w temacie. Szczególnie interesują mnie domy drewniane firmy Wasco.
Kupiłem niedawno działkę szer. 18x dł. 30 m w osiedlu domków jednorodzinnych. Czy na taką działkę "wejdzie" dom z bali?
Po prawo mam dom sąsiada ze ślepą ścianą i odległością od siatki na moje oko 3 m, a po lewo sąsiada z oknami klatki schodowej też 3 m od siatki. Razem powiedzmy, że to 6 m.
Biorąc pod uwage wyżej wspomniane odległości, to 6 m + moje 18 m działki daje razem 24 m między budynkami sasiadów więc wygląda na to, że muszę się pożegnać z domkiem z bali bo po środku mam równe 0 miejsca!? :(

Czy może będzie to musiał byc projekt domu o szerokości góra 8 metrów? Tu już nie byłoby problemu bo podobają mi się we Wasco 2 domki: jeden podłuzny projekt o szer.domu 6 m i drugi o szer. 7,5 m.
Czy są jakieś szanse?
Pozdrawiam

werbisz
Posty: 6
Rejestracja: sob 05 sty, 2008

Postautor: werbisz » pn 07 sty, 2008

Wnioski nasuwają się same: dom z bala pomijając aspekty techniczne potrzebuje naturalnej przestrzeni i raczej nie nadaje się na małe działki. Mnie marzy się drewniany dom na wsi, albo tuż za miastem, gdzie niestety dużo drożej a nawet trudniej o większy kawałek ziemi.

Sergiusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 31 gru, 2007

Postautor: Sergiusz » ndz 13 sty, 2008

Ja mam i działkę szer. 45 m., dł. prawie 80 m., ale co z tego jak ona jest " nie budowlana"? Walcze z Urzedem, ale nic z tego póki co żeby ja przekształcic...

miNIUŚ
Posty: 2
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: BYDGOSZCZ

Postautor: miNIUŚ » sob 09 lut, 2008

Witam Wszystkich serdecznie,
mam pytanie, w sprawie tej opinii "odległosci między budynkami" p. prof. Kosiorka, jak można uzyskac taką opinię, wysłałam maila do Instytutu Techniki Budowlanej, ale bez żadnego odzewu... Nie chcemy opinii za darmo, wiadomo, że to praca ekspertów w tej dziedzinie, ale podobnie jak inni forumowicze, chcemy z mężem postawić dom z bali grubości 22 cm. a działka ma 17,8 m szerokości, wiec taka opinia bardzo ułatwiła by nam usytuowanie domu na działce. (dach nie bedzie rozprzestrzenial ognia, ponieważ bedzie z ceraminki).
Jesli ktoś z WAS wie jak i gdzie uzyskać taką opinie na terenie Bydgoszczy będziemy b. wdzięczni. :wink:
Pozdrawiam Kasia.
K.M.

petervdo
Posty: 3
Rejestracja: śr 21 kwie, 2010

Postautor: petervdo » pn 21 cze, 2010

Odświeżając znowu wątek. Załatwiał ktoś może ostanio taką opinię ?
Ściany i przekrycia dachów budynków są nierozprzestrzeniające ognia, to minimalna odległość między nimi powinna wynosić 8 m – opinię taką może wydać Instytut Techniki Budowlanej lub osoba o odpowiednich uprawnieniach p.poż., mówiącej o tym iż ściana z bala o przekroju minimalnym 14 cm spełnia normy ogniotrwałości - gdzie, jak, za ile?
Trochę mnie zamartwiły odległości od granicy / domów .. niestety ale "hektarów" nie było szans kupić ;(
Piotr

andrzejjj29
Posty: 1
Rejestracja: pn 22 lis, 2010

Postautor: andrzejjj29 » pn 22 lis, 2010

witam
poszukuje dokumentacji która udowodni że ściana drewniana czy bal o grubości 14cm jest nierozprzestrzeniający ognia. macie może jakieś dokumenty, rozporządzenie czy coś takiego dowodzące tej tezy ??

Ruzjio
Posty: 1
Rejestracja: czw 13 kwie, 2017

Re: Dom z bala w jakiej odległosci od granicy sasiada

Postautor: Ruzjio » czw 13 kwie, 2017

Witam,
zakładam, że w dyskusji chodzi o dom mieszkalny jednorodzinny, jeżeli tak to wydaje mi się że w takim razie jest błędem powoływać się na Dz.U. 2015 poz. 1422 §271 ust.2 który to mówi o 150% lub 200% standardowej odległości wynikającej z §271 ust.1 z tej prostej przyczyny, że §271 ust.2 bazuje na wartościach z tabeli w §216 ust.1 i pojęciu klasy odporności ogniowej. W paragrafie tym jest "z zastrzeżeniem §213". A jeżeli §216 ust.2 nie tyczy się budynków mieszkalnych jednorodzinnych do trzech kondygnacji (co wynika z §213) to automatycznie nie ma zastosowania §271 ust.1 i 2. Zastosowanie w tym momencie ma §12 według mnie.

Wojciech Nitka
Posty: 3679
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re:

Postautor: Wojciech Nitka » czw 13 kwie, 2017

andrzejjj29 pisze:witam
poszukuje dokumentacji która udowodni że ściana drewniana czy bal o grubości 14cm jest nierozprzestrzeniający ognia. macie może jakieś dokumenty, rozporządzenie czy coś takiego dowodzące tej tezy ??

Zapraszamy - http://budujzdrewna.pl/technologia/odpo ... jace-ognia

carer
Posty: 1
Rejestracja: pt 18 sie, 2017

Re: Dom z bala w jakiej odległosci od granicy sasiada

Postautor: carer » pt 18 sie, 2017

Ruzjio pisze:Witam,
zakładam, że w dyskusji chodzi o dom mieszkalny jednorodzinny, jeżeli tak to wydaje mi się że w takim razie jest błędem powoływać się na Dz.U. 2015 poz. 1422 §271 ust.2 który to mówi o 150% lub 200% standardowej odległości wynikającej z §271 ust.1 z tej prostej przyczyny, że §271 ust.2 bazuje na wartościach z tabeli w §216 ust.1 i pojęciu klasy odporności ogniowej. W paragrafie tym jest "z zastrzeżeniem §213". A jeżeli §216 ust.2 nie tyczy się budynków mieszkalnych jednorodzinnych do trzech kondygnacji (co wynika z §213) to automatycznie nie ma zastosowania §271 ust.1 i 2. Zastosowanie w tym momencie ma §12 według mnie.

Witam
Ja chciałbym wybudować dom z bala litego 28cm średnica, wysokość 8,5m kabatura 518m2 ale u mnie Panie w starostwie twierdzą, że jak dom drewniany to musi być zwiększona odległość. Czy z tego co napisałeś wynika, że się mylą?
Wróć do „Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości