koszty ocieplenia domu z bali i szkieletowy

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
Alice
Posts: 3
Joined: Thu 12 Nov, 2009

koszty ocieplenia domu z bali i szkieletowy

Post by Alice » Thu 12 Nov, 2009

Witam,
przygotowuje sie powoli do budowy domu z drewna, ale nie jestem pewna co jest obecnie tansze i solidniejsze: dom z bali o grubosci 30cm bez ocieplenia czy dom szkieletowy z maksymalnym ocieplenie (welna mineralna tylko jaka gruba?) :roll:
Dodam, ze mieszkam teraz zagranica wiec nie jestem zorientowana w kosztach. Dziekuje za wszelka pomoc w odpowiedzi



Alice
Posts: 3
Joined: Thu 12 Nov, 2009

Post by Alice » Mon 16 Nov, 2009

Uprzejmie dziekuje i zabieram sie do lektury.
Pozdrawiam

Rafał Bartkowia
Posts: 4
Joined: Sat 14 Nov, 2009

Post by Rafał Bartkowia » Tue 17 Nov, 2009

Panie Wojtku - z podanych linków nie wynika odpowiedź na pytanie odnośnie kosztów docieplenia, co wychodzi taniej i co warto zastosować.
Ja również jestem ciekaw Pańskiej opinii jako profesjonalisty na temat izolowania domów z bali - czy lepiej z grubszych bez ocieplenia czyteż mniejsze bale z ociepleniem - jeśli tak to jakie?
Myślę, że wielu czytelników będzie zainteresowanych tematem, a mimo szperania na forum konkretnych informacji i sugestii nie znalazłem.
Pozdrawiam
R.B.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 17 Nov, 2009

Na jednej ze stron - http://www.szkielet.pl/do...3w-z-bali&id=16 którą Pani podałem jest jasno napisane:
Wyniki testu:
- podczas 3-tygodniowego okresu wiosennego grzewczego dom z bali zużył 46% mniej energii grzewczej niż zaizolowany dom drewniany szkieletowy,
- podczas 11-tygodniowego okresu letniego schładzania, dom z bali zużył 24% mniej energii schładzania niż zaizolowany dom drewniany szkieletowy,
- podczas 14-tygodniowego okresu zimowego grzewczego, dom z bali i zaizolowany dom drewniany szkieletowy zużyły tej samej ilości energii grzewczej,
Wydaje mi się to w miarę jasne, który dom jest cieplejszy, który zużywa mniej energii tak do ogrzewania jak i schładzania budynku. To są badania co prawda kanadyjskie, ale tylko takie znam. Wykonano je na czterch jednakowych budynkach, lecz o różnej konstrukcji. Więc winne być wirygodne. W naszym kraju nikt takich badań nie robił. Więc trudno w tym zakresie udzielić autorytatywnej odpowiedzi.

Alice
Posts: 3
Joined: Thu 12 Nov, 2009

Post by Alice » Wed 30 Dec, 2009

Witam ponownie,
wstepnie zdecydowalismy sie na dom z bala, ale otrzymalam taka odpowiedz od pewnej firmy na moje zapytanie dotyczace techniki budowy:
Do budowy domów używamy bala półokrągłego lub prostokątnego o grubości 9, 11 lub 12 cm i wysokości 18 cm łączonego wzdłuż całej długości podwójnym własnym piórem. Bal o takim przekroju wymaga dodatkowego docieplenia od wewnątrz. Do tego celu stosujemy wełne mineralna o grubości od 10 do 15 cm, na która montowane jest wykończenie ściany od wewnątrz wykonane z drewna lub płyty. Docieplona i wykończona ściana zewnętrzna ma grubość ok. 27 cm.

Jak taka technika ma sie do budowy z bala w kontekscie ocieplenia? Czy jest to rozwiazanie gorsze czy lepsze od samego bala? Czy w takiej technice wystarczy grubosc bala 9 cm i grubosc welny 15 cm i tez bedzie dobre ocieplenie, ale co wtedy z oszczednocia ciepla?
Bardzo prosze o komentarze i wszystkiego najlepszego na Nowy 2010 r.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”