Technologia sumikowo-łątkowa

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
blanol
Posts: 2
Joined: Fri 22 Jan, 2010
Location: warszawa

Technologia sumikowo-łątkowa

Post by blanol » Wed 27 Jan, 2010

Witam,
mam do Państwa pytanie. Nieśmiało przymierzam sie do budowy domu w tej technologii. Znalazłam wiele informacji, ze takiego domu nie należy od razu wykończyć.
Dom planuję wybudować w stanie surowym zamkniętym i nie wiem jak należy się szykować do następnych etapów
Bedę wdzięczna za odpowiedź


Kalina.S
Posts: 8
Joined: Mon 07 Jun, 2010

Post by Kalina.S » Fri 11 Jun, 2010

Podnoszę temat, może ktoś doradzi, bo choć czytam forum wzdłuż i w szerz, mam mętlik w głowie.
Pierwsze pytanie, za co się zbrać, jak już firma zostawi mnie w domu w stanie surowym zamkniętym (tech. sumikowo-łątkowa)? Ponoć domy w tej technologii nie osiadają tak długo, jak z grubych bali, prawda to, czy nie?
Kolejne pytanie dotyczy tej nieszczęsnej pustki izolacyjnej, na stronie producenta znalazłam taki opis: "Jaka powinna być kolejność warstw przy ociepleniu od wewnątrz?Jeżeli jest to ściana z bala kolejność jest następująca:
- ściana zewnętrzna bal,
- pustka powietrzna 2- 3cm,
- wełna mineralna,
- folia paroizolacyjna,
- płyta gips-karton lub boazeria."
Gdzie miejsce na folie wiatroizolacyją? Zgłupiałam.
Kolejne pytanie, co innego można zastosować zamiast wełny mineralnej?
I jeszcze prośba o podzielenie się opinią o metodzie sumikowo-łątkowej, bo z jednej strony to bal, ale jakby nie bal, a różnica w cenie pomiędzy domem w stanie surowym zamkniętym w Misoni i Danmar jednak jest, przy czym obie firmy zostawiają mnie w zasadzie z domem, w którym trzeba wykonać te same prace. Do tego czytałam wypowiedź Pana Wojciecha, że jak ma się ocieplać bal od środka to lepiej zainwestować w dobry szkielet...

Do bardziej cierpliwych osób mam konkretną prośbę, żeby łopatologicznie wyjaśnili mi jak docieplić dom misoni wykonany metodą sumikowo-łątkową, a jak dom Danmaru, gdzie jest już folia?

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Wed 23 Jun, 2010

Ogranicza się Pani do dwóch konkretnych firm, może trzeba się szerzej rozejrzeć na rynku, porównując "towar" i "cenę". Pamiętam tylko że zadzwoniłem kiedyś do Missoni to trzasnęli cenę za sam projekt małego letniaczka że już nie byłem zainteresowany ani domkiem ani ich projektem :-)
ale wracając do głównego tematu jak wykończyć domek w technologii sumikowo łątkowej wewnątrz to podana kolejność jest chyba z grubsza poprawna, tylko miedzy bal a wełnę trzeba własnie dać tą wiatroizolację.
Widziałbym to więc w ten sposób, że do tych łątek czyli słupów pionowych, które osiadać nie będą, przytwierdziłbym wkrętami poziomo kantóweczki grubości np 3cm (szerokość do zastanowienia) i do nich od wewnątrznej strony przyczepił wiatroizolację, aby pustka powietrzna była między wiatroizolacją a balem. W ten sposób te listwy drewniane przylegałyby również do poziomych belek (sumików), które będą się "kurczyć", ale nie byłyby z nimi niczym połączone, zatem elementy te mogłyby się względem siebie przesuwać...
Kolejną warstwę ściany czyli ocieplenie wełną (styropian odpada bo nie oddycha) widziałbym na stelażu z pionowych słupków, mocowanych wkrętami do tych kantóweczek pod wiatroizolacją. Wysokość słupków musiałaby uwzględniać osiadanie stropu wspartego na balu oczepowym, a bal ten nie obniży sie więcej niż cieśla zostawił na to miejsca u góry słupa....
Zatem miedzy słupki wełna, na to paroizolacja, potem płyty g-k lub boazeria...
A jeśli ten sposób wydałby się niewłaściwy to są zdaje się jakieś metalowe wieszaki z suwakiem, do których mocuje sie stelaż pod ocieplenie do poziomych bali. Nie widziałem tego, ale ponoć takie mocowanie pozwala na osiadanie bali, bo bal może się przesuwać wzdłuż szczeliny tej blaszki...
rps

Kalina.S
Posts: 8
Joined: Mon 07 Jun, 2010

Post by Kalina.S » Wed 23 Jun, 2010

Dziękuję za przybliżenie tematu, wykonanie pewnie i tak zlecimy firmie, problem polega na tym, że wykonawcy mają różne koncepcje, a ja chciałabym poznać tę właściwą.
Co do firm, to na razie jedyne, które bierzemy z mężem pod uwagę. Jesteśmy laikami w temacie domów szkieletowych, a znamy kilka rodzin, które korzystały z usług tych dwóch firm i są zadowolone.
W typowym domu szkieletowym obawiam się złej jakości drewna, błędów w dociepleniu.
W Misoni mam stan surowy zamknięty z bala, który nie kryje niespodzianek. Pozostaje jedynie ocieplenie od wewnątrz. Cenowo nie wygląda to chyba tak źle, bo za dom 130 m w stanie surowym zamkniętym chcą 150 tyś plus dostaje się wełnę na ocieplenie. Jeżeli z wykończeniem takiego domu wyrobimy się w 300-350 tyś to będzie ok.
Moje wątpliwości wzbudziły informacje z forum, o tym, że ocieplanie bala od wewnątrz jest nieopłacalne, że lepiej zainwestować w dobry szkielet no i te rozbieżności między forum, a producentem, co do wiatroizolacji.
Będziemy jeszcze szukać solidnego wykonawcy na Mazowszu, gdyż z budową zamierzamy ruszyć dopiero w przyszłym roku. Dziękuję za pomoc. K.S

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 24 Jun, 2010

ja bym na Pani miejscu troszkę się podszkolił w temacie budownictwa drewnianego, bo wydaje mi się że laikiem to można być jak się buduje dom murowany, ale w budownictwie drewnianym bardzo łatwo o pomyłki zgubne w skutkach, a fachowcy są różni i trzeba wiedzieć co kontrolować...druga sprawa to skoro Pani mieszka na Mazowszu to nie ograniczał bym sie wcale do poszukiwania firmy z Mazowsza, bo wykonawcy budują zwykle w całym kraju a niektórzy nawet poza granicami, w okolicy to można jedynie kazać pokazać sobie ich "dzieła"...kolejna sprawa to trzeba umieć liczyć i porównywać oferty, kosztorysy i zapisy umów i nie nabierać sie na marketingowe chwyty jak wełna gratis ;-) naprawdę sądzi Pani że w domu z bala drewno zawsze jest ok, a w domu szkieletowym może być złej jakości? albo że lepiej zrezygnować z domu z bala jeśli trzeba go ocieplać i wybrać szkielet?
trzeba sobie przeanalizować wady i zalety obu technologii, zastanowić co ma dla mnie największe znaczenie, jak ten dom miałby wyglądać, bo dla jednego może np liczyć sie urok masywnych bali, a ktoś inny chce dom szkieletowy wyglądający jak murowany...
powodzenia
rps

Kalina.S
Posts: 8
Joined: Mon 07 Jun, 2010

Post by Kalina.S » Thu 24 Jun, 2010

Zdaję sobie sprawę z wszystkiego co Pan pisze i przyznaję rację.
W jednej i drugiej technologii plusem jest szybkość budowy. Jak już wcześniej pisałam, boję się, że dom z bala ocieplony od wewnątrz przysporzyć może kłopotów, trzeba szukać dobrej ekipy do jego wykończenia, a inwestor powinien się orientować w temacie. Znowu w domu szkieletowym wolałabym zdać się na sprawdzoną firmę, bo nie wyobrażam sobei siedzieć non stop na budowie i polemizować w każdej kwestii z majstrem.

Firmy szukamy cały czas, a co do wyglądu domu, stać mnie na duży kompromis. Nie jestem zwolenniczką domów z ogromnych bali, działkę mam niedużą - 1200m , chcę dom do 130 m, a wykończenie elewacji nie jest sprawą najistotniejszą. Bardzo podobają mi się domy drewniane, ale jeżeli lepsze parametry uzyskauje kanadyjczyk z tynkiem, nie ma problemu, wystarczą mi drewniane elementy elewacji i drewniany taras ;)

Problem polega na tym, że co firma, to opinia. Na tym forum wyczytałam, że płyta OSB nie jest najzdrowszym materiałem przy budowie domu, na innym forum jest ona zachwalana, jako przyjazna środowisku, bo odpady powstałe przy jej produkcji służą do opalania zakładu. Pytanie, czy jest przyjazna dla człowieka. Moje dzieci mają astmę, są uczulone na pleśnie i nie chciałabym narażać ich na dodatkowe wdychanie ftalanów itp.
Każda firma przekonuje, że jej technologia jest najlepsza, czaruje, mami - naprawdę można się pogubić, a to forum nieco przygasło. Ciężko znaleźć kogoś, kto podzieli się doświadczeniem. Byliśmy w trzech domach wybudowanych przez Misoni, w dwóch wykonczonych, jeden widzieliśmy w stanie jaki oddają inwestorowi. Drewno było ok, nic nie wzbudziło wątpliwości właścicieli. Z innymi firmami ciężko się skonatktować, w wiosce budowlanej w Urzucie cisza, domy zmknięte na klucz, byliśmy tam dwa razy, może to pech. Nie wiem. Jedynie Pan z Danwoodu nawiedza mnie mailami i zachęca do współpracy...

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 24 Jun, 2010

jeśli chodzi o ocieplenie od wewnątrz to kłopoty w domu z bala i w szkielecie moga byc i tu i tu, jak się bedzie robić coś niewłaściwie, czyli trzeba zwrócić uwagę na prawidłowy układ warstw ściany, poprawne ułożenie paroizolacji, jej ciągłość, zachowanie pustki powietrznej miedzy wiatroizolacją a elewacją itp Wyobrażam sobie że co firma to opinia, dlatego może trzeba skupić sie na obiektywnych opiniach i doświadczeniach innych inwestorów.
O płycie OSB to też słyszałem że ona zbytnio zdrowa to nie jest...pewnie na Pani miejscu wybrał bym jakiś dom z bali, suchych,o grubości np 12cm w technologii sumikowo łatkowej, zadbał o to aby wykończenie od wewnątrz było zgodne ze sztuką i uwzględniało osiadanie bali, docieplił to wełną ok 15cm i już, ale to Pani decyzja.
A może prześwietlić kilka firm z allegro i zobaczyć co oferują. SKoro sie ogłaszają na bieżąco tzn że bedzie z nimi kontakt.
Powodzenia
rps

Kalina.S
Posts: 8
Joined: Mon 07 Jun, 2010

Post by Kalina.S » Thu 24 Jun, 2010

Dziękuję za podpowiedź, akurat dzisiaj pogoda zagoniła mnie przed monitor, siedzę i kombinuję ... :roll:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 01 Jul, 2010

Kalina.S wrote:Jedynie Pan z Danwoodu nawiedza mnie mailami i zachęca do współpracy...
Warto poczytać opinie na Forum - pod hasłem Danwood lub Unibud.

Technologia suminkowo-łątkowa wymaga dużego doświadczenia ze strony firmy wykonawczej. Szczególnie w zakresie osiadania budynku spowodowanego wysychaniem drewna; podczas wysychania drewno bardziej kurczy się w kierunku prostopadłym do słoi niż w kierunku wzdłużnym.
Ostatnio, byłem na budowie domu, pod Gdańskiem, wzniesionego w tej technologii. Firma z małym doświadczeniem nie uwzględniła powyższych różnic w kurczeniu się drewna - w związku z czym suminki bardziej skurczyły się niż łątki, które ograniczyły osiadanie budynku, co w konsekwencji spowodowało, że między suminkami powstały liczne szpary - w sumie na około - 5 - 8 cm na wysokości parteru.
Wniosek jeden - należy korzystać z firm mających doświadczenie w budowaniu domów w danej technologii.

karbi7
Posts: 3
Joined: Mon 29 Mar, 2010

Post by karbi7 » Thu 28 Oct, 2010

A jakie inne firmy budujące w technologii sumikowo-łątkowej mogą państwo polecić? Z Misoni mamy już kontakt, ale chcielibyśmy ich z kimś porównać. A jesteśmy zdecydowani na tą właśnie technologię.

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Tue 01 Mar, 2011

" Firma z małym doświadczeniem nie uwzględniła powyższych różnic w kurczeniu się drewna - w związku z czym suminki bardziej skurczyły się niż łątki, które ograniczyły osiadanie budynku, co w konsekwencji spowodowało, że między suminkami powstały liczne szpary - w sumie na około - 5 - 8 cm na wysokości parteru.
Wniosek jeden - należy korzystać z firm mających doświadczenie w budowaniu domów w danej technologii. "

Tak. Zgadzam się w 100%.
A czym się różni to co jest na fotce od układu sumika i łątki ( otwory drzwiowe )? Jeżeli w danej firmie nie potrafią zrobić sumikowo-łątkowej to i ze zrębową im nie wyjdzie :mrgreen:
W konstrukcji tradycyjnej zrębowej występują miejsca podobne jak w konstrukcji sumikowo łątkowej. To okolice okien i drzwi lub łączenia na długość ściany. Są to miejsca skrzyżowania się układu belek. Jak się nie policzy zeschnięcia w pionie w stosunku do początkowej i końcowej wilgotności oraz długości elementu oporowego ( w tym przypadku ościeżnicy ) to zawsze albo zostanie luz nad ościeżnicą albo wyjdą ponadnormatywne szpary. Tak wiec brak znajomości podstawowych własności drewna jako materiału był przyczyna opisanego wyżej problemu.
Attachments
DSC05725.JPG
Luz na zeschniecie nad futryną ( Ościeżnicą ) w konstrukcji zrębowej tradycyjnej
(34.97 KiB) Downloaded 18225 times
DSC05727.JPG
Luz na zeschniecie nad futryną ( ościeżnicą) w konstrukcji zrębowej tradycyjnej
(38.39 KiB) Downloaded 18225 times
DSC05718.JPG
(22.56 KiB) Downloaded 18225 times



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”