Ściana nośna z bali

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
suvis
Posts: 2
Joined: Wed 11 Aug, 2010

Ściana nośna z bali

Post by suvis » Wed 11 Aug, 2010

Jaka jest minimalna grubość bala, aby spełniał wymogi ściany nośnej dla domu całorocznego z użytkowym poddaszem.

Szukam informacji na ten temat i niewiele udało mi się znaleźć.
Rozmawiałem z jednym wykonawcą bo rozważałem budowę z bala 6 lub 9 cm + ocieplenie (bale są łączone na pióro i wpust i stanowią ścianę nośną, a szkielet w środku wykonuje się pod ocieplenie). Wykonawca mówił że spełniają wymogi takie grubości, jednak sugerował że 9cm jest sztywniejsze. Generalnie jak przyglądałem się budynkom to takie grubości stosuje się w większości przypadków w domkach campingowych lub w budynkach z nieobciążonym poddaszem. Po rozmowie z architektem i konstruktorem wywnioskowałem że min grubość to 15cm dla domu z obciążonym poddaszem.
Przy czym bale od 15 do 20cm (czasami 25cm) trzeba ocieplić od wewnątrz. (20-22 cm bal jeżeli jest dobrze uszczelniony na łączeniach w naszym klimacie w zupełności wystarcza aby go dodatkowo nie ocieplać).
Bal 15cm wystrczy ocieplić wełną 10-12 cm. Obydwie technologie mają swoje zady i waltey. Schowanie instalacji itp.

Dlatego wydaje mi się, że większość ofert w internecie na domy z bala 6-9cm to ściema i bałbym się budować piętrowy domek z takich ścian. Co najwyżej garaż itp.
Lepiej postawić tańszy typowy szkielet który stanowi konstrukcję domu i spełnia wszystkie założenia wytrzymałościowe, zaszalować go i ocieplić wełną 15cm.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”