Folia wiatroizolacyjna, ekofiber - proszę o odp. p. W.Nitka

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
monni
Posts: 4
Joined: Tue 09 Nov, 2010

Folia wiatroizolacyjna, ekofiber - proszę o odp. p. W.Nitka

Post by monni » Wed 24 Nov, 2010

Witam,
Postanowiliśmy ocieplić ściany domu z bala celulozą, najprawdopodobniej ekofibrem. Jako, że ściana ma 10 cm grubości, aby polepszyć właściwości izolacyjne, chcielibyśmy dać folię wiatroizolacyjną. Proszę o podpowiedź jaką folię zastosować, w którym miejscu ją zamontować i jak to zrobić?
Z góry dziękuję za komentarz.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 24 Nov, 2010

Nie bardzo rozumiem, więc proszę o kilka szczegółów.
Po pierwsze - ściana "z bali" jest grubości 10 cm, czy docieplenie będzie miała grubość 10 cm?
Po drugie - ocieplenie celulozą będzie od środka czy z zewnątrz?
Po trzecie - czym pokryta będzie warstwa dociepleniowa?

monni
Posts: 4
Joined: Tue 09 Nov, 2010

Post by monni » Wed 24 Nov, 2010

Już wszystko opisuję:
Dom z bali o grubości 10cm chcemy ocieplić od środka warstwą grubości 15 cm, a następnie płyta K-G. Zgodnie z zaleceniem producenta foli paraizolacyjnej się nie stosuje. Co do foli wiatroizolacyjnej zdania są podzielone.
Bardzo proszę o opinię.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 25 Nov, 2010

Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie w pierwszej kolejności konstrukcji szkieletowej, a następnie obłożenie jej imitacją bali.
Nie jestem zwolennikiem budowania domów "z bali" (przepraszam ale co to za "bal" grubości 10 cm) a następnie ocieplanie ich od środka. Proponuję poczytać - http://www.szkielet.pl/domy_z_bali.php? ... nych&id=21
Ale jeżeli już tak chcesz budować to układ warstw w ścianie winien być następujący - od zewnątrz: okładzina zewnętrzna = szczelina wentylacyjna = filia wiatroizolacyjna = płyta poszycia (np. MFP) = konstrukcja wypełniona izolacją cieplną = płyta gipsowo-kartonowa.

monni
Posts: 4
Joined: Tue 09 Nov, 2010

Post by monni » Wed 01 Dec, 2010

Chce ocieplić ekofibrem, ponieważ wydaje mi się to bardziej naturalny/ekologiczny materiał niż wełna mineralna z folia paroizolacyjna.
W poprzednich postach i artykułach pisał Pan, że folię wiatroizolacyjną można umocować bezpośrednio do bali, bez zostawiania szczeliny wentylacyjnych. Czy w mojej sytuacji nie można zrobić tak samo?
Lub kolejnym pomysłem jest zrobienie ściany następujący sposób: bal 10cm = konstrukcja wypełniona izolacją cieplną – ekofiber = folia wiatroizolacyjna = płyta gipsowo-kartonowa. Proszę o opinie.

tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Post by tonyfabio » Sat 04 Dec, 2010

monni poczytaj o podstawowych zasadach. Wiatroizolacji nie stosuje sie wewnątrz

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 04 Dec, 2010

monni wrote: kolejnym pomysłem jest zrobienie ściany następujący sposób: bal 10cm = konstrukcja wypełniona izolacją cieplną – ekofiber = folia wiatroizolacyjna = płyta gipsowo-kartonowa.
Po pierwsze - jest to zły układ. Jeżeli już to proponuję rozwiązanie - bal 10cm = folia wiatroizolacyjna = konstrukcja wypełniona izolacją cieplną – ekofiber = płyta gipsowo-kartonowa. Ekofiber nie wymaga foli paroizolacyjnej.
Po drugie - rozważ- w pierwszej kolejności budowę szkieletu ścian, a następnej kolejności założenie bali (imitacji bali) na elewację.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”