wiatroizolacja - czy można stosować dodatkowo na zewnątrz??

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
Loukee
Posts: 1
Joined: Tue 07 Dec, 2010
Location: Kraków, Limanowa

wiatroizolacja - czy można stosować dodatkowo na zewnątrz??

Post by Loukee » Tue 07 Dec, 2010

Witam wszystkich serdecznie.
Jestem szczęśliwym posiadaczem całorocznego domku z bali 16 cm, przeniesionego na nowy fundament. Potrzebuję porady dotyczącej ocieplenia. Przepraszam za niefachowe określenia:)
Stan obecny: domek ocieplony chyba typowo od wewnątrz (gipskarton, folia paroizolacyjna, wełna mineralna 15 cm, folia paroprzepuszczalna – niestety nie pamiętam jaka). Niestety przestrzeni między balami nie dało się porządnie uszczelnić ze względu na brak "pióra" (tylko jeden bal leżący na drugim) i brak w miarę równomiernych szczelin, w które dało by się poutykać jakieś mszenie. Dlatego (a przynajmniej tak sądzę, że dlatego) przy niższych temperaturach i wietrznej pogodzie (a dom stoi w BARDZO wietrznym miejscu) trudno dom ogrzać i szybko się wychładza. Nie jest tak, żeby było czuć wiatr wiejący przez ścianę, ale jednak robi się zimno.
Dlatego zastanawiam się nad poprawą wiatroizolacyjności – oczywiście chcę uniknąć niszczenia wykończenia w środku. Chciałbym położyć na bale membranę, np. Tyvek HouseWrap, a na to zrobić fasadę z desek (tym bardziej, że jednak bale są cokolwiek zniszczone).
Przede wszystkim – czy można tak zrobić, czy nie zaszkodzi to istniejącej izolacji?
Po drugie: czy to w ogóle ma sens i coś pomoże?
Po trzecie: jeśli da się tak zrobić, to czy membranę kłaść bezpośrednio na bale, czy na jakiś ruszt? Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Z góry dziękuję za pomoc

PS. Przy bezwietrznej pogodzie jest OK, przynajmniej tak gdzieś do -15 albo -20 stopni, a ogrzewam tylko małym piecokominkiem kaflowym na drewno, więc wydaje mi się, że pomijając problem z wiatrem izolacja jest wystarczająca.


Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Tue 07 Dec, 2010

Na pewno ma to sens i pomoże, proponuje położyć wiatroizolację na przygotowanym wcześniej ruszcie, będzie łatwiej ją naciągnąć. Na to połóż jeszcze łaty pod elewację, musisz tylko pamiętać o zabezpieczeniu dolnej krawędzi przed gryzoniami.

Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”