HELP - Docieplenie i inne problemy

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
remont1926
Posts: 1
Joined: Thu 13 Oct, 2011

HELP - Docieplenie i inne problemy

Post by remont1926 » Thu 13 Oct, 2011

Witam
Remontuje dom z bala z 1926r i w związku z tym mam kilka pytań, przeczytałem już wiele tematów i dalej mam mętlik co i jak. Bal grubość około 30cm gdzieniegdzie szpary miedzy belkami grubość 1 cm.
Obawiam się gryzoni i dlatego chcialem oblozyc bal od wewnatrz i zewnatrz welną bo myszy welny nie lubia i nie beda sobie robic korytarzy.
Docieplenie planowałem takie: (opis od wewnątrz)
- GK
- paroizolacja
- welna cienka warstwa bezposrednio na bal
- sciana z bala
- na bal nabite kantowki w pionie z dystansami ponieważ budynek odchodzi od pionu o jakieś 20 cm na 3 m i trzeba to jakoś wypionować ) i miedzy nimi welna 5 cm bezposrednio na bal
- plyta mfp gr. 12 mm
- welna 5 cm
- klej siatka tynk silikatowo-silikonowy
ale czy moze tak byc bo:
- wilgoc z wewnatrz zatrzyma się na paroizolacji ? to niby welna nie powinna zawilgnac nawet polozona bezposrednio na balu
- tylko teraz co z skraplaniem się wilgoci przy roznicy temperatur czy welna jednak zawilgnie?
- wiatroizolacja chyba nie potrzebna bo zabudowanie plytami mfp wykluczy naplyw wiatru ?
- czym wypelnic szpary miedzy balami grubosc 1 cm
- miedzy sciana a podlogą mam szpary szerokosc 20 cm dlugosc 1 m czy mozna tam wepchnac welne?
- jak ocieplic glify wokol okien?
Proszę o pomoc.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 14 Oct, 2011

Nie wiem jak planujesz mocować wełnę na płytę MFP, mam nadzieję że nie na klej. Ze swej strony proponuję na płytę MFP założyć folię wiatroizolacyną z wywinięciami na ościeża okienne, a wełną mocować na kołki. Układanie zewnętrznych warstw wełny rozpocznij od metalowej listwy startowej - to taka ochrona przez penetracją wełny przez gryzonie.
Co do uszczelnień to proponuję kit do uszczelniania bali - http://www.woodchink.eu

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Sat 15 Oct, 2011

Wojciech Nitka wrote:Nie wiem jak planujesz mocować wełnę na płytę MFP, mam nadzieję że nie na klej.
a dlaczego nie wolno kleic welny do plyty MFP?

ProjektK66
Posts: 9
Joined: Thu 05 Jan, 2012

Post by ProjektK66 » Thu 05 Jan, 2012

Właśnie zainspirowany kiedyś muratorem i zagłębieniu tematu wpadłem w to po uszy. http://www.baubiologie.at/revitalisierung.html Jak dasz paroizolację szczelną bez względnie to masz 100% pewności że wilgotność przegrody będzie ok. Tylko pytanie czy 5 cm łącznie 10 cm to w sumie symbolika.
Mam do remontu troszkę młodszy dom bo z 1938 roku, ale nie widzę ściany gorszej jak 0,1 wata na metr razy stopień.
Miedzy fundament a bal http://www.energiaidom.pl/pierwszy-term ... do-patentu XPS 700 bardzo fajna sprawa czasem warto pobuszować w necie.
Czym płytę fundamentową podbiję cały dom plus wyprowadzę to na ścianę bez przerw. Nic też nie zamocuję do ściany tylko bezpośrednio od krokwi do ziemi bez przerwy na styki i kotwienie w ścianie rusztu pod elewację i teraz czy dam w to wełnę czy słomę, EPS'a czy celulozę technologia jest nie zmienna. Wkrótce coś może narysuję jak to widzę.
Domek drewniany do remontu, cel "pasywny" nie więcej jak 1Litrowy.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”