Zamarzanie wody w rurach w domu z bali

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
krzysztof_bal
Posts: 3
Joined: Thu 02 Feb, 2012

Zamarzanie wody w rurach w domu z bali

Post by krzysztof_bal » Thu 02 Feb, 2012

Witam,
Jakiś rok temu budowałem dom z Bala, wtedy na forum dowiedziałem się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy. Niestety nie ustrzegło mnie to przed błędami. Mam 20 cm bal z 10 cm ociepleniem z wełny, co się dzieje:
-10 st. C zamarza pierwsza spłuczka
-15 zamarza druga spłuczka, umywalka i prysznic
- 20 zamarza woda we wszystkich wyjściach zimnej wody...
Jaki błąd???? :!:
- Wykonawca mówi, że robił zgodnie ze sztuką (latem izolował dom czeskim kitem) - niestety nie pomogło
- wykonawca instalacji wodnej nie zabezpieczał rurek ociepleniem.
Spotkaliście się z takim problemem? Tak czy tak piszę ku przestrodze!!
Pozdrawiam
KK


dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Thu 02 Feb, 2012

Przy tej temperaturze zamarzła mi rurka z ciepłą wodą w górnej łazience, na razie czekam na odwilż.
Niestety rurki nie są ocieplone żadną otuliną.

aleks44
Posts: 25
Joined: Thu 17 May, 2007
Location: Beskid Niski

Post by aleks44 » Thu 02 Feb, 2012

Mam dom jeszcze w trakcie budowy, wiec nie ogrzewany. Dopiero dzisiaj po mrozach ponad 20 stopniowych zamarzla woda pozostawiona w butelkach .Temperatura wewnatrz minus 6 stopni.
Przez kilka dni, kiedy mrozu bylo mniej, do okolo minus 15, temp. wewnatrz byla bliska zeru. Woda nie byla zamarznieta. Ocieplenie scian to 20 cm welny, plus szalowka 32 mm i oczywiscie wiatro i paro izolacja. Na podlodze wylewka i 13 cm styropianu.
Pozdr.
aleks44

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Zamarzanie wody w rurach w domu z bali

Post by Wojciech Nitka » Thu 02 Feb, 2012

krzysztof_bal wrote: Mam 20 cm bal z 10 cm ociepleniem z wełny ...
To że ściany masz takie a nie inne to nic nie znaczy. Jak są ocieplone pozostałe elementy domu - strop, dach?
A jak biegną rury z wodą? W ścianie zewnętrznej czy wewnątrz budynku?

krzysztof_bal
Posts: 3
Joined: Thu 02 Feb, 2012

Post by krzysztof_bal » Fri 03 Feb, 2012

No właśnie,
Rury są ułożone bezpośrednio na balu, na to przyłożona jest wełna i paroizolacja. Wszystko co przechodzi przez bal bezpośrednio oddziaływuje na rurki i chyba tu jest problem.
Dom jest podpiwniczony, piwnica nie ogrzewana, ale utrzmuje się tam bardzo przyjemna temperatura (na podłodze mam 10 cm styropianu a na to 5 cm wylewki. Strop to 20 cm wełny mineralnej.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 03 Feb, 2012

krzysztof_bal wrote:Rury są ułożone bezpośrednio na balu
Większego błędu wykonawca nie mógł popełnić.
Teraz czeka Cię przełożenie całej instalacji do wnętrza. A co się z tym wiąże to już nie będę pisał.
Instalacji wodno-kanalizacyjnych czy też zasilających grzejniki nie powinno się zakładać w grubości ścian zewnętrznych, chyba że jest gruba (np. 15 cm) izolacja zewnętrzna.

krzysztof_bal
Posts: 3
Joined: Thu 02 Feb, 2012

Post by krzysztof_bal » Sun 05 Feb, 2012

Oj tak, tak, na szczęście nie trzeba dużo kuć :lol: Rury z wodą wstawimy w ścianki działowe lub puszczę je od wewnątrz po ścianach (przeszkadzać dużo nie będę).
Piszę ku przestrodze, bo ja się nadziałem, szczerze mówiąc na chwilę straciłem czujność i proszę bardzo:
- wykonawca domu nie zwrócił na to uwagi, a firma nie jeden dom już zbudowała,
- wykonawca instalacji pierwszy raz robił wodę w domu z bala, nie wiedział jak robić, więc zrobił standardowo,
- kierownik budowy (z doświadczeniem w projektowaniu domów z bala i ich budowy) też nie zwrócił uwagi.
Pozdrawiam
KK

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Mon 06 Feb, 2012

A kto poniesie koszty?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 14 Feb, 2012

Mozna zastosowac specjalne przewody ogrzewajace (made in skandynawia) rure, niewiem jak to dokladnie dziala ale jakis termostat w nich jest polimerowy??? Prowadzi sie wzdluz rury, owija folia "sreberkiem" na to izoilacja z pianki .
Niestety hydraulik z ktorym zakonczylem wlasnie wspolprace pociagnal mi rurki od wody w platformie drewnianej pod progiem drzwi wejsciwych i zamarzlo. Po zalozeniu tych przewodow jest ok. Zuzycie pradu niewielkie i nie trzeba bylo rury przesuwac wglab budynku.
To taka rada dla tych ktorym zamarzlo i bez wielkich rewolucji mozna z tego wybrnac :wink:

Adam35
Posts: 1
Joined: Mon 30 Oct, 2017

Re: Zamarzanie wody w rurach w domu z bali

Post by Adam35 » Mon 30 Oct, 2017

Witam. Widzę, że dawno wątek nie był odświeżany, ale mimo tego liczę, że otrzymam informację na temat budowania drewnianych domków. Dokładnie interesuje mnie na co należy wrócić uwagę przy budowie takiego domku. Nie chciałbym później narażać się na jakieś niepotrzebne koszta, stąd moje pytanie. I jeszcze jedna sprawa, ma to być domek letniskowy, chciałbym zamontować kran na zewnątrz do podlewania ogrodu, liczę się z tym że może być problem z zamarzaniem wody, czy mogę zrobić tak że na rurach zamontuję kabel grzewczy z termostatem i dodatkowo dam izolacje z wełny mineralnej?

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Zamarzanie wody w rurach w domu z bali

Post by majek85 » Mon 30 Oct, 2017

rozumiem że woda będzie potrzebna w okresie wioseno-jesiennym, a nie zimowym. Więc zrób tak jak 99% ludzi i zamontuj wewnątrz domu zawór zamykający ten kran na zewnątrz. Na zime zamykasz zawór spuszczasz wode i tyle (bez znaczenia czy drewniany czy murowany dom). Rure zewnetrzną zawsze mozesz dać w otulinie PE, ewentualnie w paskach styropianu wyżłobić miejsce na rure (jak boisz się przymrozków gruntowych)

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Zamarzanie wody w rurach w domu z bali

Post by zbiegusek » Mon 30 Oct, 2017

Adam35 wrote:[...]chciałbym zamontować kran na zewnątrz do podlewania ogrodu, liczę się z tym że może być problem z zamarzaniem wody, czy mogę zrobić tak że na rurach zamontuję kabel grzewczy z termostatem i dodatkowo dam izolacje z wełny mineralnej?
Spoko. U siebie zrobiłem to najkrótszym kablem grzejnym do ogrzewania podłogowego podłączonym do termostatu tegoż ogrzewania z czujnikiem. Oczywiście można to zrobić czymś innym (są chyba jakieś samoregulujące się systemy, a nawet kable). A najlepiej na zimę spuszczać (wydmuchiwać) wodę z instalacji narażonej na zamarznięcie i tyle.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”