Drewniana hybryda- ocieplenie

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
TS
Posts: 2
Joined: Thu 13 Dec, 2012

Drewniana hybryda- ocieplenie

Post by TS » Thu 13 Dec, 2012

Witam.
Jestem na etapie ocieplenia domu w którego skład wchodzą ściany z bala o gr. 12 cm (długość to ok. 5,5 m niestety tyle zachowało się dobrych ścian) do bala dołączona konstrukcja szkieletowa o gr 12 cm (6,5m) z zewnątrz obita deska 3 cm (zamiast płyty OSB) i cześć murowana, kotłownia (3,6 m).

Wewnątrz budynku gdzie są ściany z bala ma on być widoczny wiec izolacja będzie tylko od zewnątrz. Przewidziana grubość izolacji to 16-18 cm na cześci z bala (są różne grubości z powodu nierówności ściany z bala). Czy jeśli zastosuje na całej tej powierzchni izolacje 16 cm a tam gdzie będą szczeliny między izolacja a balem zostawię pustkę powietrzna będzie technicznie poprawnie? Cz powinienem wypełnić skrawkami wełny?)

Konstrukcja szkieletowa będzie wyizolowana w szkielecie 12 cm i po zewnętrznej jeszcze 14 cm. Część murowana będzie miała grubość izolacji 10 cm.
Na całej powierzchni budynku po zewnętrznej stronie będzie ruszt drewniany zamontowany w pionie między który włożę wymienione wyżej grubości izolacji. Następnie zamiast wiatroizolacji zastosuje Steico uniwersal o gr. 2,2-2,4 cm(nie wiem która lepiej), kontra łaty gr. 2,5 cm i szalówka drewniana.

Poddasze
Ściany kolankowe izolacja to 12 cm między konstrukcję tej ścianki (od zewnątrz dodatkowo 14 cm jak na pozostałych ścianach konstrukcji szkieletowej) między krokwiami 20 cm (w 2 warstwach po 10) i jeszcze 6 cm, sufit to 20cm. Ponad sufitem jest jeszcze mały trójkąt który ma być nieogrzewanym strychem. Na tym strychu między krokwie chciałem dać grubość 10 cm.
Izolacja paroprzepuszczalna od wewnątrz na ścianach szkieletowych skosach dachu i suficie poddasza o współczynniku Sd 2-20. Czy od zewnętrznej strony bala powinienem też dać paroizolację czy mogę tego nie stosować?
Wszędzie chcę zastosować wełnę drzewna Seico Flex. A może dać wełnę mineralna??
Proszę o pana fachową opinie na ten temat. Dziękuję i pozdrawiam


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 15 Dec, 2012

Temat dość zagmatwany ze względu na ilość ścian w różnych technologiach. Ale może się uda poukładać.
Ściana z bali grub. 12 cm i ma być ocieplona od zewnątrz - układ warstw powinien być następujący - od środka:
- bale istniejące,
- folia paroizolacyjna,
- konstrukcja stelażu z wypełnieniem izolacją cieplną,
- folia wiatroizolacyjna,
- pionowy ruszt - grub. 30 mm
- okładzina elewacyjna - poziomo.
Przy stosowaniu Steico Flex nie zalecane jest stosowanie (???) folii paroizolacyjnej. Jednak w tym przypadku, ze względu na duże (tak, przypuszczam) nieszczelności między balami, zalecałbym założenie folii paroizolacyjnej.

Co do poddasza - jaki sens ma ocieplanie nieogrzewanego stryszku?

TS
Posts: 2
Joined: Thu 13 Dec, 2012

Post by TS » Sat 15 Dec, 2012

Jeśli chodzi o szczelność bali to są to ściany stojące od ok 1926 roku i wydaja się być szczelne(są dobrze spasowane)
Czy warto ocieplać wełną Steico??
Jeśli już użyję tej izolacji czy będzie korzystniej użyć płyt Uniwersal zmiast folii wiatroizolacyjnej ??


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”