dwuwarstwowe ocieplenie od wewnątrz domu z bali

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
kuba2013
Posts: 7
Joined: Thu 23 May, 2013

dwuwarstwowe ocieplenie od wewnątrz domu z bali

Post by kuba2013 » Sat 25 May, 2013

Witam,
mam przenoszony domek z bali 10 cm. Chciałbym wykonać solidne, dwuwarstwowe ocieplenie ścian, od wewnątrz.
Na razie mam:
- gołe bale
- 3 cm "chudziaka" a pod nim 30 cm keramzytu
Plan:
- na chudziaka folia, 15 cm steropianu, folia, jastrych (ogrzewanie podłogowe).
- na ściany idąc od bali do środka domu kolejne warstwy
a) bale
b) listewki 4(szerokość)x3(grubości) cm, w pionie, co ~40 cm (dwie na jedąn wełnę)
c) na listewki nabita wiatroizolacja
d) wełna twarda, rockton 20 cm, w kostkach, przylegająca do listewek/wiatroizolacji, przybita na wkręty z zakładką/kołki(?) (w miejscach listewek)
e) odstęp 5cm
f) profil 10cm a w nim wełna
g) paroizolacja
h) na profil płyta GK przeciwogniowa
i) wykończenie - płytki/farba

I tutaj pytania:
1) czy warstwę izolacji ścian układam na jastrychu czy na "chudziaku":
- jak na jastrychu to wtedy mamy mostek termiczny na styku jastrychu/folii/bala. ale tutaj ekspert/redaktor wskazuje to rozwiązanie:
Najpierw wykonuje się podłogę a następnie wykańcza ściany.
link
- jak na chudziaku, to gdzieś na forum wyczytałem (nie mogę teraz tego odkopać) że wilgoć z jastrychu wejdzie w wełnę - moja propozycja, włożyć w profil na samym dole do wysokości jastrychu steropian zamiast wełny, potem w górę już wełnę.
2) czy opierając wełnę na listewkach w warstwie D muszę mieć twardą wełnę, czy to się utrzyma po 20 latach, nie opadnie (wysokość parteru 3m + kolanko 1,5)? czy kołki nie uszkodzą wiatroizolacji, czy zamiast tego nie lepiej zastosować rusztu pionowego z drewna z poziomymi "półkami" z drewna lub analogicznie profila? boję się tylko, że taki ruszt to dodatkowy mostek termiczny i spory nakład pracy
3) czy profil w F) to lepsza opcja od rusztu drewnianego? Jakie są plusy/minusy? Co daje większą stratę ciepła, profil metalowy, czy ruszt z drewna ( zakładam że drewno, ale konstrukcja jest wtedy stabilniejsza).
4) jak zamocować paroizolację do profilu w F) żeby jej nie poharatać za bardzo, zwłaszcza że przy mocowaniu płyt GK dojdą kolejne dziury

5) tutaj http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=7235
Pan Nitka pisze, że w izolacji od wewnątrz przerwa między balem a wełną nie jest potrzebna, w muratorze jest to jednak wskazane: http://muratordom.pl/galeria/zdjecie_oc ... 21327.html
Z góry dziękuję za pomoc

Do Pana Nitki: Odkryłem stronę tydzień temu, imponująca baza wiedzy, niestety wg mnie nieuporządkowanej, czy nie zastanawiał się Pan nad założeniem wiki, np z płatnym dostępem do części artykułów?
Warto wg mnie rozszerzyć możliwość płatnego doradztwa, mam telefon w Play, więc nie mam możliwości wysyłki SMS.
Dodatkowo ciekawa byłaby opcja rozmowy telefonicznej z Panem w celu dopytania o kwestie techniczne, trudno przekazać całość w poście. Budujemy dom wspólnie z żoną, nie znamy się, ekipy które się tym zajmują zwykle również nie mają wiedzy eksperckiej, pomimo dużego doświadczenia w kwestiach budownictwa drewnianego-domów z bala.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 15 Jul, 2013

Chciałbym wykonać solidne, dwuwarstwowe ocieplenie ścian, od wewnątrz.
Na razie mam:
- gołe bale
- 3 cm "chudziaka" a pod nim 30 cm keramzytu
Plan:
- na chudziaka folia, 15 cm steropianu, folia, jastrych (ogrzewanie podłogowe).
Dziwne rozwiązanie jak dla ścian.

Co do strony - strona jest w przebudowie; proszę wierzyć wszystko będzie uporządkowane. Będą też strony dostępne za opłatą (niestety więcej niż teraz).
Dziennie udzielam kilku porad telefonicznie. Zatem nie widzę przeszkód, choć wolę kiedy porad udzielam na Forum, wówczas więcej osób może przeczytać daną informację.

Lesterek
Posts: 17
Joined: Fri 11 Jan, 2013

Post by Lesterek » Mon 12 Aug, 2013

Murator pisze inaczej p.Nitka inaczej ekspertow jest wielu...
Moim zdaniem logiczna wydaje sie pustka jesli nie chcecie miec grzyow w domu.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 12 Aug, 2013

Nie bardzo rozumiem Twoją aluzję.
Może przybliżysz swoje myśli mnie i Forowiczom. Tak, po prostu by sprawa była jasna.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”