Izolacyjność cieplna ścian z bali

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
zdanek
Posts: 3
Joined: Tue 11 Feb, 2014
Location: Mazowieckie

Izolacyjność cieplna ścian z bali

Post by zdanek » Tue 11 Feb, 2014

Witam serdecznie forumowiczów.
Przeczytałem bardzo ciekawy artykuł Pana Wojciecha o akumulacji ciepła w balach: http://www.szkielet.pl/domy_z_bali.php? ... bali&id=26#
Zauważyłem w artykule informację iż:
" Należy także podkreślić, że według the Technical Committee of the Log Home Council, Building Systems Councils, National Association of Home Builders budynek o ścianach z bali grubości 23 25 cm, o oporze R = 14 17 (krajowe U = 0,40 033 W/m2K) zużywa równoważną ilość energii do ogrzania budynku co identyczny budynek o ścianach zewnętrznych w lekkim szkielecie drewnianym, o współczynniku R = 21 co odpowiada krajowemu U 0,27 W/m2K, tj. izolacyjności cieplnej wyższej o ok. 50 % niż ściana z bali."
Jest to bardzo ważna i ciekawa informacja dla osób które rozważają budowę z bala lub szkieletu i okładziny balowej.

Mam pytania do Pana Wojciecha odnośnie tego artykułu:
1. Podany współczynnik U=0,33 W/m2K jest dla bala 25cm - ale jakiego rozumiem że płaskiego (płaza) ?
2. Jak ten współczynnik ma się dla całej ściany uwzględniając łączenia bali na podwójne pióro wpust i jakąś izolację między tymi balami. właśnie jaka izolacją będzie najlepsza ? Czy impregnowana owcza wełna, czy wełna mineralna zasłonięta listwami tak aby nie zamokła aby nie utracić swoje izolacyjności.
3. W opracowaniu Mój dom z drewna wydanym w 2010 na stronie 63 podaje Pan iż U dla bali sosnowych prostokątnych 28 cm wynosi 0,52 W/m2K co nie zgadza się z parametrem z powyższego artykułu. Pewnie gdzieś wkradł się błąd w związku z tym proszę o informację która wartość U dla ściany z bali prostokątnych 25cm jest prawidłowa.
Z góry dziękuję za odpowiedź.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”