Wysokość wylewki

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
exegee
Posts: 12
Joined: Thu 16 Nov, 2017

Wysokość wylewki

Post by exegee » Tue 01 May, 2018

Jak prawidłowo wykonać ( lub jaki powinien być etap prac ) wylewkę w domu z bala ?

Z tego co wyczytałem to typowy przekrój posadzki jest następujący:
1. Grunt rodzimy
2. 10 cm podkładu betonowego
3. Izolacja przeciwwilgociowa
4. Izolacja termiczna 10 cm ( wełna )
5. Izolacja przeciwwilgociowa
6. Wylewka betonowa a w niej ogrzewanie podłogowe
7. Wykończenie podłogi ( płytki )
+ izolacja termiczna brzegowa ( wełna ).

Teraz, nurtuje mnie na jakiej wysokości jest wylewka betonowa w stosunku do podwaliny domu ?
Czy taką wylewkę robi się tak by wykończenie podłogi płytkami pokrywało się z wierzchnią warstwą podwaliny ?


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Wysokość wylewki

Post by zbiegusek » Tue 01 May, 2018

Są dwie szkoły - falenicka i otwocka. ;) Ale żadna z nich nie przewiduje wsadzania wełny jako izolacji cieplnej pod wylewkę betonową. Normą jest styropian, a jak ktoś ma więcej kasy/przewiduje większe obciążenia, to styrodur.
To ty, a raczej twój projektant, winien powiedzieć, które rozwiązanie zastosuje.
"Wylewka nad podwaliną" ułatwia położenie i połączenie izolacji przeciwwilgociowej spod podwaliny z tą na chudziaku. Dodatkowym plusem jest jeden poziom chudziaka z fundamentami, co ułatwia roboty montażowe. Minusem jest konieczność stosowania wyższych słupków dla osiągnięcia minimalnej wysokości wnętrza. No i wyniesiony względem podłoża poziom wnętrza. Ze względu na konieczność zachowania minimalnej wysokości podwaliny nad podłożem.
Przy wylewce "pod podwaliną" jest odwrotnie. :)

exegee
Posts: 12
Joined: Thu 16 Nov, 2017

Re: Wysokość wylewki

Post by exegee » Tue 01 May, 2018

Dzięki zbiegusek za odpowiedź :)
zbiegusek wrote:To ty, a raczej twój projektant, winien powiedzieć, które rozwiązanie zastosuje.
Pytam o to ponieważ w projekcie domu chudziak przewidziany jest w zagłębieniu ściany fundamentowej i dopiero warstwa ocieplenia zrównuje się ze szczytem ściany fundamentowej. Wydaje mi się to dużym błędem ponieważ w każdych progach drzwi powstają ogromne mostki cieplne ( ponieważ nie ma tam ocieplenia ) i lepiej jest wylać chudziak na równi ze szczytem ściany fundamentowej.
Niestety popełniłem ten błąd i zaadoptowałem projekt do technologii w stylu podhalańskim czyli z płaza i teraz wychodzą takie niuanse :)

exegee
Posts: 12
Joined: Thu 16 Nov, 2017

Re: Wysokość wylewki

Post by exegee » Tue 01 May, 2018

Zapomniałem zapytać czy możesz polecić jakieś materiały ( oprócz oczywiście tej strony :) ) odnośnie budowy domów z bala, etapów prac itp ?

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Wysokość wylewki

Post by zbiegusek » Wed 02 May, 2018

Niestety, nie polecę. Na balach zupełnie się nie znam, a na szkieletorach tylko amatorsko.
Z tymi mostkami cieplnymi pod progami wewnętrznymi, to nie należy przesadzać - będzie pod nimi temperatura gruntu niewychłodzonego zewnętrznym zimnem. A progi zewnętrzne? Cóż... Po to jest strefa brzegowa w podłogówce.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”