Montaż okien przed założeniem folii wiatroizolacyjnej

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Montaż okien przed założeniem folii wiatroizolacyjnej

Post by Wojciech Nitka » Tue 06 Jun, 2006

Image Image

Błędem jest montaż stolarki okiennej i drzwiowej przed założeniem folii wiatroizolacyjnej. Przed montażem stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej należy założyć folię wiatroizolacyjną, z wywinięciami na ościeża okienne - patrz - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=934

Dużym błędem jest wywinięcie folii paroizolacyjnej poza obręb otworu okiennego. W miejscach tych folia paroizolacyjna w poważnym stopniu ogranicza wyprowadzanie wilgoci poza obręb budynku.


JanuszW
Posts: 1
Joined: Sun 03 Sep, 2006

Re: Montaż okien przed założeniem folii wiatroizolacyjnej

Post by JanuszW » Sun 03 Sep, 2006

Jeśli to możliwe bardzo proszę o sugestię jak rozwiązać problem popełnionego błędu nie wywinięcia wiatroizolacji przed montażem okien.
Mój budynek właściwie jest w technologii tradycyjnej murowanej (pustak MAX) ale architekt "wykazał" się inwencją i przewidział w projekcie naroża w technologii domu szkieletowego. Nie lada to dla nas był problem, trudno było znaleźć ekipę która potrafi ocieplać/wykańczać te dwie technologie - wybraliśmy specjalistów od technologii tradycyjnej ponieważ ponad 95% powierzchni elewacji to tradycyjny mur/okna.
Projekt też był dziwny - nie przwidywał np.: wiatroizolacj, płyt OSB,... - po rozmowie z projektantem na terenie bdowy doszedłem do wniosku, że jego intencje twórcze znacząco przekroczyły jego doświadczenie.
Przechodząc do sedna sprawy - nie dopilnowałem wywinięcia wiatroizolacji przed montażem okien - zrobiliśmy to dla paroizolacji.
Wcześniej jednak, bydynek był stawiany w ubiegłym roku, zdecydowaliśmy się na obicie płytami OSB-3 z zachowaniem 3 cm odstępu od belek konstrukcyjnych, po to aby zniwelować skutki pracy tych belek (belki pionowe mają długość do 5 metrow, nie były niestety suszone komorowo/impregnowane przemysłowo - architekt przewidział, że spora część konstrukcji drewanianych dachu jest widoczna więc malowanie odbywało się na działce aby uniknąć problemów z kolorystyką). Na to nabita jest deska elewacyjna z zachowaniem 1 cm szczeliny wentylacyjnej od płyty OSB.
Efekt bieżący jest taki, że płyta OSB jest osunięta na 3 cm od ramy okna - podbitka drewniana jest zamontowana ale witroizolacja przy ramach okna na razie nie jest jeszcze zamontowana, nie jest również zabudowana szczelina 3 cm wzdłóż ramy okien - aby zachować możliwość wciśnięcia wełny i rozwiązać problem mocowania wiatroizolacji - listwy (łaty) do montażu płyt OSB są nabijane co 60 cm w poziomie. Oczywiście kształy budynku jest tak, że te zmiany nie wpływają negatywnie na całość elewacji (kanadyjczyk stanowi swoistą wnękę w murze i te 3 cm nie mają znaczenia) !
Prośba o propozycje zminimalizowania skutków błędów:
1. Wykorzystanie 3 cm przerwy na to, żeby niezależny pas wiatroizolacji przymocować mechanicznie poprzez przykręcenie cienkich listew pod płytami OSB - jest na to jeszcze miejsce.
- wtedy ta przymocowana folia byłaby połączona taśmą w folią już istniejącą
2. Uzupełnienie obicia płytami OSB tak aby szczelina 3 cm przy oknie była nią zasłonięta i wciśnięcie pod nią płyty OSB
- Nie zdecydowaliśmy się na to ponieważ okna są montowane m.in. z wykorzystaniem taśmy rozprężnej, której szerokość (odległość pomiędzy bęlką a ramą okna wacha się pomiędzy 1-3 cm)
3. Mocowanie wiatroizolacji z wykorzystaniem taśm do ramy okna - nie wiem czy to się w ogóle praktykuje
4. Jakieś inne rozwiązanie ?

Prośba również o komentaż w zakresie montażu parapetów:
- wiatroizolacja jest wywinięta pod oknem pod łatę i druga wciśnięta pod okapnik w oknie
- w związku z tym, że planujemy parapety z blachy (tytano-cynkowe) jak rozwiązać sprawę styku foli i blachy
- nie ma problemu
- stosować koniecznie jakieś rozwiązanie po wysoka temperatuta może stopić/uszkodzić folię (np.: specjalne taśmy Illbrucka pod parapety,... ?)
- jakieś inne rozwiązanie ?
- zastosowana wiatroizolacja też jest dość nietypowa (Dorkena Delta Vent S) - raczej dachowa ale dzwoniłem do doradców producenta i powiedzieli, że znajduje zastosowanie jako wiatroizolacja
- przypuszczam, że Pana komentarz do foli będzie negatywny - w każdym razie zaufałem oficjalnemu konsultantowi technicznemu Dorkena.

Z wyrazami szacunku,
JanuszW

PS:
Przy okazja propozycja do Pana listy problemów
- niech inwestorzy nie pozwalają architektom mieszać różnych technologii - powiększa to koszty i utrudnia znalezienie dobrych wykonawców.

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Sat 23 Sep, 2006

Janusz, witam Cie.
moje subjektywne doswiadczenie:
wiatroizolacja ma na celu wyeliminowanie mozliwosc wtargniecia wiatru (zimnego powietrza) w sciane/welne, aby punkt skrapiania rosy nie zblizyl sie do paroizolacji, co doprowadziloby do skraplania sie wody w plaszczyznie. Dlatego czy ona jest wywinieta czy nie - to obojetne. Ona musi byc i trzeba tylko starannie/szczelnie wykonac polaczenie ramy z wiatroizolacja.

Ale ty nie masz w twoim przypadku tego problemu.
Jedyne co mi sie nie podoba: mokre drewno!
Pozatym pamietaj ze tasma rozprezna po ok. 7-10 latach traci jej wspaniale wlasciwosci rozprezne... Dlatego wymyslaja takie firmy jak np. wie Illbruck - gro tasm innych do uszczelnienia szpar pomiedzy oknem a murem (od zewnatrz). Masz racje. To sie rzadko praktykuje.
Delta Vent nie ma przypadkiem Vlisu pod spodem? Vlies utrzymywalby wilgotnosc (absorbuje i oddaje-ale w tym przypadku nie potrzebowalbys tego). Ale to teoria.
Z parapetami jest tez kilka problemow :cry: . Musze konczyc.
Pozdrawiam

MARKRK
Posts: 14
Joined: Fri 24 Aug, 2007
Location: Kraków

Re: Montaż okien przed założeniem folii wiatroizolacyjnej

Post by MARKRK » Sun 09 Sep, 2007

Kto buduje te domy ,czy tu nie powinno byc foli przed montazem okien-napewno tak??Image
Marek,Kraków

PJM
Posts: 37
Joined: Fri 20 Jun, 2008
Location: USA/Wroclaw

Re: Montaż okien przed założeniem folii wiatroizolacyjnej

Post by PJM » Mon 25 Aug, 2008

MARKRK wrote:Kto buduje te domy ,czy tu nie powinno byc foli przed montazem okien-napewno tak??[URL=http://img459.imageshack.us/my.php?imag ... tuuvg2.png]
Ciekawe?

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Mon 25 Aug, 2008

PJM wrote:Ciekawe?
co w tym ciekawego.... fuszerka i tyle !!

PJM
Posts: 37
Joined: Fri 20 Jun, 2008
Location: USA/Wroclaw

Post by PJM » Mon 01 Sep, 2008

czarek63 wrote:
PJM wrote:Ciekawe?
co w tym ciekawego.... fuszerka i tyle !!
Ciekawe bo: Wyglada na to ze ta sama firma buduje moj dom, niedawno zwracalem im uwage o założenie folii wiatroizolacyjnej poprawnie. Ktos poprostu niedopilnowal i praca zostala wykonywana niedbale i niefachowo. U mnie poprawili, nie wiem jak bylo tam i skad jest to zdiecie.



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”