Ratunku robaki!!!

Techniczne aspekty zwalczania korozji biologicznej
Post Reply
menka
Posts: 1
Joined: Sat 26 Aug, 2006

Ratunku robaki!!!

Post by menka » Sun 27 Aug, 2006

Zaczelam remont 60 letniego domu zbudowanego z drewnianych balii. Po usunieciu ze scian wewnatrz gliny i odslonieciu drewna pojawily sie w calym domu malutkie brazowe robaczki i jakby bylo tego malo pogryzly mi robotnikow. Co to moze byc i jak sie tego pozbyc??


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 27 Aug, 2006

Trudno na podstawie tego opisu cokolwiek stwierdzić, tym bardziej że jak piszesz "pogryzły robotników". Nie znam takiego przypadku.

Proponuję kontakt z Polskim Stowarzyszeniem Mykologów Budownictwa - http://www.psmb.wroclaw.pl
Sam jestem ciekawy co to za robaki (owady), które mogą gryźć ludzi. Liczę zatem, że kiedy się wszystkiego dowiesz, podzielisz z nami informacjami.

Życzę powodzenia.

BioComp
Posts: 6
Joined: Thu 26 Oct, 2006
Location: Warszawa
Contact:

Post by BioComp » Thu 26 Oct, 2006

Witam!

Mam dokładnie podobny problem, robaki są małe, owalne i podłużne, mają skorupkę która pęka przy ich "zabijaniu", są brązowe i mają skrzydła (jednak nie latają). Nie zauważyłem pogryzień u siebie ani u innych mieszkańców. Zazwyczaj można je spotkać na podłodze lub na meblach, często też na ścianach. Zazwyczaj nie poruszają się, tylko stoją na danej powierzchni, dopiero gdy się je poruszy zaczynają iść w którymś kierunku.

Pojawiły się niedługo po remoncie, jednak było ich mało. O wiele więcej pojawiło się ich gdy do mieszkania pryzwieziono meble. Narazie nie zauważyłem jakichś zniszczeń drewna, po za tym że cała podłoga w mieszkaniu zaczyna "odchodzić", trzeszczy pod wpływem nacisku (podłoga była wyciklinowana i wylakierowana i zaraz po tych pracah wszystko było w porządku).

Do tego wszystkiego, ostatnio dochodzi w nocy do dziwnego "świszczenia", jak by w domu były jakieś świerszcze. Po zapaleniu światła ten dźwięk ustaje, po ponownym jego zgaszeniu wszystko zaczyna się od nowa. Mieszkanie jest po remoncie.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Bardzo proszę, mając nadzieję że tak :) Pozdrawiam.

BioComp
Posts: 6
Joined: Thu 26 Oct, 2006
Location: Warszawa
Contact:

Post by BioComp » Thu 26 Oct, 2006

Witam!

Mam dokładnie podobny problem, robaki są małe, owalne i podłużne, mają skorupkę która pęka przy ich "zabijaniu", są brązowe i mają skrzydła (jednak nie latają). Nie zauważyłem pogryzień u siebie ani u innych mieszkańców. Zazwyczaj można je spotkać na podłodze lub na meblach, często też na ścianach. Zazwyczaj nie poruszają się, tylko stoją na danej powierzchni, dopiero gdy się je poruszy zaczynają iść w którymś kierunku.

Pojawiły się niedługo po remoncie, jednak było ich mało. O wiele więcej pojawiło się ich gdy do mieszkania pryzwieziono meble. Narazie nie zauważyłem jakichś zniszczeń drewna, po za tym że cała podłoga w mieszkaniu zaczyna "odchodzić", trzeszczy pod wpływem nacisku (podłoga była wyciklinowana i wylakierowana i zaraz po tych pracah wszystko było w porządku).

Do tego wszystkiego, ostatnio dochodzi w nocy do dziwnego "świszczenia", jak by w domu były jakieś świerszcze. Po zapaleniu światła ten dźwięk ustaje, po ponownym jego zgaszeniu wszystko zaczyna się od nowa. Mieszkanie jest po remoncie.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Bardzo proszę, mając nadzieję że tak :) Pozdrawiam.

BioComp
Posts: 6
Joined: Thu 26 Oct, 2006
Location: Warszawa
Contact:

Post by BioComp » Thu 26 Oct, 2006

Witam!

Mam dokładnie podobny problem, robaki są małe, owalne i podłużne, mają skorupkę która pęka przy ich "zabijaniu", są brązowe i mają skrzydła (jednak nie latają). Nie zauważyłem pogryzień u siebie ani u innych mieszkańców. Zazwyczaj można je spotkać na podłodze lub na meblach, często też na ścianach. Zazwyczaj nie poruszają się, tylko stoją na danej powierzchni, dopiero gdy się je poruszy zaczynają iść w którymś kierunku.

Pojawiły się niedługo po remoncie, jednak było ich mało. O wiele więcej pojawiło się ich gdy do mieszkania pryzwieziono meble. Narazie nie zauważyłem jakichś zniszczeń drewna, po za tym że cała podłoga w mieszkaniu zaczyna "odchodzić", trzeszczy pod wpływem nacisku (podłoga była wyciklinowana i wylakierowana i zaraz po tych pracah wszystko było w porządku).

Do tego wszystkiego, ostatnio dochodzi w nocy do dziwnego "świszczenia", jak by w domu były jakieś świerszcze. Po zapaleniu światła ten dźwięk ustaje, po ponownym jego zgaszeniu wszystko zaczyna się od nowa. Mieszkanie jest po remoncie.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Bardzo proszę, mając nadzieję że tak :) Pozdrawiam.

BioComp
Posts: 6
Joined: Thu 26 Oct, 2006
Location: Warszawa
Contact:

Post by BioComp » Thu 26 Oct, 2006

Witam!

Mam dokładnie podobny problem, robaki są małe, owalne i podłużne, mają skorupkę która pęka przy ich "zabijaniu", są brązowe i mają skrzydła (jednak nie latają). Nie zauważyłem pogryzień u siebie ani u innych mieszkańców. Zazwyczaj można je spotkać na podłodze lub na meblach, często też na ścianach. Zazwyczaj nie poruszają się, tylko stoją na danej powierzchni, dopiero gdy się je poruszy zaczynają iść w którymś kierunku.

Pojawiły się niedługo po remoncie, jednak było ich mało. O wiele więcej pojawiło się ich gdy do mieszkania pryzwieziono meble. Narazie nie zauważyłem jakichś zniszczeń drewna, po za tym że cała podłoga w mieszkaniu zaczyna "odchodzić", trzeszczy pod wpływem nacisku (podłoga była wyciklinowana i wylakierowana i zaraz po tych pracah wszystko było w porządku).

Do tego wszystkiego, ostatnio dochodzi w nocy do dziwnego "świszczenia", jak by w domu były jakieś świerszcze. Po zapaleniu światła ten dźwięk ustaje, po ponownym jego zgaszeniu wszystko zaczyna się od nowa. Mieszkanie jest po remoncie.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Bardzo proszę, mając nadzieję że tak :) Pozdrawiam.

BioComp
Posts: 6
Joined: Thu 26 Oct, 2006
Location: Warszawa
Contact:

Post by BioComp » Thu 26 Oct, 2006

Witam!

Mam dokładnie podobny problem, robaki są małe, owalne i podłużne, mają skorupkę która pęka przy ich "zabijaniu", są brązowe i mają skrzydła (jednak nie latają). Nie zauważyłem pogryzień u siebie ani u innych mieszkańców. Zazwyczaj można je spotkać na podłodze lub na meblach, często też na ścianach. Zazwyczaj nie poruszają się, tylko stoją na danej powierzchni, dopiero gdy się je poruszy zaczynają iść w którymś kierunku.

Pojawiły się niedługo po remoncie, jednak było ich mało. O wiele więcej pojawiło się ich gdy do mieszkania pryzwieziono meble. Narazie nie zauważyłem jakichś zniszczeń drewna, po za tym że cała podłoga w mieszkaniu zaczyna "odchodzić", trzeszczy pod wpływem nacisku (podłoga była wycyklinowana i wylakierowana i zaraz po tych czynnościach wszystko było w porządku).

Do tego wszystkiego, ostatnio dochodzi w nocy do dziwnego "świszczenia", jak by w domu były jakieś świerszcze. Po zapaleniu światła ten dźwięk ustaje, po ponownym jego zgaszeniu wszystko zaczyna się od nowa. Mieszkanie jest po remoncie.

Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Bami
Posts: 2
Joined: Wed 28 Feb, 2007

robaki atakuja!1

Post by Bami » Wed 28 Feb, 2007

Witam!
Mam problem z robakami, ktore ostatnio pojawily sie nie wiadomo skad. robaki są małe, owalne i podłużne, mają skorupkę która pęka przy ich "zabijaniu", są brązowe i mają skrzydła (jednak nie latają). Nie zauważyłem pogryzień u siebie ani u innych mieszkańców. Zazwyczaj można je spotkać na podłodze lub na meblach, często też na ścianach. Zazwyczaj nie poruszają się, tylko stoją na danej powierzchni, dopiero gdy się je poruszy zaczynają iść w którymś kierunku.
nie wiem co to sa za robaczki i czym je zwalczac, prosila bym o jakies spawdzone metody walki z tymi malymi potworkami.
dziekuje
Bami

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 28 Feb, 2007

Spróbuj poczytać tutaj - http://szkielet.com.pl/ochrona.php?show=index - prezentowane są podstawowe owade, które żerują w drewnie. Może do któregoś dopasujesz, tymbardziej, że wszystkie pokazane są na zdjęciach.

Jeżeli literetura nic nie pomoże kontaktuj się z Polskim Stowarzyszeniem Mykologów Budownictwa - nawiary w moim poście wyżej.

Powodzenia

Bami
Posts: 2
Joined: Wed 28 Feb, 2007

robaki atakuja!1

Post by Bami » Wed 28 Feb, 2007

dziekuje za odpowiedz,
mysle ze to kołatek domowy, mam nadzieje ze go przetrwam nim przyjdzie lato.
pozdrawiam

catis
Posts: 1
Joined: Wed 04 Mar, 2009

Post by catis » Wed 04 Mar, 2009

Czesc ...od kilku miesiecy wynajmujemy dom pod Londynem... byl on bardzo zadbany... ale od kilku tygodni pojawiaja sie nieproszeni goscie. Tak raz moze dwa razy w tygodniu pojawia sie badz pojawiaja gora 2 male ciemno brazowe robaczki. Lataja choc przewaznie znajduje je na podlodze..
Przeszukalam caly internet i glownie spotykalam informacje o tym ze sa to pasozyty maki i prodoktow spozywczych spotykane w kuchni. Ale u mnie to wogole nie pasuje... kuchnie mam na parterze a owe robaczki pokazuja sie w sypialniach na pietrze. Zastanawialam sie gdzie szukac i natrafilam na to forum:) od razu przyszlo mi do glowy to ze te wszystkie domy w Angli przede wszystkim zrobione sa z drewna. A jak by nie patrzec w obu sypialniach sa zrobne szczeliny przy podlodze wiec moze gdzies stamtad one wylaza.

Niestety nie lubie zadnego rodzaju robactwa a to szczegolnie mnie irytuje bo nie wiem co to jest i na dodatek znajduje to w sypialni :( bleee
Pod spodem zalaczam zdjecie tego robaczka a nawet dwoch. Sa one malutkie maja gora 3 mm. Sa troszke zgniecione ale mam nadzieje ze uda sie je zidentyfikowac . Bede strasznie wdzieczna za informacje jesli ktos je rozpozna.
I co zrobic zeby sie ich pozbyc ... czy sa dla nas szzkodliwe ... i przede wszystkim dla domu w ktorym mieszkamy?
Attachments
100_1867.JPG
robaczki

kozi37
Posts: 1
Joined: Thu 12 Mar, 2009

Post by kozi37 » Thu 12 Mar, 2009

W grudniu ubiegłego roku postawiłam drewniany dom. Na początku był spokój natomiast teraz pojawia się coraz więcej robaków-jedne fruwają a inne pełzają tylko po ziemi. Wychodzą ze ścian i podłogi.
Czy ktoś może mi powiedziec co to jest? Czy jest szkodliwe dla zdrowia???
Proszę o pomoc

aherki
Posts: 1
Joined: Tue 28 Apr, 2009

catis mam to samo

Post by aherki » Tue 28 Apr, 2009

identyczne robaczki maja może z 2 mm chodzą po ścianach podłodze i oknie najczęściej widze je też na parapecie. jak sie ich pozbyc nie gryzą ani nie szkodzą ale są i to mnie wkurza nie chce miec w domu robaków.

alstonamos
Posts: 1
Joined: Wed 13 Apr, 2016

Re: Ratunku robaki!!!

Post by alstonamos » Wed 13 Apr, 2016

Na początku był spokój natomiast teraz pojawia się coraz więcej robaków-jedne fruwają a inne pełzają tylko po ziemi. Wychodzą ze ścian i podłogi???

MarcinJ
Posts: 25
Joined: Sun 18 Feb, 2018

Re: Ratunku robaki!!!

Post by MarcinJ » Sun 18 Feb, 2018

RAID :)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ratunku robaki!!!

Post by Wojciech Nitka » Tue 12 Jun, 2018

No niestety, ani ja, ani żaden z Forowiczów nie będzie w stanie stwierdzić z którego miejsca one wychodzą - czy z wewnątrz czy z zewnątrz. Najlepiej spytać domowników.

User avatar
Piterek56
Posts: 3
Joined: Tue 17 Sep, 2019
Contact:

Re: Ratunku robaki!!!

Post by Piterek56 » Tue 17 Sep, 2019

Trzeba obserwować. Stare domy mają to do siebie, że mieszkają w nich nie tylko ludzie ;)
Można się zdecydować na jakieś opryski, zanim zaczniemy gruntowny remont. Jednak większość znanych mi przypadków po prostu zdecydowała się na wyburzenie i budowę kopii domku. Nie chcieli ryzykować rozniesieniem się robactwa.

budzikk
Posts: 1
Joined: Tue 19 Oct, 2021
Contact:

Re: Ratunku robaki!!!

Post by budzikk » Tue 19 Oct, 2021

Nie będę zaczynał nowego wątku, napiszę tutaj - jak pozbyć się rybików? Sąsiedzi mają i boję się, że za chwilę będę miał u siebie. Z tego co wiem, początkowo były wyłącznie w łazience, teraz są praktycznie w całym mieszkaniu. Sąsiedzi nie chcą stosować żadnej chemii, bo mają niemowlaka. Wiec jeśli ktoś z forumowiczów zna jakiś domowy - bezpieczny sposób, proszę o radę.



Post Reply

Return to “Zwalczanie korozji biologicznej w budynkach istniejących”