Domek na platformie drewnianej

Pochwal się swoją budową.
Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 12 Nov, 2009

remojames wrote:Po co się ję montuje ?
Dla równomiernego przeniesienia obciążeń przy jednoczesnym ograniczeniu mostków cieplnych. Znając zagadnienia z zakresu statyki dla mnie jest to kwestia bezdyskusyjna. Dla zobrazowania (z technologi murowanej) to jak postawienie ściany 24cm na wieńcu 7cm. W szkielecie zbytnia wiara wykonawców w płytę osb.
Przyczyną skrzypienia zazwyczaj jest nieodpowiednia kolejność prac i niedokładność wykonania.


Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Re: domek na platformie drewnianej

Post by Bold » Thu 12 Nov, 2009

Marcin L wrote:i domek sie buduje............na platformie drewnianej
Jaką siłę przekonywania trzeba mieć żeby wcisnąć inwestorowi taki badziew?

remojames
Posts: 139
Joined: Wed 25 Feb, 2009

Re: domek na platformie drewnianej

Post by remojames » Thu 12 Nov, 2009

Ten dom jest budowany w mojej miejscowości i uwierzcie mi ze znam inwestora - on mieszkal w kanadzie w takim domu i powiedzial ze innego nie chce miec i kropka. Ja osobiscie wyleje płytę jakoś nie przekonują mnie taki fundament ale podziwiam starszego Pana bo ma swoje zdanie i generalnie to jemu ma się podobać.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 13 Nov, 2009

remojames wrote:Ten dom jest budowany w mojej miejscowości i uwierzcie mi ze znam inwestora
Przez autora tematu - ciekawe. :)

remojames
Posts: 139
Joined: Wed 25 Feb, 2009

Post by remojames » Fri 13 Nov, 2009

Nie przez autora tematu. Inwestorem jest starszy Pan z Kanady. Osadzil sie w Polsce i chce miec dowykonany w tej technologii z takimi fundamentami. Wykonawcą domu jest Marcin L osoba która budowała także dom moich rodzicow tam własnie poznał sie wykonawca z inwestorem/. Czyz nie tak to sie dzieje w Pana przypadku ? Inwestor poleca wykonawce jesli jest zadowolony to jest normalne. I chyba świadczy to tylko o profesjonalizmie wykonawcy i ludzkim podejsciu jesli chodzi o cene.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 13 Nov, 2009

remojames, różnica jest teoretycznie niewielka. Nie ukrywam się z danymi firmy.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Fri 13 Nov, 2009

Grzegorz Szostak wrote:remojames, różnica jest teoretycznie niewielka. Nie ukrywam się z danymi firmy.
Za to ukrywa Pan przed nami zdjęcia ze swoich realizacji. No bynajmniej tak było jeszcze do ubiegłego tygodnia :roll: Czyżby obawiał się Pan, że znajdzie się grupa Panu podobnych, nie zostawi na efektach Pańskiej pracy suchej nitki i liczne słowa krytyki pojawią się na Forum? Bo jakże łatwo coś skrytykować ...
Przepraszam za off topic i ponowne nawiązanie (niepotrzebnego) publicznego dialogu z naszym uznanym doradcą. Mam nadzieję, że Pan Szostak również wyłączy opcję "upierdliwość" i wrócimy do tematu głównego ...

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 22 Nov, 2009

aaa :mrgreen: tro :mrgreen: che mnie nie bylo...... :mrgreen:
Attachments
P5230908.JPG
ale juz jestem....
(45.83 KiB) Downloaded 47576 times

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 22 Nov, 2009

co do mijajacych lat ... no coz Grzegorzu... forever young :wink:

kontynuujac... kolega remojames myli w tym momencie stezenia poprzeczne w srodku rozpietosci stropu z sterzeniami pomiedzy 1 a 2 belka i pod scianami dzialowymi... przerabialismy juz to na forum... ja robie to tak jak na zdjeciu i jest to zgodne z normami p.Nitki... a co do obowiazku stosowania ich pod scianami dzialowymi to nie ma tu dyskusji - sa obowiazkowe....
Attachments
P5300942.JPG
listwowanie zamiast stosowania stezen poprzecznych...

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 22 Nov, 2009

:roll:
fotek brak ... awaria sprzetu...

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 23 Nov, 2009

Marcin L wrote:ja robie to tak jak na zdjeciu i jest to zgodne z normami p.Nitki...
Hmm, mamy nowe normy w budownictwie? Faktem jest, że wielu konstruktorów nawet w projekcie odnosi się do www.szkielet.pl co nie oznacza, że ją stanowią.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Mon 23 Nov, 2009

Grzegorz Szostak wrote:Hmm, mamy nowe normy w budownictwie? Faktem jest, że wielu konstruktorów nawet w projekcie odnosi się do www.szkielet.pl co nie oznacza, że ją stanowią.
A może byłby Pan choć troszkę konsekwentny? Wszak jeszcze parę postów temu sam się Pan podpierał rysunkiem p. Nitki:
Grzegorz Szostak wrote:Poniżej rzut stropu autorstwa p. Wojtka. Jak widać "drabinki" są pod każdą ścianą - nawet działową.
Czyli jak p. Szostak podpiera się p. Nitką to cacy, a jak p. Marcin to beeeee ... Jakże prosta i logiczna droga rozumowania :mrgreen:
Czy domy buduje Pan w sposób równie logiczny i konsekwentny?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 23 Nov, 2009

Gliwicki, pokaż mi w którym miejscu napisałem "norma". Zrozum, że to co znajdziesz w książkach i materiałach zawartych na stronie W. Nitki to jedynie zalążek wiedzy, którą trzeba przenieść później na konkretny budynek.

Na marginesie...
W wielu miejscach nie zgadzam się z rozwiązaniami proponowanymi na forum przez p. Wojtka. Napisane jest to otwarcie i wystarczy poszukać, a nie budować opinię o wybranym anonimowym wykonawcy.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 23 Nov, 2009

Grzegorz Szostak wrote:W wielu miejscach nie zgadzam się z rozwiązaniami proponowanymi na forum przez p. Wojtka. Napisane jest to otwarcie i wystarczy poszukać, a nie budować opinię o wybranym anonimowym wykonawcy.
No to podyskutujmy otwarcie na Forum. Ja nie jestem anonimowym wykonawcą - domów nie buduję, choć ma doświadczenie w tym zakresie.
Zapraszam do dyskusji.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Mon 23 Nov, 2009

Grzegorz Szostak wrote:Gliwicki, pokaż mi w którym miejscu napisałem "norma". Zrozum, że to co znajdziesz w książkach i materiałach zawartych na stronie W. Nitki to jedynie zalążek wiedzy, którą trzeba przenieść później na konkretny budynek.
Panie Grzegorzu ...
Nie trzeba byc przesadnie inteligentnym aby zrozumieć, iż zastosowany przez p. Marcina zwrot był tylko skrótem myślowym, a Pański post jest kolejnym prztyczkiem w nos p. Marcina. Czy zasłużonym?
Cięzko mi Was ocenić jako fachowców i wydać jednoznaczną opinię. Tym się Pan jednak różni od p. Marcina, że nie pokazuje Pan swoich budów na Forum (to co Pan robi przez telefon i na PW jest nieweryfikowalne). Pan Marcin pokazuje swoje budowy i krok po kroku omawia wszystkie pokazane elementy. Co więcej - poddany krytyce potrafi rzeczowo i fachowo uzasadnić konieczność wprowadzenia takiego czy innego rozwiązania.
I wie Pan co ... Jemu mogę zaufać ...
Niech Pan pokaże swoją budowę na Forum i podda sie takiej ocenie!

remojames
Posts: 139
Joined: Wed 25 Feb, 2009

Post by remojames » Mon 23 Nov, 2009

Mnie generalnie denerwuję tylko ton zamieszczanych postów przez pana "G" Bo robi to w taki sposób jak by pozjadał wszelkie rozumy napisał 200 książek i był wybitnym autorytetem w tej dziedzinie a tak nie jest, nie chce tu w tym momencie ujmować w żaden sposób pańskiej wiedzy na temat domów szkieletowych bo dla mnie i tak jest imponująca ale życzę trochę więcej pokory.
Każde rozwiązanie jest właściwe w konkretnym miejscu i na konkretnej budowie mowa o nadprożach u rodziców, teraz jestem pewien że są zrobione w optymalny sposób dla potrzeb mamy i taty mimo że zostało panu wyjaśnione to i owo że nie ma tam żadnych płyt Kgps że wszystko jest w normie to nadal krytykuje pan coś co nawet nie widział na oczy i w dodatku nie chce się przyznać że wysunął pochopne wnioski nie mając pełnego obrazu sytuacji.
Co do norm to tak jak już wcześniej pisałem każdy w tym kraju buduje jak chce i módlmy się by najmniejszym problemem inwestora było to że ich dom był pobudowany przez Pana Marcina lub Pana Grzegorza lub nawet Pana Nitkę bo i tak będzie to bardzo profesjonalna budowa. Pomyślcie o tych co budują domy przez tak zwanych fachowców :-)

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Mon 23 Nov, 2009

remojames wrote:Mnie generalnie denerwuję tylko ton zamieszczanych postów przez pana "G"(...)
Mam nadzieję, iż ten pan "G" to nie ja :mrgreen:
remojames wrote:Co do norm to tak jak już wcześniej pisałem każdy w tym kraju buduje jak chce i módlmy się by najmniejszym problemem inwestora było to że ich dom był pobudowany przez Pana Marcina lub Pana Grzegorza lub nawet Pana Nitkę bo i tak będzie to bardzo profesjonalna budowa. Pomyślcie o tych co budują domy przez tak zwanych fachowców :-)
Oj coś o tym wiem. Do tej pory nie mogę wyjść z szoku po wizycie http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=4480

Z niecierpliwością oczekuję na ciąg dalszy tej dyskusji ...

remojames
Posts: 139
Joined: Wed 25 Feb, 2009

Post by remojames » Mon 23 Nov, 2009

Gliwicki wrote:Mam nadzieję, iż ten pan "G" to nie ja :mrgreen:
Nie to nie Pan to Pan Grz.....:-)
Pan Panie Gliwicki tak samo jak ja próbuje pojąć o co tu w tym wszystkim chodz :Di

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 24 Nov, 2009

Pozwolę sobie odpisać kolejno...
Wojciech Nitka wrote:No to podyskutujmy otwarcie na Forum. Ja nie jestem anonimowym wykonawcą - domów nie buduję, choć ma doświadczenie w tym zakresie. Zapraszam do dyskusji.
Temat szczególny dla mnie to wylewanie posadzek przed zamknięciem budynku (SSZ) przy ogrzewaniu podłogowym. Nie mając wpływu na warunki pogodowe ryzykujemy szybki skurcz betonu podczas wysychania. W konsekwencji może nastąpić naruszenie struktury rur grzejnika. Powyższe stanowi również podstawę do nie uznania gwarancji przez producenta.
Gliwicki wrote:Nie trzeba byc przesadnie inteligentnym aby zrozumieć, iż zastosowany przez p. Marcina zwrot był tylko skrótem myślowym, a Pański post jest kolejnym prztyczkiem w nos p. Marcina. Czy zasłużonym?
Sformułowanie "norma" jest bardzo jednoznaczne dla czytających. Nie było i nie jest moim zamiarem krytykowanie Marcin L, bo jakość wykonania jest wysoka patrząc po zdjęciach.
Gliwicki wrote:Niech Pan pokaże swoją budowę na Forum i podda sie takiej ocenie!
Taka relacja będzie po 30.11 z Żuław, gdzie zaczynamy stawiać nowy budynek.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Tue 24 Nov, 2009

Grzegorz Szostak wrote:Taka relacja będzie po 30.11 z Żuław, gdzie zaczynamy stawiać nowy budynek.
Trzymam Pana za słowo ...

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 25 Nov, 2009

:mrgreen:
Nareszcie foto relacja UDF...........czekam z niecierpliwoscia.. :mrgreen:
i cd...
Attachments
IMG_5800.jpg
cd ...

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 25 Nov, 2009

... :arrow:
tak to wyglada po jakims m-cu pracy....
co do mojego stwierdzenia odnosnie norm p. Nitki to mialem na mysli preferowane na tym portalu rozwiazania...
ciesze sie niezmiernie ze bedze mogl zweryfikowac swoja technike pracy po analizie zdjec Grzegorza Szostaka,
jesli prowadzone przez niego budowy sa na tak wysokim poziomie jak pisze to bedzie to z korzyscia dla wszystkich forumowiczow zarownao inwestorow jak i wykonawcow.....
jak juz wczesniej pisalem porownanie fotek i ich analiza zarowno pozytywna jak i negatywna jest tu najlepszym sposobem na prowadzenie dyskusji....
jak dla kazdego prowadzacego biznes takie forum jest zapewne jakas forma reklamy ale nie po to umieszczam tu swoje zdjecia...(jest to pierwsza moja osobista prezentacja)...robie to na zyczenie mojego inwestora ....
nie jestem tez wykonawca anonimowym....wiele osob bez trudu odnajduje mnie mimo iz wystepuje pod nickiem Marcin L :wink:

w styczniu rozpoczynam budowe w poznaniu (2 blizniaki) gdzie zastosuje rozwiazanie z konstrukcja balonowa..i licze na wnikliwa analize p.Grzegorzu......bo jak to mowia ..<<czlowiek uczy sie cale zycie>> :wink:
w zwiazku z tym iz niewiele osob wie jak naprawde buduje sie w szkielcie to forum jest dobrym miejscem gdzie mozna swoja wiedze skonfrontowac z piszacymi tu profesjonalistami..... :cool:
Attachments
IMG_5801.jpg
wiatroizolacjia +listwy do montazu styropianu...
IMG_5802.jpg
dach pokryty gątem

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 13 Dec, 2009

:cool: elewacja sie robi ale ktos ma ,,Skleroze" i juz 2 tydzien nie bierze aparatu na budowe :roll:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 03 Jan, 2010

cd.... elewacja... od 3 tygodni nic sie nie dzieje - temperatury uniemozliwiaja prace na zewnątrz, w srodku zainstalowano sys. alarmowy i tyle ... :arrow: Z przyczyn niezaleznych od wykonawcy i inwestora pozostale etapy prac zostana wykonane za kilka miesiecy.
Attachments
Zdjęcie008.jpg
Elewacja styropian 10 cm grub. w arkuszach 1 x 3 m.
Zdjęcie012.jpg
Zdjęcie013.jpg
Zdjęcie014.jpg

denismoore
Posts: 25
Joined: Sat 02 Jan, 2010

Post by denismoore » Mon 08 Mar, 2010

A ja mam pytanie do p.Marcina L.
Wkrótce startuje z budową szkieletora. Upieram się nad wykonaniem takiej platformy drewnianej , jaką prezentuje Pan na zdjęciach z realizacji.Dokładnie przyjrzałem się fundamentom i zauważyłem iż opróćż typowych ścian zewnętrznych składa się równoległych do siebie ścian wewnętrznych Pytanie czy jeżeli zrezygnuję z płyty to co mam zrobić z wewnętrznymi ścianami fundamentowymi?. Czy pozostawić jak w projekcie czy też raczej wystarczyło by wykonać ścianę przez sam środek fundamentu - albo może symetrycznie dwie takie ściany. Budynek ma 7,5 m szer.
Poniżej domyślny rzut moich fundamentów:

Image

lub tak:

Image

denismoore
Posts: 25
Joined: Sat 02 Jan, 2010

Post by denismoore » Mon 08 Mar, 2010

Ps. Zastanawiałem się również nad montażem płyt poszycia tzn. kiedy to zrobić - i ten wątek na forum przekonał mnie że jednak po zamknięciu budynku.
Proszę o podpowiedź jaka przestrzeń pomiędzy dolnym pasem belek podłogowych a gruntem będzie mi gwarantowała swobodne prace związane z instalacjami oraz izolacją termiczną.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 08 Mar, 2010

Witam
nalezy pamietac ze im mniejsza rozpietosc belek tym strop sztywniejszy, zastosowanie platformy jest bardzo dobrym rozwiazaniem i przy zachowaniu odpowiedniej kultury technicznej podczas wykonania (zgodnie z technilogia) jest to wbrew powszechnej opinii trwale rozwiazanie.
Przestrzen pomiedzy gruntem na ktorym oczywiscie nalezy ulozyc folie to minimum 30 cm, co do poszycia to preferuje ze wzgledu na duze ryzyko zawilgocenia welny montaz po "zamknieciu budynku".
ciekawym rozwiazanie jest zastosowanie deski podlogowej bezposrednio na belki stropu platformy (oczywiscie jesli to sie inwestorowi podoba).

(w przypadku rozpietosci 7,5 m wystarczy podzielic to na 1/2 <rozstaw belek co 36,2 o przekroju 38 x 235 mm > nie zapominajac oczywiscie o fundamencie na np.komin)
:mrgreen:

denismoore
Posts: 25
Joined: Sat 02 Jan, 2010

Post by denismoore » Tue 09 Mar, 2010

Tak,tak jasna sprawa z tym fundamentem na komin, chociaż ja poważnie myślę o kominie stalowym dwu płaszczowym montowanym na zewnątrz - ale to tak na marginesie.
Wracając do platformy, to proszę jeszcze o takie podpowiedzi jak:
1.Czy instalacje CO "podwiesza" Pan pod konstrukcją (zresztą chodzi mi tu o wszystkie instalacje). Zdania na ten temat są bardzo podzielone, nawet tutaj na forum założyłem o tym wątek i jak się okazało różne techniki wykonawcy stosują - jedni podwieszają a inni montują pomiędzy wełnę np.wełna 10 cm - instalacje - wełna 5cm. Ciekaw jestem Pana opinii.
2.Czy wylewa Pan tzw. chudziaka na folię położoną na gruncie i w którym momencie - też po zamknięciu budynku?

I jeszcze jedno: czytałem że przy takiej platformie nie ma obowiązku izolacji pionowej ścian fundamentowych - oczywiście przy prawidłowo wykonanej konstrukcji platformy. A jak Pan się na to zapatruje?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 10 Mar, 2010

Witam... akurat w moim przypadku bedzie zamatowany elektryczny sys. z pelna automatyka wiec problem z CO nie bedzie... osobiscie to podwiesil bym pod belkami i wyizolowal taka instalacjie osobno , co do hudziaka to nie wylewam klade tylko folie na gruncie,fundament izoluje pomiedzy podwalina a betonem i docieplam z zewnatrz,wszystko jest szczelnie zapezpieczone od spodu wiatroizolacja... zreszta w kwietniu zaczynam konczyc ten dom na platformie i zmieszcze fotki z detalami, :mrgreen:
pzdr

denismoore
Posts: 25
Joined: Sat 02 Jan, 2010

Post by denismoore » Thu 11 Mar, 2010

W takim razie czekam na zdjęcia..pozdr

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 11 Mar, 2010

Do denismoore: scian nosna lub podciag w "podziemiu" nie musza sie znajdowac dokladnie pod sciana nosna powyzej. Jezeli budynek ma uzytkowana kondygnacje tylko parterowa to przesuniecie moze dochodzic di 1metra (w osiach), jezeli wiecej uzytkoych kondygnacji to przesuniecie moze dochodzic do 0.6 metra (w osiach)

denismoore
Posts: 25
Joined: Sat 02 Jan, 2010

Post by denismoore » Thu 11 Mar, 2010

Ok. Dzięki.
Rozumiem, że należy również umieścić otwory wentylacyjne w tych wewnętrznych ścianach fundamentowych?!

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 11 Mar, 2010

tak,przestrzen pod platforma musi byc wentylowana obowiazkowo :idea:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 11 Mar, 2010

denismoore wrote:Rozumiem, że należy również umieścić otwory wentylacyjne w tych wewnętrznych ścianach fundamentowych?!
Proponuję - http://www.szkielet.pl/domy_szkieletowe ... BCowe&id=9

denismoore
Posts: 25
Joined: Sat 02 Jan, 2010

Post by denismoore » Thu 11 Mar, 2010

Wojciech Nitka, Tak jasne, czytałem od deski do deski. Ale moje pytanie dotyczyło ścian fundamentowych wewnątrz tych w środku:


Image

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 11 Mar, 2010

Co prawda pytania nie zadałeś, ale domyślam się i odpowiadam - tak w wewnętrznych ścianach fundamentowych powinieneś wykonać otwory wentylacyjne.
Ale ... zamiast pełnych wewnętrznych ścian fundamentowych, na ławach fundamentowych, rozważ wykonanie stóp fundamentowych ze słupkami z bloczków betonowych i drewnianymi podciągami. Może wyjdzie taniej.

Przy takim rozstawie ścian fundamentowych czy też podciągach możesz dać strop z belek 38 x 185 mm w osiowym rozstawie co 400 mm.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 12 Mar, 2010

Wojciech Nitka wrote:Może wyjdzie taniej.
wyjdzie taniej ?,myslalem i o tym rozwiazaniu ale nalezalo by p.Wojtku podwyzszyc chyba wysokosc fundamentu w celu umieszczenia podciagow pod belkowaniem czyli zwiekszyc ilosc M3 betonu -po przeliczeniu wychodzi prawie to samo a z racji stabilnego podparcia podwaliny na koronie fundamentu unikamy niepozadanego efektu drrzenia podlogi .

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 12 Mar, 2010

Najtaniej sciana nosna w "podziemiu" wychodzi jako szkieletowka (na lawie betonowej lub zelbeowej, oczywiscie nie mozna zpomniec o izolacji z papy pod podwalina tej scianki, najszybciej i wcale nie drogo zrobic ta izolacje mozna z tasmy bitomicznej w rolce, samoprzylepnej. Zaleca sie dokladne zaipregnowanie chociaz podwaliny tej scianki). Scianka taka nie wymaga dodatkowego usztywnienia, gdyz jest usztywniona miedzy scianami fundamentowymi. A i jeszcze jedno: slupki dajemy dokladnie pod kazda belka. W miejscach gdzie powyzej sa slupy podpierajace podciagi to dodajemy slupy 10 x 10cm.

denismoore
Posts: 25
Joined: Sat 02 Jan, 2010

Post by denismoore » Fri 12 Mar, 2010

Wojciech Nitka wrote:Przy takim rozstawie ścian fundamentowych czy też podciągach możesz dać strop z belek 38 x 185 mm w osiowym rozstawie co 400 mm.
Czy chodzi Panu o ustawienie "podciągów" z rys .powyżej,? tzn co 2,5 m.
roobik66 wrote:Najtaniej sciana nosna w "podziemiu" wychodzi jako szkieletowka.
Na szybko przeliczyłem i fakt - wyszło najtaniej, do tego łatwość wykonania, szybkość - ale czy porównywalnie stabilnie jak w przypadku ściany? Ja myślę, że tak.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 13 Mar, 2010

Jesli mowimy o piwnicy pod platforma to owszem sciana szkieletowa wyjdzie taniej wykonalbym ja jednak z tarcicy impregnowanej na wszelki wypadek.
Z piwnicami pod platforma sprawa wyglada zupelnie inaczej mozna np. odwrocic kierunek belkowania i zastosowac 2 dwuteowniki (250) podeprzec w 2 punktach .... wiec mozliwych rozwiazan jest tu kilka.
Przy rozstawie 2,5 m miedzy podciagami w wystarcza belkowanie o przkroju 38 x 185 mm (o tym zapewne pisal p.Wojciech).



Post Reply

Return to “Galeria zdjęć domów z okresu budowy”