Fundament pod szkieletowca na niestabilnym gruncie?

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
Cerber
Posts: 6
Joined: Mon 04 Jan, 2010
Location: W-wa

Fundament pod szkieletowca na niestabilnym gruncie?

Post by Cerber » Wed 06 Jan, 2010

Proszę o porady jak powinno się przygotować fundament na gruncie podatnym na podsiąkanie. Teren w tym miejscu jest po czesci czyms w rodzaju torfowiska. Do warstwy nosnej czyli piasku jest jakies 1,5 m pod poziom tego czegos.... Teraz tak, teren od tego co teraz mamy, będzie podniesiony o około 1,5 m zanim stanie na nim budynek, czy materiał jaki zostanie nawieziony ma znaczenie? Czy powinno sie fundament w takim miejscu stawiac na palach? Czy firma która będzie budowała moj dom zrobi bez problemu taki fundament? Czy przed podniesieniem gruntu powinno sie dokonac jakis prac np palowanie? Z góry dziekuję za odpowiedzi.


Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Wed 06 Jan, 2010

Może fundament płytowy lub płytowy fundamment grzewczy? Pod tego rodzaju fundamenty stosuje się dużą ilość podsypki później ubijanej.

Cerber
Posts: 6
Joined: Mon 04 Jan, 2010
Location: W-wa

Post by Cerber » Thu 07 Jan, 2010

Kubek, dzięki za odpowiedź. Poszperałem trochę i znalazłem firmę która robi fundamenty grzewcze: http://www.legalett.com.pl/?P=main czy ktoś zetknał się z taką technologią? To, że fundament taki mozna posadowić na niestabilnym gruncie, już wiem. Chodzi mi o efektywność takiego systemu grzewczego. Jakie sa koszty takiego fundamentu, dla domu około 150m (podstawa domu jakies 10x11m). Jeśli ktoś ma taki fundament lub mial okazję sprawdzic wydajność takiego ogrzewania to prosiłbym o opinie:) pozdrawiam

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Thu 07 Jan, 2010

Też jestem zainteresowany tym systemem grzania, wejdź tu po wiecej info: forum uzytkowników legaletu

Cerber
Posts: 6
Joined: Mon 04 Jan, 2010
Location: W-wa

Post by Cerber » Thu 07 Jan, 2010

dzieki, sporo informacji i dobre opisy tego systemu

rysioz
Posts: 24
Joined: Sat 31 Oct, 2009
Contact:

Stabilizacja gruntu

Post by rysioz » Wed 13 Jan, 2010

Stabilizacja gruntu - ulepszanie podłoża gruntowego oraz podbudowy z gruntu stabilizowanego cementem, bezpośrednio w terenie.
Proces polega na zmieszaniu rozdrobnionego gruntu z optymalną ilością cementu i wody a następnie na zagęszczeniu mieszanki, przeprowadzany jest w trzech następujących po sobie fazach:
Faza 1: Na wyrównane i spulchnione podłoże rozkładany jest cement, który następnie zostaje wymieszany z gruntem
Faza 2: Po wymieszaniu cementu z gruntem następuje dozowanie wody i powtórne mieszanie, po którym teren zostaje zagęszczony walcem.
Faza 3: Po zwilżeniu wodą i spulchnieniu , drodze nadawany jest ostateczny profil.

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Sun 21 Feb, 2010

warto zauważyć ze droga to nie fundament i nie każdy grunt da sie stabilizowac cementem.
Przy tak niewielkiej grubości nienośnego gruntu (~1.5m) rozsądnie będzie wymienić grunt (szczegulnie jeżeli jest to torf). Jedynym przeciw wskazaniem może byc wysoki poziom wód gróntowych. Zanim zaczniesz cokolwiek sam kombinować to skontaktuj sie z konstruktorem będzie cie to mniej kosztowało.
Płyta fundamentowa systemu legalett jest w twoim przypadku dobrym rozwiązaniem nie tylko ze wzgledu na posadowienie budynku na gruncie nienośnym. Zaprojektowałm taka płyte w swoim domu nie jest jeszcze zrealizowana.
Koszt takiej płyty findamentowej to ok. 450zł za m2 (2009) + projekt
jerz100

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 22 Feb, 2010

jerz100 wrote:Płyta fundamentowa systemu legalett
nie to zebym sie czepial ale nie ma czegos takiego jak plyta fundamentowa systemu legalett.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Mon 22 Feb, 2010

A co jest? może mnie ośwoecisz ciemnego?
jerz100

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Mon 22 Feb, 2010

jerz100 wrote:A co jest? może mnie ośwoecisz ciemnego?
plyta fundamentowa - element konstrukcyjny, system legalett - system grzewczy. Ale ja tylko głupim amatorem jestem i mogę się mylić :mrgreen:
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Mon 22 Feb, 2010

hahahaha i po co sie wymądrzac bez potrzeby nie lepiej poczytac na stronie firmowej. No cóż tak jest polska mentalność.
jerz100

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Mon 22 Feb, 2010

jerz100 wrote:No cóż tak jest polska mentalność
No właśnie Panie jerz ... no właśnie ...
:mrgreen: :twisted: :razz: :twisted: :mrgreen:
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Mon 22 Feb, 2010

Szanowny panie, prosze o merytoryczne wypowiedzi
jerz100

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Mon 22 Feb, 2010

Jeżeli już oczekuje Pan wypowiedzi merytorycznych, to proszę nie odsyłać do stron internetowych. Takie zachowanie nie świadczy na Pana korzyść. A już w najmniejszym stopniu nie stanowi poparcia Pańskich tez ...
Internet jest tworem zmiennym i jako taki był/nie jest/nie będzie uznawany przez świat nauki za jakiekolwiek wiarygodne źródło informacji. I to chyba powinien Pan wiedzieć :roll:
Po drugie powinien Pan również wiedzieć, iż zlepek słów "plyta fundamentowa systemu legalett" jest pewnym uogólnionym uproszczeniem często stosowanym przez wykonawców/przedstawicieli handlowych. Jak sama nazwa wskazuje jest to system, jako taki stanowi więc połączenie dwóch składowych i typowe rozwiązanie możliwe jest do zastosowania tylko w pewnych warunkach. Trudne warunki gruntowe wymagają zastosowania dodatkowych wzmocnień samej płyty fundamentowej i wtedy ewidentnie Pan uwidocznione rozdzielenie elementów składowych na część konstrukcyjną i grzewczą.
Pozdrawiam i zapraszam do lektury czegos więcej aniżeli strony internetowe :mrgreen:
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 23 Feb, 2010

Popatrzylem ,poczytalem,iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ,no wlasnie jest to nic innego jak ogrzewanie podlogowe napewno dobre tylko............... dla domow murowanych jesli postawimy dom drewniany to wiemy ze montujemy go na podwalinie a plyta nigdy nie bedzie tak dokladna aby nie bylo szczelin nie widzialem tam nigdzie dodatkowych wylewek wiec mamy ubytki ciepla PANOWIE zacznijmy doradzac inwestorom rozwiazania proste ,praktyczne i adekwatne do typu budynku

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Sun 28 Feb, 2010

Wdawanie się w naukowe dywagacje nie zmienia faktu że to fundament płytowy który jest systemem grzewczym a to jest najważniejsze dla inwestora.

Podwaliny montowane pod konstrukcje szkieletową służą spoziomowania i skorygowania nierówności w płycie fundamentowej inna sprawą jest uszczelnienie tego miejsca w budynki tak jak się uszczelnia okna w ościeżach. Metod uszczelnienia jest wiele i konieczność wykonania ich nie dyskwalifikuje tego systemu posadowienia. Taki sam problem występuje również przy tradycyjnych fundamentach.
jerz100

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 28 Feb, 2010

Gliwicki wrote:
jerz100 wrote:A co jest? może mnie ośwoecisz ciemnego?
plyta fundamentowa - element konstrukcyjny, system legalett - system grzewczy. Ale ja tylko głupim amatorem jestem i mogę się mylić :mrgreen:
to samo tyczy się fundamentu grzewczego - niby fundament nam grzeje :roll:

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Sun 28 Feb, 2010

jerz100 wrote:Wdawanie się w naukowe dywagacje nie zmienia faktu że to fundament płytowy który jest systemem grzewczym a to jest najważniejsze dla inwestora.
Pozwolę sobie odpowiedzieć Pańskimi słowami: Szanowny panie, prosze o merytoryczne wypowiedzi
Bo jeżeli wracamy do stylu wolnego, to: Na jakiej to uczelni zdobywał szanowny Pan swoją wiedzę? Akademia Leśna im. Koszałka Opałka?
Wojciech Nitka wrote:Panie Jerzy Krysiuk vel jerz100
Kubaty wrote:Panie jerz100 - chyba nie przystoi takie zachowanie wiceprzewodniczącemu Sądu Dyscyplinarnego Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów.
Naprawdę to Pan????? :shock: :shock: :shock:
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 04 Mar, 2010

jerz100 wrote:A co jest? może mnie ośwoecisz ciemnego?
o ile w przypadku innych osob nie robilbym "halo" to takie powazne bledy w wykonaniu architekta sa po prostu nie do zaakceptowania
jerz100 wrote:hahahaha i po co sie wymądrzac bez potrzeby nie lepiej poczytac na stronie firmowej. No cóż tak jest polska mentalność.
jesli swoja wiedze, jako architekt, opierasz na tym co pisza na stronach firmowych w internecie, to nie dziwi mnie Twoje podejscie.

Na stronach Legalett Polska znajduje sie bardzo malo informacji, szczegolnie tych ktore wyjasnialyby inwestorem na czym dokladnie polega system Legalett. Taka sytuacja jest bardzo korzystna dla Legalett, bowiem czytajac wypowiedzi osob ktore zastosowaly system wyraznie widac, ze wiekszosc z nich nie rozumie lub wrecz ma mylne pojecie na ten temat i powielaja mity.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 04 Mar, 2010

jerz100 wrote:Wdawanie się w naukowe dywagacje nie zmienia faktu że to fundament płytowy który jest systemem grzewczym a to jest najważniejsze dla inwestora.
Nadal nie rozumiesz. Jest to polaczenie dwoch rzeczy, mianowicie:
1. pewnego rodzaju monolitycznej plyty fundamentowej (zwracam uwage na "pewnego rodzaju")
2. ogrzewanie podklogowe (w tym zakresie funkcjonuje jak kazde inny rodzaj ogrzewania podlogowego)
jerz100 wrote:Podwaliny montowane pod konstrukcje szkieletową służą spoziomowania i skorygowania nierówności w płycie fundamentowej
nie wiem gdzie sie uczyles o budownictwie szkieletowym ale podwaliny nie sluza do korygowania zadnych nierownosci fundamentow.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 04 Mar, 2010

Greg nie warto odpowiadać na posty Pana Architekta. Jak widać jego pseudo-wiedza oparta (prawdopodobnie ... tylko do tego się odnosi i innych tam odsyła...) na lekturze stron internetowych nie wytrzymuje konfrontacji i lega w gruzach w zestawieniu z logicznie udowodnionymi tezami.
Ja ju z tam lamera swoimi postami karmić nie będę ...
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.



Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”