Najnowsze rozwiazania.

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
showshank
Posts: 12
Joined: Sun 15 Feb, 2009
Location: Norwegia

Najnowsze rozwiazania.

Post by showshank » Sun 24 Jan, 2010

Zatytulowalem ten temat tak choc nie wiem czy prawidlowo. Grubosc izolacji na scianach zew. mojego domu to 15 cm +5 cm (likwidacja mostkow i zwiekszenie izolacyjnosci). Wykonawca powiedzial, iz wg. najnowszych rozwiazan powinienem polozyc 15 cm izolacj, nastepnie folia paroizolacyjna, nastepnie instalacje elektryczna (przewody), nastepnie 5 cm izolacji i na to juz bez foli plyte ( np.g-k). Mowi ze w ten sposob folia jest bezpieczna i chroniona przed jakimkolwiek uszkodzeniem. Niby racja, ale czy ta warstwa 5 cm nie bedzie wilgotniala. Dom buduje w Norwegii i przez norweska firme. Co panowie o tym myslicie?


Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sun 24 Jan, 2010

Dobrze wykonawca ci powiedział, takie są obecnie tendencje w norweskim budownictwie.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 25 Jan, 2010

Piotr tomrer mogłeś dodać, że jest to bardzo dobrze wypracowane rozwiązanie. :)

showshank
Posts: 12
Joined: Sun 15 Feb, 2009
Location: Norwegia

Post by showshank » Tue 26 Jan, 2010

Czy moglby ktos rzeczowo i konkretnie odpowiedziec.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Tue 26 Jan, 2010

Planuję zrobić dokładnie tak samo i wiele osób utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to dobre rozwiązanie.
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Tue 26 Jan, 2010

Tak to jest dobre rozwiązanie, w Szwecji jest podobnie.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 01 Feb, 2010

showshank wrote:Czy moglby ktos rzeczowo i konkretnie odpowiedziec.
Jesli chodzi o mozliwosc zawilgocenia tej wewnetrznej (5cm) warstwy izolacji, to nie powinno byc z tym zadnych problemow. Para wodna ktora wniknie w sciane zaczyna sie skraplac (powodujac tym samym zawilgocenie) dopiero w pewnym punkcie: puncie rosy.
Jesli na zewnatrz od foli paroizolacyjnej jest wystarczajaco gruba warstwa izolacji, to teoretycznie punkt rosy powinien znajdowac sie wlasnie w tej warstwie. Zakladajac ze para wodna nie wniknie do tej "zewnetrznej" warstwy dzieki ciaglej paroizolacji, to i nie powinno dojsc do zawilgocenia/skroplenia.

Cala koncepcja tego rozwiazania polega tutaj na tym by zachowac ciaglosc paroizolacji. To jest cel. Uklad warstwowy z elektryka po wewnetrzej stronie to jest tylko sposob by osiagnac ten cel. Innymi slowy, KAZDE rozwiazanie ktore bedzie zachowywac ciaglas paroizolacji bedzie rownowazne w tym aspekcie!
Czy takie rozwiazanie mozna zaliczyc do "najnowoczesniejszych"? Zarty na bok Panowie. Sa rozwiazania o wile nowoczesniejsze i lepsze od tego. Poza tym takie rozwiazanie ma swoje wady. Nie zawsze da sie je tez skutecznie zastosowac. Chociazby w przypadku budynkow pietrowych, bowiem wymagaloby powrotu do starych konstrukcji balonowych.

Ostatecznie, najwazniejsze pytanie brzmi: co chcesz osiagnac? czy myslisz ze ciagla paroizolacja bedzie najwazniejsza rzecza w Twoim domu? Jesli tak, prosze bardzo. Ale nie zdziw sie jesli bedziesz mial wiele innych bardziej powaznych problemow z uzytkowaniem budynku. Przypomina mi sie tu troche bezmyslna dyskusja prowadzona przez uzytkownikow Legaletu na temat jak dobrze takie rozwiazanie sprawuje sie w ich domach. Otoz jedno rozwiazanie jeszcze o niczym nie decyduje. Kazdy budynek mieszkalny sklada sie z wielu podsystemow z ktorych kazdy musi dobrze funkcjonowac by zapewnic sukces.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Mon 01 Feb, 2010

Greg Olchawski wrote: ...) Ostatecznie, najwazniejsze pytanie brzmi: co chcesz osiagnac? czy myslisz ze ciagla paroizolacja bedzie najwazniejsza rzecza w Twoim domu? Jesli tak, prosze bardzo. Ale nie zdziw sie jesli bedziesz mial wiele innych bardziej powaznych problemow z uzytkowaniem budynku. (...)
Możesz rozwinąć tą myśl? Jakie inne problemy mogą się pojawić po zastosowaniu tego rozwiązania?
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

aleks44
Posts: 25
Joined: Thu 17 May, 2007
Location: Beskid Niski

Post by aleks44 » Mon 01 Feb, 2010

Jestem na etapie welny. Tez chcialem sie dowiedziac, czy dawac paroizolacje wew. miedzy 15 cm, a 5 cm, czy na zew. bezposrednio pod plyte gipsowa. Teraz mam dylemat.
pozdr.
aleks44

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 01 Feb, 2010

Gliwicki wrote:
Greg Olchawski wrote: ...) Ostatecznie, najwazniejsze pytanie brzmi: co chcesz osiagnac? czy myslisz ze ciagla paroizolacja bedzie najwazniejsza rzecza w Twoim domu? Jesli tak, prosze bardzo. Ale nie zdziw sie jesli bedziesz mial wiele innych bardziej powaznych problemow z uzytkowaniem budynku. (...)
Możesz rozwinąć tą myśl? Jakie inne problemy mogą się pojawić po zastosowaniu tego rozwiązania?
To moje zdanie rzeczywiscie mozna zinterpretowac na rozny sposob. Wyjasniam wiec o co chodzi. Jesli chodzi o stosowanie paroizolacji czy opozniaczy pary, to jak najbardziej ich ciaglosc jest bardzo wazna. Nie po to je stosujemy by miec w pewnych miejscach dziury, braki, nieszczelnosci itp itd.

Uklad warstwowy opisany wczesniej jest jednym ze sposobow by osiagnac taka ciaglosc, ale sa i inne, o wiele lepsze. Co wiecej, taki uklad nie jest niczym nowym, zadnym nowoczesnym trendem.

Jesli stosujesz paroizolacje/opozniacz pary, w jakiejkolwiek formie, to oczywiscie zapewnij mu szczelnosc/ciaglosc. Ale mam nadzieje ze osoby ktore stosuje te "najnowoczesniejsze trendy" nie mysla ze to zalatwi wszystkie sprawy zwiazane z budowaniem i uzytkowaniem domu, zwlaszcza sprawy termoizolacji. jedyne co tym mozna zalatwic to ciaglosc paroizolacji, nic wiecej. Tak dlugo jak to jest dla wszystkich oczywiste to nie ma nawet o czym dyskutowac. Jednak praktyka pokazuje cos zupelnie innego. Juz samo stosowanie stwierdzenia "najnowsze trendy" nie tylko jest bledne ale i nie na miejscu. Zauwazylem ze wielu inwestorow ma tendencje do koncentrowania sie na jednym rozwiazaniu ktore bedzie "cudownym srodkiem". Przykladem niech bedzie wczesniej wspomniany przeze mnie Legalett. Czytajac opinie inwestorow wyraznie widac ze upatruja oni w nim jednego rozwiazania na skomplikowany system termoizolacja-wentylacja-ogrzewanie. jednym slowem paranoja.

Tak wiec jeszcze raz, wczesniej opisany system ma tylko na celu zachowanie ciaglosci paroizolacji. Wszystkie inne sprawy m.in. jakosc i efektywnosc termoizolacji, wentylacja, ogrzewanie, prawidlowa budowa scian (zarowno strukturalna jak i uklad warstwowy) i inne pozostana do rozwiazania.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Mon 01 Feb, 2010

Greg Olchawski wrote:Juz samo stosowanie stwierdzenia "najnowsze trendy" nie tylko jest bledne ale i nie na miejscu.
Szukasz dziury w całym. Nie każdy lubi popisywać się elekwencją tworząc elaboraty.

showshank
Posts: 12
Joined: Sun 15 Feb, 2009
Location: Norwegia

Post by showshank » Tue 02 Feb, 2010

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz, choc druga czesc tej wypowiedzi nie rozumiem, tzn. nie wiem czemu miala sluzyc. Pozdrawiam

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 03 Feb, 2010

Piotr tomrer wrote: Szukasz dziury w całym. Nie każdy lubi popisywać się elekwencją tworząc elaboraty.
Niektorzy elokwencja nie grzesza wiec lepiej zeby nawet nie probowali tworzyc "elaboratow". Nie widze bys mial zastrzezenia do wartosci merytorycznej tak wiec zamiast tego postu mogles poswiecic czas i wyczerpujaco odpowiedziec na jakis temat na forum
Nie mam czasu w zyciu na popisywanie sie. Co wiecej, jesli trace czas na "eleboraty" to jest to tylko i wylacznie moj czas a nie Twoj. Jesli styl moich postow komus nieodpowiada to zawsze moze przeskoczyc do nastepnego :wink: Na forum niczego nowego sie nie naucze za to staram sie troche pomoc innym. Mysle ze pare moich elaboratow juz pomoglo kilku forumowiczom.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Wed 03 Feb, 2010

Greg Olchawski wrote:Nie widze bys mial zastrzezenia do wartosci merytorycznej
Rzeczywiście nie mam zastrzeżeń widzę, że posiadasz dużą wiedzę na temat budownictwa drewnianego. Brak obszerniejszych postów z mojej strony wynika z braku czasu, najczęściej wpadam tu tylko na chwilkę z ciekawości.

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Sun 21 Feb, 2010

Panowie
Układ warstw w ścianie dyktuje fizyka ściany i natury nieda sie oszukać.
W wielowarstwowej ścianie każda z warstw spełnia inna funkcję. Wełna mineralna stanowi izolacje termiczna a np foliia czy inny materiał powłokowy o odpowieednio wysokie paroizolacyjniści spełnia role paroizolacji elementy drewniane przenosza obciążenia statyczne. Nie obojętna jest kolejność ułożenia takich warstw chociaż przy rużnym ułożeniu warstw całkowity opur cieplny i dyfuzyjny przegrody nie ulegnie zmianie (gdzyż poszczególne opory sie sumują). Za to kolejnośc warstw w ścianie w znaczący sposób wpływa na rozkład temperatury w ścianie i na rozkład ciśnienia pary i w tym jest pies pogrzebany. W prawidłowo skonstruowanej ścianie (z prawidłowo ułozonymi warstwami) warstwa paroizolacji powinna znalesc sie od środka pomieszczenia. Ale jest tu jeszcze problem technologi wykonania szczelnej warstwy paroizolacyjne. Układając ja na wełnie mineralnej 15cm usyskuje sie taki efekt że wszystkie instalacje elektryczne i wodne prowadzi sie po wewnętrznej stronie paroizolacji i praktycznie nie ma potrzeby jej dziurawienia pod przejścia instalacyjne. taki umiejscowienie paroizolacji daje znacznie wieksze szanse wykonania tejże paroizolacji jako ciągłej i szczelnej powłoki co ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przegrody (ściany). Czasami pod warstwe paroizolacji daje sie dodatkowa warstwe płyty OSB.
Obliczenia cieplno wilgotnościowe wslazuja że 5cm warstwa izolacji termicznej od strony wewnętrznej (na paroizolacji) nie zaburza prawidłowego rozkładu temperatury i ciśnienia pary a w znaczący sposób upraszcza technologiie wykonania ptawidłowej przegrody (ściany).
Nam nadzieje że w miare przystepnie wyjaśniłem o co chodzi z tą paroizolacją i w tym wypadkiu nie jest to żadna moda ani trędy a jedynie wynika to z fizyki ściany.
jerz100

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 22 Feb, 2010

jerz100 wrote:................................
ale to wszystko juz zostalo dawno wyjasnione na forum. zamiast rozpisywac sie na forum, proponuje Ci zaczac od przeszukiwania starszych postow. "szukaj" is your friend.
A te moje prywatne pogawedki z Piotrem Tomrerem to tylko skandynawsko-amerykanskie (albo polsko-polskie) przekomarzanie sie :lol: mam nadzieje ze Piotr nie ma mi za zle :razz:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Mon 22 Feb, 2010

A cóż cie tak raptem olśniło?
Przez swoje przekomarzania nie wprowadzajcie ludzi w błąd
jerz100



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”