kvh czy lite drewno

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

kvh czy lite drewno

Post by Kubek » Fri 16 Oct, 2009

http://konsbud.com/zdaniem-ekspertow/wy ... litym.html
A ja mam pytanie, czy w Polsce rzeczywiście nie produkuje się KVH? W jaki sposób stwierdzić pochodzenie produktu KVH i których producentów sie wystrzegać?


Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sat 17 Oct, 2009

Czy produkuje się w Polsce kvh tego nie wiem ale w odpowiedzi na pytanie zadane w tytule chcę pokazać zdjęcie, które wykonałem w Asgardstrand w miejscowym porcie jachtowym. Jest na nim keja, której belki nosne o wymiarach 200x60 mm były łączone na mikrowczepy. Keja ta była przez kilka lat poddana stałym, dynamicznym obciążeniom wywołanym falowaniem, doprowadziło to do osłabienia łączeń i w konsekwencji niewielki sztorm dokonał dzieła zniszczenia. Wszystkie belki popękały na mikrowczepach, niektóre z nich zostały ścięte równo wzdłuż frezów. Wszystkie wymieniłem na belki wykonane z klejonki.

Image

Produkcja tego typu belek jest ciekawym pomysłem i moim zdaniem ma przed sobą dużą przyszłość, czy jednak wytrzymałośc konstrukcji poddawanej obciążeniom dynamicznym naprawde jest lepsza od wytrzymalości drewna litego czy typowej klejonki? Napewno technolodzy produkcji z firm oferujących ten typ materiału znaleźliby argumenty przemawiające za kvh ja jednak po doświadczeniu z remontem kei w Argardstrand mam trochę wątpliwości.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 17 Oct, 2009

Nie jesteś osamotniony w wątpliwościach. Połączenia na mikrowczepy pokazują szybko swoje wady w oknach drewnianych z ich zastosowaniem przy kiepskiej jakości powłokach zabezpieczających.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sat 17 Oct, 2009

Coraz wiecej ludzi (czytaj laikow) upatruje pod skrotem KVH synonimu lepszego materialu. Swiadczy to tylko o tym ze marketingowa machina dziala sprawnie.
Wzorem wytrzymalosci dla drewna klejonego na microwczepy bedzie zawsze drewno lite ale nie odwrotnie! Ma to szczegolne znaczenie zwlaszcza w przypadku prostych elementow strukturalnych (takich jak chociazby szkielet).
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Sat 17 Oct, 2009

W ofercie polecanej przez p.Wojtka firmy z Tucholi znajdują się belki z drewna klejonego do konstrukcji ścian i stropów. Rozumiem że to jakaś technologia "ulepszenia" drewna litego?
Czy tutaj powinno mieć zastosowane pojęcie konstrukcyjnego drewna klejonego?

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 18 Oct, 2009

Nie to nie jest zadne "ulepszanie" drewna litego. uwaznie przeczytaj zreszta tekst w linku ktory sam zalaczyles.
Wysokiej jakosci drewno lite jest lepsze, ale jesli zaczyna go brakowac (a to winduje jego cene) to w jego miejsce zaczyna sie pojawiac drewno klejone na mikrowczepy. taki material jest w pewnym sensie robiony z odpadow.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Sun 18 Oct, 2009

Greg zaszło drobne nieporozumienie z moimi postami.W pierwszym owszem zamiesciłem link z opisem KVH, natomiast w drugim poście opisuję ofertę z innej strony internetowej (czyt. firmy). Ponieważ nie chcę zamieszczać kryptoreklamy zapodajac link do wykonawcy domów szkieletowych z Borów Tucholskich, zacytuję tylko tekst z oferty :
- Strop Belki z drewna iglastego klejonego 120, 150, 180, 200, 220* mm x 40 mm
- Dach Krokwie dachowe z drewna iglastego klejonego 120, 150, 180, 200, 220* mm x 40 mm
- Ściana zewnętrzna Szkielet z drewna klejonego 100, 120 , 150* mm x 40 mm
W ofercie pojawia się drewno iglaste klejone. Czy to jest "ulepszone" drewno lite?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 18 Oct, 2009

Greg Olchawski wrote:taki material jest w pewnym sensie robiony z odpadow.
Dużo w tym prawdy jeśli chodzi o KVH. Sytuacja jest nieco inna w przypadku drewna klejonego warstwowo. Jest ono doskonałym materiałem na konstrukcje o dużych przekrojach, rozpiętościach stropów i łukach. Wykonując z niego konstrukcję należy jednak pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu bowiem narażone długotrwale na wilgoć może znacząco stracić swoje właściwości.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 07 Dec, 2009

Grzegorz, bardzo sluszna uwaga. Mowiac o KVH zazwyczaj mamy na mysli drewno klejone na dlugosci. Drewno klejone warstwowo to zupelnie inna bajka. W USA uzywamy zupelnie innych terminow na drewno klejone na dlugosci (ktore jest gorsze od litego choc czesto dozwolone przez kody) tak by odroznic go od drewna klejonego warstwowo.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Sun 21 Feb, 2010

I tu bojowe zadanie dla czołowych ekspertów tej strony jak to jest formalnie czy polskie przepisy pozwalaja na stosowanie drewna KVH klejonego na mikrowczepy doczołowo.
Jeżeli przepisy nie odnosza sie w żaden sposób, to co sądzą eksperci o mozliwości powstawania "przegubów" w elementach konstrukcyjnych z drewna KVH j.w. (w konstrukcji ścian, więzarów czy stropów)
jerz100

User avatar
cel-net
Posts: 3
Joined: Fri 26 Feb, 2010
Location: Pomorskie

Post by cel-net » Fri 26 Feb, 2010

Uwazam ze drewno KVH jest lepsze od "litego drewna wysokiej jakosci produkcji rodzimej". Takie po prostu nie występuje.Jeśli ktoś miał styczność z polskimi tartakami,wie o czym mowię.Cuda się dzieją w konstrukcjach szkieletowych powstalych na bazie "litego...." wiem,ponieważ miałem wątpliwą przyjemność oglądać tego typu zastosowania po roku,dwoch i trzech...od powstania domów.
Technologia budowy domu jest tak dobra,jak najsłabsze jej ogniwo...

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Sat 27 Feb, 2010

o jakie cuda chodzi, proszę precyzyjniej
jerz100



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”