Jaka izolacja w szkielet?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Michał Nowaczyk
Posts: 11
Joined: Sun 03 Jan, 2010
Location: Konin

Jaka izolacja w szkielet?

Post by Michał Nowaczyk » Tue 16 Feb, 2010

Witam
Czy ktoś się spotkał z izolacją natryskową, lub czy ktoś może zaizolował w ten sposób swój dom.
Chodzi mi o polską grupę izolacji natryskowych.
(mam nadzieję że nie łamię zasad forum)
Pozdrawiam
Michał.


Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 16 Feb, 2010

Witam bylem i jestem zainteresowany ta metoda na razie na etapie teoretycznych rozwazan za i przeciw ,z tego co juz wiem jest to metoda izolacji bardzo szybka i szczelna jednak jak na razie bardzo kosztowna w granicach 60 zl m2

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Fri 19 Feb, 2010

Witam
Znam ten rodzaj ocieplenia, jest to pianka z otwartymi porami wykonywana na bazie oleju rzepakowego który w trakcie spieniania zwieksza objetośc 120 razy. Nie nadaje sie do zastosowań zewnętrznych. Posiada mniejszy współczynnik lambda niz wełna mineralna i ma wiekszy opór dyfuzyjny jak wełna mineralna co jest korzystna właściwoącią. Szczegulnie nadaje sie do układania w miejscach trudnych do ocieplania w sposób tradycyjny.
Poza tym układa sie poprzez natryskiwanie bezpośredni o na płyę OSB i nietyko. Ta technologia pochodzi z USA. Widziałem jak w praktyce była pianka układana. Wykonawcy nie podejmuja sie wykonania cieńszej isolacji niż 5 cm. Cena jest wg mnie zbyt wysoka gdzyz wykonawcy kalkulija ja jako cena wełny mineralnej +jej ułożenie to wychodzi około 60zł/m2 z czego materiały to 42zł/m2 i 18zł/m2 ułożenie + dotego Wat.
Gdyby cena było realna tzn znacznie niższa (na poziomie około 120 do 125% ceny wełny sam bym ja zastosował w swoim budynku)
jerz100

Michał Nowaczyk
Posts: 11
Joined: Sun 03 Jan, 2010
Location: Konin

Post by Michał Nowaczyk » Sat 20 Feb, 2010

Witam
Czyli trzeba o tym zapomnieć. Wata tańsza i sam ją ułożę, a to już wiele taniej wyjdzie jakieś 30zł na metr. :wink:
Pozdrawiam
Michał.

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Sat 20 Feb, 2010

Witam
W sumie ma pan racje ale dla ludzi kturzy maja troche kasy i nie maja czasu to dobra opcja zwłaszcza że parametry tej pianki sa lepsze od wełny mineralnej.
W pierszym momecie napaliłem sie na tą pianke okropnie ale po kilku dniach przyszło opamietanie ja przeliczyłem na złotówki.
Niena złych materiałów jedynie jest ich złe zastosowani to dotyczy wszystkich materiałów bez wyjądku.
Polecam sie na przyszłość.
jerz100

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 21 Feb, 2010

Michał Nowaczyk wrote:Witam
Czyli trzeba o tym zapomnieć. Wata tańsza i sam ją ułożę, a to już wiele taniej wyjdzie jakieś 30zł na metr. :wink:
Mozesz rownie dobrze wogole nie izolowac scian i bedzie jeszcze taniej :wink: zgodnie z przyslowiem "madry polak po szkodzie". tu zaoszczedze, tam zaoszczedze, a tam zrobie sam i bedzie jeszcze taniej. Szkoda ze nikt nie policzy sobie ile straci na gorszej izolacji w perspektywie chocby tylko kilku lat.

polska grupa izolacji natryskowych to tylko dosc zabawna nazwa wykonawcy :grin:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 21 Feb, 2010

jerz100 wrote:Znam ten rodzaj ocieplenia, jest to pianka z otwartymi porami wykonywana na bazie oleju rzepakowego który w trakcie spieniania zwieksza objetośc 120 razy. Nie nadaje sie do zastosowań zewnętrznych. Posiada mniejszy współczynnik lambda niz wełna mineralna i ma wiekszy opór dyfuzyjny jak wełna mineralna co jest korzystna właściwoącią. Szczegulnie nadaje sie do układania w miejscach trudnych do ocieplania w sposób tradycyjny.
Poza tym układa sie poprzez natryskiwanie bezpośredni o na płyę OSB i nietyko. Ta technologia pochodzi z USA. Widziałem jak w praktyce była pianka układana. Wykonawcy nie podejmuja sie wykonania cieńszej isolacji niż 5 cm. Cena jest wg mnie zbyt wysoka gdzyz wykonawcy kalkulija ja jako cena wełny mineralnej +jej ułożenie to wychodzi około 60zł/m2 z czego materiały to 42zł/m2 i 18zł/m2 ułożenie + dotego Wat.
Gdyby cena było realna tzn znacznie niższa (na poziomie około 120 do 125% ceny wełny sam bym ja zastosował w swoim budynku)
jerz100, odnosze wrazenie ze nie masz duzego pojecia zarowno na temat pianki pur jak i samych izolacji w budownictwie szkieletowym wogole. wiekszosc informacji jakie podajesz jest bledna. temat jest dosc zlozony. osoby szukajace informacji zachecam by skontaktowaly sie z bardzo doswiadczonym wykonawca ktory wyjasni im wszystkie aspekty pianki, zamiast "chlonac" informacje wyssane z palca przez innych forumowiczow.

PS nie wyobrazam sobie nawet sytuacji by normalny wykonawca (jakiejkolwiek zreszta uslugi) bazowal swoje ceny na zupelnie innych produktach ktore nie maja nic wspolnego z tym co robi. Cena welny mineralnej nie ma zadnego znaczenia dla wykonawcy natryskow. Wazna jest cena polproduktow potrzebnych do pianki, robocizna i amortyzacja sprzetu (sprzet jest bardzo drogi)
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Sun 21 Feb, 2010

Pozwolisz że zapytam? czy podana przezemnie cena pochodzi "z palca"?
Co do ceny sprzętu i surowców do wytwarzania pianki może podasz ceny zamiast opowiadac "bajki"
jerz100

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Sun 21 Feb, 2010

Poza tym panowie "fachowcy", proszę nie mylić pianki na bazie poliuretanów (żywa chemia) z zamkniętymi porami z piankami z otwartymi porami na bazie produktów naturalnych (olej rzepakowy). Poszukajcie informacji wnecie a potem atakujcie mnie !
Właściwości i sposób stosaowana są różne
Poprostu nie jdnemu psu na imie Burek.
jerz100

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 21 Feb, 2010

jerz100 wrote:Poza tym panowie "fachowcy", proszę nie mylić pianki na bazie poliuretanów (żywa chemia) z zamkniętymi porami z piankami z otwartymi porami na bazie produktów naturalnych (olej rzepakowy). Poszukajcie informacji wnecie a potem atakujcie mnie !
Właściwości i sposób stosaowana są różne
Poprostu nie jdnemu psu na imie Burek
Zamiast tracic czas na forum wypisujac glupoty proponuje poswiecic go na edukacje.
Pianki pur sa zarowno z otwartymi porami jak i zamknietymi. Z punktu widzenia inwestora nie ma zadnego znaczenia z jakigo surowca wyprodukowano komponenty do produkcji piany. Wazne sa natomiast cechy materialu jak i jego cena.
Nie powiedzialem ze podana przez Ciebie cena jest z palca tylko ogol informacji. Konkretna cena jaka przedstawia wykonawca zalezy od wielu czynnikow, ale nie ma zadnej korelacji z cena innych materialow do izolacji.
Co do ceny sprzetu, to pelen zestaw urzadzen ktore zapewnia wlasciwy poziom uslugi (oprocz robocizny) to koszt rzedu 200tys zl netto plus srodek transportu. Koszty pianki sa zroznicowane ale o wiele wiekszy wplyw ma tutaj wydajnosc komponentow, rozna dla roznego typu pianek.
Gdyby cena było realna tzn znacznie niższa (na poziomie około 120 do 125% ceny wełny sam bym ja zastosował w swoim budynku)
Rozumiem ze Twoim zdaniem pianki sa lepsze od welny o okolo 20-25%. Ale gdybys wiedzial o ile bardziej skuteczna jest izolacja pianka oraz jakich problemow unikasz wybirajac pianke zamiast welny, to zrozumialbys ze cena jest bardziej niz realna.

Twoja prosta analiza to mniej wiecej tak jakby powiedziec, ze kupilbym mercedesa gdyby jego cena byla "realna", na poziomie 120-125% ceny fiata. przeciez i jeden i drugi maja 4 kola i dowiaza mnie tam gdzie trzeba tak wiec po co "przeplacac".
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Sun 21 Feb, 2010

Szanowny panie niech inwestor osadzi czy wyrób chemiczny czy z natralnego żródła woli do takiej decyzji ma prawo.
Prawa rynku sa brutalne i jak ktoś otwiera biznes i chce stosowac pianke do ociepleń to z kosztami powinien sie liczyć. Urzadzenie (pompa mieszająco-spieniająca kosztuje od ok. 8 do 16 tys. baksów + do tego kilka innych drobnych urzadzeń). Koszt 1 litra komponentów do wytwarzania pianki to około 5 zł (cena na rynku USA) + utwardzacz. Z jednego litra komponentów wykona sie chyba troche więcej ocieplenia niz 1m2. Przy piankach poliuretanowych jest podobnie. To tyle o kasztach. To wcale nie znaczy że taki przedsiębiorca musi te wydatki odrobić wciagu roku windując ceny wyrobu. Niech to inwestor osądzi.

Nad interpretuje pan te (120% a postów powyżej) w sposób beznadziejny. Wkładasz mi pan w usta słowa których nie powiedziałem. Właściwości panki sa korzystniejsze od wełny mineralnej o czym pisałem ale nie jest to żaden cud techniki. Wiadomo że przy układaniu wełny trzeba zachować staranność której polskim fachowcom w polsce niestaje, o dziwo za granica jest zupełnie inaczej (własne obserwacje). A tego nie da się zmienić zadnymi zaklęciami. Poza tym nie kazdy musi zaraz jeżdić mercedesem nie prawdaż. Tak jak nie każdy musi stosowac pianki do ociepleń.

prosze pamiętać - Nie ma złych materiałów jedynie jest ich złe zastosowanie o czy warto pamiętać.
jerz100

Maciej Bartoszek
Posts: 22
Joined: Wed 11 Jan, 2006
Location: Poznań

Post by Maciej Bartoszek » Wed 24 Feb, 2010

Witam,
Widzę, że Pan Greg wie o co chodzi.
Sam mieszkam w domu szkieletowym i żałuję, że wcześniej nie poznałem technologii, którą teraz stosuję. Uniknął bym wielu wad jakie posiadają domy szkieletowe izolowane tradycyjnymi materiałami.

Główną wadą tradycyjnych izolacji jest wysoka przepuszczalność powietrza. Powietrze z łatwością przechodzi przez ściany, w których są szczeliny i szpary. Różnice temperatur w środku i na zewnątrz budynków powodują mieszanie się powietrza w przegrodach ścian i dachów, a co za tym idzie obniżenie właściwości cieplnych tradycyjnych izolacji poprzez kondensację wilgoci.

W przypadku piany o której mowa przepływ powietrza jest zatrzymany. Piana poprzez 120-krotny faktyczny rozrost wypełnia wszystkie szczeliny, szpary i trudno dostępne miejsca tworząc szczelną, bezszwową warstwę izolacji pozbawioną mostków termicznych. Ponadto właściwości fizyczne (oraz wymiarowe) piany nie ulegają zmianie w funkcji czasu, na co jest dożywotnia gwarancja producenta!
Izolacja natryskowao której mowa jest trwała, nie opada i nie wydziela przykrego zapachu, zarówno w czasie nakładania, jak i eksploatacji. Ma przyczepność praktycznie do każdego materiału: drewno, folia, blacha, beton... i wypełnia każdą szczelinę. Jest to szczególnie istotne w miejscach połączeń dachu i ścian oraz innych miejsc z różnych względów trudnych do ocieplenia tradycyjnymi metodami.
Oszczędności eksploatacyjne (ogrzewanie i klimatyzacja) przy izolacji całego budynku szkieletowego są w granicach 40-50 %.
W domach drewnianych warto wspomnieć jeszcze o izolacji akustycznej. Piana ma świetne parametry. Przy grubości 9 cm wygłusza o 50 dB.
Pozdrawiam
Maciej Bartoszek

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 24 Feb, 2010

Ja rowniez uwazam ze jest to swietny material i pewnie z czasem sie przyjmie problem w kosztach i jest to bez znaczenia kto je ponosi ,konstruktor czy inwestor jasne potem sa oszczednosci jednak w czasie budowy zazwyczaj srodki sa ograniczone

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 24 Feb, 2010

To jest troche jak z domami pasywnymi kiedys zaoszczedze ale teraz musze wydac duzo wiecej a skad wziac?

Maciej Bartoszek
Posts: 22
Joined: Wed 11 Jan, 2006
Location: Poznań

Post by Maciej Bartoszek » Wed 24 Feb, 2010

Izolując pianą można zaprojektować mniejsze belki konstrukcyjne, mniejsze urządzenia klimatyzacyjne i grzewcze i tutaj ten wyższy wydatek na izolację się zrównuje. Do tego, również zwiększa się komfort samego mieszkania, jest ciszej, i przede wszystkim czyściej. Pyłki, kurz, drobnoustroje nie dostają się do domowej przestrzeni życiowej.

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Wed 24 Feb, 2010

Witam
Należy zacząć od - NIE MA ZŁYCH MATERIAŁÓW JEST JEDYNIE ICH ZŁE ZASTOSOWANIE
Nie należy aż tak gloryfikować piani zwłaszcza że była tu mowa o co najmniej dwóch rodzajach różnych pianek.
Wady tradycyjnych izolacji wynikają przede wszystkim z niechlujstwa ich wykonania o czym wykonawcy powinni wiedzieć o tym najlepiej. Na pewno te wady nie wynikają z właściwości tychże izolacji. Jak już wcześniej wspominałem każda z warstw w przegrodzie wielowarstwowej pełni swoją funkcje i nie można ich pomijać czy wykonywać byle jak bo z tego biorą się wady o których pan pisze.
Mowa była o dwóch różnych piankach:
-pianki poluretanowe (cała grupa pianek) i nie wszystkie z nich można stosować wewnątrz budynku. Są to sztywne pianki z zamkniętymi porami itd. itp. (wytwór chemii)
-pianka na bazie oleju rzepakowego z otwartymi porami. (produkt naturalny z dodatkami chemicznymi)
Właściwości fizyczne tych dwóch materiałów są różne po szczegóły należy sięgnąć do instrukcji stosowania (brak miejsca na forum).

Znana mi firma układająca pinkę sprawdza po ułożeniu ściany kamerą termowizyjną, nie wie pan dlaczego?
To znaczy że nie wszędzie pianka wchodzi i czasami trzeba uzupełniać takie miejsca. Warto panowie pamiętać że wszystko można „spieprzyć”. Słupki w ścianach zawsze będą mostkami nawet po ociepleniu, jedynie mogą oddziaływać mocniej albo słabiej na izolacyjność całej przegrody i pianka tego nie zmieni. Ani żadne inne zaklęcie. Faktem jest że piankę łatwiej się układa, ale warto porównać ceny takich materiałów jak wełna i pianka.
Te tłumienie 50 dB to skąd się wzięła? Podaj stronę www.... Chętnie poznam tak rewelacyjny materiał.
jerz100

Maciej Bartoszek
Posts: 22
Joined: Wed 11 Jan, 2006
Location: Poznań

Post by Maciej Bartoszek » Wed 24 Feb, 2010

Strony nie moge podać bo mi znowu posta usuną. przesłałem wiadomość na prv.
M. Bartoszek

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Wed 24 Feb, 2010

Izolując pianą można zaprojektować mniejsze belki konstrukcyjne, mniejsze urządzenia klimatyzacyjne i grzewcze i tutaj ten wyższy wydatek na izolację się zrównuje. Do tego, również zwiększa się komfort samego mieszkania, jest ciszej, i przede wszystkim czyściej. Pyłki, kurz, drobnoustroje nie dostają się do domowej przestrzeni życiowej.

Panie Maćku
Izolacyjność pianek nie jest aż tak rewelacyjna i zastosowanie ich nie zmniejszy ilości pyłków, kurzu, drobnoustrojów wewnątrz budynku jedynie może zwiększyć się izolacyjność termiczna przegród. Ilość pyłków itd. może zmniejszyć instalacja wentylacji mechaniczne a zwłaszcza filtry w tej instalacji a to z piankami akurat nie ma nic wspólnego. Niepotrzebnie pan inwestorów wprowadza w błąd.
jerz100

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Wed 24 Feb, 2010

Panie Maćku
50 dB można uzyskać jedynie w ścianach o specjalnej konstrukcji jak pokazano na rysunkach a nie w tradycyjnej ścianie szkieletowej tym bardziej w ścianie szkieletowej wewnętrznej. Proszę nie propagować nie kompletnych informacji ponieważ wprowadza się w ten sposób w błąd inwestorów.
jerz100

Maciej Bartoszek
Posts: 22
Joined: Wed 11 Jan, 2006
Location: Poznań

Post by Maciej Bartoszek » Wed 24 Feb, 2010

Panie jerz100,
nie wprowadzam inwestorów w błąd tylko stwierdzam fakty. Proszę uważnie czytać posty zanim Pan przytoczy jakiś cytat. Brak przepływu powietrza przez przegrodę ściany jest równoznaczny z izolacją od pyłków, kurzu itp. Niestety przy tradycyjnych materiałach izolacyjnych przedostawanie się różnych zanieczyszczeń do wnętrza pomieszczeń jest nieuniknione.
Pozdrawiam i chętnie odpowiem na dalsze pytania.
M. Bartoszek

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Wed 24 Feb, 2010

Przenikanie powietrza przez przegrode w budynkach dla ludzi powinno byc ograniczone do minimum i tę funkcje między innymi pełni paroizolacja (oraz pełni funkcje paro izolacji) i izolacja wiatrochronna. Pianki wykazują sie co prawda zwiekszona paroizolacja w porównaniu z wełną ale w dobrze skonstruowanej przegrodzie obawiam sie że warstwy paroizolacyjnej nie da sie pominąć. Wymaga to starannego przeliczenia przegrody.
Przegroda przez która przedostaje się powietrze z pyłkamii kurzem nadaje sie w najlepszym wypadku na psią budę.
jerz100

polskimix
Posts: 13
Joined: Fri 26 Feb, 2010
Location: Gdynia

Post by polskimix » Fri 26 Feb, 2010

A ja jestem zadowolony z izolacji PUR i cenowo i jakościowo, informacje które nazbierałem podczas poszukiwania wykonawcy to: Ceny Brutto - rachunek, Piana otwartokmorkowa lam 0,034. Pierwsze to grubość
10 0,350 W(m2k) 34,32 zł
12 0,292 W(m2k) 38,19 zł
14 0,250 W(m2k) 42,05 zł
16 0,219 W(m2k) 45,92 zł
18 0,194 W(m2k) 49,78 zł
20 0,175 W(m2k) 55,65 zł
22 0,159 W(m2k) 59,51 zł
24 0,146 W(m2k) 63,38 zł
26 0,135 W(m2k) 70,24 zł
28 0,125 W(m2k) 74,11 zł
30 0,117 W(m2k) 77,97 zł
Piana zamknięto komorkowa lam 0,022
2 cm U = 1,100 W(m2k) 16,08 zł
3 cm U = 0,733 W(m2k) 24,13 zł
4 cm U = 0,550 W(m2k) 32,17 zł
5 cm U = 0,440 W(m2k) 40,21 zł
6 cm U = 0,367 W(m2k) 48,25 zł
7 cm U = 0,314 W(m2k) 56,30 zł
8 cm U = 0,275 W(m2k) 62,30 zł
9 cm U = 0,244 W(m2k) 68,30 zł
10 cm U = 0,220 W(m2k) 74,30 zł
Mam nadzieję że nic nie pookiciałem kopiując z pdfu. Komponenty pochodziły z firmy purinuwa czy jakoś tak. Ja u siebie mam 2 cm sztywnej i 18 cm lekkiej. Nie piszę jaki wykonawca bo straciłem na jego poszukiwania 14 dni. Obdzwoniłem 25 firm:)
Mileno poszukiwania

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Fri 26 Feb, 2010

skąd ta kombunacja dwuch rodzajów pianki?
jerz100

polskimix
Posts: 13
Joined: Fri 26 Feb, 2010
Location: Gdynia

Post by polskimix » Mon 01 Mar, 2010

A dlatego ,że niedopilnowałem w sumie to nie wiedziałem membrana na zewnątrz nie była odpowiednio napięta porwana w niektórych miejscach zalepiona później tą taśmą a pod nią gwoździe i przy natrysku lekkiej samej membrana się rozciągała i na gwoździe i przebijała membranę a ze nie było czasu to dałem 2 cm sztywnej na spód i później lekka i załatwiło to sprawę, w sumie to mnie metr2 5,50 zł drożej wyszedł.

polskimix
Posts: 13
Joined: Fri 26 Feb, 2010
Location: Gdynia

Post by polskimix » Mon 01 Mar, 2010

Z drugiej strony zastanawiam się nad sensem takiej izolacji w przyszłym domku syna(może tego sprzedam:) jak czytam forum to jeżeli dam między belki na ścianie wełnę i na to GK no to wiadomo że między słupkami będzie dużo lepsza wartość izolacji niż na słupku. Jakie było by sensowne rozwiązanie takiego problemu?

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 01 Mar, 2010

polskimix wrote:Z drugiej strony zastanawiam się nad sensem takiej izolacji w przyszłym domku syna(może tego sprzedam:) jak czytam forum to jeżeli dam między belki na ścianie wełnę i na to GK no to wiadomo że między słupkami będzie dużo lepsza wartość izolacji niż na słupku. Jakie było by sensowne rozwiązanie takiego problemu?
jesli chodzi Ci o mostki termiczne to nie przecenialbym ich znaczenia w szkielecie drewnianym, zwlaszcza przy przekrojach 140mm. Jak najlepsza izolacja (np pur) ma jak najbardziej sens. Oczywiscie jak to zostalo wczesniej dobrze ujete, nie zawsze inwestor ma srodki na etapie budowy. Ale prosze pamietac, ze lepiej zaoszczedzic na wykonczeniu domu niz na etapie konstrukcyjno-budowlanym. Podniesienie standardu wykonczenia mozna dokonac o wiele latwiej.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 01 Mar, 2010

jerz100 wrote:...
jerz100, czy architekci w Polsce posiadaja imie i nazwisko?
Prosze bardzo o przedstawienie sie z imienia i nazwiska oraz podanie firmy/pracowni architektonicznej.
Z gory dziekuje i pozdrawiam.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Maciej Bartoszek
Posts: 22
Joined: Wed 11 Jan, 2006
Location: Poznań

Post by Maciej Bartoszek » Mon 01 Mar, 2010

Pamiętajcie też,że piana lekka otwartokomórkowa musi mieć dopuszczenia do zastosowań w budownictwie i aprobatę techniczną, a większość (nasza posiada ETA-09/129 ważną do 2014 roku) produktów ich nie ma, a to chyba bardzo ważne, czy legalnie ktoś to robi czy nie.
Pozdrawiam
Maciej Bartoszek
M. Bartoszek

polskimix
Posts: 13
Joined: Fri 26 Feb, 2010
Location: Gdynia

Post by polskimix » Mon 01 Mar, 2010

Panie Maciej Bartoszek ja bym Panu napisał o tym waszym cudzie piance i krypto reklamie:P co myślę. Tym bardziej ze jak prosiłem żeby pan mi to wasza aprobatę czy podesłał to dostałem zwykłą kartę techniczną produktu. Ciekawe czemu nie usunęli jego odpowiedzi skoro to reklama??? Ważne jest to ,żeby było szczelnie ciepło, dobrze zrobione i za przystępną cenę i od dobrej firmy materiał a nie krzak. Mało tego próbowaliście mi wcisnąć kit że to aprobata techniczna!!!

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Mon 01 Mar, 2010

Mostki termiczne zawsze są mostkami i zawsze ujemnie wpływają na izolacyjność przegrody niezależnie czym jest ocieplana ściana. Śmiem twierdzić że czym lepszy materiał do ocieplenia ściany tym większy wpływ maja mostki. Dlatego szkielet wykonuje się z elementów np. 38*140mm a nie 38*200mm. W ścianie z elementów 38*140mm daje się od wewnątrz ruszt tworząc dodatkowa warstwę izolacji termicznej przykrywającej słupki likwidując przy okazji mostki termiczne na słupkach (faktycznie zmniejszamy nie likwidujemy) i tworzymy przestrzeń do rozprowadzenia instalacji. Takie małe czary mary. (w skrócie)
W budynkach pasywnych przyjmuje się że nie ma mostku cieplnego jak jest on mniejszy od 0.01W/m2K tyle na marginesie.
jerz100

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Mon 01 Mar, 2010

polski mix to tylko świadczy o poziomie wiedzu pseudo fachowców, poza tym sa dobrzy i lepsi na tym forum kturych kryptoreklama nie tyka ;)
jerz100

Maciej Bartoszek
Posts: 22
Joined: Wed 11 Jan, 2006
Location: Poznań

Post by Maciej Bartoszek » Tue 02 Mar, 2010

Panie polskimix,
widze, że jest Pan z konkurencyjnej firmy więc niech Pan prześle nr aprobaty na swoją (nie firmy krzak) pianę lekką otwartokomórkową.
nr aprobaty naszej piany Pan ma podany więc proszę nie podważać jej autentyczności. Nie wysyłamy mailem aprobaty, ponieważ niektóre konkurencyjne firmy wykorzystują nasze dokumenty do swoich nie do końca poprawnych produktów. stąd ta ostrożność. Aprobata do wglądu na spotkaniu lub w firmie.
Widze, "że lepiej jeżdzić bez przeglądu, bo przecież za przegląd trzeba płacić i tankować olej opałowy", ale niestety tak to już jest.
Pozdrawiam
M. Bartoszek

Maciej Bartoszek
Posts: 22
Joined: Wed 11 Jan, 2006
Location: Poznań

Post by Maciej Bartoszek » Tue 02 Mar, 2010

jerz100,
dokładnie można odstawić się z rusztem i dać doodatkową izolację, ale stosując drewniany dwuteownik również pozbywamy się w większym stopniu strat poprzez słup konstrukcyjny, a do tego odstawienie i izolacja po słupku da rewelacyjne efekty.
M. Bartoszek

polskimix
Posts: 13
Joined: Fri 26 Feb, 2010
Location: Gdynia

Post by polskimix » Tue 02 Mar, 2010

Panie MB
Nie będę się tu kłócił o jakieś Pańskie aprobaty, bo ja w firmie to mam Złotą sztabkę o wadze 2000 kg ale nikomu jej nie pokazuje, albo tylko na ekranie tv żeby mi jej nie ukradli:P Inne firmy jakoś załączają kwity do swoich produktów jak izolowałem hale to mi zostawili aprobaty a nie chowali po katach. Zresztą wszystko mogę sobie wydrukować, albo skserować i powiedzieć że oryginał trzymam w sejfie żeby się nie zniszczył. Więc takie kity to innym a nie mi. Resumując kończę temat Pańskich papierków bo nie o tym tu mowa. A wnioski pozostawiam innym do wyciągnięcia z takiej polityki handlowej firmy.

Maciej Bartoszek
Posts: 22
Joined: Wed 11 Jan, 2006
Location: Poznań

Post by Maciej Bartoszek » Tue 02 Mar, 2010

polskimix
Widze ze jednak natryskuje Pan pianą lekką otwartokomórkową bez papierów i na tym może zakończmy :). Jeżeli klientowi robimy izolację, aprobatę dostaje do umowy. Śmieszne rzeczy z tymi sztabkami Pan wypisuje, niezłe poczucie humoru :)
M. Bartoszek

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Tue 02 Mar, 2010

swoją drogą to jest wielka sztuka, mówić i nic nie powiedzieć ;)
jerz100

polskimix
Posts: 13
Joined: Fri 26 Feb, 2010
Location: Gdynia

Post by polskimix » Sun 14 Mar, 2010

Taka ciekawostka co znalazłem o pianie: http://www.sprayfoam.com/npps/storyimag ... nppage=418

Papa
Posts: 31
Joined: Fri 19 Jun, 2009

Post by Papa » Thu 18 Mar, 2010

do michała: po co ci dom drewniany w szkielecie jak chcesz zrobić z niego termos i zamknąć szczelnie? to się chyba mija z celem i mnie przyprawia o śmiech...troche kultury i poszanowania dla drewna....a potem to tylko potrzebujesz wentylacje mechaniczną

Dachdecker
Posts: 27
Joined: Tue 23 Jun, 2009

Post by Dachdecker » Fri 19 Mar, 2010

Święte słowa!!! Musisz zdecydować się czego oczekujesz.
Dom drewniany powinien "oddychać" a raczej jego przegrody - najlepiej w obie strony.

Maciej Bartoszek
Posts: 22
Joined: Wed 11 Jan, 2006
Location: Poznań

Post by Maciej Bartoszek » Fri 19 Mar, 2010

Witam,
Panowie, nie czytacie wątku i się wypowiadacie. Mowa tutaj jest o pianie która jest otwartokomórkowa czyli 98 % komórek w pianie jest otwartych, a co za tym idzie ściany oddychają. Natomiast blokada szczelna jest przed powietrzem i tu należy rozróżnic blokadę przed powietrzem, a blokadę przed ruchami pary. Wentylacja mechaniczna nie jest potrzebna.
Pozdrawiam



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”