Świadectwa energetyczne budynków

Ocena energetyczna i świadectwa energetyczne budynków
Post Reply
Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Świadectwa energetyczne budynków

Post by Wojciech Nitka » Thu 31 Jul, 2008

Świadectwa energetyczne budynków
Począwszy od 1 stycznia 2009 roku wszystkie budynki sprzedawane lub wynajmowane będą musiały posiadać świadectwa energetyczne.

Każdy budynek oddany do użytkowania oraz podlegający zbyciu lub wynajmowi powinien posiadać w formie świadectwa charakterystykę energetyczną określającą wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku (ogrzewanie, oświetlenie, przygotowanie ciepłej wody). Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku ważne będzie 10 lat. Obowiązek posiadania świadectwa dotyczy również budynków z lokalami mieszkalnymi.

Z obowiązku posiadania świadectwa - certyfikatu zwolnione będą budynki:
- podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
- używane jako miejsca kultu,
- przeznaczone do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata,
- niemieszkalne służące gospodarce rolnej,
- przemysłowe i gospodarcze o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok,
- mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
- wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.

Od 1 stycznia 2009 r. żadna transakcja na rynku nieruchomości nie będzie możliwa bez posiadania certyfikatu energetycznego.

Notariusz sporządzający umowę kupna - sprzedaży będzie żądał obok odpisu z księgi wieczystej, świadectwo energetyczne budynku.

W budynkach nowo budowanych świadectwo energetyczne będzie wykonywał projektant budynku i dołączał je do projektu budowlanego. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor zobowiązany będzie dołączyć poza dotychczasowymi dokumentami (oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę, przepisami, protokołami badań i sprawdzeń, inwentaryzację geodezyjną, powykonawczą) również kopię świadectwa charakterystyki energetycznej.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku będzie mogła sporządzać osoba, która:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
- nie była karana za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu i pieniężnemu lub za przestępstwa skarbowe,
- posiada wykształcenie wyższe magisterskie, ukończyła kurs certyfikacji zdając egzamin przed komisją powołaną przez Ministra Budownictwa,
- posiada wykształcenie wyższe oraz ukończyła studia podyplomowe na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewne w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków,
- posiada uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno - budowlanej lub instalacyjnej albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed komisją powołaną przez Ministra Budownictwa.

W Ministerstwie Budownictwa prowadzony będzie rejestr osób które złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin.
W rejestrze osób wpisywane będą następujące dane:
- numer wpisu,
- numer uprawnień,
- data wpisu,
- imię i nazwisko,
- data i miejsce urodzenia,
- adres do korespondencji,
- numer telefonu i faksu.

Osoby znajdujące się na liście Ministra Budownictwa i posiadające uprawnienia do wydawania certyfikatu będą podlegały odpowiedzialności cywilno - prawnej za wydane przez siebie świadectwa.

W przypadku opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 1.000 m2, który jest zajmowany przez organy administracji publicznej lub któremu świadczone są usługi znacznej liczbie osób, jak dworce, lotniska, muzea, hale wystawiennicze, świadectwo charakterystyki energetycznej powinno być umieszczone w widocznym miejscu w budynku.

Właściciel budynku jest zobowiązany zapewnić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, jeżeli:
- upłynął termin ważności świadectwa,
- w wyniku przebudowy lub remontu budynku, uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

W rozporządzeniu wykonawczym do ustawy zostanie określona metodologia obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego oraz sposób sporządzania i wzór świadectw charakterystyki energetycznej uwzględniając w szczególności: dane ilościowe i wskaźniki charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego, dane osoby wykonującej świadectwo oraz niezbędne dane osobowe właściciela budynku lub lokalu mieszkalnego. Ponadto Minister Budownictwa określi również w drodze rozporządzenia, sposób przeprowadzania i zakres programowy szkolenia, egzaminu, warunki i wysokość odpłatności za szkolenie i postępowanie egzaminacyjne mając na uwadze zapewnienie odpowiedniego poziomu edukacyjnego szkoleń.

Wprowadzenie świadectw energetycznych budynków wynika z konieczności realizacji dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane.

Henryk Jankowski, Rzeczoznawca majątkowy
Źródło: Pomorski Kurier Nieruchomości nr 21/2007


dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 19 Jul, 2009

Kolejny sposób na wycyckanie kaski od szarego czlowieka...

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Mon 03 Aug, 2009

Dokladnie! Matematyczna wyliczanka stworzona na podstawie projektu,a jedyna prawdziwa dana na swiadectwie jest zdjecie Twojego domu....Ot i co.Sam nie dowiadujesz sie nic o swoim domu,czy jest szczelny ,bo projekt to jedno ,a polskie ekipy to drugie. A potencjalny kupujacy bedzie mial zapewniony teoretyczny prawny spokoj bez gwarancji ze dom "zje" tyle ile zostalo napisane na "kwicie". To tak jak z przegladem samochodu w Polsce i spalaniem auta z danych producenta....
Kolejny fikcyjny zawod poszerzajacy armie chodzacych inspektorow od wszystkiego na nic i sposob na "dorobienie" sobie do pierwszego zamknietej kascie zapewniony.
Pozdro
ta..

tomciog
Posts: 57
Joined: Fri 04 May, 2007
Location: Gościcino

Post by tomciog » Sun 10 Jan, 2010

Popieram, choć są oszołomy twierdzące , że "to baaaardzo potrzebne"... zwłaszcza te teoretyczne wyliczenia , wykonywane wieczorkiem przy piwku...
Sam zamówiłem badanie termowizyjne i wiem co i gdzie siedzi. A za kilkaset zeta to majątku mi wiele nie ubyło ;) .
Raz się żyje, raz się umiera. Potem tylko straszy.... ;-)

mlorenc
Posts: 7
Joined: Tue 16 Mar, 2010

Post by mlorenc » Sat 03 Apr, 2010

Witam,
Zwracam się przede wszystkim do autora tego wątku czyli Pana Wojciecha ale prosze też innych o opinie.

Mam następujący problem:
Chcę wziąć kredyt na budowę domu z bali. Dom będzie wykonany z bali 18,5cm. Projekt przewiduje wszędzie ocieplenie budynku. W budynku nie zamierzam robić ocieplenia tylko w salonie i jednym pokoju przy salonie - czyli ściana elewacyjna będzie z bala czyli nie będzie spełniała wymagań na współczynnik U. Reszta domu będzie posiadała stosowne zgodne z projektem ocieplenia.
Biorąc kredyt na dom bank wymaga uzyskania po okresie budowy pozwolenia na użytkowanie budynku. Jednym z wymagań żeby je dostać jest świadectwo charakterystyki energetycznej.
I moje pytania:
1. Czy projektant domu może mi wystawić świadectwo charakterystyki energetycznej (przeczytałem to w tekście przewodnim wątku)? Czy musi mieć stosowne uprawnienia czy jako projektujący wystarczy że policzy to?
2. Czy Jest jakiś inny sposób że po wybudowaniu domu te dwie ściany które nie będą w pełni zgodne z projektem zostaną zaakceptowane i dostanę świadectwo energetyczne a co za tym idzie pozwolenie na użytkowanie budynku?
3. Czy inspektor który sporządza świadectwo energetyczne będzie czepiał się tych dwóch ścian czy wogóle nie pojedzie na budowę i obliczy wszystko z projektu?

Proszę mi podać rozwiązanie tego problemu bo inaczej nie będę w stanie wybudować tego domu.
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 03 Apr, 2010

Ad. 1. - Projektantowi, który projektował dom, nie wolno robić na ten dom świadectwa. Musi to zrobić inna osoba, nie zaangażowana w proces budowlany.
Ad. 2. - Do sporządzenia świadectwa konieczny jest projekt i ... oświadczenie kierownika budowy o ewentualnych wprowadzonych zmianach. Zatem możesz te ściany wprowadzić do świadectwa.
Ad. 3. - Odpowiedź ma powyżej.

A przy okazji, domy z bali bardzo źle wychodzą w świadectwach energetycznych, jako że programy komputerowe do sporządzania świadectw nastawione są na uwzględnianie współczynnika U dla ścian zewnętrznych, a nie uwzględniają pojemności cieplnej materiałów.

mlorenc
Posts: 7
Joined: Tue 16 Mar, 2010

Post by mlorenc » Sat 03 Apr, 2010

Odnośnie ostatniej konkluzji:
Właśnie dlatego pytam czy wogólę dostanę świadectwo energetyczne z tymi dwoma nieocieplonymi ścianami.
Czyli mam rozumieć że wszystko zależy od kierownika budowy i od tego jakie oświadczenie wyda. (w domyśle najlepiej dobry znajomy)
Nie zamierzam dostosowywać sie do przepisów które nie uwzględniają technologii tak dobrze znanej na podhalu i nikomu nie przeszkadzającej w użytkowaniu. Gdybym nie musiał brać kredytu a co za tym idzie starać się o pozwolenie na użytkowanie budynku to wogóle bym się tym nie przejmował jak moi znajomi...no ale niestety.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 03 Apr, 2010

Gdybyś chciał spełnić wszelkie wymagania izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych - współczynnik U poniżej 0,3 - to średnia grubość ściany z bali winna wynosić nie mniej niż 50 cm, przy współczynniku lambda dla drewna 0,16. Dla bali okrągłych daje to średnicę ok. 65 cm (!!!!!).
Wiem, że to jest chore, ale taka jest nasza rzeczywistość w tym zakresie.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sat 03 Apr, 2010

Ja na szczescie mam koleżanke ,która zrobi mi świadectwo :mrgreen:
Tak się zastanawiam jaki jest sens w takich świadectwach energetycznych?
Pół żartem pół serio - czy pod uwagę jest brana ilość co2 wydalana przez czteroosobową rodzinę ????

emarco
Posts: 13
Joined: Sat 30 Jan, 2010
Location: Polska

Post by emarco » Fri 09 Apr, 2010

Wojciech Nitka wrote:Ad. 1. - Projektantowi, który projektował dom, nie wolno robić na ten dom świadectwa. Musi to zrobić inna osoba, nie zaangażowana w proces budowlany.
Bardzo przepraszam, że się wtrącam, ale czy jest Pan pewien swojej wypowiedzi?
Może Pan podac podstawę prawną ?

petervdo
Posts: 3
Joined: Wed 21 Apr, 2010

certyfikat

Post by petervdo » Sun 22 Aug, 2010

Wojciech Nitka wrote:Gdybyś chciał spełnić wszelkie wymagania izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych - współczynnik U poniżej 0,3 - to średnia grubość ściany z bali winna wynosić nie mniej niż 50 cm, przy współczynniku lambda dla drewna 0,16. Dla bali okrągłych daje to średnicę ok. 65 cm (!!!!!).
Wiem, że to jest chore, ale taka jest nasza rzeczywistość w tym zakresie.
Wracając do powyższego pytania o nieocieploną ścianę z bala ..
Czyli nie ma konieczności spełnienia wymagń izolacyjności ścian zewnętrzych jeżeli zapotrzebownie enrgetyczne domu wyjdzie w normie dla nowego domu ?
Zakładając ściany bal okrągły 25 cm, ocieplenie dachu np. 20 wełny, moze wentylację mechaniczną z rekuperatorem, piec na groszek i kominek bez rozprowadzenia ... czy takie założenia pozwolą uzyskać bezproblemowo warości wymagane w certyfikacie ? :evil:
Piotr



Post Reply

Return to “System oceny energetycznej budynków drewnianych”