Niemieckie domy gotowe - proszę o opinię - pomoc w decyzji

Techniczne aspekty budowy "domów gotowych"
Post Reply
Majonez
Posts: 41
Joined: Tue 23 Sep, 2008
Location: Gdańsk

Niemieckie domy gotowe - proszę o opinię - pomoc w decyzji

Post by Majonez » Wed 03 Nov, 2010

Witam,
Odwiedzam forum regularnie... Czytam, wczytuję się szukam... Wszystko dlatego, że w 2011 planuję postawić dom. “Drewniany”. Cyklicznie przechodzę przez różne fazy – od bali, do bali klejonych, hbe, szkieletu... Ciągle szukam mojego rozwiązania. Jednej rzeczy nie rozumiem... Proszę o pomoc.

Wiemy, że budownictwo szkieletowe (czy drewniane) ma długie tradycje u naszych zachodnich, północnych, czy południowych sąsiadów. Weźmy sobie na tapetę NIEMCY... Robią to długo i namiętnie i jest to tam normalna sprawa. Nie są to wbrew pozorom domy dla biedoty i socjalne. Taka niższa i średnia klasa średnia.
I tu dochodzimy do sedna... Znalazłem uznaną i szacowaną firmę niemiecką (nie podam nazwy, bo nie chcę być uznany za akwizytora), która buduje tam od blisko 40 lat. Fabryka – zautomatyzowana, skomputeryzowana etc. Wygląda z lotu ptaka na równie pokaźną jak centrum handlowe JANKI pod Warszawą. “Stąd po Horyzont”. Centrum wzorcowe i różne bajery... 15.000 wybudowanych domów. Na stronie bieżące realizacje – kilkadziesiąt nowych miesięcznie!!! Domy certyfikowane (produkcja i komponenty ) przez DEKRĘ. Tona certyfikatów RAL, BDF, Wszystko pikinie – gwarancja na konstrukcję/statykę 50 lat, całościowa na 5.
ALE.... budują inaczej... Generalnie struktura ściany wygląda tak ;
- tynk zewnętrzny wraz z podkładem oraz z siatką z włókna szklanego
- płyta ocieplająca, styropian wraz z warstwą kleju 120 mm, WLG 035
- płyta Fermacell 12,5 mm
- konstrukcja ramowa z drewna KVH 160 mm
- wełna mineralna wypełniająca konstrukcję drewnianą 160 mm, WLG 035
- folia paroizolacyjna
- płyta Fermacell 12,5 mm
U = 0,13, Grubość ściany: 320 mm

Czyli inaczej niż zalecenia Stowarzyszenia. Nie ma osb. Jest Fermacel, nie ma wiatroizolacji. Jest przepiękne drewno KVH (widziałem na żywo – jakości meblowej). Nie ma styropianu z “rowkami”. Mają jakiś autorski system opatentowany na montaż okien do ściany, niwelujący zagrożenie zawilgoceń.
CO robić....
Zaproponowali mi super cenę za dom 150m2 z płytą fundamentową, instalacjami, etc... Stan ”deweloperski plus” - prawie pod klucz. Czy to wytrzyma, czy będę miał problemy....
Proszę opinię...
Pozdrawiam
Attachments
55wandaufbau.jpg
Do zastanowienia


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 03 Nov, 2010

Nie widzę tu nic szczególnego. Wszystkie takie rozwiązania były poruszane na Forum. Ale po kolei
- "nie ma osb" - nie ma bo nie musi być. Równie dobrze może płyta MFP lub Fermacell. Jaka różnica? - do płyty MFP nie powinno się kleić warstwy styropianu - do Fermacell'a - tak,
- "nie ma wiatroizolacji" - bo nie może być o ile jako poszycie jest płyta Fermacell.
- "nie ma styropianu z rowkami" - nie ma gdyż na poszycie użyta jest płyta Fermacell, na którą folii wiatroizolacyjnej, przy klejonym styropianie, nie stosuje się.
"autorski system opatentowany na montaż okien do ściany" - to jest w zasadzie firmowe rozwiązanie, która każda rzetelna firma stosuje.
Jak widzisz żadnych rewelacji

Majonez
Posts: 41
Joined: Tue 23 Sep, 2008
Location: Gdańsk

Post by Majonez » Wed 03 Nov, 2010

Ufff....
Bardzo dziękuję.
Czyli ten element decyzji mogę odhaczyć.
Panie Wojtku - ślicznie dziękuję. Głębokie ukłony.

gregi
Posts: 12
Joined: Wed 17 Feb, 2010
Location: opolskie

Post by gregi » Tue 09 Nov, 2010

witam majonez mógłbyś wrzucić dane firmy na priv.
Z góry dzięki

minidrwal
Posts: 4
Joined: Sun 21 Nov, 2010
Location: łódzkie

Post by minidrwal » Sun 21 Nov, 2010

Ja też poproszę :???:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 26 Dec, 2010

Majonez,
ze wszystkimi takimi rozwiązaniami, jak i tym które prezentujesz, będziesz mógł się zapoznać z materiałów Europejskiej Aprobaty Technicznej, o którą ubiegają się firmy należące do Stowarzyszenia. W aprobacie znajdziesz ok. dwunastu rozwiązań ścian zewnętrznych - w tym z płytą OSB oraz Feramcellem, z filią wiatroizolacyjną i bez folii, a także ze styropianem ryflowanym lub gładkim klejonym do płyty poszycia. Dwanaście różnych rozwiązań i wszystkie zaakceptowane nie tylko przez SDD. Układy warstw obejmować będą także elewacje w tynku jak i jako okładziny drewniane. Nie będzie jednak przewidziany siding winylowy.
Aha, aprobata będzie wydana około czerwca 2011 r.

Anna.Z
Posts: 7
Joined: Mon 07 Nov, 2011

Re: Niemieckie domy gotowe - proszę o opinię - pomoc w decyz

Post by Anna.Z » Tue 08 Nov, 2011

Majonez wrote:Witam,
Odwiedzam forum regularnie... Czytam, wczytuję się szukam... Wszystko dlatego, że w 2011 planuję postawić dom. “Drewniany”. Cyklicznie przechodzę przez różne fazy – od bali, do bali klejonych, hbe, szkieletu... Ciągle szukam mojego rozwiązania. Jednej rzeczy nie rozumiem... Proszę o pomoc.

Wiemy, że budownictwo szkieletowe (czy drewniane) ma długie tradycje u naszych zachodnich, północnych, czy południowych sąsiadów. Weźmy sobie na tapetę NIEMCY... Robią to długo i namiętnie i jest to tam normalna sprawa. Nie są to wbrew pozorom domy dla biedoty i socjalne. Taka niższa i średnia klasa średnia.
I tu dochodzimy do sedna... Znalazłem uznaną i szacowaną firmę niemiecką (nie podam nazwy, bo nie chcę być uznany za akwizytora), która buduje tam od blisko 40 lat. Fabryka – zautomatyzowana, skomputeryzowana etc. Wygląda z lotu ptaka na równie pokaźną jak centrum handlowe JANKI pod Warszawą. “Stąd po Horyzont”. Centrum wzorcowe i różne bajery... 15.000 wybudowanych domów. Na stronie bieżące realizacje – kilkadziesiąt nowych miesięcznie!!! Domy certyfikowane (produkcja i komponenty ) przez DEKRĘ. Tona certyfikatów RAL, BDF, Wszystko pikinie – gwarancja na konstrukcję/statykę 50 lat, całościowa na 5.
ALE.... budują inaczej... Generalnie struktura ściany wygląda tak ;
- tynk zewnętrzny wraz z podkładem oraz z siatką z włókna szklanego
- płyta ocieplająca, styropian wraz z warstwą kleju 120 mm, WLG 035
- płyta Fermacell 12,5 mm
- konstrukcja ramowa z drewna KVH 160 mm
- wełna mineralna wypełniająca konstrukcję drewnianą 160 mm, WLG 035
- folia paroizolacyjna
- płyta Fermacell 12,5 mm
U = 0,13, Grubość ściany: 320 mm

Czyli inaczej niż zalecenia Stowarzyszenia. Nie ma osb. Jest Fermacel, nie ma wiatroizolacji. Jest przepiękne drewno KVH (widziałem na żywo – jakości meblowej). Nie ma styropianu z “rowkami”. Mają jakiś autorski system opatentowany na montaż okien do ściany, niwelujący zagrożenie zawilgoceń.
CO robić....
Zaproponowali mi super cenę za dom 150m2 z płytą fundamentową, instalacjami, etc... Stan ”deweloperski plus” - prawie pod klucz. Czy to wytrzyma, czy będę miał problemy....
Proszę opinię...
Pozdrawiam
Witam Serdecznie,
Jestem świeżym użytkownikiem forum, pisał Pan że domek będzie budowany w 2011 roku, już mamy prawie końcówkę roku czy wymarzony domek już stoi :-) Bardzo jestem ciekawa ponieważ my ze swoim chcielibyśmy ruszyć w pierwszej połowie 2012 roku. Czy wybrał Pan tę niemiecką firmę czy może zupełnie inny kierunek :????
Jesteśmy na etapie zbierania ofert firm, a mieć porównanie i obrać kierunek.....
Pozdrawiam :smile:

gladiator1111
Posts: 187
Joined: Wed 16 Feb, 2011
Location: Warszwa

Post by gladiator1111 » Tue 08 Nov, 2011

Anna.Z, majonez już się wprowadził.

Anna.Z
Posts: 7
Joined: Mon 07 Nov, 2011

Post by Anna.Z » Thu 10 Nov, 2011

gladiator1111 wrote:Anna.Z, majonez już się wprowadził.
Czy coś przeoczyłam na forum :wink: A jakieś szczegóły są znane, kto budował co i za ile? ....

gladiator1111
Posts: 187
Joined: Wed 16 Feb, 2011
Location: Warszwa

Post by gladiator1111 » Thu 10 Nov, 2011

Anna.Z, Majonez przestał udzielać się na tym forum...
Prześle na PW link do jego dziennika budowy...

Roman_d
Posts: 3
Joined: Wed 24 Feb, 2010

Post by Roman_d » Fri 11 Nov, 2011

Też prosiłbym o jakieś informacje o tych domach

gladiator1111
Posts: 187
Joined: Wed 16 Feb, 2011
Location: Warszwa

Post by gladiator1111 » Sun 20 Nov, 2011

Proszę link to jest moja budowa http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic. ... 8690#28690 pełna prefabrykacja.

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Mon 16 Jan, 2012

w sumie to czym niby te niemieckie domy mialyby byc lesze od naszych, np od tych budowanych przez fabryke domow?

gladiator1111
Posts: 187
Joined: Wed 16 Feb, 2011
Location: Warszwa

Post by gladiator1111 » Tue 17 Jan, 2012

JaKuBa wrote:w sumie to czym niby te niemieckie domy mialyby byc lesze od naszych, np od tych budowanych przez fabryke domow?
JaKuBa, żarty sobie robisz :mrgreen:

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Wed 18 Apr, 2012

Widziałem przykład takiego domu budowanego przez renomowaną firmę niemiecką. Żadnej rewelacji nie zauważyłem, a byłem na etapie prac instalacyjnych wewnątrz. Jakość rzekłbym przeciętna.

de Sade
Posts: 24
Joined: Tue 17 Apr, 2012
Location: Tychy

Post by de Sade » Wed 07 Nov, 2012

gladiator1111, czy też mógłbym prosić na PW link do jego dziennika budowy?
pozdrawiam



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla "domów gotowych"”