Ubezpieczenie domów drewnianych

Wcale nie musi być drożej
Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Ubezpieczenie domów drewnianych

Post by Wojciech Nitka » Thu 25 Jun, 2009

Pragnę wszystkich, firmy budujące domy z drewna jak i inwestorów indywidualnych, poinformować, że Stowarzyszenie Dom Drewniany - www.domydrewniane.org - podjęło kroki w poszukiwaniu najlepszych ofert na ubezpieczenie domów drewnianych. Z wielu ofert wybrana została firma brokerska Balticum - http://balticum.com.pl/kontakt.aspx która zaoferowła najlepsze (czytaj najniższe) stawki za ubezpieczenie domów o konstrukcji drewnianej.

Polecam kontakt z Balticum - http://balticum.com.pl/kontakt.aspx w celu zweryfikowania oferty.


ERKA
Posts: 22
Joined: Sun 13 Jul, 2008

Post by ERKA » Mon 06 Jul, 2009

Z tego co wiem to Comercial Union też ubezpiecza domy bez rozróżnienia czy jest to dom drewniany czy murowany więc żadnej dopłaty za drewniany nie ma

Bartosz
Posts: 66
Joined: Tue 10 Apr, 2007

Post by Bartosz » Wed 08 Jul, 2009

ERKA wrote:Z tego co wiem to Comercial Union też ubezpiecza domy bez rozróżnienia czy jest to dom drewniany czy murowany więc żadnej dopłaty za drewniany nie ma
Aviva CU Polska zwiększa stawkę ubezpieczenia od pożaru dla domów drewnianych (w tym szkiletowych). Nie pamiętam o ile, ale na 100% zwiększa

MidVis
Posts: 2
Joined: Wed 08 Jul, 2009

Post by MidVis » Wed 08 Jul, 2009

Witam wszystkich, jestem nowy na forum. Ubezpieczyłem właśnie budowę domu szkieletowego-drewnianego w Hestii (od żywiołów itp.) i nie było rozróżnienia ze względu na technologię.
pozdrawiam!

ERKA
Posts: 22
Joined: Sun 13 Jul, 2008

Post by ERKA » Mon 13 Jul, 2009

Bartosz wrote:
ERKA wrote:Z tego co wiem to Comercial Union też ubezpiecza domy bez rozróżnienia czy jest to dom drewniany czy murowany więc żadnej dopłaty za drewniany nie ma
Aviva CU Polska zwiększa stawkę ubezpieczenia od pożaru dla domów drewnianych (w tym szkiletowych). Nie pamiętam o ile, ale na 100% zwiększa
Właśnie dzwoniłem na infolinię i powiedziano mi że nie ma żadnej dopłaty jeśli to nie problem czy podałbyś mi w którym miejscu jest to napisane w regulaminie? żeby się potem nie okazało że nie wypłacą kasy?

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Thu 16 Sep, 2010

czy ktos skorzystal juz z oferty Balticum - http://balticum.com.pl/kontakt.aspxl - z ich programu ubezpieczenia domow drewnianych?
ciekaw czy jest tak dobrze (czytaj tanio) jak się reklamuja?

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Thu 16 Sep, 2010

Wizja tańszego ubezpieczenia domów drewnianych brzmi jak gruszki na wierzbie.
Ubezpieczenie jest proporcjonalne do wartosci odtworzeniowej nieruchomosci i nie ma znaczenia czy dom jest murowany czy drewniany.
Btw przy kredycie hipotecznym ubezpieczenie jest zazwyczaj jednym z warunków udzielenia kredytu i banki niechętnie robią cesję ubezpieczenia nie związanego z bankiem.
Oczywiscie można ubezpieczyć dom dodatkowo wtedy pieniążki z ubezpieczenia w razie zdarzeń losowyh pozostają w naszej kieszeni.

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Fri 17 Sep, 2010

dwronka wrote:Wizja tańszego ubezpieczenia domów drewnianych brzmi jak gruszki na wierzbie.
Ubezpieczenie jest proporcjonalne do wartosci odtworzeniowej nieruchomosci i nie ma znaczenia czy dom jest murowany czy drewniany.
Czy aby napewno? To dlaczego kalkulatory on-line niektórych ubezpieczycieli zawierają opcje: konstrukcja palna, niepalna?
Ja ubezpieczyłem w kbs dom drewniany w budowie w wersji podstawowej z cesją na bank i składka wyszła 3 razy niższa niż w innym on-line gdzie trzeba było zaznaczyć że konstrukcja jest palna.

jeditrojan
Posts: 1
Joined: Sat 06 Nov, 2010

Post by jeditrojan » Sat 06 Nov, 2010

Ale trzeba się liczyć, że im niższa składka tym mnizerniejsze ubezpieczenie, bez dodatkowych wariantów. Sam jestem konsultantem i wiem, że niekiedy składkę można luźno uregulować do swoich potrzeb w kalkulatorze online. Nie chodzi mi o kalkulator pojedynczej firmy ubezpieczeniowej, lecz obejmujący wszystkie firmy.

eniek
Posts: 2
Joined: Thu 30 Dec, 2010

Post by eniek » Thu 30 Dec, 2010

Tez mam dom szkielotowy w technologi kanadyjskiej i nie bylo rozróżnienia miedzy technologiami budowy .Ale najlepiej sie dowiedziec w trakcie podpisywania badz wogole szukania ofert ubezpieczeniowych

eniek
Posts: 2
Joined: Thu 30 Dec, 2010

Post by eniek » Mon 10 Jan, 2011

Własnie zerknolem wczoraj i okazało się ze kończy mi się ubezpieczenie domu może mi ktoś coś polecić ,gdzie kupić w rozsądnej cenie

juka25
Posts: 4
Joined: Sun 23 Jan, 2011
Contact:

Post by juka25 » Sun 23 Jan, 2011

Witam,
ja ubezpieczyłam domek w PZU musiał. Jak na razie nie narzekam ale w tym roku podniosę sumę ubezpieczenia i pewnie składkę i nie wiem jak to będzie wyglądać. Niedługo dam znać :-) więcej informacji na domdrewniany-juka.blogspot.com

m-blue
Posts: 21
Joined: Fri 08 Apr, 2011
Location: Częstochowa

Post by m-blue » Fri 08 Apr, 2011

witam,
czy ktoś spotkał się z ubezpieczeniem gdzie można ubezpieczyć domek letniskowy nie związany z gruntem?
O ile dobrze szukałem jedyną taką opcję miało pzu, może coś jeszcze?
pozdrawiam,
Michał
Pozdrawiam,
Michał

Sylwia3M
Posts: 6
Joined: Fri 29 Apr, 2011
Location: 3M

Post by Sylwia3M » Wed 04 May, 2011

My mamy ubezpieczony w PZU, innego ubezpieczyciela nie znalazłam.
Była już szkoda (zalanie) i nie było kłopotu z wypłatą odszkodowania.

m-blue
Posts: 21
Joined: Fri 08 Apr, 2011
Location: Częstochowa

Post by m-blue » Mon 09 May, 2011

Z tego co czytałem i szukałem - mój domek jest teoretycznie nie związany z gruntem - nie ma fundamrntów, co jest wymogiem wszystkich ubezpieczeń i wyszło że tylko PZU ma w ofercie ubezpiecenie czegoś takiego. Oczywiście nie obyło się bez problemów - zaznaczyli na polisie, że to budynek a w warunkach jest że budynek jest trwale związany z gruntem, trzeba było zmienić na obiekt pełniący funkcję domku letniskowego... niby nic ale pewnie w razie czego by był kłopot. Dla mnie ubezpieczenie jest w zasadzie od pożaru i jakiś trąb pow.
Pozdrawiam,
Michał

Budek
Posts: 15
Joined: Fri 08 Jul, 2011

Post by Budek » Fri 08 Jul, 2011

Dajcie sobie spokój. Stawki ubezpieczenia drewniaków są oderwane od rzeczywistości. Za 80 m2 domu z drewna jeden z ubezpieczycieli policzył mi jakby chciał ubezpieczyć rezydencję. A i tak w warunkach ubezpieczenia było wiele wyłączeń.

m-blue
Posts: 21
Joined: Fri 08 Apr, 2011
Location: Częstochowa

Post by m-blue » Sat 09 Jul, 2011

Już ubezpieczyłem, zdaje się na 50tyś, 370zł rocznie, to jest od pożarów itp, i o ile pamiętam z dewastacją ale bez kradzieży. dla mnie to kwota do przyjęcia, ale jak widać nie jest to dom, ale domek:)

MarcinKo
Posts: 5
Joined: Sun 26 Jun, 2011

Koszty ubezpieczenia są znośne

Post by MarcinKo » Tue 26 Jul, 2011

Nie wiem gdzie wy ubezpieczacie, ale w mojej ocenie te koszty oderwane są od rzeczywistości.
Jakiś tydzień temu ubezpieczałem swój dom z bala - w trakcie budowy. Ubezpieczenie od ognia, wandalizmu, podpaleń itp. na kwotę 500 tys zł (pięćset tysięcy złotych) wraz z ubezpieczeniem mienia ruchomego oraz okien od kradzieży na kwotę 30 tys. zł daje ROCZNĄ składkę 820 zł. Nie będę polecał, ale to duże sopockie towarzystwo... :) Więc bez przesady - rocznie 820 zł a głowa spokojna !

m-blue
Posts: 21
Joined: Fri 08 Apr, 2011
Location: Częstochowa

Post by m-blue » Tue 26 Jul, 2011

napisałem, że u mnie to nie jest dom - to jest obiekt nie związany z gruntem:) z tego co wiem, tylko pzu ma takie coś.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Tue 03 Apr, 2012

witam,
czy wiecie może jak jest z wypłatą ubezpieczenia w przypadku uderzenia pioruna gdy na domku nie ma piorunochronu i czy jest obowiązek posiadania piorunochronu w budynku palnym drewnianym?
W ogólnych warunkach napisali, że jest ubezpieczenie od pioruna ale napisali też że budynek musi być postawiony zgodnie z ogólnymi przepisami prawa. Elektryk mówił mi, że robił instalacje już w ok 150 domach drewnianych, z czego piorunochron montował może na dwóch z nich, więc nie ma obowiązku.
Ubezpieczam domek letniskowy w TUZ Ubezpieczenia (towarzystwo polecane przez Solid gdzie mam monitoring), właśnie wykupiłem polisę na drugi rok, ale jak było po wszystkim to to na pytanie co będzie jak walnie piorun a nie mam piorunochronu, agentka odpowiedziała inteligentnie, że mogę ale nie muszę mieć problemy z wypłatą, a potem nikt w towarzystwie nie był w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to hipotetyczne pytanie....
Dodam jeszcze że w projekcie architekt uwzględnił piorunochron, a elektryk mówił że go robić nie muszę, dał tylko bezpiecznik przepięciowy w tablicy rozdzielczej, a pod kątem ubezpieczenia w zasadzie wielka niewiadoma. Wydaje mi się, że roztrzygające powinno być to czy wg prawa budowlanego budynek drewniany, palny (drewniana równiez elewacja) musi mieć piorunochron czy nie... Jeżeli musi to z kolei dlaczego 148 budynków zrobionych przez elektryka nie ma piorunochronu, a ktoś ten domy odebrał...
rps

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Tue 03 Apr, 2012

rps wrote: ... musi mieć piorunochron czy nie...
Budynek musi być zabezpieczony przed skutkiem uderzenia piorunu - tak stanowią Warunki Techniczne i sposób zabezpieczenia powinien zostać opisany w projekcie.
Takim zabezpieczeniem jest piorunochron, ale niekoniecznie, np. wysoka budowla tworzy taką strefę ochronną, w której budynki nie muszą już być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia.
W Twoim przypadku instalacja powinna być ponieważ tak zdecydował architekt. Elektryk może sobie mówić, jeżeli taka zmiana nie jest odpowiednio opisana w dokumentacji budowy to może być problem.

zbyniot
Posts: 5
Joined: Sun 05 Dec, 2010

Post by zbyniot » Tue 03 Apr, 2012

Proponuję ubezpieczać się w firmach które mają to jasno sprecyzowane w OWU a nie tam gdzie poleca jakaś firma ochroniarska. Daję głowę, że w razie uderzenia pioruna będzie od ręki odmowa wypłaty odszkodowania.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Wed 04 Apr, 2012

Otoczenie to na kilka drzew 20m od domu, inny najbliższy dom ok 50m, ok 60m do lasu, a przy działce kilka słupów linii niskiego napięcia.
Co do OWU to przejrzałem np warunki KBS Brokers, o którym była mowa na początku tematu, nie mówią tam nic o piorunochronie. Myślę że kluczowe dla większości towarzystw będzie czy budynek postawiono zgodnie z przepisami prawa. Z postu "toja" wynika że punktem odniesienia jest projekt. Ale co jeśli w projekcie jest piorunochron, w praktyce go nie zrobiono, budynek odebrany i przekazany do użytkowania. Czy za 10 lat ubezpieczyciel będzie ode mnie żądał pokazania projektu? Wcale go nie muszę mieć. Chyba że wyciągnie z archiwum nadzoru budowlanego... Nawiasem mówiąc ten mój architekt to był taki co to ma szablon i wszystkim wpisuje to samo tylko dane i rysunki zmienia, tak że musiałem go kiedyś nawet poprawiać w paru miejscach bo zostały mu jakieś "resztki" z poprzedniego projektu. Ktoś wie może czy ogólne przepisy nakazują w każdym domu drewnianym robić piorunochron, czy to jest sprawa względna a wyrocznią jest projektant?
rps

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Wed 04 Apr, 2012

@rps
Nie istnieją konkretne rozstrzygnięcia dla budynków drewnianych.
To, że budynek został "odebrany" nic nie znaczy (szczególnie, że dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych "odbiór" to formalność na zasadzie zgłoszenia) - wykonawca podpisał oświadczenie, że wykonał zgodnie z projektem i to wystarczy, więc teoretycznie w Twoim domu jest piorunochron !!!
Co do grzebania się w dokumentacji za 10 lat - jeżeli budynek leży w tłumaczonej wyżej "strefie ochronnej" to nikt nie będzie się grzebał, w innym przypadku ... .
Problem jest taki: dotychczas budowało się na "bezpiecznych terenach" pod każdym względem - gruntowym , komunikacyjnym itd ("bezpieczny" można czytać tani). Teraz jest inaczej, powiększa się ilość szkód z tym związanych, zwiększa się też zainteresowanie firm ubezpieczeniowych potencjalnym udziałem własnym ubezpieczonego.
"I to by było na tyle."

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Wed 04 Apr, 2012

Jednym słowem skoro w projekcie jest piorunochron to jeśli go nie zrobię, na nic mi to ubezpieczenie przy uderzeniu pioruna, a ubezpieczyciel wyłga się z wszystkiego.
Na marginesie dodam, że miałem małą próbkę "umycia rąk" z firmą ochroniarską, gdy po sporej burzy z piorunami zawiesiła się centralka alarmowa i jak przyjechałem do domku to alarm nie reagował, czujki mrugały, klawiaturka się świeciła, w centrum monitoringu mieli sygnał że system działa i jest OK, podczas gdy nie działał. Przyjechał technik, zresetował i działało. Jakby było włamanie to oni by nie odpowiadali za to mimo, że zainstalowali taki sprzęt jaki chcieli. Nie dość że nie działał, to jeszcze "oszukiwał" centrum monitoringu, że działa prawidłowo...Czyli jak przychodzi co do czego to każdy się wykręca jak może i tyle
rps

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Wed 04 Apr, 2012

rps wrote:Jednym słowem skoro w projekcie jest piorunochron to jeśli go nie zrobię, na nic mi to ubezpieczenie przy uderzeniu pioruna, a ubezpieczyciel wyłga się z wszystkiego.
Nie jestem specjalistą od prawa, ale jak w Twojej polisie będzie uwaga, że dom nie ma piorunochronu, powinno być Ok.!

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 05 Apr, 2012

w polisie nie ma takiej uwagi, ale ubezpieczyciel ma zdjęcia, a tam widać co jest ubezpieczone...
rps

qca
Posts: 1
Joined: Fri 15 Feb, 2013

Post by qca » Fri 15 Feb, 2013

dziwne, bo my zapłaciliśmy więcej ubezpieczając nasz szkieletowy dom w PZU podobno jest to grupa ryzyka

drogba55
Posts: 3
Joined: Thu 21 Mar, 2013

Post by drogba55 » Sun 24 Mar, 2013

wyglada podobnie jak ubezpieczenie domów normalynch :)

K4t4rynka
Posts: 3
Joined: Tue 03 Sep, 2013

Post by K4t4rynka » Wed 04 Sep, 2013

A właśnie ze są róznice, bo jednak domy drewniane są bardziej hm podatne na warunki atmosferyczne niż te kalsyczne ceglaki. A jak prawdopodobieństwo jest większe to i cena wyższa.

drewnianytomek
Posts: 4
Joined: Mon 11 Nov, 2013
Contact:

Post by drewnianytomek » Sun 17 Nov, 2013

Ja nie mam ubezpieczonego domu w szerokiej gamie. Tylko mam podstawowe jednak chce to zrobić i rozmawiając z kilkoma firmami ubezpieczeniowymi dowiedziałem się, że ubezpieczenie pakietowe domu drewnianego jest droższe niż murowanego. Czy potwierdzacie to jesli chodzi o domy szkieletowe drewniane?

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Sun 17 Nov, 2013

Gdzieś na forum czytałem że domy drewniane dobrze ubezpiecza firma brokerska Balticum z Gdańska.
Masz do nich link - http://balticum.com.pl/kontakt.aspx i spróbuj. Napisz też co z tego ewentualnie wyszło. Czy rzeczywiście jest tak dobrze.

drewnianytomek
Posts: 4
Joined: Mon 11 Nov, 2013
Contact:

Post by drewnianytomek » Mon 18 Nov, 2013

Generalnie chyba każda firma ubezpieczeniowa wg zasad ubezpieczy nam dom. podstawa to np. zamki w drzwiach czy wymóg jeśli chodzi o drzwi antywłamaniowe. Wiele różnych takich dodatków jest. Mogą tez nie ubezpieczać np. od szkód przez piorun. Chyba mają to ale mniej zwrotu niż w przypadku domów murowanych.

Jaskółka
Posts: 6
Joined: Thu 09 Jan, 2014
Location: Wojcieszyce

Post by Jaskółka » Fri 10 Jan, 2014

Dom mamy na kredyt, więc bank obowiązkowo wymaga od nas ubezpieczenia. Jeżeli chodzi o koszty to nie ma tragedii wynoszą one około 700zł rocznie. Przy wyborze ubezpieczyciela najlepiej skonsultować się z agencją obsługującą wiele firm, pozwoli nam to wybrać najlepszą ofertę.
"Wszys­tko, co nas spo­tyka - zdro­wie czy cier­pienie, dob­ro czy zło, chleb czy głód, przy­jaźń ludzka czy niechęć, dob­ro­byt czy niedos­ta­tek - wszys­tko to w ręku Bo­ga może działać ku dobremu". Stefan Wyszyński

Jagoda33
Posts: 1
Joined: Wed 19 Feb, 2014

Post by Jagoda33 » Wed 19 Feb, 2014

Witam, kiedyś Generali nie ubezpieczało takich domów... nie wiem czy to się zmieniło - ale raczej nie...

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Wed 19 Feb, 2014

Jagodo, co Twoja wypowiedź wnosi do tematu?
Będziemy wymieniać towarzystwa, które prawdopodobnie nie mają tego ubezpieczenia???
rps

Karaś
Posts: 23
Joined: Tue 18 Feb, 2014

Post by Karaś » Wed 26 Feb, 2014

PZU ubezpiecza, jeżeli w projekcie jest zalecenie piorunochronu, to taki budynek do ubezpieczenia musi go mieć.

mati34
Posts: 17
Joined: Wed 06 Aug, 2014

Re: Ubezpieczenie domów drewnianych

Post by mati34 » Thu 07 Aug, 2014

Na pewno PZU ubezpieczy taki dom? Ja mam dosyć negatywne wspomnienia związane z tą firmą.

Kalina
Posts: 8
Joined: Tue 02 Sep, 2014

Re: Ubezpieczenie domów drewnianych

Post by Kalina » Tue 02 Sep, 2014

Mam pytanie. Czy mogę ubezpieczyć dom drewniany, który dopiero jest w trakcie budowy? Jeśli tak, to czy w takiej sytuacji mogę liczyć na to, że roczna składka będzie niższa niż w przypadku ubezpieczenia domu oddanego już do użytku?

dorik
Posts: 2
Joined: Mon 22 Sep, 2014
Contact:

Re: Ubezpieczenie domów drewnianych

Post by dorik » Mon 22 Sep, 2014

Ja ubezpieczyłem w PZU domek na działce pracowniczej, co mnie kosztowało trochę ponad 100 zł za rok.



Post Reply

Return to “Ubezpieczenia domów o konstrukcji drewnianej”