Przekrój poddasza użytkowego

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Przekrój poddasza użytkowego

Post by kris757 » Sun 03 Apr, 2011

Witam forumowiczów.
Mam pytanko odnośnie przekroju poddasza, czy warto pomiędzy krokwiami ułożyć płytę osb3(10mm) i dopiero wełnę, czy wystarczy tylko wełna.Co prawda koszty by się nieco zwiększyły ale myślę że zastosowanie osb3 poprawiło by izolacyjność i akustykę. Wiem że nie jest to konieczne ponieważ wełna może stykać się z membraną a pozatym można dać sznurkowanie pomiędzy lagarami aby wełna się z nia nie stykała,i tym samym uzyskałbym równiez szczelinę wentylacyjną. Niemniej jednak chyba warto byłoby zastosować osb.
Tak to by wyglądało jak na foto 1.
Czekam na opinie i pomoc fachowców lub osób które coś takiego zastosowały.
Pozdrawiam.
Attachments
zdjęcie dach2.jpg
zdjęcie dach1.jpg


Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sun 03 Apr, 2011

kris757 wrote: tym samym uzyskałbym równiez szczelinę wentylacyjną.
Szczelina wentylacyjna pod membraną. hm... to po co w takim razie wydawać pieniadze na membranę?

rendy
Posts: 12
Joined: Mon 14 Mar, 2011

Post by rendy » Mon 04 Apr, 2011

Piotr tomrer wrote:Szczelina wentylacyjna pod membraną. hm... to po co w takim razie wydawać pieniadze na membranę?
Tzn idąc Twoim wywodem Piotrze na ścianie też membrana niepotrzebna?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 04 Apr, 2011

Piotr Tomrer ma racje szczelina wentylacyjna pod membrana wysokoparoprzepuszczalna jest niepotrzebna tak jak OSB w tym przypadku - to krzyzowy uklad welny izolowac bedzie akustycznie i termicznie a nie OSB. Poza tym minimalna grubosc welny to 25 cm . :roll:
Proponuje wejsc na strone rockwoll polska i tam sa schematy jak to wykonac prawidlowo :arrow:

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Mon 04 Apr, 2011

Szczelina wentylacyjna powinna byc nad membrana a nie pod nia. Co do grubosci welny to zalezy od tego jaka uzyjesz i czy robisz wentylacje czy nie. Jesli robisz wentylacje grubosc welny moze byc miejsza bo latem masz naturalne chlodzenie jesli bez wentylacji to warstwa welny powinna miec 25 cm. Kiedys we Wloszech robiono wentylacje pod welna jako pierwsza warstwe jednak od pewnego czasu zmieniono ukald i rowniez tam stosuje sie normalny uklad warstw.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 05 Apr, 2011

Szczeliny powinny być dwie - górna i dolna jeżeli stosuje się pełne "deskowanie" dachu płytą. O ile w przypadku górnej wiadomo o co chodzi. Dolna jest już trudniejszym tematem dopóki ktoś na własne oczy nie zobaczy co się dzieje w zimę z wełną przylegającą do płyt lub membrany.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Tue 05 Apr, 2011

Marcin L., czy to masz na mysli na stronie Rockwool? http://przewodnik.rockwool.pl/doradztwo ... rrock.aspx
Czy to dobrze, ze zalecaja folie paroizolacyjna tylko w pomieszczeniach typu kuchnia/lazienka?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 05 Apr, 2011

Wiem ze paroizolacje zalecaja tylko w pomieszczeniach wilgotnych i sam zastanawiam sie nad tym?? :roll:
natomiast ,,stropodachy wentylowane" czyli poprostu ocieplone welna dachy mozna wykonac na 2 sposoby
1-.pelne deskowanie tak jak wspomina Grzegorz wtedy szczeliny sa obowiazkowe,
2- laty/mambrana/kontrlaty i wtedy szczeliny nie sa konieczne jak proponuje Piotr,
Wiec obie techniki sa poprawne moim zdaniem :arrow: choc preferuje dachy pod blachodachowke bez deskowania.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 05 Apr, 2011

Grzegorz Szostak wrote:Szczeliny powinny być dwie - górna i dolna jeżeli stosuje się pełne "deskowanie" dachu płytą.
Dwie szczeliny? Gdzie i po co? Rozumiem że pod deskowaniem, a ta druga?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 05 Apr, 2011

miedzy deskowaniem a welna musi byc a ta dodatkowa :roll: to juz niech Grzegorz sie wypowie po co???

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 05 Apr, 2011

To zalezy o jakim ukladzie warstw mowimy

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Tue 05 Apr, 2011

Ja planuje taki układ
- krokiew
- folia wiatroizolacja
- kontrłata 2,5cm (wentylacja)
- deskowanie z osb/sklejka
- papa
- gonty papowe

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 06 Apr, 2011

Załączony rysunek wprawdzie jest wersją bez deskowania, ale pokazuje co i jak.
Attachments
Pages-from-2b99fcea2c8d.jpg

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 06 Apr, 2011

Grzegorz Szostak,
Mozesz mi wytlumaczyc gdzie w tym ukladzie jest wentylacja bo ja widze wszystko pozamykane

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 06 Apr, 2011

wentylacja to chyba ,,pustka dolna" -wiatroizolacja-membrana ma tez sluzyc jako ochrona przed nawiewem zimnego w welne bezposrednio i w tym ukladzie nie speln wiec swego zadania ,co do deskowania to jest obowiazkowa.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 06 Apr, 2011

Marcin L wrote:wentylacja to chyba ,,pustka dolna" -wiatroizolacja-membrana ma tez sluzyc jako ochrona przed nawiewem zimnego w welne bezposrednio i w tym ukladzie nie speln wiec swego zadania ,co do deskowania to jest obowiazkowa.
Czy to jest po polsku czy po polskiemu?

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 06 Apr, 2011

Marcin L,
Wentylacje stosuje sie nad ociepleniem i membrana a nie po nia .Kanaly biegna od dolu do kalenicy ,stosuje sie gasiory z otworami tak by powietrze w naturalny sposob przeplywalo .Tu nie ma wymuszonej cyrkulacji wiec jaka kolwiek zastawka blokuje przeplyw powietrza a co za tym idzie nie ma wentylacji. :wink:

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Wed 06 Apr, 2011

To czym jest pustka dolna?
Widzialem to na kazdym domu w Szwecji. Przybija sie listwy do krokwii a do tego cienka plyte. Dopiero pozniej do tego dochodzi welna. U gory pelne deskowanie. Na to papa, laty, kontrlaty, dachowka.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 06 Apr, 2011

Jan Jablonski wrote:Grzegorz Szostak,
Mozesz mi wytlumaczyc gdzie w tym ukladzie jest wentylacja bo ja widze wszystko pozamykane
Nie ma problemu. Przerobiłem na szybko poprzedni rysunek dla łatwiejszego zrozumienia (bez skalowania).

Pustka górna czyli wentylacja pomiędzy dachówką a membraną.
Pustka dolna czyli wentylacja pomiędzy płytami poszycia a wełną.

Jak chcesz to na prv mogę Ci podesłać kilka detali ze zdjęciami.
Attachments
Pages-from-2b99fcea2c8dc.jpg

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 06 Apr, 2011

Grzegorz Szostak,
Mysle ze ten system w praktyce nie funkcjonuje .laty sa docisniete do membrany wiec przeplywu powietrza nie ma a nawet dajac podkladki szczelina przeplywu jest zbyt mala wiec wentylacja jest praktycznie zadna.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 06 Apr, 2011

Jan Jablonski wrote:laty sa docisniete do membrany wiec przeplywu powietrza nie ma
Łaty są na kontrłatach, a dopiero membrana. Nie ma innej opcji nawet przy papie.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 06 Apr, 2011

Dlatego ze docieplenie idzie miedzy krokwie, ja daje krokwie widoczne na to podbitka itd. Wtedy jest inna opcja i z wentylacja nie ma problemu.

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

wentylacje

Post by KonradJ » Wed 06 Apr, 2011

Wentylacje poddaszy
Attachments
loft233 001.jpg

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

wentylacje cd

Post by KonradJ » Wed 06 Apr, 2011

wentylacje cd
Attachments
loft1.1 001.jpg

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

Ja tak buduje

Post by KonradJ » Wed 06 Apr, 2011

Materialy zamieszczone pochodza z Norwegii,tutaj tak buduja, zreszta ja tez.
Pozdrawiam Marcina L, z ktorym mialem okazje nie jednokrotnie rozmawiac w tematyce konstrukcji szkieletowej.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 06 Apr, 2011

:cool: pozdrawiam rowniez KonradaJ
Zgadzam sie wentylacje stosuje sie nad membrana ktora lezy bezposrednio na krokwiach na ktorych sa przybite laty i kontrlaty. Nie powinno stosowac sie wentylacji pod membrana (tj miedzy welna a membrana) gdyz powoduje to nawiewanie zimnego powietrza z zewnatrz budynku.
Moim zdaniem w tym ukladzie zastosowanie "poszycia sztywnego" jest nieuzasadnione ze wzgledow technologicznych i ekonomicznych.
Inna sprawa jest wentylacja pomiedzy welna a poszyciem dachu na ktorym jest np.gont bitumiczny (jesli juz to preferowalbym OSB a nie deski). Tu szczelina wentylacyjna jest obowiazkowa - musi byc wlot pod okapem i wylot w szczycie dachu. Mysle ze te dwa sposoby sa zupelnie odmiennymi zagadnieniami i nie nalezy laczyc tych technologicznych rozwiazan np. wentylacja pomiedzy membrana a welna itd

ps.przepraszam jednoczesnie za pisanie "po polskiemu" :neutral: na forum

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 06 Apr, 2011

Marcin L wrote:ps.przepraszam jednoczesnie za pisanie ,,po polskiemu" :neutral: na forum
Nie przepraszaj "TYLKO" popraw się. To też świadczy o podejściu do tematu. Warto i pod tym względem robić wrażenie na ewentualnych przyszłych inwestorach - patrz Grzegorz.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 06 Apr, 2011

pracuje nad tym, :wink: ,musze chyba wylaczac telefon bo zawsze ktos do mnie dzwoni jak pisze na forum :mrgreen: - no ale merytorycznie chyba jest ok????

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 07 Apr, 2011

Jan Jablonski, nie pamiętałem gdzie to było ale w końcu znalazłem. Fragment jest z rozwiązań architektoniczno-budowlanych firmy Isover i po dodaniu dodatkowej warstwy izolacji od wewnątrz (stelaż wypełniony wełną i dopiero paroizolacja) to jest to co preferuję przy pokryciach ceramiką lub blachą.

Nie dotyczy to detali z rysunku m.in. przy okapie, a jest takie fajne powiedzenie "diabeł tkwi w szczegółach".

W całości ujmując pustka dolna czyli przestrzeń pomiędzy wełną a "deskowaniem" (Marcin - cudzysłów oznacza, że może to być również osb-3, mfp itd.) ma za zadanie wyprowadzenie pary wodnej i niedopuszczenie do jej kondensacji. Efekt jej braku będzie podobny jak zamknięcie ściany paroizolacją przy zastosowaniu mokrego drewna.
Attachments
plugin-604-1.jpg

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Thu 07 Apr, 2011

Grzegorz Szostak, ale my mowimy o dwu roznych ukladach warstw dlatego sie nie rozumiemy .Ty dajesz docieplenie miedzy krokwie ja na krokwie .

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 07 Apr, 2011

Jan Jablonski, nie wiem jakie rozwiązanie stosujesz i trudno mi się do tego odnieść bez rysunku. Niemniej nie bardzo widzę jak wygląda ocieplenie poddasza użytkowego z widocznymi krokwiami, które spełnia jednocześnie wymogi prawne.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Thu 07 Apr, 2011

patrzac od dolu
krokwie widoczne z drewna klejonego warstwowo
podbitka
paroizolacja
docieplenie na ruszcie
wiatroizolacja
komora wentylacyjna
laty pod dachowke
Co tu jest niezgodnego z wymogami?????????
Wytrzymalosc obciazeniowa 1250 kg/m2

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 07 Apr, 2011

Jaki współczynnik przenikania ciepła?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 07 Apr, 2011

Grzegorzu jaki jest sens stosowania ,, :wink: deskowania " skoro wystarcza kontrlaty i dobra mambrana dachowa ,rozumiem ze tak na wszelki wypadek zeby dach byl ciezszy :wink: w razie gdyby mocno wialo.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 07 Apr, 2011

Marcin L, to był żart czy na poważnie?

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Thu 07 Apr, 2011

Jesli chodzi ci o cala przegrode to 0.26 welna 0.032

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 07 Apr, 2011

Żeby móc przeliczyć współczynnik U - podaj grubości poszczególnych warstw.
A czy podany współczynnik uwzględnia mostki termiczne w miejscach krokwi czy jest obliczany w miejscu poza krokwiami.
A poza tym dyskusja ciekawa.
Powodzenia.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 07 Apr, 2011

Grzegorz Szostak wrote:Marcin L, to był żart czy na poważnie?
Z "deskowaniem" to powaznie, a z tym wiatrem to zart oczywiscie :mrgreen:

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Thu 07 Apr, 2011

Wojciech Nitka,
Tu nie ma mostkow termicznych, chba ze uwzglednimy ruszt ale to jest znikoma wartosc poniewaz jest pokryty welna,
- podbitka 19 mm
- welna ursa 0.032 15 cm
- komora wentylacyjna wysokosc 5 cm
- laty 3 cm.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 08 Apr, 2011

Grzegorzu jaki jest sens stosowania ,, :wink: deskowania " skoro wystarcza kontrlaty i dobra mambrana dachowa
Czy wiesz czym są stężenia i czemu służą? Łaty (nie kontrłaty) go nie zastąpią. Powoli mam wrażenie, że preferujesz rozwiązania typu "po co ten niepotrzebny koszt".



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”