Fundamenty punktowe pod domek rekreacyjny

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
Zenekstolarz
Posts: 7
Joined: Thu 24 Jun, 2010
Location: Łódź

Fundamenty punktowe pod domek rekreacyjny

Post by Zenekstolarz » Wed 03 Nov, 2010

Chce posadowic domek szkieletowy na dzialce (ogrodki dzialkowe - pozwolenie nie wymagane). Domek ma 4 x 7 m nie liczac tarasu. Wage domku z wyposazeniem szacuje na 1500 kg. Grunt (wg. zeznan sasiadow) piaszczysty przynajmniej do glebokosci 1,2 m.
Na ta chwile sklaniam sie zeby wykonac fundamenty punktowe. Tak bym to widzial:
1. Rozstaw punktow po obwodzie co ok 1,5 m (14 punktow podparcia po obwodzie, dodatkowo wewnatrz obrysu pod scianki dzialowe czy miejsca obciazone)
2. Wykopy ponizej przemarzania czyli te 1,1m (Łódź). Na dol wykopu daje bloczek betonowy zeby obciazenie rozlozyc na mozliwie duza powierzchnie. Na to stawiam "szalunek" w postaci rury kanalizacyjnej fi 200 i zasypuje wykop (moze warto by ta rure uszczelnic od dolu a nie tylko postawic?). Oczywiscie poziomuje krawedzie tych rur (wystajace ok. 20 cm ponad grunt). Tak przygotowane "szalunki" zalewam betonem b15 ukreconym na miejscu.
3. Na takie "pale" daje izolacja i mocuje belki podwalinowe. Dalej sztywna kratownice i reszta jak dla domow szkieletowych.
Taki mam zamysl. Co o tym sadzicie? Jakies slabe strony? Ryzyko? Czy cos jeszcze powinienem uwzglednic?


Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 03 Nov, 2010

Mozesz to wykonac duzo prosciej mianowicie ; wywierc otwor o srednicy 20cm na glebokosc 80cm wstaw rurke gruboscienna o srednicy 50 mm o dlugosci 1 m zalej otwor betonem na rurke dospawaj stopke (na przyklad noge regulowana od rusztowan) dzieki temu bedziesz mogl wypoziomowac baze .Roztaw wystarczy jesli dasz 9 slupkow na cala podstawe a legary nosne w ilosci 3 sztuk .Wystarcza 185x38 mm Jesli taraz bedzie na tej samej wysokosci co podloga mosisz dac 3 slupki wiecej.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 05 Dec, 2010

Nawiazujac do tematu, mam taki domek letniskowy do postawiania w lutym na rozgrzewke a ze inwestor troche sie spoznil i nie mozna wylac stop betonowych... mam taka koncepcje w pomieszczeniu wlac do monotuby beton (150 cm wys, srednica 30 cm), wpuscic w to srube.
Po wyschnieciu wstawic to w dol i zasypac zwirem wokolo....

????Jesli sie zaglebie na 120 cm to nie powinno to juz chyba siadac jak puszcza mrozy???? :?:

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Sun 05 Dec, 2010

W Szwecji robia takie slupki gotowe. Kotwa jest wykrecana do bezproblemowego ustawiania.
http://www.beijerbygg.se/templates/BB_P ... x?id=56349

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 06 Dec, 2010

:mrgreen: wiem spotkalem sie z tym w Norwegii ale musze z koniecznosci wymyslic jakis patent Polski na to :wink:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 06 Dec, 2010

Zerknij na ten link.
Myślę że nie powinieneś mieć większego problemu ze znalezieniem w pobliżu betoniarni, która wykona Ci podobne.
Problemem pozostaje jedynie jakie jest grunt na którym zostaną posadowione stopy.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 07 Dec, 2010

Grzegorz Szostak wrote:Problemem pozostaje jedynie jakie jest grunt na którym zostaną posadowione stopy
A tego to jeszcze nie wiem bo zamarzniete, sadze ze troche gliniaste podloze jest :mrgreen:
Widze Grzegorzu ze wrociles z "urlopu" na forum :wink:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 08 Dec, 2010

Znaczy się nic nie wiesz o warunkach gruntowych. Tylko czy inwestor to zrozumie jak dojdą dodatkowe koszty.
Marcin L wrote:Widze Grzegorzu ze wrociles z "urlopu" na forum :wink:
Czytam na bieżąco, ale nie mam czasu na tłumaczenie/pisanie "step by step".

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 08 Dec, 2010

Witaj Grzegorzu pusto tu bez ciebie .Odezwij sie czasem jesli nie na forum to na priv. pogadamy.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 09 Dec, 2010

Jan Jablonski, odezwę się do Ciebie na pewno za jakiś czas z ciekawą propozycją. Coś jak z Ursą kiedyś, ale na lepszych warunkach. Ten temat ostatnio zajmuje mi dużo czasu.

Marcin L, nie napisałem Ci w czym problem.
Bez względu na jaki grunt trafisz zastosuj stopę z ławą a nie sam słupek. Jeżeli warunki pozwolą wylej chudziak. Przy niewielkich mrozach jak teraz idzie to zrobić szybko i bez problemu.

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

stopy

Post by KonradJ » Fri 10 Dec, 2010

Nie zapomnij o stydurze pod stopy fundamentowe, warto w razie przemarzania, proponuje 12 slupw, w trzecz rzedach, 3 z szerokoscci i 4 z dlugosci, symetrycznie na belki nosne przed konstrukcja podlogowa proponuje impregnowane cisnieniowo podwojne zbite razem 20 cm x 5 cm.Oczywiscie stopki ze stali nierdzewnej zatopione w betonie min. klasy B20, potem belkowanie platformy itd. Powodzenia.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 12 Dec, 2010

wezme pod uwage wszystkie uwagi.......choc narazie niewiem czy bede budowal ten domek w lutym gdyz za bardzo niemam czasu.
:roll:

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Fri 25 Mar, 2011

Dawniej kładło się duże kamienie pod podwalinę i to wystarczało :wink:

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

domek na slupach

Post by KonradJ » Sat 09 Apr, 2011

Domek na slupach
Attachments
SDC12132 (560x420).jpg

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 13 Apr, 2011

do KonradaJ przypomniala mi sie jedna budowa w Norwegii na skarpie po obejrzeniu tej fotki.
Zakladam ze pod slupami jest lita skala na 90%

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

100 % lita skala

Post by KonradJ » Sun 24 Apr, 2011

tak jest w stu procentch lita skala



Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”