Jaki strop na piwnicą w domu szkieletowym?

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
ANTONIantoni
Posts: 17
Joined: Wed 12 Oct, 2011

Jaki strop na piwnicą w domu szkieletowym?

Post by ANTONIantoni » Wed 09 Nov, 2011

Jaki polecacie strop na piwnicą? Umknęło mi to podczas projektowania piwnicy pod domem. Myslałem że powinny być wylane. Projektant jednak zrobił strop na belkach. Będzie oki? Strop jest taki jak nad parterem.


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 10 Nov, 2011

Strop drewniany na belkach jest najpopularniejszym (95 %) stropem stosowanym nad piwnica w budynkach szkieletowych ( inie tylko szkieletowych) na swiecie. Znaczy projektant ma troche pojecia.

ANTONIantoni
Posts: 17
Joined: Wed 12 Oct, 2011

Post by ANTONIantoni » Thu 10 Nov, 2011

jedynie do czego miałem wątpliwości to, że w piwnicy ma być kotłownia. no ale moze niepotrzebnie się niepokoiłem. dzieki robik za odzew.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 12 Nov, 2011

Kotlownia w piwnicy to zaleta. Po pierwsze unika sie robienia nieporzadku w czesci mieszkalnej , a ew. problemy z rozpalaniem (dymienie) tez nie "zaatakuja" od razu pomieszczen mieszkalnych. Jednak najwieksza zaleta kotlowni w piwnicy jest mozliwosc grawitacyjnej pracy instalacji c.o. , tzn. c.o. bedzie dzialac przy ew. odloczeniu zasilania (pompa obiegowa).

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Mon 21 Nov, 2011

a jak na takim stropie postawić ciężki kominek?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 22 Nov, 2011

Normalnie , trzeba zrobic dodatkowe podparcie, albo wzmocnic . Stropy zelbetowe bez tez nie sa standartowo przystosowane bo duzych obciazen punktowych

ANTONIantoni
Posts: 17
Joined: Wed 12 Oct, 2011

Post by ANTONIantoni » Sun 04 Dec, 2011

czy jest ktoś w stanie porównać całkowity koszt wykonania stropu na piwnicą wraz z wykonczeniem w technologii betonu i drewna? tak mniej więcej co ile drożej.. czy zmiana stropu na betonowy musi być uwzgledniona w projekcie( mam już pozwolenie).

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 05 Dec, 2011

Zmiany czesciowe technologii nie sa zasdniczo uznawane jako istotne ,ale zmiana na betonowy wymaga powaznych obliczen, a do rdewnianego to w zasadzie wystarczy jeden prosty wzor. Tak ze bez projektu to jest co najmniej ryzykowna sprawa. A temat kosztow, jest wiele typow stropow betonowych to sie tak nie da rzucic, po za tym jest kwestai rozpietosci , koszt wzrasta proporcjonalnie do jej zwiekszania.

pawell
Posts: 10
Joined: Tue 03 Jun, 2008

Post by pawell » Mon 05 Dec, 2011

Zmiana stropu wymaga zgody architekta i odpowiednich zmian w projekcie (bez zmiany pozwolenia) i wpisu w dzienniku.
Jeśli chodzi o koszt, to materiałowo prawdopodobnie drewniany jest stosunkowo tani, jeśli są małe rozpiętości.Pozostaje kwestia robocizny.
Z doświadczenia to mogę podać cenę stropu z płyt spiro - 95 zł netto m2 + transport i ułożenie (dżwig lub samochód z hds - mocnym) + kilka prętów na zbrojenie + parę taczek betonu między płyty, no i wieniec, ale to w kazdym stropie podobny koszt.
Duża zaleta takiego stropu to minimalna ilość pracy na budowie - bez szalunków i stempli i bez betonu z gruchy. Szybko, sprawnie, nie trzeba czekać aż wyschnie.

ANTONIantoni
Posts: 17
Joined: Wed 12 Oct, 2011

rzut piwnic

Post by ANTONIantoni » Mon 12 Dec, 2011

tak wygladaja piwnice. jakie sa przyblizone koszty wykonania stropu drewnianego? kalkulację w betonie mam przybliżoną.
Attachments
PC050002.JPG
piwnica

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 20 Dec, 2011

Samo szalowanie pod betonowy monolityczny to wiekszy naklad pracy niz wykonanie stropu drewnianego .
Ale w PL jest ogromny rozrzut cen i pardoksalnie betonowy moze (ale nie musi [jak sie znajdzie taniego wykonawce drewnianego]) wyjsc drozej niz strop drewniany. Jak pan buduje systemem gosp. to po prostu trzeba zebrac nieco ofert i rozwazyc. W kazdym razie moim zdaniem tu uklad jest wzorcowo prosty i rozpietosci raczej niewielkie to drewniany powinien byc tani.

ANTONIantoni
Posts: 17
Joined: Wed 12 Oct, 2011

Post by ANTONIantoni » Thu 22 Dec, 2011

Dzieki za odpowiedź. A mógłby mi ktoś przyblizyć koszt samego belkowania z wymiarami i gęstością belek? Chodzi o belkowanie w poprzek, aby belki były krótsze. Jezeli zapytanie o koszty jest nie w temacie, to proszę o prywatne wiadomości - mile widziane oferty od firm.



Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”