Wieje z pod okna - błąd wiatroizolacji?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Wieje z pod okna - błąd wiatroizolacji?

Post by selius » Wed 11 Jan, 2012

Witam
Wydaje mi sie ze mam problem ze swoim szkieletorem, a mianowicie przy bardzo bardzo duzych wiatrach (narazie dzialo sie to tylko raz) strasznie wieje z pod okna tarasowego...
Na zdjeciach z budowy przypatrzylem sie ze wykonawca zawijal na kazdym oknie lub drzwiach wiatroizolacje do srodka, ale wlasnie przy tym oknie z ktorego wieje tez jest wywinieta wiatroizolacja do srodka, ale jest fragment ok 30 cm gdzie jej nie starczyloi do zawiniecia i wydaje mi sie ze przez to wieje...Powiedzcie mi jak to teraz naprawic?
Bede dzwonil do wykonawcy zeby to naprawil, ale chcialbym wiedziec od Was jak to powinno byc naprawione?
Na codzien nie slychac zeby wialo, jak pisalem zdazylo sie to tylko raz przy bardzo duzym wietrze.
Pozdrawiam


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 11 Jan, 2012

Stosowanie "wiatroizolacji" i umiejetna jej instalacja to bardzo wazny aspekt budowy domu szkieletowego. Niestety, ze zmartwieniem czytam niektore komentarze dotyczace tego, iz w niektorych przypadkach (np przy poszyciu fermacell'em) stosowanie wiatroizolacji nie jest konieczne. Oto kilka moich rad na ten temat:

Termin "wiatroizolacja" jest dosyc mylacy, o czym juz wieleokrotnie wspominalem na forum. Pierwszym i najwazniejszym zadaniem "wiatroizolacji" jest stworzenie bariery dla wilgoci ktora ochroni sam szkielet w okresie jego zywotnosci a nie tylko, jak sadza niektorzy, poszcie szkieletu. Zwracam jednak uwage na bardzo istotny, jednak czesto niezrozumialy lub wrecz przez wielu ignorowany szczegol: ochrona ta ma spelniac swoja funkcje bez wzgledu na istnienie elewacji zewnetrznej. W konserwatywnym podejsciu do budownictwa szkieletowego nalezy przyjac, iz zadaniem elewacji zewnetrznej jest np odprowadzenie wody opadowej (lub inne dodatkowe funcje jak np izolacyjna), jednak nalezy wziac pod uwage mozliwosc uszkodzen tej powloki, a zatem "wiatroizolacja" powinna stanowic wazna linie ostatecznej ochrony konstrukcji przed wilgocia. Z tad tez jakiekolwiek pomysly, iz bez takiej bariery mozna sie obejsc (np po przez stosowanie "cudownych" uszczelek wokol otworow okiennych dostepnych dla budownictwa prefabrykowanego) nalezy uznac za bledne i bardzo szkodliwe praktyki.

Drugim zadaniem "wiatroizolacji" jest uzyskanie szczelnosci budynku w zwiazku z dzialaniem wiatru (powstawanie nad i podcisnien) a wiec jednym z wazniejszych czynnikow wplywajacych na straty ciepla budynku. Tutaj rowniez nalezy pamietac, ze ochrona taka jest konieczna bez wzgledu na rodzaj zastosowanej elewacji domu szkieletowego. Niestety, sprawe komplikuje fakt, iz tylko nieliczne "wiatroizolacje" na swiecie maja wysoka szczelnosc, zdecydowana wiekszosc nadaje sie tylko jako bariera przed wilgocia (pod warunkiem wlasciwej instalacji).

Trudno powiedziec jak naprawic nie wiedzac jakie dokladnie bledy zrobil Twoj wykonawca. Na pewno nie obejdzie sie bez usuwania badz to elewacji zewnetrznej badz to wewnetrznej. W przypadku tej ostatniej byc moze uda sie "druciarsko naprawic" aplikujac pianke pur o zamknietych komorkach. Jednak jesli cala powloka wiatroizolacji ma liczne nieszczelnosci obawiam sie ze to nie pomoze. Nawet jesli przestanie wiac spod tego okna, nad/podcisnienie zrobi swoje i bedzie wychladzac konstrukcje. Niemniej jednak powodzenia.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Thu 12 Jan, 2012

Bede musial porozmawiac z moim wykonawca o tym problemie...

a powiedz mi jeszcze taka rzecz, jak uklada sie wiatroizolacje na szkielecie to czy skleja sie ja jakos na laczeniach?
U mnie warstwa wiatroizolacji nachodzi troche na kolejna warstwe, ale w zaden sposob to laczenie nie jest sklejone.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 12 Jan, 2012

Greg jest sposob ze i bez wiatroizolacji nie bedzie wialo z kontaktow. Pierwszy - specjalne uszczelki (proclima). Drugi wogole niezawodny - zrobic basementl lub crawl space i instalacje rozprowadzac pod stropem , i w miare mozliwosci nie dawac puszek na scianach zewn.. Nie wieje nawet jak nie ma pelnego poszycia. Bardzo dawno temu budowalo sie wogule bez inastalacji , a pozniej rozprowadzano je w piwnicy lub podziemiu to problem wiania w zasadzie nie istnial.

Tomek1702
Posts: 70
Joined: Sun 05 Dec, 2010

Post by Tomek1702 » Thu 12 Jan, 2012

Greg jak powinien wyglądać przekrój ściany z zastosowaniem fermacella przy izolacji zew z wełny mineralnej lub styropianu? Chodzi mi głównie o wiatroizolacje i montaż izolacji.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Thu 12 Jan, 2012

A może to po prostu wina puszek? Wiekszosc puszek ma niewielkie otwory tam gdzie sie wycina dziury na przewody.
Zwraca ktos na to uwage?

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Fri 13 Jan, 2012

Mi nie wieje z puszek ani z kontaktow, tylko z pod okna tarasowego. Jak dotkne reka w miejsce gdzie na zdjeciu nie ma wiatroizolacji (odcienek ok 30 cm) to czuc przeplyw zimnego powietrza.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 13 Jan, 2012

Moim skromnym zdaniem nawet jesli puszki sa w ścianie zewnetrznej to nie powinno przez nie dmuchać, mam otwór w ścianie zewn przygotowany pod centrale z alarmu i nic mi nie dmucha. Kwestia poprawnego montażu wiatroizolacji.

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Fri 13 Jan, 2012

Nie rozumiem jednej rzeczy, w Skandynawi i w USA uzywa sie specjalnych uszczelek pod wszystkie otwory okienne, to dlaczego w Polsce nie stosuje sie tej techniki? Czasy komuny sie skonczyly, wiec jesli w Polsce nie produkuje sie takich uszczelek to chyba nie problem bylo by je zamowic?
Mam jeszcze pytanie na czym polega proba cisnieniowa domu? Podobno w szkieletorach lepsza metoda na sprawdzenie mostkow itd niz kamera termowizyjna?

gladiator1111
Posts: 187
Joined: Wed 16 Feb, 2011
Location: Warszwa

Post by gladiator1111 » Fri 13 Jan, 2012

selius wrote:Mam jeszcze pytanie na czym polega proba cisnieniowa domu? Podobno w szkieletorach lepsza metoda na sprawdzenie mostkow itd niz kamera termowizyjna?
Ja właśnie jestem po takim badaniu. Impreza nie jest najtańsza, ale za to najbardziej miarodajna.
To że wykonawca zapewnia że to będzie najcieplejszy i najlepiej wykonany dom to jedno a wyniki badań to drugie :mrgreen: Ufaj i sprawdzaj :wink:

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Sat 14 Jan, 2012

No to pochwal się jeszcze jak wyszło badanie :)

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Sat 14 Jan, 2012

Tez jestem ciekawy wynikiem badan i tak samo ta metoda? Na czym polegala taka proba cisnieniowa?

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Sat 14 Jan, 2012


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 23 Jan, 2012

selius wrote:Bede musial porozmawiac z moim wykonawca o tym problemie...

a powiedz mi jeszcze taka rzecz, jak uklada sie wiatroizolacje na szkielecie to czy skleja sie ja jakos na laczeniach?
U mnie warstwa wiatroizolacji nachodzi troche na kolejna warstwe, ale w zaden sposob to laczenie nie jest sklejone.
Górne warstwy wiatroizolacji minny zachodzic na dolne min 15 cm ORAZ być sklejone szczelną taśmą. Nawet gdyby Twoja folia miała parametry "prawdziwej" foli wiatro-izolacyjnej, to bez tego uszczelnienia automatycznie staje się tylko "barierą wilgociową"
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 23 Jan, 2012

selius wrote:Nie rozumiem jednej rzeczy, w Skandynawi i w USA uzywa sie specjalnych uszczelek pod wszystkie otwory okienne, to dlaczego w Polsce nie stosuje sie tej techniki? Czasy komuny sie skonczyly, wiec jesli w Polsce nie produkuje sie takich uszczelek to chyba nie problem bylo by je zamowic?
Mam jeszcze pytanie na czym polega proba cisnieniowa domu? Podobno w szkieletorach lepsza metoda na sprawdzenie mostkow itd niz kamera termowizyjna?
Co do okien: w USA stosuje sie często nieco innego rodzaju ramy okienne, było już o tym na forum. Są też dodatkowe taśmy uszczelniające (bitumiczne) do okien. Dlaczego nie stosuje się ich w PL? Być może nie stosuje się tak jak i wielu innych rzeczy. Po prostu ma być tanio i już, wszyscy patrzą na cene m2.

Co do izolacji to chyba jakieś nieporozumienie! Badanie kamerą termowizyjną i badanie szczelności to dwie RÓŻNE rzeczy. Można mieć szczelny budynek ale źle zaizolowany i vice versa.
Zwracam tez uwagę na istotną rzecz: Badania kamerą termowizyjną oraz badania szczelności wykonuje się POST FACTUM, czyli po budowie. Lepiej od razu zatrudnić profesjonalnego wykonawcę, niż potem płakać na myśl o zrywaniui elewacji wewnętrznej lub zewnętrznej i remontowaniu.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 23 Jan, 2012

roobik66 wrote:Greg jest sposob ze i bez wiatroizolacji nie bedzie wialo z kontaktow. Pierwszy - specjalne uszczelki (proclima). Drugi wogole niezawodny - zrobic basementl lub crawl space i instalacje rozprowadzac pod stropem , i w miare mozliwosci nie dawac puszek na scianach zewn.. Nie wieje nawet jak nie ma pelnego poszycia. Bardzo dawno temu budowalo sie wogule bez inastalacji , a pozniej rozprowadzano je w piwnicy lub podziemiu to problem wiania w zasadzie nie istnial.
Przedmuchy z kontaktow czy otworów to tylko EFEKT tego, że wiatr już przedostał się wcześniej do konstrukcji.
Bez żadnej instalacji czy nawet okien (!!!) w ścianach zewnętrznych, z idealnie położoną paroizolacją, można nie mieć żadnych przedmuchów, bo nie ma skąd. ALE UWAGA: nie znaczy to że problemu nie ma! Bez szczelnej wiatroizolacji (parametry+instalacja) wiatr będzie ingerował w konstrukcje i izolacje cieplną, a przewietrzanie będzie wywolywać poważne straty cieplne.
Wątek "niedogrzania" domu podczas bardzo wietrznej pogody (pomimo braku zawiewania wewnątrz) pojawiał się już w przeszłości na forum. To doskonały przykład tego zjawiska.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 23 Jan, 2012

Greg Olchawski wrote:Zwracam tez uwagę na istotną rzecz: Badania kamerą termowizyjną oraz badania szczelności wykonuje się POST FACTUM, czyli po budowie. Lepiej od razu zatrudnić profesjonalnego wykonawcę, niż potem płakać bo na myśl o zrywaniui elewacji wewnętrznej i zewnętrznej i remontowaniu.
Zgadzam się całkowicie.

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Fri 10 Feb, 2012

Temat wiatroizolacji wokół otworów okiennych już kiedyś był przerabiany na tym forum a teraz jest żywy przykład, że robi się to źle w wiekszości przypadków (zawijając ją na kontrukcje ościeży). Nie trzeba mieć wyszukanych materiałów żeby zrobic to prawidłowo, wystarczy taśma do membran.
Attachments
250120128371.jpg
25012012836.jpg

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 11 Feb, 2012

Niestety to co napisal Greg - ma byc tanio - jest faktem. Stosujac te wszystkie super materialy musisz podniesc cene z m2. Tylko kto za to zaplaci.?
Dlatego wielu rozwiazan nie mozesz zastosowac z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Mozna czesciowo obejsci niektore sprawy ale bez zastosowania tych materialow z US czy Skandynawii nie osiagniesz takiego poziomu budownictwa.

Np. proponujesz dom drozszy o 400 zl./m2 bo uwzgledniles te dodatkowe super materialy, a tu zjawia sie pan X i buduje taki dom niby tak samo taniej - i tak to wyglada w praktyce.
Wiec pisanie- mozna to zamowic, czy juz w Polsce mozna to kupic przeciez - to bzdura :cool:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 11 Feb, 2012

Czy nie przesadzasz z tym podnoszeniem ceny? Wystarczy wykonać jak na poniższych zdjęciach i wierz mi - nie będziesz musiał podnosić ceny i ... nie będzie wiało. Wystarczy trochę taśmy dekarskiej.

Image Image Image

Nie patrz na bałagan na budowie. To jest zdjęcie z budowy domów dla powodzian w 1998 r. Wówczas nie było czasu na sprzątanie gruzów po zniszczonych domach. Ważne były nowe domy dla poszkodowanych powodzian.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Sun 12 Feb, 2012

Panowie, napiszcie coś nt dobrej wiatroizolacji - tj. jakie powinna mieć parametry? Może jakieś polecane marki czy modele?

marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

Post by marcinem » Wed 15 Feb, 2012

Czytam z zainteresowaniem tę dyskusję i wnioski zderzam z tym co mówił mi wykonawca mojego domu. Możecie mi podpowiedzieć jak się ma konieczność stworzenia szczelnej dla wiatru zapory w postaci wiatroizolacji z koniecznością wietrzenia (twierdzenie wykonawcy) wełny mineralnej ocieplenia w ścianach?
Fragmenty wiatroizolacji połączone taśmą, taśma dekarska przy połączeniach z oknem, specjalne wykonania puszek, ok, to rozumiem, ale jak powinno wyglądać prawidłowe połączenie wiatroizolacji z fundamentem? Szczelność wiatroizolacji wymaga aby mocować ją do, w moim przypadku, bloczków fundamentowych, dobrze rozumuję? W przypadku mocowania wiatroizolacji do podwaliny nie ma szczelności na styku podwalina - bloczki...
jak to powinno być wykonane?
Z góry dziękuję za pochylenie się nad moim pytaniem.

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Wed 15 Feb, 2012

Jesli chodzi o moj problem z wianiem z pod okna to byl moj wykonawca, obejrza wszystkol i okazalo sie ze byly zle wyregulowane drzwi balkonowe w jednym miejscu o ktorym pisalem wczesniej.
Po regulacji nic nie wieje i jest wszystko ok.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 15 Feb, 2012

marcinem wrote:jak to powinno być wykonane?
Zobacz tutaj - http://www.youtube.com/watch?v=FS8de3DgFv4 - znajdziesz część odpowiedzi. Ale ...
- w US stosuje się nieco inne systemy okienne, stąd folią można obciąć po skraju otworów okiennych i drzwiowych, bez wywijania folii na ościeża otworów,
- by zabezpieczyć budynek przed przedmuchami między fundamentem a podwaliną należy zastosować odpowiednie uszczelki, np. firmy Trelleborg - http://www.trelleborg.com/upload/Sealin ... EN_web.pdf - ST srrip
Popularnym rozwiązaniem, stosowanym na wielu budowach, jest położenie pianki poliuretanowej na fundamencie, przed położeniem podwaliny. Pianka rozszerzy się i uszczelni przed przedmuchami.

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Wed 15 Feb, 2012

Jeśli chodzi o prawidłowe połączenie wiatroizolacji z podwaliną to dobrym ale drogim zastosowaniem jest produkt Isola, niestety niedostępny w naszym kraju http://www.isola.com/products/wallsyste ... llemembran

kabix179
Posts: 6
Joined: Sun 24 Jun, 2018

Re: Wieje z pod okna - błąd wiatroizolacji?

Post by kabix179 » Sun 24 Jun, 2018

Ja kiedy sprzątam po jakichkolwiek dzialaniach remontowych staram się zatrudnić firmę sprzątająca. Koszty w odniesienu do czasu pracy są tu raczej korzystne. Jak roiłem roboty w Poznaniu to korzystałem z firmy. Ostatnio kiedy robiłem w Szczecinie to musilame niestety sam sprzątać po instalacji okna i nie wyszedłem na tym zbyt korzystnie.

Domino84
Posts: 31
Joined: Fri 17 Jun, 2016

Re: Wieje z pod okna - błąd wiatroizolacji?

Post by Domino84 » Fri 07 Jun, 2019

Zgadzam się - firmy sprzątające najlepiej się sprawdzą po remontach czy instalacjach. Sam wiele razy korzystałem z takich usług i mogę je zdecydowanie polecić. Na terenie Warszawy i w okolicach można skorzystać z usług firmy .... [ingerencja Admina].
Pozdrawiam

ms27
Posts: 20
Joined: Mon 24 Jun, 2019
Contact:

Re: Wieje z pod okna - błąd wiatroizolacji?

Post by ms27 » Wed 26 Jun, 2019

Dlaczego nie można tutaj polecić firmy która pomoże przy problemach z oknami? Ja polecam ich bo są naprawdę dobrzy w tym co robią http://twoje-okna.com/

kate
Posts: 4
Joined: Wed 04 May, 2016

Re: Wieje z pod okna - błąd wiatroizolacji?

Post by kate » Thu 25 Jul, 2019

Zależy jakie masz okna. Nam wiało z drewnianych mimo, że daliśmy za nie dużo ale drewno próchnieje i niestety nic się z tym nie da zrobić. Koleżanka miała okna PCV kupione w jakimś markecie... i też jej wiało po pewnym czasie. To czy będzie wiało czy nie zależy od jakości okien, jak są wykonane i od tego jak są zamontowane. My postawiliśmy na okna PVC z Oknoplast, a montażem zajęła się profesjonalna firma. Mamy wszystko wykonane fachowo, a okna same w sobie są super. Nie dość, że ładne to przy tym na prawdę szczelne. Nie spodziewałam się takiej szczelności po oknach PVC ale jednak. Nie mamy problemów z wiatrem, nawet nie słyszymy go.

Maur80
Posts: 1
Joined: Fri 02 Aug, 2019

Re: Wieje z pod okna - błąd wiatroizolacji?

Post by Maur80 » Fri 02 Aug, 2019

Mam problem z prawidłową wentylacją. Zwłaszcza w zimie parują mi szyby w oknach z otworów wentylacyjnych wieje zimny wiatr skutecznie schładzając pomieszczenie. Budowlańcy doradzili mi nawiewniki okienne, znalazłem krakowską firmę Brevis, która wykonuje takie instalacje, tylko czo to w czymkolwiek pomoże?



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”