Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Post by selius » Tue 31 Jan, 2012

Witam
Mam pytanie co do temperatury wewnetrznej w domu szkieletowym i sposobem jego ogrzewania.
Wszedzie mozna przeczytac, jak i rownierz duzo osob sie wypowiada na temat cieplych domow drewnianych, ale czy one napewno sa takie cieple? Jak wiadomo domy szybko sie nagrzewaja, ale i bardzo szybko traca to cieplo, wiec w takim wypadku jest to plus?
Z doswiadczenia wiem ze tem wew. w takim domu przy -20 C na dworzu moze spasc przez 12 godzin do 14 C !!!!
Mieszkam w takim domu b.dobrze ocieplonym i jest to dla mnie dziwne zjawisko....
Jak najlepiej ogrzewac taki dom? Tzn trzymac stala tem przez cala dobe czy moze nagrzewac dom i potem wylaczac ogrzewanie? Chodzi mi tu o ogrzewanie piecem na paliwo stale.
Pozdrawiam
Krzysiek


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 21 Apr, 2012

selius cała Ameryka, Norwegia i reszta oświeconego Świata tak buduje, a Ty zadajesz głupie pytania.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 22 Apr, 2012

Dom kanadyjski ogrzewa sie inaczej,polega to bardziej na uzupelnianiu strat ciepla niz na kumulowaniu go w scianach itp.przez co niezbedna jest automatyka w sys.ogrzewania.
selius wrote: trzymac stala tem przez cala dobe

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 22 Apr, 2012

Jak nie dorzucisz do pieca na noc w murowanym to tez ci spadnie o 10 stopni do rana. Albo mozna zrobic piec z automatyka albo maksymalnie zwiekszyc udzial w domu wewnatrz materialow o optymalnej akumulacyjnosci tzn . drewna : podlgi z desek , drzwi i meble drewniane.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sun 22 Apr, 2012

Budynek o małej bezwładności cieplnej wymaga systemu grzewczego o małej bezładności. Kotły na paliwo stałe mają dużą bezwładność - koniec, kropka. Racją jest, że można zaprojektować kotłownie tak, żeby te sprzeczności minimalizowała (podajniki, bufory). Ale pozostaje jeszcze system wentylacji, bo grawitacyjna, nie tyle nie sprawdza się, co jest uciążliwa dla użytkownika. Obiektywnie jest to istotna wada całego systemu i trudniej jest osiągnąć tzw. komfort cieplny. Zostało to zresztą zauważone przez naukę i testuje się materiały poprawiające akumulację cieplną "szkieletorów".

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Sun 22 Apr, 2012

A może powinien kupić nowy termometr :mrgreen:

Golden84
Posts: 35
Joined: Thu 29 Mar, 2012

Post by Golden84 » Mon 30 Apr, 2012

a jaką macie tolerancję na temperaturę? max/min? dla mnie min to jest 18, max 22 - optymalnie coś pomiędzy tym. ale każdy ma inne wymagania cieplne. ;)

GrzeTom
Posts: 21
Joined: Sat 22 Oct, 2011
Location: Wawa

Post by GrzeTom » Fri 11 May, 2012

roobik66 wrote:Jak nie dorzucisz do pieca na noc w murowanym to tez ci spadnie o 10 stopni do rana.
Pozwole sobie, nie zgodzić się z Twa wypowiedzią.
Jak murowaniec jest solidny (ze 30-40 cm muru + styro z 10 cm ... wiem wiem wiem straszny grubas ). To temperatura w nocy przy -20 na dworze, spada w środku z 19* do 16* przez 8 h.
Reszte masz rację, szkieletora grzać należy mądrze, by było ekonomicznie. Albo nowoczesne systemy z mała ilością wody i mała bezwładnościa... Albo podłogówka... Tak czy siak ani jedno ani drugie nie lubi pieców na paliwa stałe..
Dobudowałem "szkieleta" do kostki..
Trwa wykańczanie...

cymatic
Posts: 11
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: Trójmiasto
Contact:

Post by cymatic » Fri 11 May, 2012

GrzeTom, czyli pompa ciepła? ponoć najlepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym;
byłem i rozmawiałem z właścicielami domów z pompami ciepła, zazwyczaj było tak, że Ci co robili "na pałę" tzn. bez projektu i stosownych obliczeń byli mniej zadowoleni od tych co mieli naprawdę zrobione przez fachowców; kolejna sprawa to rodzaj pompy, jest kilka typów, najbardziej wydajne są te z pionowo zagłębionymi sondami;

Zastanawiam się jakie źródło grzania dać do szkieletu, gdzie będzie instalacja ogrzewania podłogowego, ale nie taka jak u Ciebie selius, pierwszy raz widziałem taką fuszerkę z podłogówką. Na początek radziłbym zrobić badanie szczelności. Z podłogą to już raczej nic nie zrobisz ale nie jestem w tym mocny więc nie chcę pisać bzdur bo może akurat w Twoim wykonaniu ma to sens :p Tak na prawdę trzeba by było cały dom prześwietlić i poszukać słabych punktów. To co napisałeś w pierwszym poście tylko psuje opinie o szkieletach. Z drugiej strony nie wiem czy da się jeszcze coś z tym zrobić, skoro problem jest tylko przy bardzo niskich temperaturach to nie jest źle.

Firma Tadeks Feritghaus ma realizację domu z 'katalogu' w prefabrykacie z pompą ciepła i 50km dalej stoi identyczny dom z 'katalogu', ale murowany i też z pompą ciepła. Okazuje się, że w murowanym domu pompa jest 2x większej mocy by osiągnąć ten sam efekt. Oba domy zbudowane z wysokiej klasy materiałów.
Nie reklamuje ich bo nie znam, zresztą nic nie napisałem co by ich reklamowało, parę razy z nimi gadałem na temat budowy domu i trochę gawędziliśmy o ogrzewaniu więc powiedzieli mi tą ciekawostkę.

GrzeTom
Posts: 21
Joined: Sat 22 Oct, 2011
Location: Wawa

Post by GrzeTom » Fri 11 May, 2012

cymatic wrote:GrzeTom, czyli pompa ciepła? ponoć najlepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym
Powiem tak. .. i wiem ze wywołam burze tym stwierdzeniem.
Moim zdaniem pompa ciepła jest nieopłacalna i przereklamowana, przez lobbing producentów. Wydać 30-50 kpln na zódło ciepla, trzeba być wariatem, lub nie miec alternatywy. !!
Jak robiłem luźne kalkulacie ( pod swoj domek)... to pompa zwraca sie po kilkunastu latach bez uwzględnienia jej kosztów utrzymania ruchu.
IMO o pare lat za duzo... poszedłem w gaz ( bo mam w ulicy) i małe zapotrzebowanie budynku na ciepło ( styro, wełny, ciepłe okna / drzwi , wentylacje mechaniczne z odzyskiem i GWC..)
Moze sie przekalkuluje jak cena gazu wzrośnie, ale z drugiej strony energia elektryczna tez do stałych w uczuciach nie należy....
Dobudowałem "szkieleta" do kostki..
Trwa wykańczanie...

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Wed 23 May, 2012

GrzeTom wrote:Moim zdaniem pompa ciepła jest nieopłacalna i przereklamowana, przez lobbing producentów.
Też tak uważam.

GrzeTom
Posts: 21
Joined: Sat 22 Oct, 2011
Location: Wawa

Post by GrzeTom » Wed 23 May, 2012

Wow... nie jestem sam...;)
Dobudowałem "szkieleta" do kostki..
Trwa wykańczanie...

gladiator1111
Posts: 187
Joined: Wed 16 Feb, 2011
Location: Warszwa

Post by gladiator1111 » Sat 26 May, 2012

Jestem z wami :mrgreen:
Ale jak bym miał kase to bym zapodał sobie taki bajer :mrgreen:

Spółka Stollux
Posts: 19
Joined: Wed 25 Jul, 2012
Contact:

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Post by Spółka Stollux » Thu 30 Aug, 2012

selius wrote:Mam pytanie co do temperatury wewnetrznej w domu szkieletowym i sposobem jego ogrzewania.
Wszedzie mozna przeczytac, jak i rownierz duzo osob sie wypowiada na temat cieplych domow drewnianych, ale czy one napewno sa takie cieple? Jak wiadomo domy szybko sie nagrzewaja, ale i bardzo szybko traca to cieplo, wiec w takim wypadku jest to plus?
Domy drewniane nie posiadają bezwładności cieplnej, a to oznacza, że ogrzewa się tylko powietrze w budynku, a nie jego ściany. Taki dom nagrzewa się szybciej.
Wbrew pozorom domy drewniane nie wyziębiają się błyskawicznie. To, że nie kumulują ciepła nie oznacza, że zimno robi się po godzinie. Są bardzo ciepłe i po całej nocy bez ogrzewania temperatura spadnie najwyżej o 2-3 stopnie, a taką różnicę w domu drewnianym zniwelujemy po 30 minutach grzania.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 30 Aug, 2012

Bardzo mylny wpis - wprowadzający Forowiczów w błąd; nie można pisać "Domy drewniane nie posiadają bezwładności cieplnej".
W tym zakresie należy rozróżnić domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej a domy z bali. Te pierwsze, fakt, nie posiadają pojemności cieplnej, jako że ok. 80% powierzchni ścian stanowy izolacja cieplna, która posiada minimalną pojemność cielną. Zupełnie inaczej jest z domami z bali - te domy posiadają wysoką pojemność cieplną. Trzeba bowiem wiedzieć, że drewno lite posiada większą pojemność cieplną niż cegła, beton czy kamień.

matiszati
Posts: 25
Joined: Fri 03 Oct, 2014

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Post by matiszati » Mon 24 Nov, 2014

Miałem już przypadki, że właściciele takich domów zgłaszali się po dodatkowe technologie grzewcze. Więc pewnie to zależy od "urozmaiceń" projektu.

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Post by selius » Tue 20 Jan, 2015

Odkopuje swoj stary temat po kilku latach.
Wiec tak napisze na wstepie ze zmienilem zdanie na temat mojego domu i domow szkieletowych.

Rok temu zrobilem badanie termowizyjne i od razu znalazlem w czym lezy problem, a mianowicie.... polaczenie sciany kolankowej z dachem. Moj wykonawca popelnil blad i nie wywinal membrany z dachu na scianke kolankowa, tylko ja podwinal pod welne co dawalo przewiewanie od podbitki az po caly dach. Wycialem dziurke w plycie gispowej 3x3 cm i od razu dalo sie wyczuc powiew zimnego powietrza. Wycialem w calym dachu, w kazdym pokoju/lazience 0,5 m plyt gk na suficie przy sciance kolankowej i polaczylem membrane dachowa z membrana ze scian specjalna tasma. Jak dobralem sie do tej membrany to zauwazylem ze przez brak polaczenia mialem bardzo duzo spiacych much ktore pochowaly sie w welnie, ktore wlecialy przez podbitke, wiec wszystko wyczyscilem i wypsikalem mucho-zolem. Jak zrobilem odkrywki 3x3 cm w gk w suficie to zauwazylem ze miedzy welna w dachu, folia a plyta gk jest jeszcze z 5 cm wolnej przestrzeni, wiec pomyslalem ze wdmuchne tam jakies ocieplenie, zdecydowalem sie na celuloze, wiec zrobilem sam maszynke z odkurzacza :) porobilem z 15 dziurek 3x3 i przez nie wdmuchiwalem celuloze. Zajelo mi to wszystko 2 dni i od razu zauwazylem ze w calym domu zrobilo sie duzo cieplej, tzn temperatura juz tak szybko sie nie wychladzala, wiec poszdlem dalej i dokupilem jeszcze welny 15 cm i ulozylem ja na stropie na nieuzytkowym stryszku, tak wiec moje ocieplenie ma teraz w najwyzszym miejscu 15 cm welny na podlodze stryszku + 25 cm welny miedzy krokowie + 5 cm celulozy miedzy plyta gk a welna co nam daje 45 cm ocieplenia, na skosach tam gdzie nie mialem mozliwosci dolozyc wiecej welny 30 cm. Wszystkie laczenia, dziurki ktore porobilem zagipsowalem, pomalowalem i nie ma ani sladu.
Po tych zabiegach napisze szczerze ze DOMY SZKIELETOWE sa naprawde cieple.

Jak pisalem wyzej ogrzewam swoj domek piecej na ekogroszek/mial i spalanie mialu (aktualnie sprawdzam mial zamiast ekogroszku) jakie odnotowalem miesiecznie to 400 kg co nam daje 200 zl miesiecznie za caly dom + CWU temperatura w domu 23C, a ze mam sporo okien na poludnie to jak pokaze sie slonce temperarura rosnie do 25 - 26 C.

Wiec jesli ktos ma podobny problem, warto zainwestowac na wypozyczenie np w kamery termowizyjnej jak ja bo od tego sie wszystko zaczelo i bardzo dobrze skonczylo, a tak do dzis nie wiedzial bym czego jest to wina.
Pozdrawiam

irenaa
Posts: 25
Joined: Fri 14 Nov, 2014

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Post by irenaa » Tue 10 Feb, 2015

Bardzo trafna uwaga... a jak to jest z montażem łazienki? Na co lepiej się zdecydować? Czy np. kabiny-prysznicowe lepiej się sprawdzają niż wanny w kanadyjkach ?

drewrun
Posts: 35
Joined: Thu 31 Jul, 2014

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Post by drewrun » Fri 27 Feb, 2015

dobre pytanie, zwłaszcza dla wielbicieli wanien, a nie pryszniców. też mnie ciekawi odpowiedz:)

mariober
Posts: 28
Joined: Sat 03 Jan, 2015
Location: Norwegia

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Post by mariober » Sat 14 Mar, 2015

możesz stosować co tylko chcesz nawet prysznice bez brodzikowe - ważne jest by była tzw. membrana wodoszczelna coś jak folia w płynie - malujesz miejsca narażone na przecieki najlepiej całą podłogę , prysznic okolice umywalek na to glazura i terakota i możesz spać spokojnie - niech to zrobi ktoś kto się na tym zna w Skandynawii trzeba mieć na to uprawnienia !.
wypowiadam się tylko gdy wiem o czym mówię !

matiszati
Posts: 25
Joined: Fri 03 Oct, 2014

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Post by matiszati » Thu 02 Apr, 2015

W łazience może być dosłownie co tylko sobie wymarzysz. Jedyne ograniczenia są w ogrzewaniu - żadne tanie ogrzewanie podłogowe nie może zostać użyte w takich domach.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Post by Martin5 » Fri 03 Apr, 2015

^^ A to czemu nie można ułożyć podłogówki? Żaden problem przecież.

JustynaWagner
Posts: 10
Joined: Fri 10 Apr, 2015

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Post by JustynaWagner » Fri 10 Apr, 2015

Wszystko można.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”