Mieszkanie pasywne

Techniczne aspekty domów pasywnych o konstrukcji drewnianej
Post Reply
kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Mieszkanie pasywne

Post by kozi_rocks » Mon 26 Mar, 2012

Widziałem odrobinę technologii wstawiania szkieletu do istniejących obór, czy stodół. Generalnie zamiast wykonać szkielet i zrobić obmurówkę, w istniejący obiekt ceglany wstawia się szkielet.

Czy ktoś widział/zna ciekawe miejsca w sieci, z których można dowiedzieć się o budowaniu do wewnątrz? Mam na oku dwukondygnacyjną halę poprodukcyjną (wysokość w świetle kondygnacji circa 4m) i zastanawiam się, czy nie spróbować zrobić sobie na piętrze pasywnego mieszkania, budując w środku samodzielną technologią SIP i dodatkowo docieplając izolacją od środka.
Czy np. taka czerpnia świeżego powietrza może wystawać z muru na piętrze zamiast przechodząc przez grunt pojawiać się kilkanaście cm nad nim....? I takie inne...
Wdzięczny będę za podpowiedzi.

P.S. Wyprzedzając pytania, budynek przeszklony jest z trzech stron dużymi oknami: wschód - południe - zachód, więc odpada kucie dodatkowych otworów, za to niektóre (po wykonaniu bilansu energetycznego) można pozaślepiać.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 27 Mar, 2012

Czy o taką technologię Ci chodzi? Z tym że ta akurat jest opracowana jako okładzina na zewnątrz - poza obrys ścian. Jednak pierwotna wersja jest do montażu wewnątrz ścian i stropów. To jest osiedle domków - szkielet i stropy betonowe - wypełnienie ścian - lekki szkielet drewniany.

Image Image Image

A to - budowa supermarketu w tej własnie technologii.

Image Image Image

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Tue 27 Mar, 2012

Powyższe widziałem tutaj kiedyś na forum. Blisko, ale nie to.
Proszę wyobrazić sobie istniejącą ceglaną stodołę i teraz jak technologicznie podejść do zbudowania w niej szkieletu zachowując ciągłość wiatroizolacji, mocując 'wąsami' szkielet do cegły' etc. Właśnie coś na ten kształt, chciałbym zrobić w istniejącej hali. Generalnie zabudować od środka izolacją na kształt SIP (podłogę, ściany & sufit), zachowując airthightness - 'szczelność przed powietrzem' (?)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 27 Mar, 2012

Tak na pierwsze rozumowanie to przemyślałbym następujące rozwiązanie:
- na ściany od środka nabiłbym listwy drewniane, oczywiście odizolowane od cegły, poziomujące całą powierzchnię ściany i zapewniające szczelinę pomiędzy murem i folią wiatroizolacyjną,
- na listwach rozciągnąłbym folię wiatroizolacyjną, uszczelniając ją maksymalnie,
- do folii, a tym samym do listew, dostawiłbym panele SIP'a,
- i tak wykańczałbym wewnątrz.
Zapewne temat potrzebuje dopracowania, ale takie na razie przyszło mi do głowy rozwiązanie.

A tak przy okazji, w najbliższym czasie rozpoczniemy promocję SIP'a w kraju.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Tue 27 Mar, 2012

Dobry patent z tymi listwami, że na to nie wpadłem. Rozrysuję, przemyślę.
W sumie musiałbym zadbać tylko o to, żeby spiąć takie ściany drewnianym stropem, żeby się nie złożyły do środka...a voila! :)

Dziękuję za podpowiedź.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Tue 27 Mar, 2012

Wojciech Nitka wrote:A tak przy okazji, w najbliższym czasie rozpoczniemy promocję SIP'a w kraju.
Z producentem tym bliżej gór, czy tym bliżej morza? Któryś w ogóle przebrnął już przez polskie atesty?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 27 Mar, 2012

Z tym bliżej gór.
Już kilka firm próbowało wejść ze SIP'em na nasz rynek. Pierwszy był kiedyś, jeden Polak; chciał ściągać SIP z Florydy. Postawił nawet kilka domów, w tym dom modelowy pod Bydgoszczą. Potem był, nieistniejący już, Alpex Karlino. Okładziną miała być płyta V-100. Próbowano też na bazie sklejki.
Teraz jest płyta OSB, choć są próby z płytą magnezową.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Tue 27 Mar, 2012

Ludzie nie ufają szkieletowi, a co dopiero SIPowi. 'Co to za dom gdzie się wiertarką na żelbetecie nie można spróbować' :D
Ciekawy jestem jak i czy to się w ogóle zmieni po wejściu w UE przepisów o energooszczędnym budownictwie. 2019 & 2021.
Fajny patent wymyślił kolega holender (właśnie mam na tapecie): unidek aero (EPS powleczony grafitem pomiędzy płytami wiórowymi z drewnianymi żebrami imitujacymi stopy dwuteuwnika - za środnik 'robi' izolacja)

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 27 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

pspiotr
Posts: 1
Joined: Fri 29 Jun, 2012
Location: Warszawa
Contact:

Panele SIP

Post by pspiotr » Fri 29 Jun, 2012

Z przyjemnością informuję, że w naszym kraju są dostępne panele SIPLOCK, z rdzeniem z pianki poliuretanowej (patrz solcraft.pl). Daje to nie tylko wygodę montażu, pominięcie konstrukcji nośnej z drewna (pomijamy mostki termiczne), ale też dodatkowy metraż użytkowy przez redukcję grubości ścian, przy najwyższych parametrach izolacyjności. W sieci jest zatrzęsienie filmów na ten ten temat, technologia stała się bardzo popularna w tych krajach, gdzie tradycyjnie króluje budownictwo drewniane, np ten: http://www.youtube.com/watch?v=emCstWH4 ... re=related
Pozdrawiam
Piotr

technolog1
Posts: 3
Joined: Thu 26 Jul, 2012

Post by technolog1 » Thu 26 Jul, 2012

Witam
A propos paneli SIP:
Najnowsza wersja paneli SIP posiada okładziny z płyt magnezowych, dzięki temu może być stosowana jako elementy samonośne bez dodatkowej konstrukcji wsporczej. Wytwórnia produkująca te panele mieści się w Bielsku-Białej.
Pozdrawiam T1

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Sat 28 Jul, 2012

Dzięki za podpowiedzi,
Napisałem 'samodzielną technologią SIP', czyli stawiam sobię konstrukcję a potem natryskowo wypełniam panel i zamykam. Natryskowo, gdyż pomijał bym wtedy uszczelnianie/silikonowanie (coś, co musiałbym zrobić np. dla styropianu).
Niemniej, z tego co widziałem na stronach SIPLOCK i LS Tech Homes, a także po szkoleniu u tego drugiego, jeśli miałbym już kupić gotowy produkt, to skłoniłbym się ku SIPLOCK (po uwcześniejszym sprawdzeniu certyfikatów i atestów).

Jacus64
Posts: 4
Joined: Mon 30 Jul, 2018

Re: Mieszkanie pasywne

Post by Jacus64 » Mon 13 Aug, 2018

Wydaje mi się, że o wiele lepiej jest kupić zwykłe mieszkanie. Nie wiem, gdzie znajduje się Twoja hala, ale mieszkania w Grodzisku Mazowieckim, są dla mnie najpiękniejsze jakie do tej pory widziałam. Ich mieszkania w Grodzisku Mazowieckim są nie tylko piękne, ale także bezpieczne, ze względu na spokojną okolicę. Jeśli więc hala jest gdzieś blisko, polecam Ci ich mieszkanie, a może nawet dom w Grodzisku Mazowieckim.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla domów pasywnych o konstrukcji drewnianej”