Instalacja elekryczna w ścianach zewnętrznych

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
wojtekk72
Posts: 3
Joined: Wed 12 May, 2010

Instalacja elekryczna w ścianach zewnętrznych

Post by wojtekk72 » Sat 15 May, 2010

Witam serdecznie
Mam pytanie co do rozprowadzania wewnętrznej isntalacji elektrycznej w ścianach zewnętrznych czy możną ją rozprowadzać i stosować puszki podtynkowe a nie nadtynkowe. Pytanie moje wynika z faktu iż firma wykonawcza nie chce zgodzić się na wykonanie instalacji w ścianach zewnętrznych poprzez puszki podtynkowe lecz poprzez gniazda nadtynkowe motywując to tym iż będzie się dostawała wilgoć. Proszę o pomoc ewentualnie o wskazanie prawidłowego wykonania tej instalacji.
Z góry dziękuję i pozdrawiam


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 15 May, 2010

Firma z jednej strony ma rację - montaż puszek czy gniazdek w ścianach zewnętrznych to problem z zapewnieniem szczelności folii paroizolacyjnej. By zrobić to poprawnie trzeba się dobrze do tego przyłożyć, co nie zawsze się firmie "opłaca". A nieszczelność wokół kontaktów i gniazdek, to poważny błąd, bardzo często spotykany na budowach. Niestety, na naszym rynku brak puszek zapewniających szczelność folii.
Rozwiązaniem może być położenie, po wewnętrznej stronie ściany rusztu, np. grub. 50 mm, między którym można założyć instalację elektryczną, a umieszczone w powstałej przestrzeni gniazdka, nie będą naruszały folii paroizolacyjnej. Układ warstw byłby następujący - od zewnątrz:
- elewacja,
- folia wiatroizolacyjna,
- płyta poszycia, np. płyta MFP grub. 12 mm,
- konstrukcja ściany wypełniona izolacją cieplną,
- folia paroizolacyjna,
- ruszt drewniany lub metalowy,
- przestrzeń na instalację elektryczną, kontakty i gniazdka, wypełniona dodatkową warstwą izolacji cieplnej,
- okładzina wewnętrzna, np. płyty g/k.

tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Post by tonyfabio » Sat 15 May, 2010

Wojciech Nitka wrote:- folia paroizolacyjna,
- ruszt drewniany lub metalowy,
- przestrzeń na instalację elektryczną, kontakty i gniazdka, wypełniona dodatkową warstwą izolacji cieplnej,
- okładzina wewnętrzna, np. płyty g/k.
Podepne sie do tematu.
Zaznaczyłem na zielono element który mnie zastanawia. To dodatkowa izolacja cieplna nie bedzie zabezpieczona folia paroizolacyjna. Czy nie ulegnie ona zawilgoceniu?
Jako, że mam ściankę kolankową, planuje wykonac to w następujący sposób: pomijam warstwy zewnetrzne:
- konstrukcja ściany wypełniona izolacją cieplną,
- płyta osb 12 mm (wewnatrz) dla dodatkowego usztywnienia ścianki kolankowej.
- łaty miedzy którymi poprowadzę instalacje elektryczna.
- płyta K-G
Teraz pytanie gdzie poprowadzic paroizolacje? pod płyta osb? Czy na łatach pod płyta K-G?

I jeszcze jedno rozwiazanie, pytanie? (w moim przypadku jako druga opcja, jezeli chodzi o poddasze) - peszle dokładnie zaizolowane w przejscu przez paroizolację, a puszka pod KG bedzie wcisnieta pod płytę, ale nie bedzie wchodzic w paroizolacje.

Ben52
Posts: 4
Joined: Thu 13 May, 2010

Post by Ben52 » Thu 20 May, 2010

Temat wydaje się istotny. Zauważyłem, że wiele osób z forum przy różnych okazjach proruszało ten temat wskazując na błędy popełnione w trakcie instalacji gniazdek czy włączników. A to wieje z instalacji,a to wychodzi wełna. A jak faktycznie należaloby to wykonać nikt konkretnie nie napisał. W związku z tym w swoim imieniu jak i tych wszystkich którzy niedoczekali się informacji, proszę o podzielenie się swoją wiedzą jak to zrobić aby było profesjonalnie. Takie drobne rzeczy a jak skutecznie potrafią wpłynąć na końcowy wynik naszej pracy.
Lubin

wojtekk72
Posts: 3
Joined: Wed 12 May, 2010

Post by wojtekk72 » Mon 24 May, 2010

Zakładając ten temat liczyłem rzeczywiscie na (moze nie rozwiązanie problemu) lecz wskazanie alternatywnych rozwiązań. Niestety ale stoje w miejscu a jak sobie pomyśle że przede mną perspektywa ogladania gniazd nadtynkowych ta az się we mnie gotuje

Ben52
Posts: 4
Joined: Thu 13 May, 2010

Post by Ben52 » Tue 25 May, 2010

Do Tonyfabio
Czy dobrze zrozumiałem że puszki będą umieszczone między płytą G-K a paroizlacją. Proszę, czy mógłbyś precyzyjniej napisać jak masz zamiar to zrobić.
Lubin

tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Post by tonyfabio » Wed 26 May, 2010

Puszki będą typowe do rigipsów. Tylko jak napisałem powyżej nie bardzo jestem pewny czy paroizolacja bezposrednio na płycie osb będzie wykonana prawidłowo. Moim zdaniem powinna być na ruszcie bezposrednio pod płyta K-G, wówczas bedzie wiekszy problem z uszczelnieniem paroizolacji z puszka. A taka propozycja zeby nie dziurawić konstrukcji (wszystkie przewody poprowadze miedzy łatami) tylko na scianie kolankowej.

Ben52
Posts: 4
Joined: Thu 13 May, 2010

Post by Ben52 » Thu 03 Jun, 2010

Do Tonyfabio
Dziękuję za odpowiedz. Ja też uważam że paroizolacja powinna być instalowana na ruszcie pod G-K.
Lubin

dzikus30
Posts: 8
Joined: Sat 31 Jul, 2010

moje rozwiazanie

Post by dzikus30 » Mon 02 Aug, 2010

dzien dobry forumowicza nie wiem czy sobie kolego juz pomogles jesli chodzi o te gniazdka tzn puszki
ja mam w domu tak kable mam prowadzone i w scianach zewnetrznych i wewnetrznych w peszlach...mam je oblozone welna...potem mam paroizloacje, i przepuszczone kable w peszlach oblepione tasma isovera najlepsza tasma do paroizolacji niestety droga ale trzeba i uszczelnia jak cholera...potem masz ruszt stalowy czy krzyzowy i dopiero na tym karton gips i w nim puszki..fakt...w scianach działowych, przy wyciaganiu przewodow owszej welna sie mechacila ale to jedyny problem..natomiast w lazience....zrobilem sobie puszki natynkowe...:)

heckler
Posts: 3
Joined: Wed 01 Sep, 2010

Post by heckler » Wed 01 Sep, 2010

A ja zastanawiam sie nad takim rozwiązaniem. Do belek konstrukcyjnych na ścianach zewnętrznych bede nabijał płyty fermacell 12,5 mm. Peszle poprowadzę pomiędzy paroizolacją a fermacellem i w ten sposób nie narusze wogóle paroizolacji. Co wy na to?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 05 Aug, 2012

Dobrym rozwiązaniem do uszczelnienia folii paroizolacyjnej w miejscach przejścia kabli jest zastosowanie kołnierzy uszczelniających. Na rynku dostępne są niemieckiej firmy Proclima - http://pl.proclima.com/co/PL/pl/produkt ... start.html
Niestety, na polskich stronach nie jest pokazany box do uszczelnienia puszek - http://de.proclima.com/produkte/verbind ... /instaabox

dzikus30
Posts: 8
Joined: Sat 31 Jul, 2010

Post by dzikus30 » Sun 05 Aug, 2012

ja zastosowalem tasme isovera z systemu inteligentnej paroizolacji do izolowania trudnych polaczen i chyba sie sprawdza.

Marlukas88
Posts: 31
Joined: Fri 14 Oct, 2011

Post by Marlukas88 » Wed 08 Aug, 2012

Ja mam w planach chociaż nie wiem czy to dobry pomysł zrobić w ten sposób, że zostawię w miejscu gdzie będzie puszka luźniejszą paroizolację i wypuszczony przez nią peszel z kablem (folia paroizolacyjna będzie przyklejona dwustronną taśmą do peszla tak aby nie było żadnych dziur i szczelin) i gdy będę wkładał puszkę, dociśnie mi ona fajnie tą paroizolację do wełny (bo wełna chcąc nie chcąc i tak się podda) i szczelność będzie zachowana, nie wiem czy to dobry pomysł ale jedyny jaki mi przychodzi bez zbędnego dodatkowe kombinowania, jedynym problemem będzie to że między wewnętrzną płytą mfp a paroizolacją będzie lekka szpara. Proszę o opinie.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 09 Aug, 2012

Pokazywałem już kiedyś na tym Forum jakie w ubiegłym roku rozwiązanie spotkałem w jednej z fabryk domów modułowych w Kanadzie.

Image Image

Może to też sposób.

kk001
Posts: 4
Joined: Fri 06 Jul, 2018

Re: Instalacja elekryczna w ścianach zewnętrznych

Post by kk001 » Fri 13 Jul, 2018

Jeśli chodzi o instalacje elektryczna a zwłaszcza zewnętrzną to koniecznie musisz zainwestować w porządne złączki elektryczne. Instalacja musi być nienaganna !W końcu nie chcemy zrobić zwarcia



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”