Ocieplenie drewniaka

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
artsat
Posts: 1
Joined: Thu 08 Aug, 2013

Ocieplenie drewniaka

Post by artsat » Thu 08 Aug, 2013

Witam.
Proszę o potwierdzenie czy taka kolejność ocieplenia starego domu z bala od zewnątrz jest prawidłowa.
- bal
- ruszt poziomo wełna 5cm
- folia paroizolacyjna żółta
- ruszt pionowo wełna 5 cm
- wiatroizolacja
- szczelina 2,5
- deska 2 cm
Są różne sposoby ja wybrałem taki i nie wiem czy dobry, bo niektórzy mówią że pod paroizolacją będzie skraplać się woda na wełnę. Proszę o pilną odpowiedz.
Pozdrawiam


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 08 Aug, 2013

Według mnie nie jest to najlepsze rozwiązanie. Ja bym wykonał to tak:
- bal
- folia paroizolacyjna żółta
- ruszt poziomo grub. 5 cm + wełna 5 cm
- ruszt pionowo grub. 5 cm + wełna 5 cm
- folia wiatroizolacyjna
- ruszt grub. 2,5 cm na wcześniejszym ruszcie + szczelina 2,5 cm
- deska elewacyjna
Pamiętaj od spodu szczelinę zabezpieczyć siatką przed owadami i gryzoniami.

Sumeraxe
Posts: 1
Joined: Mon 26 Jan, 2015

Re: Ocieplenie drewniaka

Post by Sumeraxe » Mon 26 Jan, 2015

To czy trzeba zastosowac wiatroizolacje to zalezy od rodzaju welny, jesli miekka mate to trzeba bezwzglednie, jesli skalna dosc scisla, to nie trzeba stosowac nawet zylkowania. Ale taka welna jest min 2x drozsza od mat.
Sumer

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ocieplenie drewniaka

Post by Wojciech Nitka » Mon 26 Jan, 2015

Może napiszesz dlaczego "jesli miekka mate to trzeba bezwzglednie, jesli skalna dosc scisla, to nie trzeba stosowac nawet zylkowania."
Bo to ciekawe co piszesz. Mam nadzieję że zdołasz to uzasadnić. A może podasz literaturę, z której zaczerpnąłeś tę informację.

Adam15
Posts: 2
Joined: Fri 20 Mar, 2015

Re: Ocieplenie drewniaka

Post by Adam15 » Sun 22 Mar, 2015

Witam,
Remontuję stary dom z bala. Ze względu na jakość drzewa zmuszony jestem wykończyć od wewnątrz płytą GK i boazerią. Powstałą przestrzeń chcę wypełnić ociepleniem. Z uwagi na niewielką powierzchnię budynku ocieplenie może wynieść tylko 4 cm. Czy taka warstwa ocieplenia ma w ogóle sens? Czy lepiej zostawić przestrzeń powietrzną i zastosować tylko wiatroizolację?
1. Czy lepiej użyć wełnę mineralną czy drzewną? A może inny materiał?
2. Czy konieczne jest zastosowanie szczeliny powietrznej między balem a wiatroizolacją?
3. Czy zamiast foli paraizolacyjnej mogę zastosować wiatroizolację Vapour Regulator MPF firmy Marma (regulator pary)?
4. Układ warstw byłby następujący:
- bal
- szczelina powietrzna ???
- wiatroizolacja (regulator pary)
- izolacja termiczna
- wiatroizolacja (regulator pary)
- GK, boazeria
Z góry dziękuję za pomoc.

Adam15
Posts: 2
Joined: Fri 20 Mar, 2015

Re: Ocieplenie drewniaka

Post by Adam15 » Sun 22 Mar, 2015

W uzupełnieniu powyższego posta podaję, że budynek jest z płazów grubości 15-16 cm.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ocieplenie drewniaka

Post by Wojciech Nitka » Tue 24 Mar, 2015

Adam15 wrote: Czy zamiast foli paraizolacyjnej mogę zastosować wiatroizolację Vapour Regulator MPF firmy Marma (regulator pary)?
Poczytaj moje zdanie na temat tej folii - viewtopic.php?f=18&t=7869
Pozdrawiam

kofi
Posts: 1
Joined: Thu 14 May, 2015

Re: Ocieplenie drewniaka

Post by kofi » Thu 14 May, 2015

Posiadam 20 letni dom drewniany , drewno jest w dobrym stanie. Ściany tego domu na parterze ( patrząc od wewnątrz) zbudowane są z boazerii, płyty pilśniowej i bala 10cm. na poddaszu użytkowym z boazerii , płyty pilśniowej, desek. Bale i deski montowane są na wpust, ale niestety w wyniku wysychania drewna nastąpiło rozszczelnienie miejscami i przenika miejscami wiatr.
Chciałabym dom ocieplić od zewnątrz i proszę o poradę ponieważ nie wiem , czy dobrze mi poradzono . Wykonawca chce na belki przybić pionowo ruszt drewniany pomiędzy niego wcisnąć wełnę mineralną półtwardą na to ruszt kolejny z przerwą dylatacyjną jego grubości i nstp. folię wiatroizolacyjną i obić to dekami.

dastar
Posts: 1
Joined: Thu 17 Sep, 2015

Re: Ocieplenie drewniaka

Post by dastar » Thu 17 Sep, 2015

Chciałbym na chwilę wrócić do tematu,
Otóż przenoszę właśnie dom z drewnianych bali 100 mm i chciałbym go ocieplić z zewnątrz metodą mokrą, czyli wełna 15 cm + jakiś tynk paroprzepuszczalny. Pytanie: jak to najlepiej wykonać, jaki wybrać tynk? I przy okazji pytanie drugie: jak usunąć i zabezpieczyć dom przed kornikami i innymi szkodliwymi dla drewna owadami?
Dom jest z lat 50- tych i widzę, że jest trochę przeżarty przez korniki. Liczę na pomoc w tej sprawie



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”