Taras drewniany

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
jgrolik
Posts: 7
Joined: Mon 04 Aug, 2014

Taras drewniany

Post by jgrolik » Tue 18 Nov, 2014

Witam.
Planuję zbudować w moim szieleciaku drewniany taras i chciałbym się was poradzić
Jako, że dom jest na spadzie to taras będzie na wysokości ok 120 cm nad gruntem. Szukałem w sieci informacji jak zbudować taki taras, ale nie udało mi się znaleźć wszystkich informacji.
Projekt wygląda tak: Image

Większy rysunek tu : http://www.republika-marzen.pl/Taras.png Co sądzicie o rozstawie słupków fundamentowych i przekroju tych słupków ? Są wystarczające ?
Pozdrawiam


krzychut
Posts: 33
Joined: Thu 01 Apr, 2010
Location: Chojnice
Contact:

Re: Taras drewniany

Post by krzychut » Tue 24 Feb, 2015

Usztywnić trzeba jeszcze by się końcówka tarasu nie kiwała na boki. Taras będzie zespolony ze ścianą?

jgrolik
Posts: 7
Joined: Mon 04 Aug, 2014

Re: Taras drewniany

Post by jgrolik » Tue 24 Feb, 2015

Taras będzie zakotwiony do ściany (a właściwie to do fundamentu).
Wystarczy jak zewnętrzne słupki zepnę ze sobą, czy raczej kratownicę i na całości ?

krzychut
Posts: 33
Joined: Thu 01 Apr, 2010
Location: Chojnice
Contact:

Re: Taras drewniany

Post by krzychut » Wed 25 Feb, 2015

wystarczy, że dwa słupki ze sobą połączysz w X i będzie sztywno.

jgrolik
Posts: 7
Joined: Mon 04 Aug, 2014

Re: Taras drewniany

Post by jgrolik » Wed 25 Feb, 2015

Dzięki za podpowiedzi.
Jak sądzisz podpory 100mmx100mm będą wystarczające ?
Lepiej robic całość z KVH czy wystarczy zwykłe konstrukcyjne C24?

Pozdrawiam

krzychut
Posts: 33
Joined: Thu 01 Apr, 2010
Location: Chojnice
Contact:

Re: Taras drewniany

Post by krzychut » Wed 25 Feb, 2015

wystarczy. Drewno na ściskanie wzdłuż włókien jest bardzo wytrzymałe i wystarczy zwykłe drewno konstrukcyjne.

jgrolik
Posts: 7
Joined: Mon 04 Aug, 2014

Re: Taras drewniany

Post by jgrolik » Wed 25 Feb, 2015

Wielkie dzięki

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Taras drewniany

Post by Martin5 » Wed 25 Feb, 2015

Kluczowe pytanie, jakie mi się nasuwa - to z jakiego drewna robić taki taras?
Konstrukcja z sosny/ świerka? Deski tarasowe z czego?

krzychut
Posts: 33
Joined: Thu 01 Apr, 2010
Location: Chojnice
Contact:

Re: Taras drewniany

Post by krzychut » Wed 25 Feb, 2015

sosna może być ( impregnatu nie żałować) , modrzew lepszy a jak nie to w egzotyki trzeba wejść .

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Taras drewniany

Post by Martin5 » Wed 25 Feb, 2015

Ta sosna na deski tarasowe naprawdę ma szansę wytrzymać? Modrzew to wydatek rzędu 120 zł za m2. Egzotyki to już około 200.
Sosna tańsza, ale czy nie za delikatna?

jgrolik
Posts: 7
Joined: Mon 04 Aug, 2014

Re: Taras drewniany

Post by jgrolik » Tue 17 Mar, 2015

Sosna sośnie nie jest równa i może się okazać, że będzie za miękka.
Modrzew syberyjski można już dostać za 100 PLN/m2

wojbest
Posts: 3
Joined: Tue 17 Mar, 2015

Re: Taras drewniany

Post by wojbest » Tue 17 Mar, 2015

Dokładnie. Ja miałem zrobione z sosny i nie polecam, lepiej dopłacić i mieć trwalsze.

Ogrodolandia
Posts: 13
Joined: Tue 30 Dec, 2014

Re: Taras drewniany

Post by Ogrodolandia » Wed 25 Mar, 2015

Ale czy egzotyki mocno nie podrożą budowy?

Wojciech_Maslowski
Posts: 9
Joined: Thu 19 Mar, 2015

Re: Taras drewniany

Post by Wojciech_Maslowski » Fri 24 Apr, 2015

Co to znaczy podróżą, bo jestem ciekawy? Szczerze mówiąć stawiałbym bardziej na płytki, bo są trwalsze.

matiszati
Posts: 25
Joined: Fri 03 Oct, 2014

Re: Taras drewniany

Post by matiszati » Wed 01 Jul, 2015

Czy posadzka przemysłowa takiego producenta - darp.pl - może być zastosowana jako mały wyrywek pomiędzy deską tarasową?

jagergin19
Posts: 1
Joined: Thu 02 Jul, 2015

Re: Taras drewniany

Post by jagergin19 » Thu 02 Jul, 2015

Od płytek to w tym wypadku lepiej trzymać się z daleka:)

AdrianOzga
Posts: 2
Joined: Wed 08 Jul, 2015

Re: Taras drewniany

Post by AdrianOzga » Wed 08 Jul, 2015

bardzo fajny pomysł, jednak rzeczywiście trzeba wszystko usztywnić, by się nie kiwało;)

roder84
Posts: 1
Joined: Tue 04 Aug, 2015

Re: Taras drewniany

Post by roder84 » Tue 04 Aug, 2015

no raczej :)

Relax - dom
Posts: 6
Joined: Wed 29 Jul, 2015

Re: Taras drewniany

Post by Relax - dom » Tue 04 Aug, 2015

Bardzo dobry projekt:)

albinno30
Posts: 1
Joined: Thu 15 Oct, 2015

Re: Taras drewniany

Post by albinno30 » Thu 15 Oct, 2015

Projekt fajny, jestem wielkim zwolennikiem takich tarasów, ładne i wygodne do użytkowania!

User avatar
Modgen
Posts: 2
Joined: Tue 06 Dec, 2016
Location: Warszawa

Re: Taras drewniany

Post by Modgen » Tue 06 Dec, 2016

Wygląda super, ale w tym przypadku jednak zrezygnowałbym z drewna na rzecz materiału kompozytowego. Będzie on lepiej się sprawdzał w takim projekcie. Znam sprawdzony sklep Twinson24, gdzie można je zamówić. Są świetnej jakości, bez problemów wytrzymują zmienne warunki atmosferyczne.

Maciek J
Posts: 8
Joined: Thu 04 Feb, 2016

Re: Taras drewniany

Post by Maciek J » Wed 07 Dec, 2016

Drewniany taras z "plastiku" ? Masz jakieś dłuższe doświadczenia z tym materiałem ?

kowalny
Posts: 1
Joined: Mon 12 Dec, 2016
Location: Kraków
Contact:

Re: Taras drewniany

Post by kowalny » Mon 12 Dec, 2016

ja zrobiłem taki taras 2 lata temu i sie trzyma . nie załuje :)

Kamil213
Posts: 6
Joined: Mon 26 Dec, 2016

Re: Taras drewniany

Post by Kamil213 » Mon 26 Dec, 2016

ja go bardzo dawno temu taki zrobiłem i było git

Domino84
Posts: 31
Joined: Fri 17 Jun, 2016

Re: Taras drewniany

Post by Domino84 » Thu 29 Dec, 2016

Piękny projekt. Moim marzeniem jest posiadać taki taras. :)

geronimosin
Posts: 1
Joined: Thu 12 Jan, 2017

Re: Taras drewniany

Post by geronimosin » Thu 12 Jan, 2017

Witam z jakiego materiału będzie taras modrzew czy jakieś drewno egzotyczne.
Ja na twoim miejscu jak bym tak wysoko podnosił taras to bym zrobił na dwóch wariantach:
1. beton
- wylewamy szklanki betonowe ze zbrojeniem na żądaną wysokość w rozstawie maks 150cm
- mocujemy do nich dźwigary najlepiej z drewna klejonego BSH (ja tak robię, droższe ale stabilniejsze najczęściej o przekroju 8x16 lub 10x16)
- mocujemy legary z drewna najlepiej takiego samego co deska tarasowa ( czyli modrzew to modrzew, egzotyk to egzotyk, chyba że masz jakiś kompozyt to legary mogą być z alu, egzotyka lub kompozytu).
UWAGA!!!
-Należy pamiętać iż rozstaw osiowy legarów nie przekraczał 50cm
- zachowana zawsze szczelina dylatacyjna między deskami od 4 do 8mm w zależności od gatunku drewna
- każda deska mocowana na min 2 wkręty do legara w odległości nie większej niż 2cm od skraju
2 konstrukcja drewniana
- zamiast betonu robimy konstrukcje z drewna KVH, BSH lub z konstrukcyjnego C24 (zależy od finansów)

User avatar
Mantis
Posts: 12
Joined: Tue 17 Jan, 2017

Re: Taras drewniany

Post by Mantis » Tue 17 Jan, 2017

Taras może przynieść naprawdę świetne możliwości co do odpoczynku. Ja w przypadku swojego tarasu wykorzystałem materiał, jakim jest połączenie drewna z materiałami sztucznymi. Takie rozwiązanie jest znacznie trwalsze niż zwyczajne drewno.

Piotrek_123
Posts: 1
Joined: Thu 02 Mar, 2017
Contact:

Re: Taras drewniany

Post by Piotrek_123 » Thu 09 Mar, 2017

Aż teraz pożałowałem, że nie ma u mnie możliwości na taras :/

antos
Posts: 13
Joined: Thu 11 Jun, 2015

Re: Taras drewniany

Post by antos » Thu 20 Jul, 2017

Taras super sprawa tylko nie zapomnij o oświetleniu bo też bardzo ważne, ja na swoim zamontowałem reflektory szynowe led w górnych rogach i muszę Ci powiedzieć że służą mi jak się już robi ciemno, oświetlają mi caly taras.

GTV
Posts: 1
Joined: Wed 26 Jul, 2017

Re: Taras drewniany

Post by GTV » Wed 26 Jul, 2017

Światło na tarasie pozwoli zaaranżować go na nowo - oświetlenie powinno być odpowiednio rozmieszczone, stosunkowo dyskretne i oczywiście energooszczędne. Światło z opraw nie powinno oślepiać - zadaszony taras lub werandę najlepiej oświetlić za pomocą lampy zawieszonej nad stołem lub – jeśli daszek jest odpowiednio wysunięty – regularnie rozmieszczonym w podsufitce oświetleniem punktowym. Zamiast kierować światło lamp bezpośrednio na taras, można oświetlić jego otoczenie, podkreślając piękno ogrodu. Jeśli zdecydujemy się na użycie opraw elewacyjnych, powinniśmy je umieścić na wysokości górnej krawędzi drzwi balkonowych – jeśli ich strumień światła skierowany jest w dół - lub niżej, w miejscu podziału okien – jeśli strumień światła pada w dół.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Taras drewniany

Post by zbiegusek » Thu 27 Jul, 2017

No. To teraz czekamy na odrobinkę spamu. Jakiś link, polecenie tego konkretnego produktu.
Zarejestrowałeś się wczoraj tylko po to, by zrobić wklejkę z jakiegoś "Muratordomu" czy innej "mojej cudnej werandy". Wyglądasz na spamera.

arnoldzik
Posts: 3
Joined: Thu 05 Oct, 2017

Re: Taras drewniany

Post by arnoldzik » Thu 05 Oct, 2017

Modgen wrote:Wygląda super, ale w tym przypadku jednak zrezygnowałbym z drewna na rzecz materiału kompozytowego. Będzie on lepiej się sprawdzał w takim projekcie. Znam sprawdzony sklep Twinson24, gdzie można je zamówić. Są świetnej jakości, bez problemów wytrzymują zmienne warunki atmosferyczne.
Ja a propo kompozytu się nie zgadzam, kumpel ma i po latach cały jest zarysowany. Dlatego też skusiłem się na taras z drewna i jestem do tej pory zadowolony. Minusem jest to, że trzeba olejować dwa razy w roku taras (nie wiedziałem tego), wczoraj na Wykopie też natknąłem się na ciekawy artykuł odnośnie zabezpieczenia tarasu na zimę dla zainteresowanych (http://hardwood.pl/jak-zabezpieczyc-tar ... rzed-zima/) tyle, że mój taras nie jest zadaszony i jak mam w taką pogodę go przygotować? Nie mam też jak zarzucić żadnej plandeki. A jak patrzę na prognozę to cały czas deszcz i też pracuje sporo w mieście, a po nocach nie będę robił. Więc to jest mały minus.

MajorDamage
Posts: 75
Joined: Fri 31 Jan, 2014

Re: Taras drewniany

Post by MajorDamage » Tue 10 Oct, 2017

Nie można generalizować. Są różne części składowe kompozytów, stąd też cena i jakość. Porządny jakościowo kompozyt nie sprawia żadnych problemów. Zwróciłbym raczej uwagę na deski tarasowe z modrzewia, które chętnie są kupowane przez internet. Pomimo, że są nieraz droższe niż deski ze składów to potrafią niemal zaraz po ułożeniu pokrywać się zielonym nalotem. W przypadku kompozytów jedyną wadą jaką zauważyłem to, w tych najtańszych nadmierna ich kruchość. Przynajmniej przy montażu.

arnoldzik
Posts: 3
Joined: Thu 05 Oct, 2017

Re: Taras drewniany

Post by arnoldzik » Wed 11 Oct, 2017

No mi się też nie podoba ten nalot... Dlatego wolałem trochę dopłacić i wybrać drewno egzotyczne. Temat rzeka :) Wiadomo też każdy ma inny gust, niektórzy lubią ten efekt patyny.

mammme4
Posts: 1
Joined: Fri 23 Mar, 2018

Re: Taras drewniany

Post by mammme4 » Fri 23 Mar, 2018

A ile domów ma tak naprawdę taki taras

User avatar
jagoda96
Posts: 3
Joined: Fri 13 Apr, 2018
Location: Kraków

Re: Taras drewniany

Post by jagoda96 » Fri 13 Apr, 2018

No mało domów ma takie tarasy. Zauważyłam, że ludzie teraz budują domy z tarasami nie na podporach.

Matttii
Posts: 2
Joined: Mon 21 May, 2018

Re: Taras drewniany

Post by Matttii » Mon 21 May, 2018

Witam Was wszystkich,

odkopuję temat.
pozwoliłem sobie zaadoptować projekt pod swoje potrzeby oraz lekko go zmodyfikować.

będę robił, a w zasadzie robię taras tymczasowy własnymi siłami, bo dostałem wycenę za egzotyka ponad 15k więc musi poczekać 3-4 lata na realizację.

i teraz:
- taras 20m2,
- wysokość nad gruntem około 60cm,
- deska modrzew europejski 120x28x4000 gładka bez ryfla przykręcna na SPAX 50mm,
- legary 145x65 (co 50cm), oraz kątowniki 100x100 - rozstaw trochę zmniejszyłem (mniej niż 1,5m od siebie na szerokość i mniej niż 2m na długość),
- 16 słupków,

I teraz zmiany:
- stawiam to na bloczkach betonowych M6 (konkretnie każdy słupek będzie się składał z 4 bloczków),
- pierwszy bloczek jest w całości zakopany w ziemi, a ziemia pod tym bloczkiem przemieszana z cementem (ale suchy beton),
- całość ubita gumowym młotkiem i wypoziomowana,
- grunt to piasek do głębokości 1-1,5m - potem glina (brak wody gruntowej),
- potem nałożyłem warstwę betonu B30 2cm i położyłem kolejny bloczek (całość dalej w jednym poziomie),

- kolejna warstwa bloczków od ściany 2cm fuga w każdej warstwie, w następnym rzędzie 2cm i 1 cm, a w ostatnim 2 razy po 1cm (da to 2cm różnicy na 4m długości czyli jakieś 0,5%) - czy to wystarczy na spadek czy jeszcze 1-2cm dołożyć podkładkami gumowymi pod legarami?
- jak skończę warstwę 4 bloczków chcę przewiercić wszystkie w dwóch miejscach wiertłem 10mm i włożyć pręt 8mm,
- lub/i połączyć ze sobą słupki obok siebie w X łatami drewnianymi, a całość się nie kiwała - czy to już przerost formy?,

I teraz pytania:
- czy taka konstrukcja jeśli chodzi o słupki jest OK (dziś wszedłem sobie na kilka i mam wrażenie że delikatnie się na boki kiwają - ale tak na 1mm - ważę 130kg, zwłaszcza jak stanę na krawędziach),
- czy może to być od nie związania jeszcze suchego betonu - że nie podciągnął wody od spodu - dziś jeszcze wylałem dokoła każdego bloczka po 10l wody,
- taras będzie ważył w całości około 900kg (1,78m3 drewna) - co da około 60kg na słupek - więc o połowę mnie niż ja ważę,
- czy taka konstrukcja może osiadać - i o ile?
- ewentualnie się kiwać?
- chciałem taras wyprowadzić na równo z podłogą w salonie - w problem jest w tym, że chciałbym aby deska tarasowa weszła nad parapet stalowy (około 10-12cm od legara, który pójdzie wzdłuż ściany domu - deski tarasowe idą prostopadle do okna) - i jeśli będzie osiadać, to co zrobić, aby mi nie uszkodziły parapetu,
- po bokach od ściany przerwa dylatacyjna 15-20mm - czy jest OK (chcę mieć pewność, że nie będzie się ruszać/kiwać i nie uszkodzi ściany),
- odstęp pomiędzy deskami 6mm - czy jest OK?

Trochę długi post wyszedł.
Będę wdzięczy za odpowiedzi/sugestie.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Taras drewniany

Post by zbiegusek » Tue 22 May, 2018

Matttii wrote: będę robił, a w zasadzie robię taras tymczasowy własnymi siłami, bo dostałem wycenę za egzotyka ponad 15k więc musi poczekać 3-4 lata na realizację.[...]
- jak skończę warstwę 4 bloczków chcę przewiercić wszystkie w dwóch miejscach wiertłem 10mm i włożyć pręt 8mm,
- lub/i połączyć ze sobą słupki obok siebie w X łatami drewnianymi, a całość się nie kiwała - czy to już przerost formy?,
Przerost. :)
- czy taka konstrukcja jeśli chodzi o słupki jest OK (dziś wszedłem sobie na kilka i mam wrażenie że delikatnie się na boki kiwają - ale tak na 1mm - ważę 130kg, zwłaszcza jak stanę na krawędziach),
Moim zdaniem jest OK. Kiwać się będzie - dopóki nie zepniesz konstrukcją.
- czy taka konstrukcja może osiadać - i o ile?
- ewentualnie się kiwać?
Może ciut osiadać, raczej nie powinno się zauważalnie kiwać.
- chciałem taras wyprowadzić na równo z podłogą w salonie - w problem jest w tym, że chciałbym aby deska tarasowa weszła nad parapet stalowy (około 10-12cm od legara, który pójdzie wzdłuż ściany domu - deski tarasowe idą prostopadle do okna) - i jeśli będzie osiadać, to co zrobić, aby mi nie uszkodziły parapetu,
Pilnować, monitorować i w razie potrzeby reagować.
- po bokach od ściany przerwa dylatacyjna 15-20mm - czy jest OK (chcę mieć pewność, że nie będzie się ruszać/kiwać i nie uszkodzi ściany),
Aż tak kiwać się nie powinno. Tyle powinno wystarczyć .
Będę wdzięczy za odpowiedzi/sugestie.
Na ile mogłem, na tyle się wymądrzyłem. :)

Matttii
Posts: 2
Joined: Mon 21 May, 2018

Re: Taras drewniany

Post by Matttii » Tue 22 May, 2018

super dzięki za info ;)
ja po wczorajszej załamce, że zmarnowałem tyle czasu zadzwoniłem dziś do gościa, który robił mi ogrodzenie czy może przyjść i zobaczyć to to moje dzieło na żywo i wycenić ile kosztowałoby zrobienie fundamentów punktowych takich docelowych, aby starczyły również pod taras z egzotyka.
przezornie tak umiejscowiłem bloczki betonowe, że bez ich demontażu mogę taki drugi fundament obok zrobić.

I teraz tak:
- czy rura fi 200mm zakopana w ziemi na 60cm jest OK czy kopać głębiej 80cm/100cm, większa średnia tej rury czy mniejsza i czy dawać zbrojenie? (w wielkopolsce koło Poznania mieszkam - do głębokości 120cm mam piasek - potem glina/brak wody gruntowej),
- czy jeśli skończę swój zamysł na bloczkach i będzie się cokolwiek działo to rozbieram konstrukcję i robię fundamenty docelowe - czy dam radę wykorzystać te same materiały raz jeszcze (w sensie czy deskom tarasowym się nie stanie duża krzywda przy ponownym wkręcaniu śrub - sobie je ponumeruję więc powinno być 1 do 1 na nowych fundamentach)?

Szkoda mi mojej pracy więc chciałbym zostać przy pierwszej opcji, acz jeśli się okaże, że za "docelowy" fundament gość zakrzyknie jakąś sensowną kasę to może się złamię - tak czy tak do czwartku roboty wstrzymuję.

I jeszcze jedno - jak będę wymieniał deski na cumaru - to wiadomo, że legary również muszę na egoztyk wymienić - a czy te belki 100x100 również będę musiał na egzotyk wymienić?

lupins
Posts: 5
Joined: Wed 27 Jun, 2018

Re: Taras drewniany

Post by lupins » Wed 27 Jun, 2018

Przede wszystkim dopilnuj tego by dobrać odpowiednie drewno na deski tarasowe. Idealnie sprawdza się w tym wypadku drewno egzotyczne np. teak czy merbau, jeżeli jednak ich koszt Cię przeraża może wybierz nasze rodzime drzewa, jak modrzew lub sosna. Sam trochę obawiałem sie o wytrzymałość ale mam taki i wszystko jest na razie ok ;)



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”