Ogrzewanie podłogowe i rekuperator

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
norwegia2000
Posts: 5
Joined: Sat 21 May, 2011

Ogrzewanie podłogowe i rekuperator

Post by norwegia2000 » Sun 22 May, 2011

Mam krótkie pytanie a mianowicie czy w domu z bali (fi 30 okrąglak) ze stropem drewnianym jest możliwość zamontowania ogrzewania podłogowego oraz czy jest technicznie możliwe zamontowania rekuperatora w takim domu żeby rury wentylacyjne były schowane - mam takie dwa dylematy. Czy ktoś z szanownych grupowiczów "przeżywał" już takie dylematy?
Pozdrawiam
Jacek


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 22 May, 2011

W każdym domu o konstrukcji drewnianej - czy to szkielet czy też bale - jest możliwość wykonania ogrzewania podłogowego. Nie zależy to od rodzaju ścian, a jedynie od konstrukcji podłogi czy stropu.
Nie piszesz czy pytasz o parter czy o piętro. A to duża różnica.
Przewody rekuperatora dobrze zaprojektować tak by można było je chować w ścianach wewnętrznych i nad stropem ostatniej kondygnacji.

norwegia2000
Posts: 5
Joined: Sat 21 May, 2011

Post by norwegia2000 » Sun 22 May, 2011

Oczywiście chodzi mi o podłogówkę na piętrze (drewniane belki stropowe) i kwestie jak to rozwiązać. Zależy mi na tym gdyż do ogrzania domu wykorzystana bedzie pompa ciepła a jak wiadomo najlepsza sprawność osiąga ten system z podłogówką. Co do rekuperatora to zastanawiam się nad tym jak można schować w pionie bądz co bądz ale przewody o dużych przekrojach-dom ma 360 m2 (może w przewodzie kominowym) bo na piętrze to chyba wchodziła by opcja schowaniaw podłodze pietra ?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 22 May, 2011

Na stropie drewnianym ... robisz tak samo jak na płycie betonowej, tj. powinieneś na stropie, na płycie poszycia pokrytej folią budowlaną, dać wylewkę betonową, a potem ... wszytko tak samo.
Pamiętaj jednak, byś zwrócił uwagę, czy projekt stropu przewiduje tak duże obciążenia do przeniesienia ciężaru wylewki. Warto skonsultować ten temat z projektantem.
Jakiej średnicy przewody proponujesz dać na przepływ ciepła, że nie zmieszczą się w grubości ściany?

raad
Posts: 2
Joined: Wed 12 Oct, 2011

podłogówka a mała kumulacja ciepła w szkieletach

Post by raad » Wed 12 Oct, 2011

Cześć,
to mój pierwszy post, śledzę forum od pewnego czasu, bo przymierzam się do budowy i na razie szkielet jest preferowaną technologią...
W sprawach ideologicznych jestem za struganiem i suszeniem komorowym oraz przeciwko styropianowi. Po prawdzie, nadal nie wyrobiłem sobie zdania co do "prawidłowego" przekroju ścian zewnętrznych, jeszcze wiele postów przede mną.. :smile:
Wojciech Nitka wrote:W każdym domu o konstrukcji drewnianej - czy to szkielet czy też bale - jest możliwość wykonania ogrzewania podłogowego. Nie zależy to od rodzaju ścian, a jedynie od konstrukcji podłogi czy stropu.
Panie Wojtku, można, ale czy powinno się? Jeśli szkielety nie kumulują ciepła (dom wychładza się szybko np. przy awarii ogrzewania, łatwo i szybko go nagrzać, ale i schłodzić), to czy ogrzewanie podłogowe jest "kompatybilne"? Na tzw. chłopski rozum, do takiego domu bardziej pasuje system, który reaguje na zmiany temperatury równie szybko, jak one zachodzą, czy podłogówka "nadąży" za nimi? A może wylewka plus (najpewniej) gres mają wystarczającą pojemność cieplną, żeby buforować te różnice?
Przyznaję, pytanie jest akademickie, bo sam nie chcę mieć kamiennych podłóg w "drewnianym" domu, ale może komuś się ten wątek przyda...
Kilka lat mieszkałem w szkieletach w USA, miło wspominam centralne ogrzewanie nawiewowe, nie wiem jak z kosztami jego eksploatacji.. Tu o nim nie myślę, system za mało znany, wolę nie eksperymentować.
Pozdrawiam forumowiczów
radek

Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Post by Bolas » Mon 14 Nov, 2011

Rekuperator jak najbardziej można ukryć. Wystarczy wybrać system rozdzielaczowy wentylacji gdzie nawiewy wykonuje się rurą np fi 80 lub 60 która bez problemu chowa się w konstrukcji podłogi. Sam tak mam zrobione.
Co do podłogówki to podzielam zdanie przedmówcy. Można zawsze założyć ogrzewanie elektryczne jako komfort w łazience są już na rynku folie grzewcze które bez problemu przykrywa się jedną warstwą kleju.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Mon 14 Nov, 2011

Widziałem wiele domów w Szwecji z podłogówką. Miło, ciepło i przyjemnie :)

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Tue 15 Nov, 2011

Oto kilka fotek;
Attachments
20mm_woodinbetween.jpg
IMG_1977.JPG
IMG_2007.JPG

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Tue 15 Nov, 2011

Wiecej przykladow rozwiazan jak w ostatnim zdjeciu jest na szwedzkiej stronie uponor.se

provent
Posts: 1
Joined: Wed 16 Nov, 2011
Location: Krapkowice

Post by provent » Wed 16 Nov, 2011

Proszę uważać na zbyt małe średnice kanałów. Wtedy wzrasta ciśnienie w układzie i zwiększa się poziom hałasu.
Na stronie Pro-Vent (Baza wiedzy › Wentylacja domu › Dobór urządzeń do wentylacji domu) znajdzie pan wielkości kanałów w zależności od przepływu powietrza.

Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Post by Bolas » Wed 16 Nov, 2011

Dlatego w systemach rozdzielaczowych stosuje się skrzynki rozprężne.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ogrzewanie podłogowe i rekuperator

Post by majek85 » Wed 02 Jul, 2014

Witam
Czy ktoś już stosował sytem ogrzewania podłogowego pokazany przez roman1 ?? Albo widział jak to działa? Czy wtedy należałoby zrobić podłogówke tradycyjną w wylewce 7cm betonowej na parterze a na poddaszu rurki między OSB czy darować sobie wylewke na parterze i zrobić jednorodnie w całym domu?
Ogrzewanie planuje PC p-w.
Domyślacie się może z czego zrobione są te kształtki w których są rurki? można to samemu zastąpić czymś?

lolek112
Posts: 2
Joined: Mon 09 Jun, 2014
Location: Warszawa
Contact:

Re: Ogrzewanie podłogowe i rekuperator

Post by lolek112 » Mon 14 Jul, 2014

ja mam ogrzewanie podłogowe oraz rekuperacje zakładane przez AirSystem ;-)

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Ogrzewanie podłogowe i rekuperator

Post by Martin5 » Tue 15 Jul, 2014

Wadą takich systemów ogrzewania podłogowego jest cena. Wychodzi z 10 tys zł drożej wykonanie tego zamiast klasycznego jastrychu na piętrze. I to przy niedużym domu.

Skonema
Posts: 4
Joined: Thu 18 Sep, 2014

Re: Ogrzewanie podłogowe i rekuperator

Post by Skonema » Thu 18 Sep, 2014

Niestety to prawda, ale te 10 tys. więcej to nie jest wcale aż tak dużo.

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Re: Ogrzewanie podłogowe i rekuperator

Post by roman1 » Mon 03 Nov, 2014

majek85 wrote:Domyślacie się może z czego zrobione są te kształtki w których są rurki? można to samemu zastąpić czymś?
Te kształtki są wykonane z blachy aluminiowej ( jeśli się nie mylę 0,5 mm) i rozprowadzają ciepło na całą powierzchnie podłogi.

HieronimDWed
Posts: 11
Joined: Sun 08 Feb, 2015
Location: Polska

Ogrzewanie podłogowe i rekuperator

Post by HieronimDWed » Mon 16 Feb, 2015

Michał G. napisała:Nie bardzo rozumiem dlaczego wykonanie ogrzewania podłogowego na drewnianym stropie miałoby stanowić jakiś problem
5 cm wylewki betonowej to obciążenie ok. 130 kg/m kw. To wbrew pozorom nie jest dużo można jednak wzmocnić strop poprzez zmniejszenie rozstawu belek i zastosowanie grubszej OSB. Najlepiej omówić to z kierownikiem budowy.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Ogrzewanie podłogowe i rekuperator

Post by Martin5 » Mon 16 Feb, 2015

^^ Takie rzeczy lepiej omówić z projektantem. Kierownik budowy nie jest od tak poważnych zmian w projekcie jak dodawanie posadzki betonowej.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ogrzewanie podłogowe i rekuperator

Post by majek85 » Sun 14 Jun, 2015

Witam
Mam szybkie pytanie bo jutro zaczynam układać podlogówke. Wg programu purmo wyszło m że mam odstęp między rurkami 30cm, czy te 30cm to odstęp między zasilaniem i powrotem, czy może między tylko zasilaniem i wtedy realny odstęp to 15cm??

klist
Posts: 3
Joined: Mon 11 May, 2015

Re: Ogrzewanie podłogowe i rekuperator

Post by klist » Fri 31 Jul, 2015

Bierzcie pod uwagę parametry, informacje w opisach, jakieś gwarancje - to ma kluczowe znaczenie. Nie kupujcie od tak sobie - pytajcie innych o rekomendacje, to naprawdę ma istotne znaczenie.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”