Czy warto budowac dom z drewna

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
mleczyk
Posts: 1
Joined: Sun 10 Jun, 2007

Czy warto budowac dom z drewna

Post by mleczyk » Sun 10 Jun, 2007

Witam Wszystki i z gory dziekuje za odpowiedz.

Jestem na etapie budowania domu i zastanawim sie nad budowaniem domu z drzewa. Moje pytanie jest nastepujace - mam duzo drzewa - w tym roku musze wyciac ok 50 kubikow drzewa (liczone na pniu) a w przyszlym drugie tyle. Czy warto jest budowac dom z drzewa - ale nie z bali tylko taki dobrze ocieplonyz deski powiedzmy 5 cm?
Drzewo i tak musze wyciac. Myslalme o zbudowaniu domu cos w stylu kanadyjskim (bez poddasza) o wymiarach 12 x 12 m.
Czy warto budowac taki dom ?
Pozdrawiam


Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Thu 14 Jun, 2007

Fakt posiadania drewna to dużo za mało, aby myśleć o budowie domu. Wartość twojego materiału, czyli drewna na pniu, to dopiero ok. 5 % wartości domu. Z 50 kubików uzyskasz ok.15 m3 gotowej tarcicy konstrukcyjnej pod warunkiem, że to materiał dobrej jakości. Tyle na dom 100 m2 wystarczy.

majkamitrega
Posts: 21
Joined: Mon 13 Jun, 2016

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by majkamitrega » Mon 13 Jun, 2016

Myślę, że warto:) Ja mam dom w stylu kanadyjskim :) I jestem zadowolona :)

Ada03
Posts: 1
Joined: Mon 13 Jun, 2016
Location: Przemyśl

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Ada03 » Mon 13 Jun, 2016

Hm, dom z drewna ma swoje wady i zalety. Osobiście bym się na to nie zdecydowała, pogoda bywa zawodna.

Morusek_84
Posts: 3
Joined: Tue 14 Jun, 2016

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Morusek_84 » Sun 19 Jun, 2016

ja mysle jednak ze wszystko zalezy tez od okolicy

PiotrWolski
Posts: 1
Joined: Thu 23 Jun, 2016
Location: włochy
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by PiotrWolski » Thu 23 Jun, 2016

Mój znajomy ma dom z drewna i jest zadowolony wiec polecam Ci

LukiZ
Posts: 2
Joined: Thu 21 Jul, 2016

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by LukiZ » Thu 21 Jul, 2016

Jak wszystkie technologie, domy drewniane mają swoje plusy i minusy. Czy gdzieś na forum znajdę informacje jakie są najbardziej newralgiczne/ważne etapy budowy domu, żeby wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę ?

Pozdrawiam,

Pamela
Posts: 4
Joined: Mon 31 Oct, 2016

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Pamela » Tue 03 Jan, 2017

Ja też uważam, że warto postawić taki dom, jest piękny i na pewno bardzo wygodny.
Jeśli planujesz taką budowę to mogę Ci podrzucić przy okazji namiary na sklep z artykułami, które przydadzą Ci się podczas budowy z drewna, ale i potem, podczas wszelkich remontów.
Przejrzyj ich asortyment, bo mają tego naprawdę sporo, a ceny bardzo konkurencyjne.

Kosa23
Posts: 1
Joined: Tue 04 Jul, 2017
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Kosa23 » Tue 18 Jul, 2017

To zawsze moje marzenie było .Taki dom z drewna. Może kiedyś się spełni.

Kajkoo
Posts: 1
Joined: Thu 03 Aug, 2017
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Kajkoo » Thu 03 Aug, 2017

Też jestem tego zdania, że taki dom to skarb. Niestety cena będzie większa niż w przypadku domu murowanego, ale według mnie warto troszkę więcej zapłacić :)

rant
Posts: 1
Joined: Tue 08 Aug, 2017
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by rant » Tue 08 Aug, 2017

Moim zdaniem warto, żyjemy w takiej strefie klimatycznej że nic nam tu praktycznie nie grozi. A domy z drewna są przepiękne i mają swój klimat.

marina
Posts: 12
Joined: Tue 29 Aug, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by marina » Tue 29 Aug, 2017

To kwestia bardzo indywidualna, wiele osób mówi, że warto i ja też nie zamierzam wysuwać innej oceny, ale samemu trzeba określić czy też taki dom naprawdę chcemy mieć

Pill
Posts: 5
Joined: Wed 04 Oct, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Pill » Thu 05 Oct, 2017

rant, nic nam tu nie grozi? Powiedz to mieszkańcom Tucholi, okolic oraz innym dotkniętym przez wichury w tym roku.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Wojciech Nitka » Thu 05 Oct, 2017

Pill wrote: Powiedz to mieszkańcom Tucholi, okolic oraz innym dotkniętym przez wichury w tym roku.
Widzę, że kolega raczej nie widział zniszczeń - wszystkie zniszczone domy to domy murowane. Jak widać technologia nie ma tu nic do tego.

mozaikistyle
Posts: 2
Joined: Wed 11 Oct, 2017
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by mozaikistyle » Wed 11 Oct, 2017

Budowę domu z drewna z pewnością trzeba dobrze przemyśleć. W naszym szybko zmieniającym się świecie (również pod względem klimatycznym) ciężko do końca stwierdzić czy "warto". Jeśli finanse nie są przeszkodą i jesteś świadom wszystkich plusów i minusów wiążących się z mieszkaniem w drewnianym domu to jasne - buduj. Ale jeśli masz choć cień wątpliwości to może jednak dom murowany będzie lepszym rozwiązaniem.

omg75
Posts: 5
Joined: Sat 14 Oct, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by omg75 » Sat 14 Oct, 2017

mozaikistyle wrote:Ale jeśli masz choć cień wątpliwości to może jednak dom murowany będzie lepszym rozwiązaniem.
bzdura... kompletna... gdybym mial "choc cien watpliwosci to moze jdnak dom drewniany bedzie lepszym rozwiazaniem".... :P

Mieszkam w Szwecji, gdzies po srodku, jestem ciesla budowlanym, postawilem ponad 100 takich domow [wykonczenie to nie moja bajka] I sam mieszkam w takim domu, przy zimach do minus 35stopni i dachach zawalonych ponad metrem sniegu, dlugie, ciemne i wilgotne miesiace jesienne i wczesno-wiosenne, nastepnie lato bardzo intensywne bo slonce nie zachodzi wiec temperatury w nocy nie spadaja zbytnio.... warunki czysto extremalne a jednak DRZEWEM wybudowali ten kraj... najnowszy trend to kamienice czynszowe o 4-5 kondygnacjach w calosci z drewna...
http://www.residencemagazine.se/arkitek ... ggt-i-tra/

Na marginesie, planuje przeprowadzke do polski i budowe kolejnego domu drewnianego dla siebie, potrzebuje porady nie jak budowac a jak zaczac sprawy formalne, mam juz dzialke [budowlana], co teraz? Czy moge sam byc wykonawca czy musze miec najeta firme? Czy moge sam zostac "kierownikiem" czy laczy sie to raczej z jakimis uprawnieniami? Kto dokonuje odbiorow? Sam posiadam wyksztalcenie [szwedzkie??? czy to jest honorowane???] w tym kierunku i 15lat doswiadczenia jako ciesla i kerownik na budowie. Od czego zaczac? gdzie szukac?
Za kazde dobre slowo z gory dziekuje.

pozdrawiam Sebastian

PS przepraszam za brak polskich znakow diakrytycznych :oops:

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by zbiegusek » Sat 14 Oct, 2017

Hej!
Fajnie, że ktoś z doświadczeniem zawitał na forum. Bo jak na razie to większość spamerów lub dzieci neostrady śmiecących bez pamięci. :\
Co do budowy, to możesz sam budować nawet nie posiadając firmy. Będzie to budowa systemem gospodarczym (czyli "własnymi rencami";) ).
Kierownik budowy z oficjalnymi uprawnieniami będzie ci potrzebny do prowadzenia dziennika budowy - dokumentu wymaganego przez prawo.
Co do formalności: Jak masz działkę, to idziesz do gminy i pytasz o Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli jest, to tam wyczytasz, jakie są zasady w tym konkretnym miejscu. Jeżeli nie ma, to składasz wniosek o wydanie warunków zabudowy. Później będzie albo zgłoszenie budowy albo od razu pozwolenie na budowę. Do uzyskania którego wymagany jest komplet dokumentów trochę zależny od widzimisię urzędnika.
Mam nadzieję, że inni forowicze uzupełnią moją wypowiedź. :)
Powodzenia! :)

omg75
Posts: 5
Joined: Sat 14 Oct, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by omg75 » Sat 14 Oct, 2017

zbiegusek wrote: Kierownik budowy z oficjalnymi uprawnieniami będzie ci potrzebny do prowadzenia dziennika budowy - dokumentu wymaganego przez prawo.
Wiec jak wyglada wspolpraca z takim jegomosciem? Musi byc obecny podczas kazdego etapu budowy, czy raczej po ukonczeniu kazdego etapu dzwonie do niego a on sprawdza i wprowadza wpisy w dzienniku? Dzieki zbiegusek za zainteresowanie :)

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by zbiegusek » Sat 14 Oct, 2017

Z kierownikami, to jest tak, że od ciebie zależy, kogo wynajmiesz. Albo lenia za minimalną stawkę, który wypełni tylko dziennik budowy i użyje swej pieczątki. Albo kogoś zaangażowanego, który włącza się czynnie w budowę, stara się bywać na niej wystarczająco często i pod twoją nieobecność dba o twoje interesy. Pewnikiem kosztuje to więcej a i tak nie ma pewności, czy wszystkiego dopilnuje. Czy będzie mu się chciało dopilnowywać. ;)
Jeżeli więc wiesz, co robisz, znasz się na tym i robisz sam - jesteś obecny na placu budowy przez cały czas (jak ciebie nie ma, to nikt inny tam nie robi), to chyba lepiej "wynająć sobie pieczątkę" za jak najniższą cenę. ;) Chyba. Dobrze byłoby, aby wypowiedział się ktoś z drugiej strony barykady. :)

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by toja » Sat 14 Oct, 2017

mozaikistyle wrote:. Ale jeśli masz choć cień wątpliwości to może jednak dom murowany będzie lepszym rozwiązaniem.
mozaikistyle nie zrażaj się tą "bzdurą" Twoja wypowiedź oddaje sedno problemu. Trudno uszczęśliwiać kogoś na siłę, to pachnie Komuną.

omg75
Posts: 5
Joined: Sat 14 Oct, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by omg75 » Sat 14 Oct, 2017

zbiegusek wrote:Z kierownikami, to jest tak, że od ciebie zależy, kogo wynajmiesz. Albo lenia za minimalną stawkę, który wypełni tylko dziennik budowy i użyje swej pieczątki. Albo kogoś zaangażowanego, który włącza się czynnie w budowę, stara się bywać na niej wystarczająco często i pod twoją nieobecność dba o twoje interesy. Pewnikiem kosztuje to więcej a i tak nie ma pewności, czy wszystkiego dopilnuje. Czy będzie mu się chciało dopilnowywać. ;)
Jeżeli więc wiesz, co robisz, znasz się na tym i robisz sam - jesteś obecny na placu budowy przez cały czas (jak ciebie nie ma, to nikt inny tam nie robi), to chyba lepiej "wynająć sobie pieczątkę" za jak najniższą cenę. ;) Chyba. Dobrze byłoby, aby wypowiedział się ktoś z drugiej strony barykady. :)
I o to mi wlasnie chodzilo, konkretna odpowiedz wyczerpujaca temat, w moim przypadku bedzie to pieczatka! Pozdrawiam
toja wrote:
mozaikistyle wrote:. Ale jeśli masz choć cień wątpliwości to może jednak dom murowany będzie lepszym rozwiązaniem.
mozaikistyle nie zrażaj się tą "bzdurą" Twoja wypowiedź oddaje sedno problemu. Trudno uszczęśliwiać kogoś na siłę, to pachnie Komuną.
Tak wlasciwie to nie wiem od czego zaczac....? Wprowadzilas/les mnie w konsternacje... jako ze jestem prostym budowlancem, PROSZE, oswiec mnie:
1) W jaki sposob ta wypowiedz oddaje sedno problemu? I jakiego problemu?
2)co tobie wlasciwie "pachnie" komuna przez duze K? odmiennosc naszych opini? o.O
mimo wszystko pozdrawiam

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by zbiegusek » Sun 15 Oct, 2017

Mozajkaisty, to zwykły spamer jest, pozabranżowy co gorsza. :( Więc takimi, co piszą ogólnikami się nie przejmuj - oni tylko nabijają sobie liczniki i powinno się ich wywalać. A na pewno ignorować. :)

omg75
Posts: 5
Joined: Sat 14 Oct, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by omg75 » Sun 15 Oct, 2017

zbiegusek wrote:A na pewno ignorować. :)
+1

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by toja » Mon 16 Oct, 2017

omg75 Pytasz to Ci odpowiem: nie odpowiadałem na Twoje posty tylko mozaikistyle.

PS. Ja, nie jestem PROSTYM budowlańcem, nie musisz kontynuować konwersacji.

omg75
Posts: 5
Joined: Sat 14 Oct, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by omg75 » Tue 17 Oct, 2017

toja wrote:omg75PS. Ja, nie jestem PROSTYM budowlańcem, nie musisz kontynuować konwersacji.
W takim razie, prosze wznies sie, prosze, na wyzyny swojej elokwencji i odpowiedz sensownie na moje pytania...

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by zbiegusek » Wed 18 Oct, 2017

Panowie, panowie! Po co te pyskówki! Dajcie sobie spokój z ciągnięciem tej dziwnej, nie niosącej żadnych treści, wymiany zdań. Nie wystarczy, że naród skłócony w realu? :( Wznieście się na wyżyny opanowania i wykażcie chęć porozumienia. Proszę...
A do Ciebie OMG75 mam kilka pytań, ale to chyba na priv. :)

sosna_92
Posts: 3
Joined: Mon 16 Oct, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by sosna_92 » Wed 18 Oct, 2017

Podepne sie pod temat z moim pytaniem. Prosze o wypowiedzi doświadczonych w temacie budowy szkieletowek, bądź ludzi zamieszkujących owe domy od dłuższego czasu.

Czy stawiać dom szkieletowy na działce w "szczerym polu"? Czy nie bedzie on cały czas wystawiony na sile wiatru, który bez przeszkód moze sie konkretnie rozpędzić? A widzimy co sie ostatnimi czasy dzieje w kraju (orkany etc.) Wiadomo, ze na trąby powietrzne nie ma mocnych, aczkolwiek chcialbym poczytać opinie ludzi zamieszkujacych szkieletowki, czy dzieje sie cos strasznego z takim domem podczas wichury, bo w internetach ludzie czesto wypisują o szkieletowkach, ze byle wicher zdmuchnie i strach mieszkać w czymś takim... Stoimy przed ważnym wyborem, takze wszelkie porady będą dla nas cenne. Pozdrawiam i liczę na wasze profesjonalne rady.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by majek85 » Wed 18 Oct, 2017

Mieszkam w miejscu gdzie są silne wiatry (niedaleko domu mam postawione wiatraki prądotwórcze), w zimie to drzwi z rąk wyrywa i niemam żadnych problemów z domem, jedyna rada to dać dachówkę zamiast blachy na dach. Mimo tych silnych wiatrów nic się nie dzieje, łaczenia gipsowe nie pękają, zainwestuj tylko w lepsze okna i moze w rolety zewnętrzne (nie będzie słychać tego "wycia " wiatru). Dużo zalezy od projektu, ustawienia domu i kto będzie budować Twój dom

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by zbiegusek » Thu 26 Oct, 2017

Tu nie ma co szukać pomysłu - po prostu budować solidnie i tyle. Jak się człek obawia trzęsienia ziemi, to można się podeprzeć stanowymi normami z Kaliforni na przykład i już. :)

Dareczek789
Posts: 1
Joined: Tue 28 Nov, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Dareczek789 » Tue 28 Nov, 2017

Ja się jedynie obawiam, że dom z drewna nie będzie tak ciepły jak z cegły. Z drugiej strony jednak strasznie ciągnie mnie do tego drewna, bo to jest takie kliemtyczne.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by zbiegusek » Tue 28 Nov, 2017

Na pewno będzie cieplejszy jak z cegły. No, chyba że ten z cegły czymś ocieplisz. Styropianem, wełną? To i drewnianemu możesz dołożyć ocieplenia. Więc androny pleciesz bez sensu...

User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by The_evil_one » Wed 29 Nov, 2017

Może najlepiej odnieść się do "suchych" danych?

Tak ad-hoc: Do porównania oporów dwie ściany z pominięciem tynków:
1. Pustak Porotherm 25 piórowpust lambda 0,31[W/mK] (to ta Twoja "cegła") + 150mm Grafit EPS 70 lambda 0,031[W/mK] - grubość ściany: 400[mm]
2. Szkielet z belek DT 200[mm] + wełna Panelrock Rockwool lambda 0,036[W/mK], OSB-3 18[mm] lambda 0,13[W/mK], Płyta G-K 12,5[mm] lambda 0,20[W/mK] - grubość ściany: 230,5[mm].

Opór cieplny dla ściany:
Ad.1 - 0,172[W/m^2K].
Ad.2 - 0,169[W/m^2K].

Porównaj sobie grubości ścian - jakieś pytania?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Wojciech Nitka » Wed 29 Nov, 2017

Może warto też porównać jak grubość ściany zmniejsza powierzchnię użytkową budynku. Obliczenia orientacyjne ...

Image

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by toja » Wed 29 Nov, 2017

Nie słuchaj takiego ideologicznego podejścia.
Źle zaprojektowany i zbudowany dom drewniany jest gorszy od dobrze zaprojektowanego i zbudowanego domu w tradycji. I na odwrót :).

jeeppo
Posts: 5
Joined: Sat 28 May, 2016

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by jeeppo » Tue 12 Dec, 2017

Dokładnie tak, zgadzam się. Ale w sumie nie odkryłeś tym cudów :D wiadomo, że lepiej mieć coś fajnie zaprojektowanego od początku po swojej myśli ;)

Kamilka902
Posts: 1
Joined: Sun 17 Dec, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Kamilka902 » Sun 17 Dec, 2017

Ja uważam że nie warto.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Wojciech Nitka » Mon 18 Dec, 2017

Kamilka902 wrote:Ja uważam że nie warto.
Może warto napisać dlaczego masz takie zdanie ...

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by kamilb1987b » Mon 01 Jan, 2018

Według mnie warto ale tylko wtedy jak realnie wyjdzie taniej niż w tym samym stanie energooszczędności co murowany. Przykładowo trzeba przyjąć że domek będzie w standardzie NF40 i tak porównywać domy by izolacje, szczelność itp mieściły się w tym zakresie. Na pewno nie ma co porównywać domu NF40 do przykładowo NF70.

User avatar
Roland88
Posts: 1
Joined: Tue 05 Dec, 2017
Location: Piwniczna Zdrój
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Roland88 » Tue 02 Jan, 2018

Witam wszystkich forumowiczów, moje pierwsze pytanie brzmi trochę inaczej: czy warto remontować stary dom z drewnianych bali z 1930? Czy ktoś przeszedł przez taki remont i wie z czym to się wiąże? Z góry dziękuję za wskazówki!

patykinio85
Posts: 11
Joined: Sun 17 Dec, 2017
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by patykinio85 » Wed 10 Jan, 2018

Hm.. stary dom z bali.. To wszystko zalezy od jego stanu bo jednak ma swoje lata.. Wydaje mi sie, ze jezeli jest w 'starodawnym' stylu to warto go odnowic zeby zachowac jego "wiek" tylko czy faktycznie bedzie sie to oplacalo? Jak masz wladowac pieniadze w remont i dla nastepnego pokolenia nie bedzie sie nadawal to moze jednak lepiej wybudowac nowy?



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”